Урок №30 Тема: Ферум як представник хімічних елементів побічних підгруп. Фізичні та хімічні властивості заліза. Демонстрація 15, 16 icon

Урок №30 Тема: Ферум як представник хімічних елементів побічних підгруп. Фізичні та хімічні властивості заліза. Демонстрація 15, 16




НазваУрок №30 Тема: Ферум як представник хімічних елементів побічних підгруп. Фізичні та хімічні властивості заліза. Демонстрація 15, 16
Дата конвертації09.02.2013
Розмір55.7 Kb.
ТипУрок
1. /Уроки/25.doc
2. /Уроки/26.doc
3. /Уроки/Урок 1.doc
4. /Уроки/Урок 10.doc
5. /Уроки/Урок 13.doc
6. /Уроки/Урок 15.doc
7. /Уроки/Урок 16.doc
8. /Уроки/Урок 17.doc
9. /Уроки/Урок 18.doc
10. /Уроки/Урок 19.doc
11. /Уроки/Урок 2.doc
12. /Уроки/Урок 21.doc
13. /Уроки/Урок 22.doc
14. /Уроки/Урок 23.doc
15. /Уроки/Урок 24.doc
16. /Уроки/Урок 27.doc
17. /Уроки/Урок 28.doc
18. /Уроки/Урок 29.doc
19. /Уроки/Урок 3.doc
20. /Уроки/Урок 30.doc
21. /Уроки/Урок 31.doc
22. /Уроки/Урок 32.doc
23. /Уроки/Урок 33.doc
24. /Уроки/Урок 34.doc
25. /Уроки/Урок 35.doc
26. /Уроки/Урок 4.doc
27. /Уроки/Урок 5.doc
28. /Уроки/Урок 6.doc
29. /Уроки/Урок 7.doc
30. /Уроки/Урок 8.doc
31. /Уроки/Урок 9.doc
32. /Уроки/Урок11.doc
33. /Уроки/Урок12.doc
34. /Уроки/Урок14.doc
35. /Уроки/Урок20.doc
Тема: Магній. Фізичні та хімічні властивості магнію та його сполук. Біологічна роль магнію
Тема : Твердість води Мета
Урок №1 Тема : Найважливіші класи неорганічних сполук( повторення основних питань курсу хімії основної школи)
Урок №10 Тема: Узагальнення знань з теми „Неметалічні елементи та їх сполуки (І)
Урок №13 Тема: Карбонатна кислота. Солі карбонатної кислоти, їх поширення в природі та застосування
Урок №15 Тема: Практична робота № Добування вуглекислого газу. Взаємоперетворення карбонатів та гідрогенкарбонатів. Демонстрація 9
Урок №16 Тема. Будівельні матеріали: скло, кераміка, бетон, цемент
Урок №17 Тема. Колообіг Оксигену, Нітрогену, Карбону в природі. Мета ввести поняття про колообіг Оксигену, Нітрогену, Карбону в природі
Урок №18 Тема: Підсумковий урок з теми «Неметалічні елементи та їхні сполуки» (ІІ). Мета уроку: визначити рівень навчальних досягнень учнів з теми
Урок №19
Урок №2 Тема: Періодичний закон та періодична система хімічних елементів Д.І. Менделєєва. Будова атома та хімічний зв'язок
Урок №21 Тема : Загальні хімічні властивості металів. Мета : систематизувати
Урок №22 Тема : Корозія металів. Захист
Урок №23
Урок №24
Урок №27 Тема: Алюміній як хімічний елемент і проста речовина. Фізичні властивості алюмінію. Мета: Поглибити знання учнів про метали, про алюміній як один з
Урок №28 Тема: Хімічні властивості алюмінію
Урок №29 Тема: Амфотерні властивості алюміній оксиду та алюміній гідроксиду, Лабораторна робота №13. Добування алюміній гідроксиду та доведення його амфотерності
Урок №3 Тема. Загальна характеристика неметалічних елементів. Неметали як прості речовини. Явище алотропії, алотропні видозміни Оксигену. Значення озонового шару для життя організмів на Землі
Урок №30 Тема: Ферум як представник хімічних елементів побічних підгруп. Фізичні та хімічні властивості заліза. Демонстрація 15, 16
Урок №31 Тема: Сполуки Феруму ( II ) І Феруму (III ). Лабораторна робота №14. Добування ферум (III )гідроксиду та ферум (II ) гідроксиду. Демонстрація 14
Урок №32 Тема: Практична робота № Розвязування експериментальних задач
Урок №33 Тема: Металічні руди. Загальні способи добування металів
Урок №34 Тема: Метали та сплави в сучасній техніці. Розвиток металургії в Україні. Застосування алюмінію,заліза та їх сплавів. Лабораторний дослід №15
Урок №35 Тема: Інтелект-шоу «Еврика» з теми «Метали» Мета: Перевірити набуті на попередніх уроках знання учнів з теми
Урок №4 Тема. Поширення неметалічних елементів у природі, застосування неметалів. Алотропні видозміни Карбону. Поняття про адсорбцію. Лабораторний дослід №1
Урок №5. Тема. Основні фізичні та хімічні властивості неметалів. Сполуки неметалічних елементів з Гідрогеном: аміак та хлороводень. Демонстрація 2
Урок№6 Тема. Солі амонію. Якісна реакція на йони амонію та хлорид-йони. Демонстрація 1; 3, Лабораторний дослід №2, 3
Урок №7. Тема. Оксиди неметалічних елементів. Кислотний характер оксидів та гідратів оксидів неметалічних елементів. Демонстрація 5
Урок №8 Тема. Сульфатна кислота і сульфати. Найважливіші природні сульфати, якісна реакція на сульфат йон. Демонстрація 6, 7, Лабораторний дослід №4, 5
Урок№9 Тема. Застосування сульфатної кислоти і сульфатів. Охорона навколишнього середовища
Урок №11 Тема: Нітратна кислота і нітрати, їх поширення в природі. Проблема вмісту нітратів у харчових продуктах. Лабораторний дослід № Ознайомлення зі зразками нітратів та солей амонію
Урок №12
Урок №14 Тема: Принцип дії вогнегасника. Якісна реакція на карбонат-іон. Лабораторна робота № Дослідження властивостей карбонатів
Урок №20 Тема : Загальні фізичні властивості металів. Поширеність металічних елементів та їх сполук в природі

Урок №30


Тема: Ферум як представник хімічних елементів побічних підгруп. Фізичні та хімічні властивості заліза. Демонстрація 15, 16.


Мета: Поглибити знання про особливості будови Феруму як представника побічної підгрупи. Встановити залежність між будовою та властивостями. Вдосконалювати вміння характеризувати хімічні властивості речовин за допомогою хімічних реакцій. Виховувати інтерес до предмета, працьовитість, наполегливість, колективізм.


Обладнання: періодична система хімічних елементів, електрохімічний ряд напруг металів, колекція « Мінерали та гірські породи», географічна карта України, продукти харчування ( печінка, м’ясо, виноград, яблука, гречка), ліки ( гематоген, фероплект, пивні дріжджі), малюнки.


Тип уроку: засвоєння нових знань, вмінь та навичок.


Хід уроку


І. Організаційна частина

Мотивація навчальної діяльності

«Залізо не тільки основа всього світу, найголовніший метал усієї навколишньої природи. Воно є основою культури і промисловості, знаряддя війни й мирної праці. І складно в усій таблиці Менделєєва знайти інший такий елемент, який був би так пов’язаний з минулими, теперішніми та майбутніми долями людей» ( О. Ферсман)


ІІ. Вибір об’єкта дослідження

Шановні друзі! У цій скрині знаходиться добре відома речовина.

  1. Це метал війни та мирної техніки.

  2. У давнину з нього виготовляли прикраси, які були в чотири рази дорожчі від золотих і у сім разів – від срібних.

  3. Гімном цього металу є Ейфелева вежа у Парижі.

  4. Алхімічний знак цього металу - , це символ планети Марс.

  5. «Небесний метал»

  6. Це метал, з якого були відлиті козацькі гармати.


Біля дошки учень розв’язує задачу.

Задача.

Внаслідок розчинення в сульфатній кислоті двовалентного металу ( з якого були відлиті козацькі гармати) масою 5,6 г виділився водень об’ємом 2,24 л ( н у ). Назвіть метал

m ( Me)= 5,6 г

V ( H2) = 2,24 л

Vm = 22,4 л\ моль

Me - ?


  1. Що це за метал?

  2. Де в періодичній системі він розташований?

  3. Скільки металів до цієї підгрупи входить? Чому ж ми вивчаємо лише Ферум?


III.Повідомлення теми та завдань уроку.


IV.Відтворення та осмислення нового матеріалу


Учні працюють в групах

Група 1. Будова атома Fе , положення в періодичній системі

Група 2.Фізичні властивості заліза

Учень характеризує залізо в незвичайній формі:

Чорний , блискучий та сріблястий метал

Але під водою іржавим він став.

Електропровідний, пластичний, твердий

Феромагнетик, а також важкий.

Чим пояснюються фізичні властивості Феруму? ( Металічним зв’язком).

Група 3. Хімічні властивості заліза.

Група 4. Застосування заліза.

    • Сплави чавуну і сталі для виготовлення різноманітної техніки;

    • Виготовлення зброї;

    • Каталізатор;

    • Лікарські препарати;

    • Кухонний посуд;

    • Художні вироби;

    • Для функціонування живих організмів;

    • Сердечник для електромагнітів;

    • Пластини для акумуляторів;

    • Їжа для залізобактерій.



Він уміє воювати

Але вміє й будувати.

Рейки, кораблі й машини

Теплоходи і турбіни

Він і чайник і корито

І відро і навіть танк


Група 5. Поширення в природі

- у землі

У космосі Fe - у морській воді

- у живій природі

Найважливіші сполуки

Fe3 O4 - магнітний залізняк ( магнетит)

Я поширене в природі

Кожному стаю в пригоді

Де мене зустріти можна

З вас, напевно, знає кожен

Магнетит і гематит

Лимоніт і сидерит –

Руди ці - матусі рідні

А татусь – метеорит

Чому метеорит?

«Небесний» - так назвали залізо копти – народ, що жив у Єгипті; “Зірковий» - давні греки, « той , що капнув з неба» - вірменські металурги.

Група біологів. Біологічна роль Феруму в живих організмах.

Кров чому у вас червона?

Бо в крові є його йони

Вголос мовте для загалу

Назву чорного металу

Повідомлення учня

Організм дорослої людини містить приблизно 4 - 5г Феруму ( з яких 57 % входить до складу гемоглобіну). Добова потреба для дорослої людини становить 15 мг і для дитини – 7 мг. Ферум бере участь в утворенні гемоглобіну, який транспортує кисень, дихальних ферментів, міоглобіну, який запасає кисень у зв’язаному вигляді у м’язах та бере участь у побудові ядра клітини. Більша частина заліза міститься в печінці та селезінці та в кістковому мозку. Залізо необхідний рослинам для утворення гемоглобіну. В організмі людини, як і в організмі тварини, залізо присутній в усіх тканинах і найбільше його міститься 9 (близько 3 г ) у кров’яних клітинах. Наприкінці XIX ст. німецький філософ Густав Бунге сказав, що « залізо слід купляти не в аптеці, а на базарі. І в першу чергу яйця та шпинат.

За нестачі заліза в організмі людини розвивається недокрів’я ( анемія). Це захворювання було відоме ще у XVII ст. . В деяких європейських країнах в разі недокрів’я прописували настій залізних ошурок у червоному вині.

Для профілактики анемії корисно їсти яблука, салат, шпинат, гречку, яйця, буряки, печінку, яловичину і виноград.

Але надлишок в організмі заліза теж шкідливий. При цьому відбувається відкладання сполук Феруму в тканинах та на легенях. При цьому розвивається таке захворювання як склероз очей і легень. Вдихання пилу ( що містить залізо) зумовлює зміни в складі крові і спричиняє стоматит та гастрит.


V. Узагальнення і систематизація знань.

Бліц турнір експрес – опитування

  1. Який максимальний ступінь окислення Феруму у сполуках?

  2. Назвіть формулу червоного залізняка

  3. Який ступінь окислення виявляє Ферум під час взаємодії з кислотами?

  4. Яку хворобу спричиняє нестача заліза в організмі?

  5. В яких органах найбільше заліза?

  6. Ферум – це s- p- чи d- елемент?

  7. Під час взаємодії з розчинами солей Ферум проявляє ступінь окислення….

  8. Найважливіші родовища залізних руд в Україні….

  9. Чи можна перевозити в залізних цистернах сульфатну кислоту?


VI. Підбиття підсумків та виставлення оцінок.

Я вважаю, що залізо - це метал, який заслуговує на те, щоб йому співали гімн.

Гімн залізу

НЕ золото й срібло ми славити будемо

Коштовне їх сяйво без жалю забудемо

Метал цей важаєм достойним для слави

Слався Залізо – металу все сяйний

Без тебе, Залізо, прогрес неможливий

Мечі і мотиги в боях перемоги

В полях ти на ниві, в морях, на дорогах

Ядро полум’ння планети земної

Носій Оксисену у тільцях червоних

Хвала і спасибі, Залізо могутнє

Ти - вчора, і нині , й величне майбутнє

Ти символ Кривбасу, надія держави

Міцна запорука добробуту й слави


VII. Домашнє завдання

Поміркуй

  1. Обчислити кількість речовини та число атомів заліза , що міститься в одній кулі. Маса кулі 9 г.

  2. Якщо вважати, що гора на 35% складається з червоного залізняку , то скільки заліза можна виділити з 1 тонни каменю? Якій кількості речовини це відповідає?

  3. За допомогою яких реакцій можна здійснити перетворення:

Fe+3 → Fe0 → Fe+2 → Fe (OH)3 → ? → Fe0


Чи знаєте ви ,що:

    • бурий залізняк називають « болотною рудою»;

    • за 10 р корозія з’їдає стільки металу, скільки його добувають за рік усі металургійні заводи світу;

    • жіночий організм потребує вдвічі більше заліза, ніж чоловічий. ( Добова потреба у Ферумі становить для чоловіків – 5 мг, для жінки – до 10 мг;

    • метеоритне залізо знаходили в похованнях V – IV тис до н е в Єгипті та Месопотамії;

    • Людство з доісторичних часів і до наших днів виплавило близько 20 млрд тонн заліза . Із них 14 млрд тонн «з’їла” іржа.



Схожі:

Урок №30 Тема: Ферум як представник хімічних елементів побічних підгруп. Фізичні та хімічні властивості заліза. Демонстрація 15, 16 iconТема: Ферум. Залізо. Фізичні та хімічні властивості заліза. Мета
Феруму та заліза; ознайомити учнів з фізичними та хімічними властивостями заліза на прикладі його хімічних властивостей розширити...
Урок №30 Тема: Ферум як представник хімічних елементів побічних підгруп. Фізичні та хімічні властивості заліза. Демонстрація 15, 16 iconУроку. Поняття про інертні елементи, галогени. Вимоги до знань і вмінь учнів: знати фізичні й хімічні властивості галогенів; уміти складати рівняння
До галогенів належать Флуор F, Хлор сі, Бром Вr, Йод І і Астат At (радіоактивний елемент). Це ще одна природна родина подібних за...
Урок №30 Тема: Ферум як представник хімічних елементів побічних підгруп. Фізичні та хімічні властивості заліза. Демонстрація 15, 16 iconУроку. Історичні відомості про спроби класифікації хімічних елементів. Поняття про лужні елементи. Історичні
До середини XIX ст вже було відомо 63 хімічні елементи, які утворювали сотні тисяч хімічних сполук. Нагромадження знань про хімічні...
Урок №30 Тема: Ферум як представник хімічних елементів побічних підгруп. Фізичні та хімічні властивості заліза. Демонстрація 15, 16 iconТема. Атомна одиниця маси. Відносна атомна маса хімічних елементів Цілі уроку
Обладнання: періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва, картки із завданнями за пе­ріодичною системою
Урок №30 Тема: Ферум як представник хімічних елементів побічних підгруп. Фізичні та хімічні властивості заліза. Демонстрація 15, 16 iconТема. Складання формул бінарних сполук за валент­ністю атомів елементів. Визначення валентності за формулами бінарних сполук Цілі
На підставі знань валентності складати хімічні формули бінарних сполук і за формулами визначати валентності атомів хімічних елементів;...
Урок №30 Тема: Ферум як представник хімічних елементів побічних підгруп. Фізичні та хімічні властивості заліза. Демонстрація 15, 16 iconУрок№1 Тема. Основні класи неорганічних сполук. Основи. Амфотерні гідроксиди. Солі. Тема
Хімічні властивості нерозчинних основ: взаємодія з кислотами, розкладання під час нагрівання
Урок №30 Тема: Ферум як представник хімічних елементів побічних підгруп. Фізичні та хімічні властивості заліза. Демонстрація 15, 16 iconУрок 23 Тема уроку. Положення металічних елементів у періодичній системі, особливості будови атомів. Металічний зв’язок. Фізичні властивості металів. І. Лекція
Групи, головні підгрупи, побічні підгрупи, лантаноїди, актиноїди. На зовнішньому рівні один-три електрони (s- або p-), в утворенні...
Урок №30 Тема: Ферум як представник хімічних елементів побічних підгруп. Фізичні та хімічні властивості заліза. Демонстрація 15, 16 iconУроку. Фізичні та хімічні явища. Хімічні реакції та ознаки, що їх супроводжують. Мета уроку: Навчальна
Тема уроку. Фізичні та хімічні явища. Хімічні реакції та ознаки, що їх супроводжують
Урок №30 Тема: Ферум як представник хімічних елементів побічних підгруп. Фізичні та хімічні властивості заліза. Демонстрація 15, 16 iconПро поширення хімічних елементів на Землі і Всесвіті
У програмі з хімії для загальноосвітніх навчальних закладів 12 – річної школи [1] в порівнянні з попередньою програмою для 11 – річної...
Урок №30 Тема: Ферум як представник хімічних елементів побічних підгруп. Фізичні та хімічні властивості заліза. Демонстрація 15, 16 iconЗакон і періодична система хімічних елементів Д.І. Менделєєва. Будова атома. Урок №4
Тема. Періодичний закон і періодична система хімічних елементів Д.І. Менделєєва. Будова атома
Урок №30 Тема: Ферум як представник хімічних елементів побічних підгруп. Фізичні та хімічні властивості заліза. Демонстрація 15, 16 iconЦілі: Навчитися
Навчитися : відрізняти фізичні і хімічні явища в побуті і житті. визначати ознаки протікання хімічних реакцій
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©te.zavantag.com 2000-2017
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи