Методичні рекомендації вчителям загальноосвітніх навчальних закладів для успішної роботи з дітьми, які мають особливі потреби icon

Методичні рекомендації вчителям загальноосвітніх навчальних закладів для успішної роботи з дітьми, які мають особливі потреби
Скачати 54.08 Kb.
НазваМетодичні рекомендації вчителям загальноосвітніх навчальних закладів для успішної роботи з дітьми, які мають особливі потреби
Дата конвертації18.03.2013
Розмір54.08 Kb.
ТипМетодичні рекомендації

ВІДДІЛ ОСВІТИ ХРИСТИНІВСЬКОЇ РАЙДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ


РАЙОННИЙ МЕТОДИЧНИЙ КАБІНЕТ


Методичні рекомендації

вчителям загальноосвітніх навчальних закладів

для успішної роботи з дітьми, які мають особливі потреби


Для успішної роботи з дітьми, які мають особливі потреби, учитель повинен оволодіти необхідними знаннями та навичками:

 • ознайомитись з анамнезом, мати уяву про основні види порушень психофізичного розвитку дитини. З цією метою поспілкуватися з батьками дитини; вивчити медичні довідки; усвідомити, в чому полягає першопричина (пологова чи післяпологова травма, хвороба в ранній період, вплив медикаментів тощо);

 • вивчити стан уваги, стомлюваності, темп роботи кожної дитини;

 • враховувати стан слуху, зору, особливості моторики та загального фізичного розвитку учня. Бути добре знайомим із приладами, які використовують діти з порушенням зору і слуху, перевіряти придатність слухових апаратів, стежити за чистотою окулярів. Навчитися визначати, оцінювати і створювати навчальне середовище для дітей з особливими потребами. Зрозуміти важливість цілеспрямованого залучення до роботи з дітьми членів родини, встановлення з ними партнерських стосунків. Вивчати головні принципи і стратегії колективної командної роботи:

  1. Навчитися спостерігати за дітьми та оцінювати їх розвиток під час занять.

  2. Закінчувати заняття, коли діти втомилися чи неуважні.

  3. Ознайомитися з сучасними педагогічними підходами і методиками, які застосовують у спеціальних школах під час навчання дітей з легкою розумовою відсталістю. Необхідно мати в школі навчальні програми спеціальних шкіл (відповідного класу), щоб мати уявлення, якими знаннями, вміннями та навичками мають оволодіти розумово відсталі діти на кінець навчального року.

  4. Навчитися адаптувати навчальні плани, методики, матеріали та середовище до специфічних потреб дітей. До процесу адаптації бажано запросити психолога.

  5. Створювати оптимальні умови для спілкування, сприяти налагодженню дружніх стосунків між дітьми і формування колективу.

  6. Формувати в дітей досвід стосунків у соціумі, навичок адаптації до соціального середовища.

  7. Ставитися з повагою до дітей та їхніх батьків.

 • Знаючи специфічні особливості психічних процесів розумово відсталих дітей, корегувати їх у процесі навчання; враховувати під час планування діяльності:

  1. Розумово відсталі діти зазвичай мають слабку, короткочасну пам»ять, тому матеріал треба подавати невеликими «дозами» і звертати увагу на багаторазове повторення вивченого. З цією метою урізноманітнювати прийоми і види робіт на закріплення вивченого матеріалу, застосовувати дидактичні ігри і лише після засвоєння цього матеріалу давати складніший новий матеріал.

  2. У розумово відсталих дітей порушено активну увагу. Треба застосовувати наочний матеріал для її активізації, чергувати види діяльності (більш складні чергувати з легшими).

  3. У розумово відсталих дітей переважає конкретно – наочне мислення. На нього й треба спиратись у викладанні навчального матеріалу. Для цього слід застосовувати зрозумілу яскраву наочність (предметні картинки, рахунковий матеріал, малюнок – схему до задачі тощо).

  4. Діти з легкою розумовою відсталістю мають знижені темпи роботи та працездатність. Тому для них необхідно зменшити обсяг завдань та їх кількість. А складність має бути доступною. Для цього дітям треба давати індивідуальні картки із завданнями відповідної складності та перфокарти, в які треба лише вставити відповідну орфограму або числову відповідь (і зовсім немає необхідності переписувати це завдання в зошит, якщо дитина має слабкі чи недостатні навички письма).

  5. Діти з легкою розумовою відсталістю зазвичай не мають достатніх навичок самостійної роботи. Потрібен постійний контроль за виконанням ними завдання (щоб вони не втрачали уваги та напряму діяльності).

  6. Діти з обмеженими розумовими можливостями потребують неодноразового повторення вчителем інструкції щодо виконання того чи іншого завдання. Тому вчитель має переконатись, як і наскільки точно учень зрозумів, чого від нього вимагають, і лише після цього дозволити виконати завдання. В разі потреби, слід дати учневі додаткові пояснення щодо виконання завдання.

  7. Уміти підтримувати в дитини впевненість у своїх силах, прагнення до пізнавальної діяльності; запобігати різним змінам у психічній діяльності, поведінці та загальному стані дитини та адекватно реагувати на них.


^ ОСНОВНІ ПРИНЦИПИ АДАПТАЦІЇ НАОЧНОГО МАТЕРІАЛУ ДЛЯ ДІТЕЙ З ПОРУШЕННЯМ ЗОРУ:

 1. Зображення на малюнках мають бути оптимально пристосованими і тимчасовими (яскравими, контрастними, кольоровими, структурними щодо співвідношення елементів). Контрастність пропонованих об»єктів і зображень стосовно фону має бути від 60 до 100%. Негативний контраст переважніший.

 2. Краще сприймаються заповнені, силуетні фігури, ніж контурні.

 3. Дотримання в зображенні пропорційності відношення за величиною, кольором та формою відповідно до реальних об»єктів.

 4. Стимульний матеріал слід показувати з відстані не більше ніж 30-33 см від ока дитини (сліпим - залежно від гостроти залишкового зору) під кутом від 50 до 450 щодо лінії погляду.

 5. Інформаційну ємність зображень і сюжетних ситуацій слід обмежити з метою вилучення надмірності, що ускладнює впізнання. Тло, на якому показують об»єкт, має бути розвантаженим від зайвих деталей.

 6. Хроматичні об»єкти повинні мати насичені кольори. Бажано використовувати жовто – червоно – жовтогарячі й зелені тони, особливо для дошкільників.

 7. Під час створення спеціальних наочних матеріалів для дітей з порушенням зору необхідно використовувати 7 типів зорових навантажень для дітей дошкільного віку (розроблених Л. Григорян) з метою корекції й охорони зору.

Під час використання загальних методик для слабо зрячих дітей необхідно адаптувати їх до процедури застосування:

  • збільшення часу на експозицію завдань та малюнків через труднощі сприйняття, координації рухів руки й очей, необхідності тактильного контролю та додаткового обстеження, вивчення об»єктів;

  • під час пред»явлення завдань і тестів переважнішим є вербальний спосіб, точні словесні інструкції (після відповідної словникової роботи);

  • тривалість зорової роботи не повинна перевищувати 15 хв;

  • логічне завдання, продуктивність розумових операцій варто оцінювати за їхньою результативністю, а не враховувати неточність рухів і сповільненість під час виконання.


^ ЯКЩО В КЛАСІ НАВЧАЄТЬСЯ ДИТИНА З ПОРУШЕННЯМ СЛУХУ

Учителю слід дотримуватися таких умов у навчанні глухих дітей:

 1. Індивідуально планувати роботу для засвоєння тих тем, які викликають утруднення в оволодінні навчальним матеріалом.

 2. Не повертатися спиною до глухого учня під час усних пояснень.

 3. Контролювати розуміння дитиною завдань, інструкцій, запитань учителя та відповідей учня.

 4. Залучати батьків до закріплення нового матеріалу в домашніх умовах.

 5. У корекційній роботі максимально використовувати випереджальний метод навчання.

 6. Частіше хвалити за позитивні відповіді.

 7. Не оцінювати незадовільно самостійні усні та письмові відповіді.

 8. Пам»ятати, що такий учень має сидіти за першою партою перед столом учителя для слухо – зорового сприйняття мовного матеріалу.

 9. Вимагати від батьків постійного використання дитиною двох слухових апаратів.


Також настійно рекомендуємо:

 1. Постійно проводити бесіди з дітьми й батьками про незвичайність дітей з особливими потребами.

 2. Організовувати спільні ігри дітей під час перерв і після уроків.

 3. Організовувати спільну діяльність на уроці, після уроків.

 4. Організовувати взаємодопомогу дітям з особливими потребами.

 5. Частіше заохочувати дітей з особливими потребами за позитивні вчинки, види діяльності.

 6. Відмовитись від покарань дітей з особливими потребами, зауважень у некоректній формі.


Примітка: якщо дитина з особливими потребами не справляється з програмою,

необхідно вчасно й наполегливо ставити перед батьками питання про те, що в інтересах дитини необхідно перевести її в спеціальну установу, де їй буде забезпечено корекційну допомогу, що передбачає індивідуальну роботу.Схожі:

Методичні рекомендації вчителям загальноосвітніх навчальних закладів для успішної роботи з дітьми, які мають особливі потреби iconКерівникам загальноосвітніх навчальних закладів Методичні рекомендації та матеріали для проведення у загальноосвітніх навчальних закладах Харківського району заходів щодо
Харківської районної державної адміністрації надсилає методичні рекомендації та матеріали для проведення необхідної роботи у загальноосвітніх...
Методичні рекомендації вчителям загальноосвітніх навчальних закладів для успішної роботи з дітьми, які мають особливі потреби iconПрактикум для працівників відділів (управлінь) освіти, які ведуть питання інклюзивного навчання
Иділялася стратегії й тактиці використання професійного співробітництва як інструмента впровадження інклюзії, висвітлювалися питання...
Методичні рекомендації вчителям загальноосвітніх навчальних закладів для успішної роботи з дітьми, які мають особливі потреби iconМетодичні рекомендації з тематичним плануванням до вивчення навчальних предметів у 5-х класах загальноосвітніх навчальних закладів для розумово
Методичні рекомендації до планування навчальної роботи з розумово відсталими учнями
Методичні рекомендації вчителям загальноосвітніх навчальних закладів для успішної роботи з дітьми, які мають особливі потреби iconМетодичні рекомендації до проведення Першого уроку в 2012-2013 навчальному році Упорядник: Злобіна О. О. завідувач відділу виховної роботи І здорового способу життя чоіппо імені К. Д. Ушинського
Методичні рекомендації можуть бути використані заступниками директорів із виховної роботи, педагогами-організаторами, вихователями,...
Методичні рекомендації вчителям загальноосвітніх навчальних закладів для успішної роботи з дітьми, які мають особливі потреби iconМетодичні рекомендації для проведення у загальноосвітніх навчальних закладах
Лариси Петрівни Косач-Квітки» відділ освіти Харківської районної державної адміністрації надсилає методичні рекомендації для організації...
Методичні рекомендації вчителям загальноосвітніх навчальних закладів для успішної роботи з дітьми, які мають особливі потреби iconМетодичні рекомендації Система планування роботи школи (на допомогу керівникам загальноосвітніх навчальних закладів)
Методичні рекомендації підготував Толочкін Ю. С. методист лабораторії школознавства Житомирського обласного інституту післядипломної...
Методичні рекомендації вчителям загальноосвітніх навчальних закладів для успішної роботи з дітьми, які мають особливі потреби iconМетодичні рекомендації щодо організації навчально-виховного процесу у 5-х класах загальноосвітніх навчальних закладів
У 2013/2014 навчальному році 5-ті класи загальноосвітніх навчальних закладів перейдуть на навчання за новими програмами для учнів...
Методичні рекомендації вчителям загальноосвітніх навчальних закладів для успішної роботи з дітьми, які мають особливі потреби iconМетодичні рекомендації щодо оформлення та обладнання навчальних кабінетів іноземних мов загальноосвітніх навчальних закладів
Міністерством освіти і науки України для використання в загальноосвітніх навчальних закладах у 2009-2010 навчальному році
Методичні рекомендації вчителям загальноосвітніх навчальних закладів для успішної роботи з дітьми, які мають особливі потреби iconІнклюзивна освіта інклюзивна
В основу інклюзивної освіти покладена ідеологія, що виключає будь-яку дискримінацію дітей, що забезпечує рівне відношення до всіх...
Методичні рекомендації вчителям загальноосвітніх навчальних закладів для успішної роботи з дітьми, які мають особливі потреби iconВідділ освіти Ізюмської міської ради Методичний кабінет Формування робочих навчальних планів загальноосвітніх навчальних закладів м. Ізюма на 2011/2012 н р. (методичні рекомендації)
Формування робочих навчальних планів загальноосвітніх навчальних закладів м. Ізюма на 2011/2012н р. (методичні рекомендації): м.Ізюм,...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©te.zavantag.com 2000-2017
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи