Урок української літератури у 7 класі Учитель Карабут І.І. Радше впадь, але не зрадь Осуд зради громаді задля збагачення icon

Урок української літератури у 7 класі Учитель Карабут І.І. Радше впадь, але не зрадь Осуд зради громаді задля збагачення
Скачати 135.63 Kb.
НазваУрок української літератури у 7 класі Учитель Карабут І.І. Радше впадь, але не зрадь Осуд зради громаді задля збагачення
Дата конвертації22.03.2013
Розмір135.63 Kb.
ТипУрок

Урок української літератури у 7 класі

Учитель Карабут І.І.

Радше впадь, але не зрадь

Осуд зради громаді задля збагачення.

Характеристика образу Тугара Вовка . (Повість Івана Франка «Захар Беркут»)


Мета: вдосконалювати навички роботи з епічним твором; розвивати вміння характеризувати персонажів (образ Тугара Вовка, його прибічників), добираючи переконливі факти, обґрунтування; вчити дискутувати; сприяти виробленню в учнів навичок давати оцінку людським якостям, розви­вати увагу, активний словник школярів, пам'ять, уміння гра­мотно висловлювати власні думки, почуття, спостереження; виховувати зневажливе ставлення до зрадників народу, Бать­ківщини, жорстокості, підступності; сприяти вихованню порядності, честі, патріотизму; прищеплювати любов до художньої літератури, її митців.


^ Тип уроку: формування та вдосконалення вмінь і навичок.


Обладнання: портрет І. Франка, текст твору «Захар Беркут», ілюстрації до повісті, виставка творів Івана Франка.


^ Методи, прийоми і форми роботи: гра «Пароль», «Впіймай помилку», технології «Мозковий штурм», «Коло думок - створення асоціацій, «Фундамент», сенкан, робота у парах.


Епіграф:

Не той ворог, що перед тобою, а той, що за спиною.

Народна мудрість


^ Хід уроку

І. Організаційний момент

1. Визначення емоційної готовності до уроку за допомогою дієслів

Учитель

Доброго і гарного вам дня, діти. Подивіться, чи все у вас готове до уроку, якщо –так, то давайте розпочнемо. Але спершу, я б хотіла з’ясувати для себе, з яким настроєм ви прийшли на урок. Пропоную, використовуючи принцип доміно, визначити свій настрій і готовність до уроку за допомогою дієслів. (хвилююся, радію, готуюся, чекаю, переживаю, не турбуюся, не хвилююся, боюся...)

Що ж, я також трохи хвил.ююся, але переконана, що разом ми подолаємо всі хвилювання.


ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

1. Створення ситуації успіху

Учитель

Отже, все готово? То ж час починати урок, але щоб сісти на своє місце, вам доведеться назвати мені пароль – слово, що стане ключем до нашого уроку. (Гра «Пароль»)

Подумайте і скажіть, як назвати одним словом « перехід на бік ворога» - ЗРАДА. Правильно, молодці. Саме це слово і є ключем до теми нашого уроку. Сідайте, запишіть тільки число і класну роботу.


2. Актуалізація суб’єктного досвіду й опорних знань:

Технології «Мозковий штурм»( у парах, ) «Коло думок»( створення асоціацій)

Учитель

Отже, зрада. Скажіть, а що для вас є ЗРАДА? Подумайте спочатку індивідуально, а потім об’єднайтесь у пари за партою і обговоріть це питання, відповіді запишіть на листках-колах, що у вас на партах.

- Отже, ваші відповіді. (діти зачитують свої відповіді, а учитель забирає кола і прикріплює до дошки. Створення асоціацій - технологія «Коло думок»)
^ 3. Словникова робота

Учитель

Ми почули, що для нас означає слово ЗРАДА, а зараз послухайте , яке тлумачення до цього слова дає словник:


ЗРАДА, и, ж. 1. Перехід на бік ворога; віроломство, зрадництво.

2. Порушення вірності у коханні, дружбі.

3. Відмовлення від своїх переконань, поглядів. • Як ви гадаєте, про яке із значень ми будемо говорити сьогодні на уроці?


Учитель

Сьогоднішній урок я хочу почати народною мудрістю: « Не той ворог, що перед тобою, а той, що за спиною» Як ви розумієте ці слова?

(відповіді учнів)

Так, це і є зрадництво. І це — найганебніша риса в люд­ському житті.

- А скажіть, як називають людину, що зраджує – ЗРАДНИК. Зрадники, діти, це – страшні люди, яких ще називають «перевертнями», «перекинчиками», «ренегатами» та інше.

 • А які синоніми до слова «зрадник» знаєте ви ? Запишіть.


^ ЗРАДНИК – запроданець, перекинчик, перевертень, ренегат, відступник, христопродавець, жм. юда, продажна шкура; (під окупацією) вислугач; зрадливець, діалектне -. зрадець.


– Кого з персонажів твору І. Франка «Захар Беркут» ви б віднесли до зрадників?

(Тугара Вовка)

3.Оголошення теми та мети уроку.

Учитель

Саме про Тугара Вовка та його прибічників ми і поговоримо сьогодні на уроці, тема якого звучить так:

^ Радше впадь, але не зрадь

Осуд зради громаді задля збагачення.

Повість Івана Франка «Захар Беркут». Характеристика образу Тугара Вовка


ІІІ. Цілевизначення та планування

Учитель

Діти, запишіть тему і епіграф уроку. Скажіть, чи зрозумілою для вас є тема? Як ви розумієте заголовок «Радше впадь, але не зрадь». Подумайте і скажіть, чого ви очікуєте від сьогоднішнього уроку.

(учні записують тему уроку та виголошують свої цілі)

Учитель

Також на сьогоднішньому уроці ми будемо:

 • добирати цитати до характеристики Тугара Вовка;

 • визначати провідні риси його характеру;

 • вчитися аналізувати епічний твір, давати оцінку людським якостям;

 • переказувати уривки, які найбільше вразили.


Сподіваюсь, сьогоднішній урок допоможе вам знайти правильний життєвий вибір у складній ситуації. Переконана, що ви будете справжніми патріотами і ніколи не зрадите свій рідний край, рідну неньку.


ІV. Актуалізація опорних знань учнів

Учитель

Перш, ніж перейти до теми уроку, давайте за допомогою гри «Впіймай помилку» пригадаємо попередній матеріал. Нагадую, якщо ви помітите помилку у моїх твердженнях, піднімайте руку і виправляйте, заробляючи тим самим собі стартовий капітал. (учні, які помітили і виправили помилку, ставлять собі у зошит +)


1. Гра «Впіймай помилку»

1 Події, описані у творі відбувалися 1241 року.

2. «Осінь стояла в Тухольських горах» (весна)

3. Захарові Беркуту було 90 років.

4. На Руську землю нападали орди монголів.

5. Тухольська громада налічувала дві з половиною тисячі осіб. (півтори тисячі)

6 Тугар Вовк за походженням був боярином.

7. Мирославу виховувала мати. (батько і нянька)

8. Захар Беркут був ватажком тухольської громади.

9.Сила природи, до якої найчастіше звертався Захар Беркут – це вітер. (ні, Сонце)

10.Максим – найстарший син Захара Беркута. (наймолодший)

11. Мирославу врятував від ведмедиці боярин. (Максим)

12 Захар Беркут погодився на пропозицію Тугара Вовка і обміняв Максима на вільний вихід ворогів із долини. (ні).

Пригадайте, що сказав Захар Беркут Тугарові Вовку? «Нехай радще гине мій син, ніж задля нього має уйти хоч один ворог нашого краю»

13. Максим загинув під час війни з монголами. (ні, він залишився живим)

14. Максим повернувся з полону, і вони зажили щасливою родиною: батько - Захар Беркут, він і Мирослава. (ні, Захар Беркут, поблагословивши Максима і Мирославу, помер)

15. Ідучи на копу (раду), Тугар Вовк одяг шкуру ведмедя. (вовка)


2. Бесіда

- Дайте визначення поняттю «герой художнього твору».

- Які герої твору реальні, а які вигадані?

- Як розподіляються герої в повісті? На які два табори ви б їх поділили? (захисники рідної землі й вороги)

- Якому герою повісті ви симпатизуєте? Чому?

- А хто викликає антипатію? Чому?


ІІІ. Опрацювання навчального матеріалу.

Робота над характеристикою образу Тугара Вовка.

Учитель

Одним із представників ворожого табору є Тугар Вовк. Ким він був, яким він був і чи гідний наслідування спробуємо з’ясувати це протягом уроку. Відповідаючи на мої питання, дайте характеристику цьому персонажу. Пропоную висновки записувати у формі опорної схеми, використовуючи принцип доміно.

Отже, записуємо «Тугар Вовк — .....»

1. Бесіда

 • Де ми вперше зустрічаємось із Тугаром Вовком? (під час приготування до полювання) Що ми про нього довідуємося? (що він боярин)

 • Які у вас враження від першої зустрічі з ним? • З яким деревом автор порівнює Тугара Вовка (з дубом). Знайдіть і зачитайте його портрет (с.38).
 • Символом чого є дуб в усній народній творчості? (Дуб символізує силу, міцність, довговічність.) • Чи можемо ми сказати, що Тугар Вовк був сильним, сміливим і міцним чоловіком? Що нас у цьому переконує? (його поведінка під час ловів)
 • Під час полювання Максим врятував Мирославу. Як поставився до його вчинку Тугар Вовк? Чому? (він волів, щоб її вирятував був якийсь боярин. Т. Вовк зверхньо ставився до Максима, називав його «смердом». Вважав Максима собі і Мирославі нерівнею) Ось послухайте, як про це сказано у тексті « Та все-таки йому, гордому бояринові, що виріс і великої честі дослужився при князівськім дворі, важко було прилюдно віддавати подяку за вирятування доньки – мужикові. Але ніщо було діяти...»
 • Які риси характеру Тугара Вовка тут проявились? (зарозумілість, пихатість, зверхність, гордість, зрештою)
 • Та все ж боярин подякував Максимові7 Чому? (обов’язок вдячності так глибоко вкорінений у наших рицарських предків, що й Тугар Вовк не міг від нього виламатися. Він узяв Максима за руку і випровадив наперед. ... і сказав: « Тугар Вовк не забуде того, що тобі завдячує»)
 • Що хотів автор сказати про Т.Вовка цими словами? ( що в його душі ще залишилось, хай і мало, людської порядності). • Чи будемо ми цю рису записувати до характеристики Тугара Вовка? Мені здається, що – ні, адже більше він її ніде не проявив.
 • Пригадайте, за яких умов Тугар Вовк потрапив на Тухольщину?
 • Які стосунки склалися у боярина з громадою?


 • Як поводить себе Т. Вовк на тухольській копі? З чим це пов'язано? Зачитайте. (с.41-42). (зухвало, гордовито, він ненавидить тухольців, отже, ненависно) • Тугар Вовк на раді сказав: « Усі ми – власність князя, зі всім, що маємо, з худобою і землею. Князь один вільний, а ми його невільники.. Його ласка – то наша воля. Він може зробити з нами, що хоче.» Як ці слова характеризують боярина.? Чому вони, «мов удар обуха в тім’я», оглушили Захара Беркута і всю громаду? (слова ці показали рабську натуру боярина, його покірливість, а тухольці – народ вільний, вони ніколи і нікому не корилися) • Як ви розцінюєте слова боярина, сказані в кінці ради: « ...нехай приходять...Я плюю на ваш суд!»? ( це свідчить про його неповагу до громади) • Який із висловів, записаних на дошці , ви взяли б до цього епізоду? (Ганьбити свою вітчизну – значить зраджувати її. (Віктор ГЮҐО) • Що зумовило боярина покинути Тухлю і перейти на бік монголів? ( тухольці його вигнали за небажання бути в громаді рівним з іншими і жити в громаді спільним з нею життям) • Коли Мирослав запитала у батька, куди вони їдуть,він відповів: « В світ за очі»(с. 70) Чому він так сказав, чи було їм куди їхати? Якщо ні, то чому? (ні, не було, бо Тугар Вовк, ще будучи при дворі князя Данила, потрапив у полон під час битви під Калкою і, виказавши ворогам план битви, уложений руськими князями, зрадив Русь монголам)

 • Яким із висловів, записаних на дошці , ви дали б відповідь на це запитання? (У зрадника немає батьківщини.

 • )

 • Чому так поспішав боярин до ворожого табору? Як Пета зустрів Т. Вовка? За що він дорікав боярину? (він хотів якнайшвидше помститися тухольцям; Пета зустрів боярина поважно, але радо, хоч і дорікнув за те, що той «троха запізно прийшов», майже три дні його чекають») • Як ви розцінюєте вчинок Тугара Вовка?

 • Як Мирослава поставилася до зради батька? Чому батько і дочка не розуміли одне одного? ( Ось, як про це пише Іван Франко: « Так значиться, батько віддавна, від десятьох літ, був у порозумінні з монголами, був зрадником! Мов придавлена, мов підкошена тою гадкою похилила Мирослава свою прегарну голову додолу. Серце їй боліло дуже6 вона чула, як у ньому одна за другою рвалися найсильніші і найсвятіші нитки – нитки дитячої любові й поважання.»: І інша цитата: « НІ, ні... не буде того. Я не піду даоьше!. Я не стану зрадницею свого краю! Я покину батька, коли не зможу відвернути його від його проклятого наміру») • Чи визнав Тугар вовк свою зраду? Чому він пішов на зраду? За що дбав? • Що сказала Мирослава Захару Беркуту про зраду батька? Знайдіть ці рядки і зачитайте. (45) (« я ...сирота, я не маю вітця! Ні, Тугар Вовк живий, але Тугар Вовк перестав бути моїм батьком, відколи... зрадив... свій край і пристав ..у службу монголів.») • Перебуваючи у ворожому таборі Тугар Вовк намагається якомога краще прислужитися монголам. Як ви розцінюєте таку поведінку? ( Як улесливість, хитрість боярина, який прагне зберегти собі життя будь-якою ціною, навіть ціною зради, а в разі перемоги має наміри збагатитися) • Захар Беркут, зустрівшись зі зрадником, говорить йому: « Ти був Тугар Вовк» Як ви розумієте ці слова? (У зрадника навіть імені немає, він був колись Тугар Вовк, а зараз він просто зрадник) • Чим зумовлено те, що Т. Вовк врятував життя Максиму від руки Бурунди? Чи це було зроблено для якоїсь користі? Власні міркування обґрунтуйте. (так, він хотів зберегти собі життя, обмінявши на життя Максима, він сподівався, що тухольці, завдячуючи, пробачать йому ) • Чому Бурунда назвав Т. Вовка подвійним зрадником? Отже, який висновок можна зробити? (що Тугар Вовк не просто зрадник, а «подвійний зрадник»). • Тугар Вовк? Чи випадково автор дає таке прізвище своєму героєві?

(^ Вибір імені –це данина язичницьким традиціям.У далеку епоху, коли основним заняттям слов'ян було полювання, а не землеробство, вони вірили, що дикі тварини - їхні прабатьки. Слов'яни вважали їх могутніми божествами, яким слід поклонятися. У кожного племені був свій тотем, тобто священна тварина, якому плем'я поклонялось. Кілька племен своїм предком вважали Вовка і шанували його як божество. Ім'я цього звіра було священним, його заборонялося вимовляти вголос, тому замість "вовк" говорили лютий, а себе називали "лютичі". Під час зимового сонцестояння чоловіки цих племен надягали вовчі шкури, що символізувало перетворення на вовків. Так вони спілкувалися зі звірячими предками, у яких просили сили і мудрості. Вовк вважався могутнім захисником племені, пожирачем злих духів. Язичницький жрець, що здійснював охоронні обряди, також одягався в звірячу шкуру. З прийняттям християнства ставлення до язичницьких жерців змінилося, і тому словом «волкодлак» (тобто одягнений в длаку - вовчу шкуру) стали називати злого перевертня, пізніше «волкодлак» перетворилося на «вурдалак». Отже, якщо у давніх слов'ян вовк символ сили і перший з-проміж ознак воїнського люду, то з приняттям християнства "вовка створив чорт..." Це образ хижака, злого перевертня, розбійникака та злодія.)

Сам Тугар Вовк говорить про себе: « Хоч я лише вовк, дрібна звірюка, то все ще дам раду тухольському ведмедеві...». зверніть увагу, «дрібна звірюка», отже, - злий хижак.


 • Чи можна образ Тугара Вовка трактувати однозначно, чи це все-таки суперечливий образ? Якщо так, то чим зумовлена суперечливість його образу? ( образ Тугара Вовка не можна трактувати однозначно, бо як тоді пояснити, наприклад, звинувачення боярина Максимові у зраді свого народу, коли той, знаючи про наміри тухольців затопити долину, вдається до хитрощів, висловлюючи свою готовність вивести монголів з котловини в обмін на своє життя. Це можна пояснити тим, що Іван Франко, користуючись у повісті засобами романтичного стилю, наділяє інколи Тугара Вовка рисами «благородного злодія»)

^ 2. Сворення сенкану

Учитель

Узагальнюючи сказане про Тугара Вовка, давайте складемо сенкан. Нагадую – це вірш із п’яти рідків:1 – одне слово - іменник, 2- два прикметники –означення,з – три дієслова,4 – речення-узагальнення, 5 – одне слово-висновок.

^ Сенкан

Тугар Вовк

підступний, хитрий

зневажає, вислужується, зраджує

прагне посіяти розбрат, поневолити народ, задовольняючи свої потреби

подвійний зрадник

ІV. Рефлексія

Учитель

- Отже, боярин Тугар Вовк – подвійний зрадник. Як ви гадаєте, чому так сталося? (бо він був дуже жадібний до наживи, у нього не було нічого святого у душі. Йому було однаково, кого зраджувати, аби йому було добре)

- А чи був у нього вибір, чи міг він обрати інший шлях? ( ^ Так, міг, якби він не був боягузом і не трусився за своє життя, і якби пам’ятав народну мудрість:« Радше впадь, але не зрадь»?)

Учитель

 • Діти, ми запросили на урок Тугара Вовка, можливо, він зможе нам пояснити свою поведінку, розкрити причини зради. У кого є питання до Тунгара Вовка, задавайте?

Орієнтовні питання до Тугара Вовка

 • Якою була мета твого приїзду в Тухольщину?

 • Навіщо, йдучи на раду тухольської громади, ти надягнув поверх рицарської збруї вовчу шкіру?

 • При дворі князя Данила ходили чутки, що ти в битві під Калкою зрадив Русь і повідомив монголам план бою. Правда це? Навіщо ти це зробив?

 • Для чого тобі був потрібен союз з монголами?

 • Чому ти волів бачити свою дочку швидше мертвою, аніж дружиною смерда?

 • Що спонукало тебе врятувати Максима?

 • Яка мета твого життя?

Учитель

 • 3 якою метою І. Франко відтворив у повісті образ Т. Вовка? Свої думки вмотивуйте. (образ зрадника - Тугара Вовка допомагає яскравіше змалювати образи патріотів рідної землі, зокрема Захара Беркута, Максима, Мирослави, Микити Вояка, тухольців)Учитель

А ще образ Тугара Вовка допомагає нам зрозуміти одне просте питання – бути чесною, порядною людиною набагато краще, аніж зганьбити себе зрадою, чи то народу, чи то дівчині, чи то самому собі. Треба жити із чистим сумлінням, адже « перед чесністю, правдивістю та сміливістю навіть каміння не встоїть». Пам’ятайте це, діти.

Я гадаю, що сьогоднішній урок не пройшов для вас даремно і ви взяли з нього щось корисне у свій життєвий шлях. А щоб шлях цей був міцним, давайте закладемо уже сьогодні перші підвалини його фундаменту. Напишіть на аркушах паперу, який життєвий урок ви винесли із сьогоднішнього заняття, а я прикріплю ці листочки на дошці, і нехай цей фундамент стане вам опорою у житті.


V. Домашнє завдання

1. Скласти план до характеристики героїв ворожого табору: бегадирів Пети і Бурунди.

2. Дібрати цитати до характеристики образу Захара Беркута.

3. Написати прощального листа Мирославі від імені Тугара Вовка ( за бажанням)


VІ. ОцінюванняСхожі:

Урок української літератури у 7 класі Учитель Карабут І.І. Радше впадь, але не зрадь Осуд зради громаді задля збагачення iconУрок гра з української літератури в 7 класі "Що? Де? Коли?"
Юні друзі, сьогодні у нас незвичайний урок, урок гра "Що? Де? Коли?". Цей урок виявить найрозумніших, ерудованих учнів, тих, хто...
Урок української літератури у 7 класі Учитель Карабут І.І. Радше впадь, але не зрадь Осуд зради громаді задля збагачення iconКонспект уроку української літератури в 11 класі на тему: «Урок літератури рідного краю. Шкільна літературна творчість»
Обладнання: мультимедіа, роздавальний матеріал, книги письменників Волині, аудіозаписи, мультимедійна презентація
Урок української літератури у 7 класі Учитель Карабут І.І. Радше впадь, але не зрадь Осуд зради громаді задля збагачення iconМіська рада Кіровського району м. Донецька
Автори : Добровольська Тетяна Миколаївна, учитель української мови та літератури, керівник районного методичного об’єднання учителів...
Урок української літератури у 7 класі Учитель Карабут І.І. Радше впадь, але не зрадь Осуд зради громаді задля збагачення iconТелішевська Ліля Степанівна, учитель української мови та літератури сзш №99 м. Львова вища, учитель-методист Розвиток критичного мислення на урок
Тематика авторських творчих майстерень, їх координатори від лоіппо та керівники-учителі
Урок української літератури у 7 класі Учитель Карабут І.І. Радше впадь, але не зрадь Осуд зради громаді задля збагачення iconАвтор: учитель української мови і літератури Шепетівської загальноосвітньої школи №6 Бернадська Ольга Вікторівна Шепетівка 2012 Урок позакласного читання у 5 класі за твором сучасного українського письменника Тема
Оксана Лущевська. Різдвяний детектив «Дивні химерики, або Таємниця старовинної скриньки». Значення дружби, допитливості та допомоги...
Урок української літератури у 7 класі Учитель Карабут І.І. Радше впадь, але не зрадь Осуд зради громаді задля збагачення iconКалендарне планування уроків української літератури в 11 класі
Вступ. Відродження української літератури 20-х років ХХ століття. Літературні організації. Літературна дискусія. Модерністські течії...
Урок української літератури у 7 класі Учитель Карабут І.І. Радше впадь, але не зрадь Осуд зради громаді задля збагачення iconКолісник Марина Володимирівна, учитель української мови та літератури
Упорядник: Колісник М. В. – учитель української мови та літератури Хорольської гімназії
Урок української літератури у 7 класі Учитель Карабут І.І. Радше впадь, але не зрадь Осуд зради громаді задля збагачення iconСандулєєва О. Д., учитель української мови та літератури дсгш №65, учитель вищої категорії, учитель-методист, педагогічний стаж 18 років Українська література
Сандулєєва О. Д., учитель української мови та літератури дсгш №65, учитель вищої категорії, учитель-методист, педагогічний стаж 18...
Урок української літератури у 7 класі Учитель Карабут І.І. Радше впадь, але не зрадь Осуд зради громаді задля збагачення iconКурси учителів української мови і літератури, керівники гуртків з предмета
Учителі української мови І літератури, керівники гуртків з предмета. Спецкурс: Сучасний урок української мови та літератури. Пм....
Урок української літератури у 7 класі Учитель Карабут І.І. Радше впадь, але не зрадь Осуд зради громаді задля збагачення iconУрок у 5 класі Підготувала: вчителька української мови та літератури Свірська Л. В
Мета: дати поняття про етимологію (походження слова), ознайомити п’ятикласників з власне українською лексикою та запозиченими словами;...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©te.zavantag.com 2000-2017
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи