«Барвінок» програма гуртка (для дітей середнього шкільного віку) Автор: Брей Олена Федорівна Схвалено: Науково – методичною радою ммц відділу освіті Протокол № Від 2011 року icon

«Барвінок» програма гуртка (для дітей середнього шкільного віку) Автор: Брей Олена Федорівна Схвалено: Науково – методичною радою ммц відділу освіті Протокол № Від 2011 року
Скачати 183.06 Kb.
Назва«Барвінок» програма гуртка (для дітей середнього шкільного віку) Автор: Брей Олена Федорівна Схвалено: Науково – методичною радою ммц відділу освіті Протокол № Від 2011 року
Брей Олена Федорівна
Дата конвертації12.02.2013
Розмір183.06 Kb.
ТипПрограма


Відділ освіти виконавчого комітету

Славутицької міської ради

Міський методичний центр

Дитячий будинок «Центр захисту дітей»


«Барвінок»

програма гуртка

(для дітей середнього шкільного віку)


Автор:

Брей Олена Федорівна


Схвалено:

Науково – методичною радою

ММЦ відділу освіті

Протокол №_____

Від _______2011 року


2011 рік


ЗМІСТ

I. Вступ……………………………………………………………………….3 ст.

1.1. Пояснювальна записка………………………………………………….3 ст.

1.2. Мета та завдання…………………………………………………………4 ст.

II.Основний зміст програми……………………………………………….6 ст.

2.1.Обєм програми в годинах…………………………………………………8 ст.

2.2 .Календарний план роботи…………………………………………… ...10 ст.

2.3. Опис очікуваних результатів…………………………………………...14 ст.

III. Висновок………………………………………………………………..15 ст.

IV. Список використаних джерел……………………………………….16 ст.

V. Додаткові елементи програми………………………………………..17 ст.


I. ВСТУП

Історія, культура нашого народу багата на інтуїтивні знахідки з виховання гармонійно розвиненої особистості. Через казки , прислів’я, загадки, вироби народного мистецтва дитина з народження купалася в рідній стихії, засвоювала духовно-культурні традиції власного народу. І вже через них поступово йшла до пізнання та розуміння загальнолюдських цінностей.

Недостатнє володіння духовними надбаннями свого народу послаблює відчуття батьківської землі, культури українців. Водночас мова, традиції, матеріальна та духовна культура пройшли випробовування на вихованні не одного покоління та довели свою дієвість і мудрість.

Нові завдання в галузі виховання докорінним чином змінили і установки в естетичному вихованні. Від завдань бачити, відчувати, розуміти прекрасне вони перетворились на більш складні і пов’язані зі здатністю творити його у навколишній дійсності праці, мистецтві, у повсякденному житті. Ця здатність є важливою ознакою нашого часу і забезпечується завдяки реалізації принципу естетизації усього дитячого життя. Ці принципи сприяють формуванню естетичної культури підростаючого покоління.

Мистецтво бісероплетіння посідає почесне місце серед народних ремесел, які активно впливають на формування національної свідомості. Крім того, колективна праця, спілкування з іншими дітьми та викладачем, обмін творчими ідеями позитивно впливають на процес соціалізації юного громадянина України, регулюючи формування міжособистісних і трудових відносин. Завдяки цьому закріплюється активна позиція, установки та ціннісні орієнтації дитини.

Навчити дітей відчувати красу, створену руками людини-митця, бачити, розуміти, захоплюватися, емоційно відгукуватися на неї, формувати естетичний смак, уміння розуміти і цінити твори мистецтва, пам’ятки історії та культури, красу рідної природи – це основні завдання гуртків декоративно-ужиткового напрямку. Бісероплетіння, як таке що поєднує в собі відносну простоту прийомів, доступність матеріалів і можливість достатньо швидко побачити результати своєї праці.

1.1 Пояснювальна записка

Пропонована програма гурткової роботи охоплює розділ декоративно вжиткового мистецтва – творча ручна праця.

Як тільки не називають бісер – чарівний, загадковий, навіть живий. Бісер мандрував країнами з давніх-давен, поступово охоплюючи все ширше різні верстви населення. Вироби з бісеру можуть розповісти, як жили люди в стародавні часи, якими були їх смаки та захоплення. Прагнення прикрасити себе, оселю, предмети побуту було одним із перших проявів художнього почуття.

Носити прикраси люди почали раніше, ніж одягатися. Спочатку прикраси були не просто окрасою, а засобом спілкування з божествами та духами. Але призначення прикрас не обмежувалось захистом від злих сил. Вони стали виконувати роль «візитної картки» власника: за зовнішнім виглядом людини, у тому числі за формою прикрас, робили висновки не тільки про достаток людини, а й про її місце проживання, соціальний стан, рід занять.

Але свого естетичного, декоративного значення прикраси ніколи не втрачали. З розвитком фабричного виробництва уніфікується мода, але людині завжди хочеться заявити про свою індивідуальність. Тому все більшої популярності набувають вироби, виконані вручну. Бісер найкраще підходить для неповторних саморобних аксесуарів.

Навчити дітей відчувати красу, створену руками людини-митця, бачити. Розуміти. Захоплюватися, емоційно відгукуватися на неї, формувати естетичний смак, уміння розуміти і цінити твори мистецтва, пам’ятки історії та культури, красу рідної природи – це основні завдання гуртка декоративно-ужиткового напряму.

Бісероплетіння, як таке, що поєднує в собі відносну простоту прийомів, доступність матеріалів і можливість достатньо швидко побачити результати своєї праці – одне із захоплюючих видів декоративних ремесел, яке дозволяє прилучитися до багатогранного світу мистецтва, спробувати себе в ролі творця прекрасного.

Для України, особливо західної, бісерне рукоділля є історично поширеним видом декоративно-вжиткової творчості, що дає підставу вважати цей гурток також осередком відродження і розвитку народних традицій.

В гуртку «Барвінок» діти освоюють різні прийоми низання і вишивки бісером. Заняття в гуртку розвивають творчі здібності, пам’ять, прищеплюють повагу до традицій декоративно-ужиткового мистецтва, викликають бажання творити, фантазувати, думати. На заняттях гуртка вихованці мають можливість застосовувати знання, отримані на уроках історії, народознавства, малювання, обслуговуючої праці тощо. Діти знайомляться з термінами, вчаться працювати за схемою, самостійно підбирати гармонійне поєднання кольорових сполучень і контрастів. Кожний виріб дає можливість проявити свій смак, фантазію та охайність.

До занять в гуртку можуть залучатися діти починаючи з восьми - десятирічного віку. Група може бути різновіковою, але налічувати не більше 12-15 вихованців. В залежності від віку та здібностей дітей підбираються варіанти виробів для виготовлення. Основу проведення занять складає практична робота, використовуються також бесіди з історії бісерного ремесла, конкурси – виставки творчих робіт, екскурсії на виставки декоративно-ужиткового мистецтва. Варто застосовувати комп’ютерну техніку для знайомства із зразками робіт сучасних майстрів бісерного рукоділля (в мережі Інтернет), для складання трафаретів для розробки власних схем.

Програма розрахована на дворічне навчання по 12 годин на рік. (2 години на місяць). В перший рік основна увага приділяється опануванню різних технік низання, а на другий рік – художня вишивка бісером, прикраси на її основі та виготовлення бісерних виробів для прикрашення інтер’єру.

Заняття має включати пояснення теоретичного матеріалу, перегляд та аналіз зразків готових виробів або ілюстративного матеріалу, підбирання варіантів виробів для виготовлення кожним вихованцем, замальовування та підбирання матеріалів для роботи. Одна і та ж схема можу бути виконана з використанням різного матеріалу: бісер, склярус, намистини – від цього суттєво може змінитися зовнішній вигляд виробу.

Погодинна розбивка на кожний підпункт теми, Наприклад «Вишивка на полотні», не дається. Це залежить від віку та здібностей дітей, від рівня засвоєння матеріалу. Кількість та складність виробів, виготовлених за допомогою конкретної техніки низання потрібно підбирати індивідуально для кожного вихованця. Не завжди потрібно вимагати виготовлення виробу в цілому, можна обмежуватися фрагментом браслету або намиста, цього достатньо, щоб була лише техніка виконання (пізніше дитина сама може повернутися до виконання цього виробу). Не треба примушувати робити щось через силу. Потрібно допомогти дитині домогтися того, щоб робота з бісером завжди приносила радість. У випадку, коли якась схема відкрадається в бік через те, що вона здається дитині занадто складною, педагогу потрібно проявити наполегливість і умовити дитину розібратися в схемі та виготовити хоча б зразок. Велику увагу слід приділяти виконанню творчих робіт за власним вибором та задумом дитини. Програма складена з урахуванням виконання частини роботи щодо виготовлення виробів вдома у формі домашнього завдання.


1.2 Мета та завдання

› Навчити дітей художньо-естетичному впорядкуванню середовища та предметів життєдіяльності, шляхом засвоєння різних технік виготовлення виробів з бісеру.

^ Основні завдання гуртка

› Вчити вмінню передавати красу природи засобами ручної праці.

› Розвивати дитячу фантазію, естетичні та художні смаки.

› Формувати і розвивати почуття прекрасного в природі і мистецтві, прагнення жити законами краси, бережливого ставлення до природи.

› Закріпити позитивне ставлення до декоративно-вжиткового мистецтва.

› Виховувати охайність, працьовитість, бажання продовжувати і розвивати традиції українського народу до краси і вдосконалення.

› Сприяти духовному розвитку, формуванню досконалої особистості, майбутньої господині.

› Викликати позитивні емоції: радість і задоволення від своєї праці і праці друзів, бажання творити прекрасне на радість людям.


^ Структура програми

Програма побудована для дітей середнього шкільного віку і передбачає заняття в груповій кімнаті, кімнаті відпочинку , на свіжому повітрі. Структура адаптованої програми містить тематичний та календарний план роботи. Тематичний план роботи розрахований по кількості годин на два навчальні роки (31 година – перший рік навчання, 41 година – другий рік навчання) два рази на місяць.


ІІ. ОСНОВНИЙ ЗМІСТ ПРОГРАМИ

2.1 Об’єм програми в годинах
Тема заняття

Кількість годин

Теоретичні заняття

Практичні заняття

Дата

1.

Матеріали та інструменти

1

1
2.

Низання

1

1
3.

Паралельне низання

1

1
4.

Низання хрестиком

1

1
5.

Полотняне низання

1

1
6.

Мозаїка

1

1
7.

Контрольне заняття

-

-
8.

Сучасні технології виготовлення бісерних виробів

3

3
9.

Бесіди з історії бісерного ремесла

3

-
10.

Упаковки для виробів з бісеру

1

1
11.

Звітна підсумкова виставка

2

2Разом

17

14


(2-й рік навчання)Тема заняття

Кількість годин

Теоретичні заняття

Практичні заняття

Дата

1.

Вступне заняття

2

2
2.

Художня вишивка бісером та прикраси на її основі

- вишиті мініатюри

- вишивка на полотні по схемі

- використання нетрадиційних матеріалів у вишивці та прикрасах


3

6


3


3

6


9
3.

Предмети з бісеру в інтер’єрі та вжитку:

- іграшки з бісеру

- декоративні панно

-

-
4.

Бесіди з історії бісерного рукоділля

2

-
5.

Екскурсія

1

-
6.

Звітна підсумкова виставка

2

2Разом

19

22

^ 2.2 Календарний план роботи

(1-й рік навчання)

1. Матеріали та інструменти (2 г)

Ознайомлення з метою та змістом роботи гуртка. Знайомство зі зразками робіт, літературою, різновидами матеріалів (бісер, намистини, скляріус, стрази, блискітки та інше). Підбір матеріалів, основні вимоги до якості ниток, голок. Правила техніки безпеки та гігієна зору при роботі з бісером. Підготовка до роботи, організація робочого місця, основні терміни, описання та схеми.

^ Практичні заняття: сортування та класифікація наявного матеріалу, занотовування в зошиті основних характеристик матеріалів, що мають бути використані в роботі, основних термінів, а також правил техніки безпеки та вправ гімнастики для очей.

^ 2. Низання ( 2 год)

Техніка низання, основні терміни, закріплення кінців, продовження ниток. Виготовлення підвісок: проста, петельна, підвіска з петелькою, підвіска з наконечником.

^ Практичні заняття: занотовування термінів, замальовування схем підвісок, виготовлення зразків, відпрацювання техніки закріплення кінців та продовження ниток.

^ 3. Паралельне низання

Принцип паралельного низання, можливості його використовування для виготовлення квітів, листків, браслетів, сувенірів.

Знайомство зі зразками, схемами, принципами розробки власних схем в залежності від наявного матеріалу. Кольорові сполучення, основні закони кольорознавства, психологія кольору.

^ Практичні заняття: замальовування схем виготовлення квітів, листків, об’ємних браслетів. Виготовлення ескізів і розробка власних схем низання букетів для брошок і панно. Виготовлення виробів за зразками або за власним задумом.

Виставка перших робіт.


^ 4. Низання хрестиком

Метод низання хрестиком, його використання у виробах (браслети, намиста, рамочки та інше). Варіанти низання: ланцюжок в один хрестик, смуга в п’ять хрестиків, кут на смузі з двох хрестиків, з’єднувальний шов, ажурне низання. Знайомства зі зразками виробів, схемами та ілюстрованим матеріалів.

^ Практичне заняття: замальовування схем виготовлення різних виробів, підбирання матеріалів за кольором та розміром, виготовлення зразків окремих деталей та готових виробів.

^ 5. Полотняне низання

Техніка виконання полотняного низання. Використання його у виробах: браслети написами, намиста. Знайомство із зразками, схемами різних виробів.

^ Практичні заняття: замальовування схем, виконання зразків, виготовлення браслетів за власним виробом.

6. Мозаїка

Метод низання, мозаїкою, його використовування у виробах (браслети, кулони). Варіанти низання: на одну нитку, на дві нитки. Знайомство із зразками та схемами різних виробів.

^ Практичні заняття: змальовування схем виготовлення різних виробів, підбирання матеріалів за кольором та розміром, виготовлення зразків та готових виробів.

^ 7. Контрольне заняття

За виготовленими зразками і виробами визначити техніку низання, дати характеристику використаного матеріалу, намалювати фрагмент схеми виготовлення виробу, дати визначення запропонованого кольорового сполучення. Скласти або розфарбувати готову схему виробу за певних умов (в 2, 3 або 4 кольорах) за підсумками заняття – повторення тем, які викликали труднощі.

^ 8. Сучасні технології виготовлення бісерних виробів

Опрацювання нової літератури зі схемами виготовлення виробів. Ознайомлення через мережу «Інтернет» зі зразками виробів сучасних майстрів бісерного рукоділля або відвідування виставок декоративно-ужиткового мистецтва.

^ Практичні заняття: замальовування схем виготовлення різних виробів, підбирання матеріалів за кольором та розміром, виготовлення виробів за власним вибором.

^ 9. Бесіди і історії бісерного ремесла.

10. Упаковки для виробів з бісеру (2)

Умови зберігання виробів з бісеру. Конструкції упаковок для сережок, намиста та інше. Поновлення старих виробів.

Практичні заняття: замальовка конструкцій упаковок, виготовлення упаковки для наявних виробів, для подарунків.

^ 11. Звітна підсумкова виставка (4)


(2-й рік навчання)

1. Вступне заняття

Мета та завдання другого року навчання. Перегляд та обговорення самостійно виконаних за літо робіт. Техніка безпеки. Знайомство з новою літературою, необхідними матеріалами та приладдям.

Практичні заняття:

- запис в зошиті основних характеристик матеріалів, правил техніки безпеки та основних термінів.

^ 2. Художня вишивка бісером та прикраси на її основі

2.2. Вишивання мініатюри

Техніка вишивки на тканині, переведення малюнка на світлу і темну тканину, вишивання простих і складних деталей,направлення та послідовність виконання роботи.

Практичні заняття:

 • запис в зошиті основних характеристик і матеріалів;

 • виконання зразків різних технік вишивки;

 • відпрацювання засобів перенесення малюнка на тканину;

 • вибір малюнків для вишивки;

 • підбір матеріалів та виконання мініатюри за власним вибором.

^ 2.3. Вишивка на полотні по даній схемі

Техніка вишивки по полотні, вишивання складних деталей, направлення на послідовність виконання роботи, необхідні матеріали та приладдя. Об’ємні роботи, що потребують усаті 2-3 гуртківців.

Практичні заняття:

 • вибір схеми картини;

 • підбирання матеріалу та виконання картини;

 • робота підгрупами;

- виготовлення картини, оформлення ї в рамку


2.3 Опис очікуваних результатів

Вихованці повинні знати:

 • Основи техніки бісероплетіння;

 • Оцінити якість матеріалу для роботи;

 • Як працювати за схемами, складати свої варіанти виробів в залежності від наявного матеріалу;

 • Техніку виконання, різновиди прикрас тощо.


Повинні вміти:

 • Аналізувати об’єкт, виділяти частини, деталі, характеризувати особливості форми, спів розмірності, кольору;

 • Планувати послідовність виготовлення виробу;

 • Контролювати етапи своєї діяльності, співвідносити її результати з наміченою метою.

Основним фактором, який дозволяє ретельно оцінити знання, вміння та навички, отримані вихованцями, є виставки домашніх робіт, де кожен вихованець може порівняти результати своєї праці з іншими, побачити. Які саме вироби викликають захоплення у відвідувачів виставок.

 • .


III. Висновок

Специфіка програми полягає в тому, щоб сприяти загальному розвитку дітей, розкриттю індивідуальності кожної дитини.

Заняття гуртка з бісероплетіння може проводитися вихователем групи в кімнаті самопідготовки, групових кімнатах. Завдання і зміст даної програми подано відповідно до зростання вікових можливостей вихованців, набуття їх навичок. У доборі форм і методів керівник гуртка може проявляти творчу ініціативу, творчість і самостійний пошук. Основною формою гуртка є заняття тривалістю 45хвилин два рази на місяць, упродовж двох років, згідно затвердженого розкладу занять. Це досягається завдяки включенню в програму занять - ігор, фольклору і практичної частини, під час якої діти мають можливість зробити щось своїми руками. Бісероплетіння, як таке що поєднує в собі відносну простоту прийомів, доступність матеріалів і можливість дітям достатньо швидко побачити результати своєї праці

Додатковою формою роботи є екскурсії на виставки декоративно прикладного мистецтва.

Діяльність дітей на заняттях гуртка направлена на розвиток уміння вільно і творчо застосовувати і удосконалювати придбані знання, уміння, навики, художній досвід, пристосовувати їх до різних умов, в яких дитина може діяти, отже сприяє формуванню соціально активної особи.


І V . Список використаних джерел


1. Управління освіти і науки. Інформаційно-методичний збірник 9/71 2006.

2. Азбука бисероплетения: Практ. Пособие / Сост. Ю.В. Газаева. – С. – Пб., 1998, - 64 с. ил.

3.Аполозова Л.М. Украшения из бисера. – М. Культура и традиции. 1999. – 151с.: ил.

4.. Дильмон Тереза «Полный курс женских рукоделий» - Москва, «Зкемо», 2004.


5. Магіна А. «Бісер». – Санкт-Петербург: «Нева» 1998.

6. Лизинский В.М., «Прийоми та форми у вихованні» - Харків: «Ранок», 2007.

7. Павх Степанія «Обслуговуюча праця» - Тернопіль: підручники і посібники, 2003


V. Додаткові елементи програми

Робота керівника гуртка

 1. Робота по самоосвіті з теми «Корекційно – виховна робота з дітьми дитячого будинку»

 2. Участь у міській педагогічній виставці «освіта Славутича»

 3. Участь у конкурсі «таланти твої, Славутич!»

 4. Участь у проекті «Життя на рушникові»- виготовлення квітів із бісеру.

 5. Підготовка творчого звіту про роботу гуртка.


Екскурсії

 1. Виставка «Таланти твої, Славутич»

 2. Магазини: «Все для шиття», «Жасмин», «Антураж».

Схожі:

«Барвінок» програма гуртка (для дітей середнього шкільного віку) Автор: Брей Олена Федорівна Схвалено: Науково – методичною радою ммц відділу освіті Протокол № Від 2011 року iconПрограма шкільного гуртка «Туризм і краєзнавство»
Схвалено методичною радою відділу освіти Славутської райдержадміністрації (протокол №3 від 19. 08. 2010р.)
«Барвінок» програма гуртка (для дітей середнього шкільного віку) Автор: Брей Олена Федорівна Схвалено: Науково – методичною радою ммц відділу освіті Протокол № Від 2011 року iconПротокол №4 від 11. 12. 2008 р., протокол №5 від 16. 12. 2008 р., протокол №6 від 18. 12. 2008 р
Схвалено науково-методичною радою методичного кабінету відділу освіти Богуславської рда. Протокол №4 від 11. 12. 2008 р., протокол...
«Барвінок» програма гуртка (для дітей середнього шкільного віку) Автор: Брей Олена Федорівна Схвалено: Науково – методичною радою ммц відділу освіті Протокол № Від 2011 року iconГуртка “Юні мандрівники”
О. М. Палатна, керівник гуртків Станції юних туристів відділу освіти Переяслав-Хмельницької міської ради. «Юні мандрівники» програма...
«Барвінок» програма гуртка (для дітей середнього шкільного віку) Автор: Брей Олена Федорівна Схвалено: Науково – методичною радою ммц відділу освіті Протокол № Від 2011 року iconПротокол №1 від 23. 05. 2011 року навчальна програма курсу за вибором для 9(10)-го класу
Науково-методичною радою з питань освіти Міністерства освіти та науки, молоді та спорту України
«Барвінок» програма гуртка (для дітей середнього шкільного віку) Автор: Брей Олена Федорівна Схвалено: Науково – методичною радою ммц відділу освіті Протокол № Від 2011 року iconНаказ №260 Про проведення основного етапу моніторингового дослідження якості управління нмр в закладах освіти району у 2011-2012 навчальному році
Програма), схваленої науково-методичною радою кошопк (протокол №7 від 28. 10. 2010 року), та з метою комплексного аналізу основної...
«Барвінок» програма гуртка (для дітей середнього шкільного віку) Автор: Брей Олена Федорівна Схвалено: Науково – методичною радою ммц відділу освіті Протокол № Від 2011 року iconУчись учитись порадник для розумників
Схвалено методичною радою Березоворудської загальноосвітньої школи І – ІІІ ступенів ( протокол №1 від 25 грудня 2009року)
«Барвінок» програма гуртка (для дітей середнього шкільного віку) Автор: Брей Олена Федорівна Схвалено: Науково – методичною радою ммц відділу освіті Протокол № Від 2011 року iconНаказ №73 Про закріплення територій обслуговування та проведення обліку дітей і підлітків шкільного віку
Про затвердження Інструкції з обліку дітей і підлітків шкільного віку», розпорядження голови райдержадміністрації №139/2011-р від...
«Барвінок» програма гуртка (для дітей середнього шкільного віку) Автор: Брей Олена Федорівна Схвалено: Науково – методичною радою ммц відділу освіті Протокол № Від 2011 року iconПлан роботи шкільного методичного кабінету Веприцької зош І-ІІІ ступенів на 2012 2013 н р. Аналіз роботи шкільного методичного кабінету за 2011-2012 навчальний рік
Розглянуто та схвалено методичною радою «з а т в е р д ж е н о» «п о г о д ж е н о»
«Барвінок» програма гуртка (для дітей середнього шкільного віку) Автор: Брей Олена Федорівна Схвалено: Науково – методичною радою ммц відділу освіті Протокол № Від 2011 року iconНавчальна програма гуртка
Схвалено для використання в загальноосвітніх навчальних закладах комісією із захисту Вітчизни науково-методичної Ради з питань освіти...
«Барвінок» програма гуртка (для дітей середнього шкільного віку) Автор: Брей Олена Федорівна Схвалено: Науково – методичною радою ммц відділу освіті Протокол № Від 2011 року iconІнформація про схвалення Джерело (з текстом програми можна ознайомитися у виданні, на сайті тощо) Програма розвит­ку дітей старшого дошкільного віку "Впевнений старт"
Розділ І. Перелік додаткових (комплексних, парціальних, альтернативних, експериментальних І регіональних) програм для дошкільних...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©te.zavantag.com 2000-2017
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи