Урок \"Ці книги знають все\" icon

Урок "Ці книги знають все"
НазваУрок "Ці книги знають все"
Дата конвертації06.12.2012
Розмір46.2 Kb.
ТипУрок

Бібліотечний урок "Ці книги знають все"


Мета: познайомити дітей з різними видами словників і навчити працювати з інформаційними та віртуальними словниками.

Обладнання: картки з завданнями, презентація "Словники", музичне оформлення, комп'ютери, Інтернет ресурси, книжкова виставка "Ці книги знають все".


Бібліотекар: тема нашого уроку "Ці книги знають все". (Додаток Презентація "Словники") (Слайд 1)

Епіграф: "Знання полягає не стільки в запису відомостей, скільки в умінні знайти потрібні відомості в книгах" В.Я. Брюсов (Слайд 2)

Все життя людини складається з процесів отримання інформації та її застосування. Сьогодні ми проведемо екскурсію в світ слів.

Завдання: У вас на партах картки, на яких написані слова. Прочитайте їх і знайдіть, що означають ці слова? (Слайд 3)

1 група 2 група 3 група

Адреса Адресант Антракт

Ложа Лоза Лушпайка

Марево Макітра Моховик

(Діти відповідають)


Бібліотекар: Немає людини, яка знає все про все. Які книги допоможуть вам для перевірки тлумачення ваших слів? На допомогу нам прийдуть словники. Що ж таке словник?

Словник - це книга , в якій в алфавітному чи тематичному порядку подано слова, вирази з їх тлумаченням або перекладом. Які вам відомі види словників? (Слайд 4)

Словники бувають: тлумачний, орфографічний, фразеологічний, словник іншомовних слів, словник синонімів, етимологічний, словник омонімів і т.д. (Слайд 5)

Тлумачний словник - це тлумачення, значення слів. Тлумачних словників існує теж багато:

Найперший тлумачний словник створив В.І. Даль більше 100 років тому. Зібрав і пояснив значення слів сам. Назбирав і обробив до кінця життя 200 тисяч слів.

У тлумачних словниках дається коротке тлумачення слів, наголос, проставлений рід іменників.

^ Як користуватися словником?

Французький письменник Анатоль Франс сказав: "Словник - весь Всесвіт в алфавітному порядку". Надійний путівник у всіх словниках - алфавіт. Словники за способом подачі інформації бувають: друковані, віртуальні, аудіословники, ілюстративні, електронні. (Слайд 8-9)

^ Знайомство з друкованими словниками.

У друкованих словниках вгорі на кожній сторінці два склади. Перший склад - з нього починається перше слово цій сторінці, другий склад - саме останнє слово на цій сторінці.

Знайомство з електронним словником (Яндекс, запис Словники, Грамота ru записуємо слово, яке шукаємо).
Завдання:

Повертаємося до першого завданням (перше, друге слово знаходимо по віртуальному словника, третє по друкованому тлумачному словнику). Діти зачитують відповіді.


Бібліотекар: Нам важливо знати не тільки лексичне значення слова, але і як правильно його написати. Який словник прийде нам на допомогу?
Від грецького слова "ОРФО" - правильно "Графо" - пишу. У словнику показано як правильно писати слово, куди падає наголос у словах. (Слайд 11)
Завдання № 2 вставте пропущені букви, використовуючи орфографічний словник. (Слайд 12)
Група 1

1. С(е; и)діти

2. С(е; и)нький

3. С(е; и)рітка

4. С(е; и)роп


Група 2

1. Т(е; и)рплячий

2. Т(е; и)сати

3. Термом(е; и)тр

4. Т(е; и)пер


Група 3

1. Л(е; и)вада

2. Лаур(е; и)ат

3. Л(е; и)щата

4. Л(е; и)генький


У нашій мові є слова, які прийшли з інших мов. Потрібно знати точно їх значення, форму їх вживання, інакше можна допуститися помилки. У цьому нам допомагає Словник іншомовних слів.

Багато народних висловів, а також висловлювання класиків потрапили у фразеологічний словник. Ці вирази стали крилатими, вони мають переносне значення і вживаються без будь-яких змін. Приклад:

Тримати вухо гостро

Душа нарозхрист

Бровою не веде

Переливати з пустого в порожнє (Слайд 16)

Історію багатьох оборотів нам пояснити вже важко, з'явилися вони дуже давно. Вирази абияк і засукавши рукави, з'явилися в ті далекі часи, коли носили одяг з дуже довгими рукавами. У чоловіків 95 см, а у жінок на 40 см більше. Спробуйте попрацювати в одязі з такими рукавами. Незручно. Тому рукави треба було засукати. Народ примітив це і став говорити про людей, які роблять щось погано, ліниво - працюють абияк, а про людей, які вправно працюють - працюють - засукавши рукави. Хоча рукави можуть бути короткі.

Вираз березова каша, з’явився за часів Київської Русі, коли дітей грамоті вчив дяк.визначною подією в житті учнів і батьків було закінчення навчання. Це свято урочисто відзначали: варили великий горщик смачної каші й відносили до школи (зазвичай сільської хати). Після уроків починався веселий бенкет.

Звичай цей протягом історії зазнавав чимало змін, породивши в сучасній мові слово «однокашник», що означає товариш по навчанню.

Усім відомо, що каша – традиційна поживна страва для дітей. Але за провину замість каші учень одержував кілька ударів березовими різками.

Звідси й пішов жартівливий фразеологізм: наїстися «березової каші», тобто бути покараним.

Завдання 4: Вставте замість крапок потрібне число і прочитайте фразеологізми:

Як свої … пальців; …п’ятниць на тиждень; на всі …сторони; зігнувся у…погибелі; до …поту.

Завдання № 5: за допомогою фразеологічного словника визначте, що означають ці слова:

собаку з'їв (1 група)

одним духом (2 група)

не в своїй тарілці (3 група)

а ось це перед вами словнички, які допоможуть вам перекласти слова з інших мов на українську і навпаки – з української на інші мови.

Завдання 6: За допомогою Тематичного словника школяра спробуйте перекласти такі слова на російську мову:

Джура – слуга

Водойма – водоем

Червоний – красный


Сьогодні ми познайомилися з різними видами словників. Словники дуже корисні книги і без них не обійтися людині, яка хоче добре знати свою рідну мову. На закінчення нашого уроку зберіть вислів Володимира Мономаха (слайд 19)
"Що знаєте корисного, того не забувайте,
А чого не вмієте, того навчайтеся "(Слайд 20)Схожі:

Урок \"Ці книги знають все\" iconДодаток 4 Золотівська загальноосвітня школа І – ІІ ступенів №5 Первомайської міської ради Енциклопедії книги, які знають все бібліотечний урок підготувала бібліотекар школи Ковтун Віта Вікторівна Тема : Енциклопедії – книги, які знають все Мета
Мета: Дослідити енциклопедії, як структурну одиницю довідково- інформаційного фонду. Ознайомити з різними видами енциклопедій. Вивчити...
Урок \"Ці книги знають все\" iconАнкета для учнів Чи знають батьки про ваші здібності та інтереси? Ні, не знають; намагаються дізнатися; так, знають
Чи схвалюють батьки твої заняття музикою, малюванням, читанням художньої літератури?
Урок \"Ці книги знають все\" iconУрок (4 клас) на тему «Книги і бібліотеки різних віків і народів»
Мета: Ознайомити учнів з основними історичними етапами створення книги; розвивати мислення, кругозір; виховувати в дітей повагу до...
Урок \"Ці книги знають все\" iconТема. Книги – морська глибина (урок-конференція, 6Б клас) Мета
...
Урок \"Ці книги знають все\" iconУрок для учнів 2-3 класу Мета
Мета: Привчати дітей до бережливого ставлення до книги. Звертати увагу на своєчасне лікування книги,щоб подовжити її життя
Урок \"Ці книги знають все\" iconКнига чи інтернет ?
Кожен із нас може з точністю сказати самому собі-що він шукає в книгах. Але головне все-таки в іншому. Справжній читач- це людина,...
Урок \"Ці книги знають все\" iconАрхетипы: Характеры и Маски Взято из книги по демонам, но все остальные генерятся о этим же вехам
Они носят маску смертных, лишь иногда позволяя окружающим увидеть, что же скрывается под ней. Все остальное время люди видят лишь...
Урок \"Ці книги знають все\" iconЗолоті афоризми Античного світу
Так,я мудріший від них тому, що я знаю, що я нічого не знаю, вони, нічого не знаючи, думають, що знають все. Сократ
Урок \"Ці книги знають все\" iconДокументи
1. /Книги/Книга1/Tema_15.doc
2. /Книги/Книга1/Tema_22.doc
Урок \"Ці книги знають все\" iconУрок і мультимедійні технології. Досвід та перспективи
Аналізуючи тему нашого семінару перш за все хотілося б акцентувати увагу на тому, що ж ми розуміємо під поняттям сучасний урок. Отже,...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©te.zavantag.com 2000-2017
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи