Україна україна хмельницька обласна державна адміністрація управління освіти І науки icon

Україна україна хмельницька обласна державна адміністрація управління освіти І науки
Скачати 81.14 Kb.
НазваУкраїна україна хмельницька обласна державна адміністрація управління освіти І науки
Дата конвертації12.12.2012
Розмір81.14 Kb.
ТипДокументи

Україна


УКРАЇНА

ХМЕЛЬНИЦЬКА ОБЛАСНА ДЕРЖАВНА АДМІНІСТРАЦІЯ

УПРАВЛІННЯ ОСВІТИ І НАУКИ

29000, м.Хмельницький, майдан Незалежності, 1, тел. 65-51-36


№ 596-9/3____ від “28_" ___09_____ 2011р.

на № ____ від “___” _____________2011р.


Начальникам відділів, управлінь освіти

районних рад та міськвиконкомів


Інструктивно-методичний лист

щодо запобігання захворювання на туберкульоз та формування здорового способу життя серед учнівської та студентської молоді


На виконання Загальнодержавної програми забезпечення профілактики ВІЛ-інфекції, лікування, догляду та підтримки ВІЛ-інфікованих і хворих на СНІД на 2009-2013 роки, Закону України "Про затвердження загальнодержавної програми протидії захворюванню на туберкульоз у 2007-2011 роках" від 08 лютого 2007 року № 648-У, Наказу МОН України «Про заходи щодо виконання Закону України «Про затвердження загальнодержавної програми протидії захворюванню на туберкульоз у 2007-2011 роках» від 11 квітня 2007 року № 297, рішень обласної ради з питань протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу та з метою запобігання захворюванню на туберкульоз і формування здорового способу життя серед учнівської та студентської молоді надсилаємо інструктивно-методичний лист для подальшого використання у роботі.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ), у світі щороку реєструється 8,9 мільйонів хворих на туберкульоз, від якого помирає 1,7 мільйонів осіб. Загальна кількість людей які страждають від туберкульозу становить 50-60 мільйонів. Ця хвороба займає перше місце у структурі смертності від інфекційних та паразитарних хвороб. В Україні епідемію туберкульозу було оголошено з 1995 році. Темпи поширення захворюваності серед населення України на сьогодні одні з найвищих в Європі. Щогодини реєструється чотири нових випадки захворювання та один випадок смерті. Відзначається збільшення кількості дітей та підлітків, хворих на туберкульоз. За останнє десятиріччя захворюваність їх збільшилась на 100%. Загалом протягом останніх 15 років цей показник збільшився у 2,4 разів. До погіршення становища призводить поєднання туберкульозу з ВІЛ-інфекцією (СНІДом): один пришвидшує розвиток іншого. Понад 30 % ВІЛ-інфікованих хворіє на туберкульоз, а близько 40% з числа хворих на СНІД від нього помирає. Слід зауважити, що більшість смертних випадків від цієї хвороби припадає на вік від 15 до 44 років.

Основними причинами, що призвели до масштабного поширення туберкульозу в Україні, є, в першу чергу, збільшення числа соціально-дезадаптованих осіб в країні (жебраків, бродяг, мігрантів, переселенців, залежних від вживання алкоголю, наркотиків, ВІЛ-інфікованих та ін.), безвідповідальне ставлення населення до свого здоров'я. Крім того, необізнаність, непоінформованість громадян щодо шляхів уникнення захворювання на туберкульоз, важливості його своєчасного лікування та профілактики у повсякденному житті.

У серпні 1993 року ВООЗ оголосив туберкульоз «глобальною надзвичайною небезпекою», а день 24 березня - «Всесвітнім днем боротьбі! і туберкульозом». Його мета - проведення санітарно-освітньої роботи серед населення та залучення урядів країн до боротьби з туберкульозом.

Для довідки.

Туберкульоз - інфекційна хвороба, що викликається мікобактеріями туберкульозу, протікає з періодичними загостреннями, рецидивами та ремісіями.

Збудник туберкульозу доволі стійкий у зовнішньому середовищі. У сухому харкотинні мікобактерії можуть виживати до одного року, нарізних предметах - декілька місяців, у замороженому м 'ясі - до року, у маслі та сиру -9-и місяців, у стічних водах — до 15 місяців, у землі - до 2-х років. Пряме сонячне світло вбиває мікобактерії протягом декількох хвилин, а розсіяне ~- через декілька днів.

Джерелом туберкульозної інфекції є хворі на туберкульоз люди, тварини та птахи. Зараження відбувається повітряно-пиловим,, повітряно-крапельним, а також аліментарним шляхом - через їжу, посуд та побутові речі. Туберкульозні палички проникають в організм людини переважно через легені. Із сформованих зон ураження мікобактерії можуть розповсюджуватися через лімфатичну та кровоносну системи до неуражених ділянок та інших органів.

Непослідовне або часткове лікування хворих на туберкульоз спричиняє виникнення хіміорезистентного туберкульозу, стійкого до протитуберкульозних ліків. При резистентності (нечутливості) збудника туберкульозу до протитуберкульозних препаратів виліковують тільки 50 % хворих, 10 % помирають, у 40% хворих туберкульоз набуває хронічного перебігу. Тривалість життя хворих на хронічний туберкульоз 2-5 років. При чутливості збудника туберкульозу до протитуберкульозних препаратів виліковують 95 % хворих.

Групи ризику щодо захворювання на туберкульоз - це групи населення, у яких найвірогідніше можуть зустрічатися нові випадки туберкульозу і які повинні бути під особливим наглядом:

  • особи, що вживають наркотики, алкоголь (причина — ослаблення імунної системи);

  • малозабезпечені, бездомні, біженці (причина — перенаселеність, неякісні умови життя, незбалансоване харчування);

  • ВІЛ-інфіковані (ризик розвитку туберкульозу у людини ВІЛ- інфікованої приблизно 7-10% у рік, а ризик розвитку туберкульозу у випадку інфікування мікобактерією складає 10% протягом усього життя);

  • особи з дефіцитом ваги (10% нижче ідеального).

В Хмельницькій області захворюваність на туберкульоз на 100 тисяч населення у 2008 році становила 64,1, (у сільській місцевості відповідно – 73,6) у 2009 – 59,3 (68,1), у 2010 -36,8 (43,2).

Оскільки, одним з ефективних шляхів протидії епідемії є роз'яснювальна робота з підлітками та молоддю в системі навчально-виховного процесу, рекомендується проведення комплексної освітньо-профілактичної та медико-гігієнічної роботи щодо формування соціально активної, фізично здорової, духовно багатої особистості та попередження негативних проявів у молодіжному середовищі.

На виконання рішення обласної ради з питань протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу від 20.10. 2010 року в загальноосвітніх навчальних закладах необхідно раз в семестр у початковій, середній та старшій школі проводити диктанти щодо попередження туберкульозу.

У виховній діяльності щодо вищезазначених питань рекомендується використовувати такі форми роботи: лекції, бесіди, усні журнали, диспути, обговорення книг, фільмів, вистав, семінари, теоретичні та читацькі конференції, «відкриті мікрофони», «круглі столи» з участю відомих діячів у галузі медицини, науки, культури, спорту, представників правоохоронних органів, громадських організацій та ін., тематичні виставки, стінні та радіогазети тощо.

Орієнтовні теми виховних заходів: «Україна проти туберкульозу»; «Наркоманія як загроза суспільству»: «Інфекційні захворювання та їх профілактика»; «СНІД і туберкульоз»: «Туберкульоз серед соціально-дезадаптованих осіб»; «Туберкульоз у жінок»: «Бережи здоров'я змолоду»; «Правильне харчування - запорука здоров’я»: «Краса та здоров'я»; «Фізична культура - джерело здоров'я»; «Про силу, красу га здоров'я»; «Алкоголь - ворог здоров'я»; «Модно бути здоровим»; «Життя-найважливіший дар»; «Щоб цього не сталося»; «Замах на здоров'я»: «Як навчитися говорити «Ні», «Молодь, наркотики, закон» та ін.

Однією з ефективних форм роботи щодо профілактики захворювання на туберкульоз є лекційна робота, яка спрямована на подолання негативних явищ у молодіжному середовищі. Рекомендується проведення не епізодичних лекцій, а лекційних циклів. Цикл лекцій може включати в себе декілька тем бажано не менше 6, який охоплює всі головні питання даної проблеми. Наприклад:

1. Проблема туберкульозу в світі, в Україні, в області.

2. Причини та шляхи розповсюдження туберкульозу.

  1. Туберкульоз: групи ризику.

  2. ВІЛ-інфекція і туберкульоз.
    5. Профілактика туберкульозу.

6. Правові заходи щодо боротьби з туберкульозом. Законодавча база.

Важливим фактором у протитуберкульозній пропаганді є дані, які підтверджують серйозність проблеми туберкульозу: інформація про конкретні факти у населеному пункті, регіоні або суспільстві. Також вагомою аргументацією для учнівської та студентської молоді можуть бути знання про збитки, які наносить туберкульоз державі, суспільству, хворому та його сім'ї.

З метою сфокусувати увагу молоді на проблемах туберкульозу, просвітницьку діяльність рекомендується приурочувати до певних дат: 24 березня - Всесвітній день боротьби з туберкульозом, 7 квітня - Всесвітній день здоров'я, 1 грудня - Всесвітній день боротьби зі СНІДом, День порозуміння з ВІЛ-позитивними.

Необхідно при проведенні виховних заходів обмірковувати разом з учнями та студентами конкретні факти поведінки, вчинки, тобто залучати молодь до аналізу та вироблення правильних оцінок та міркувань щодо негативного впливу на організм наркотиків, алкоголю та тютюну, застосовуючи інтерактивні методи навчання. Рекомендується використовувати методи анкетування, «незакінчених речень», написання творів на відповідні теми, рольові ігри, що допоможе формуванню мотивації щодо здорового способу життя, виявленню схильності учнів та студентів до певної поведінки. А також слід зупинитися на прикладах дієвої допомоги, яку можуть надати учні та студенти у справі виявлення і боротьби з втягненням підлітків та молоді у наркотизацію, алкоголізацію та тютюнокуріння.

Аналіз підтверджує, що особливо піддаються негативному впливу молоді люди, які не мають стійких інтересів, ціннісних орієнтацій, моральних переконань, активної життєвої позиції, в початковий період навчання в ПТНЗ та ВНЗ. Важливо їх залучити до відвідування спортивних секцій, гуртків, тощо. В роботі з батьками слід звертати увагу на те, що вони повинні стати активними помічниками лікарів-наркологів, працівників правоохоронних органів, педагогічних працівників та інших зацікавлених сторін щодо попередження і виявлення випадків вживання шкідливих речовин серед підлітків та молоді. Тобто серед батьківської громадськості необхідно вести системну просвітницьку роботу, залучаючи їх до спільної здоров’язберігаючої діяльності, використовуючи інноваційні технології.

Також майстри виробничого навчання, класні керівники, куратори груп, вихователі гуртожитків мають приділяти увагу розвитку інтересів та здібностей учнівської та студентської молоді, залучати їх до об'єднань, клубів, гуртків, секцій, участь в яких сприяє фізичному. інтелектуальному, духовному розвитку підростаючої особистості.

Необхідно підкреслити, що організації здорового способу життя учнів та студентів сприяє змістовна фізкультурно-оздоровча діяльність. В навчальних закладах потрібно вдосконалювати роботу спортивних секцій, клубів та залучати до їх діяльності учнів та студентів. Рекомендується організовувати та проводити спортивні змагання, естафети, марафони, дні здоров'я, тижні здоров'я під гаслами: «Ми за здоровий спосіб життя!», «Життя без наркотиків!», «Молодь проти туберкульозу!», «Молоде покоління обирає здоров'я», «Зберегти життя», «Здоров'я молоді - здоров'я нації» та ін.

Слід звернути особливу увагу на гігієнічний стан середовища, у якому проходить навчання учнів та студентів, забезпечення умов продуктивної праці та відпочинку. Необхідною умовою реалізації цих завдань є спільна діяльність різних фахівців: педіатрів, гігієністів, підліткових лікарів, вузьких фахівців, педагогів. Головними розділами діяльності лікарів і середнього медичного персоналу закладів для дітей і підлітків є: медичний догляд за станом здоров'я учнів і студентів, гігієнічна організація навчально-виховного процесу в навчальних закладах, медичний контроль за режимом дня, диспансерне спостереження і лікувально-оздоровчі заходи щодо хворих дітей і груп ризику, медичний контроль за харчуванням, лікарсько-професійна консультація, профілактика інфекційних захворювань у навчальних закладах. Необхідно звернути увагу керівників та медичних працівників навчальних закладів на оформлення куточків, стендів, де розміщено просвітницькі матеріали, які стосуються профілактики туберкульозу. ВІЛ-інфекції, грипу та інших хвороб, обов’язково вказати телефони та адреси закладів, в яких можна отримати необхідну інформацію та допомогу.

Начальник В. Очеретянко


Вик. А.Поліщук

76-48-51Схожі:

Україна україна хмельницька обласна державна адміністрація управління освіти І науки iconУкраїна хмельницька обласна державна адміністрація управління освіти І науки
Наближається 70-річчя звільнення області та України від нацистсько-фашистських загарбників під час Великої Вітчизняної війни 1941-1945...
Україна україна хмельницька обласна державна адміністрація управління освіти І науки iconУкраїна хмельницька обласна державна адміністрація управління освіти І науки
З метою збереження здоров’я дітей, запобігання поширенню інфекційних захворювань та отруєнь дітей управління освіти і науки облдержадміністрації...
Україна україна хмельницька обласна державна адміністрація управління освіти І науки iconУкраїна хмельницька обласна державна адміністрація управління освіти І науки
Управління освіти і науки надсилає до відома лист Служби безпеки України від 26. 10. 12р. №72/11/10276 «Про вступ у вищі навчальні...
Україна україна хмельницька обласна державна адміністрація управління освіти І науки iconУкраїна донецька обласна державна адміністрація управління освіти І науки

Україна україна хмельницька обласна державна адміністрація управління освіти І науки iconУкраїна івано-франківська обласна державна адміністрація головне управління освіти І науки

Україна україна хмельницька обласна державна адміністрація управління освіти І науки iconУкраїна івано-франківська обласна державна адміністрація головне управління освіти І науки

Україна україна хмельницька обласна державна адміністрація управління освіти І науки iconУкраїна хмельницька обласна державна адміністрація управління освіти І науки
Знз (додаток на 8 арк.), просимо наказ довести до відома керівників загальноосвітніх навчальних закладів та дотримуватись рекомендацій...
Україна україна хмельницька обласна державна адміністрація управління освіти І науки iconУкраїна рівненська обласна державна адміністрація управління освіти І науки
Управління освіти І науки облдержадміністрації направляє наказ Рівненського обласного управління з фізичного виховання та спорту...
Україна україна хмельницька обласна державна адміністрація управління освіти І науки iconУкраїна хмельницька обласна державна адміністрація управління освіти І науки
Систематизувати нормативно-правову базу з питань закінчення 2011-2012 навчального року, проведення дпа, переведення та випуску учнів,...
Україна україна хмельницька обласна державна адміністрація управління освіти І науки iconУкраїна рівненська обласна державна адміністрація управління освіти І науки
Управління освіти і науки облдержадміністрації направляє план проведення обласного етапу Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-спортивної...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©te.zavantag.com 2000-2017
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи