Класний керівник icon

Класний керівник




Скачати 120.12 Kb.
НазваКласний керівник
Дата конвертації05.05.2013
Розмір120.12 Kb.
ТипДокументи
джерело









Класний керівник

Шовкун Т.В.


Мета: продовжувати формувати в учнів уявлення про культуру поведінки і корегувати її; допомагати учням усвідомити, що культура поведінки починається з малого.

Обладнання: роздавальний матеріал (роздруковані картки із задачами „на вічливість”).


Хід заняття

Слово вчителя.

Серед багатьох наук, без яких не обійтися людям є наука спілкування з людьми, наука поваги один до одного, уміння поводити себе так, щоб оточуючим було з нами приємно, зручно. Без цієї науки не можна було б людям жити, працювати і відпочивати разом.

Дуже важливо знайти правильну лінію поведінки. У школі вас наставляють : учись старанно; будь працелюбний;, чесний, акуратний,; поводься вічливо і тактовно. А народна мудрість закликає ? Говори мало, слухай багато, а думай ще більше.

Сторіччя існують загальноприйняті правила поведінки. Ми, вітаючись, протягуємо руку так само, як і наші далекі предки, що демонстрували свою миролюбність відкритою долонею, в якій не було каменя або іншої зброї. Та і самі слова «будьте здоровими» колись були магічним заклинанням, а не просто формулою ввічливості. Вимовляючи їх, вірили, що це побажання неодмінно збудеться. З перших років життя ми чуємо на кожному кроці й не менш часто вимовляємо самі слова «спасибі», «дякую», Адже вони теж пов'язані з якнайдавнішими народними віруваннями. Ще і зараз старенька у відповідь на надану по­слугу може побажати: «Врятуй тебе Бог, голубчику», тобто «Спасибі тобі, милий». Вираз «врятуй Бог» пізніше перетворився на коротке «спасибі», яке дотепер володіє чарівною] силою. Звичайно ж, сила ця не в магічному звучанні слова, а в тому, що виражає воно людську подяку, ввічливість, доб­розичливість. До речі, у слові «дякувати», яке походить під старослов'янського «благо дарувати», укладена та ж сама думка — побажання людині блага.

Коли заходять люди в приміщення, обов'язково зніма­ють головні убори. Цей закон ввічливості з'явився з час їй лицарства. Так, лицарі, які носили шоломи, що захищали їх від ворогів, заходячи до приміщення, знімали їх, показуючи цим довіру людям, до яких прийшли, твердо вірячи, що тут їм не загрожує небезпека.

Отже, правила культури поведінки прийшли до нас із давніх часів, і за традицією вони продовжують існувати і служити людям. У наші часи ці давні правила поведінки і прийоми ввічливості виражають повагу до людей. Ввічли­вим потрібно бути не тільки до знайомих, а й до незнайомих людей. До старших і молодших, удома і в школі, на вулиці й у громадських місцях.

А зараз послухайте оповідання Василя Сухомлинського «Скажи людині "здрастуйте"».

Лісовою стежиною йдуть батько і маленький син. Нав­коло тиша, тільки чутно, як десь далеко стукає дятел і струмочок дзюрчить в лісовій глушині.

Раптом син побачив: назустріч їм іде бабуся з па­личкою.

  • Батько, куди йде бабуся? — запитав син.

  • Побачити, зустріти або проводити,— відповів батько.— Зустрінемося з нею, скажемо їй «здрастуйте»,— ска­зав батько.

  • Для чого ж їй говорити це слово? — здивувався
    син.— Адже ми зовсім незнайомі.

От зустрінемося, скажемо їй «здрастуйте», тоді поба­чиш для чого. Ось і бабуся.

  • Здрастуйте, — сказав син.

  • Здрастуйте,— сказав батько.

  • Здрастуйте, — сказала бабуся і посміхнулася, і син із здивуванням побачив: все навколо змінилося. Сонце стало яскравіше. По верхівках дерев пробіг легкий вітер, листя заграло, затрепетало. В кущах заспівали птахи — до цього їх не було чутно.

На душі у хлопчика стало радісно.

  • Чому це так? — запитав син.

Тому що ми сказали людині «здрастуйте» і вона посміхнулася.

^ Слово вчителя.


Ми постійно користуємось таким правилом, як вітатися. Уявіть собі, ми пройшли повз знайому людину і не привітались. Вона ж думає: «Що трапилось? Може, на неї образились?». Пробігаючи, ми буркнули собі під ніс привітання, і знов неприємно від нас людям. А як же правильно користуватися цим правилом ввічливості?

Пройти мимо людини, привітно глянути на неї, посміхнутись, виразивши доброзичливість і привітність. От треба пам'ятати, що в правилах культурної поведінки проявляється наше ставлення до людей.

Я хочу розповісти одну цікаву історію. Це було понад тисячу років тому, там, де ще ні разу не ступала нога білої людини. Відомий дослідник Міклуха-Маклай висадивсь на берег моря і попрямував до населення папуасів. У руці в нього був якийсь згорток. Він ішов повільно, але рішуче, ніби не помічаючи насторожених поглядів. Коли він наблизився до житла папуасів, дві стріли одна за одною просвистіли біля нього. Він зупинився. Навколо нього замкнулося кільце. Ще один крок, один рух — і вони кинуться на мандрівника. Він так само, не поспішаючи, розгорнув згорток, це був килимок — і розстелив його на землі під деревом. Потім спокійно скинув черевики, ліг і заснув. Коли через кілька годин він прокинувсь, навколо нього сиділи д іти туземців. Зброя звисла, на обличчях вираз розуміння людина стомилася, потрібно відпочити — і цікавість. Хто він, такий безстрашний, довірливий? Дуже швидко зуміли оцінити людяність, витримку, чесність . Міклуха-Маклай сказав, що людина скрізь повинна бути людиною.

Отже, людина ввічлива, порядна, вихована приємна
людям. У чому ж виявляється наша ввічливість? Зараз ми і
поговоримо з вами про це. Усі ви любите ходити в кіно, театр. Давайте з вами разом подумаємо, яких правил потрібно дотримувати в кінотеатрі, театрі.

Не запізнюватись. Не розмовляти. Не їсти під час сеансу. Не розгортати цукерок. Не лузати насіння. Спокійно реагу­вати на події, що відтворюються на екрані. Гупотіння, крик, свист — не допустимі.

А тепер уявіть, що ваше місце посередині, вам потрібно пройти повз товаришів, які сидять на своїх місцях. Як ви будете проходити?

Треба ввічливо вибачитись, проходити обличчям до лю­дей. Коли ми сидимо і хтось проходить повз нас, потрібно встати. Не слід займати чужі місця, які пустують, бо в будь-яку мить можуть з'явитися їх власники і пересадження буде заважати іншим глядачам. Зараз ми покажемо, як потрібно це робити. (Учні показують.)

Більшу частину дня ви перебуваєте в школі, якщо забу­ти про правила поведінки в школі, то вона стане схожою на зоопарк.

У школі ви повинні бути організовані, дисципліновані, чесні, відповідати за свої слова. Дуже важливо — бути в ко­лективі скромним.

^ Робота з правилами поведінки в школі на уроці.

  • Старанно вчись, акуратно відвідуй уроки, не запіз­нюйся.

  • Безперечно виконуй розпорядження вчителів, уповноважених класного та шкільного колективу.

  • Під час уроку сиди прямо, не спирайся на парту і не розлягайся, уважно слухай, не займайся сторонніми справами.

  • Якщо знаєш відповідь на запитання, мовчки підніми руку.

  • Не «тягнись» і не вигукуй — будь скромним Уважно слухай відповідь товаришів, не глузуй з товариша, що допустився помилки, неточності у відповіді.

  • Будь ввічливим з учителями і товаришами: проси вибачення, коли ненавмисне вчинив якусь прикрість, постійно користуйся словами ввічливості.

  • Допомагай товаришеві в навчанні.

  • Тримай у чистоті й порядку своє робоче місце в класі, кабінеті, майстерні.

  • Не затримуй хід уроку, не задавай запитань, які не стосуються теми

  • Виправляй відповідь товариша у доброзичливій формі, не підкреслюй своєї переваги.

  • Якщо не підготувався до уроку, скажи про це і не намагайся відповідати, цим ти збережеш час і для себе, і для товаришів.

Творче завдання «Вчини як годиться».

Учитель роздає учням роздруковані картки із задачами «на ввічливість» і пропонує їх розв'язати.

  1. Вам потрібно швидко звернутись до вчителя, який в цей час розмовляє з кимось. Що робити у даному випадку? (Вибачитись і звернутись до вчителя.)

  2. Людмила Дмитрівна йде по коридору, а поруч з ще два вчителі. Біжить назустріч хтось з учнів вашого класу. Біжучи, він вітається з учителькою. Що ви можете сказати про поведінку цього учня? А як потрібно повести себе в цьому випадку? (Звичайно, цей учень некультурний, невихований. Треба було зупинитися і привітатись.)

  3. Уявіть собі, що всі хлопчики нашої школи дотримуються такого правила: ніколи не пройдуть;першими, також пропустять дівчаток. Чи повинні дівчата, яким дали дорогу, дякувати? (Ні, дякувати необов'язково

^ Але ж такі випадки бувають не дуже часто. Вони настільки приємні, що хочеться подякувати.)

І Слово вчителя.

Дуже часто в школі пустощі можуть призвести до серйозних неприємних наслідків. Ось Тільки два приклади. 1О-річний Микола біг по коридору. Йому підставили підніжку. Падаючи, хлопчик вдарився головою об батарею. Лікарі встановили тяжкі пошкодження голови. Микола місяць лежав у лікарні.

Шестикласниця Зіна спускалась по сходах, якийсь пустун штовхнув її в спину. Діагноз: перелом двох кісток лівої їоги, тільки через два місяці дівчинка змогла повернутися школу.

Ці випадки говорять нам про те, що порушення правил поведінки ніколи не приносять нікому нічого хорошого. Дуже погано, коли учні сміються над фізичними вадами свого товариша. Усім, хто дає волю невихованості, своєму злому язику, придумує прізвиська, — треба зрозуміти, що вони завдають шкоди здоров'ю своїх то­варишів, батьків.

Кожний день в школі ви буваєте в нашій шкільній їдальні. І не лише в шкільній. Ви буваєте в гостях. Давайте поговоримо про правила поведінки за столом. Правила по­ведінки за столом не вигадані кимсь, а склалися історичною. За столом теж слід виявляти ввічливість, люб'язність до інших.

Робота з правилами поведінки за столом.

  • Учись правильно і красиво накривати на стіл. Таріл­ки ставлять на рівній відстані одна від одної. Спра­ва від тарілки кладуть ніж і ложку (заглибленням у верх), зліва — виделку (зубцями вверх).

  • За столом сиди прямо, не боком, не клади лікті на стіл, ногу на ногу, не підпирай щоку рукою.

Виделку тримай у лівій, ніж — у правій руці, їж без поспіху, не відкушуй великих шматків.

Не розмовляй з повним ротом. Якщо тебе про щось запитали, спочатку проковтни їжу, а потім відповідай.

Не катай кульок із хліба, не криши його, доїдай шкоринки.

Під час їди не присьорбуй голосно, не дуй на гарячу страву, не стукай ложкою по тарілці. Намагайся їсти беззвучно.

М'ясо відрізай невеликими шматочками, коли з'їси. Один шматочок, відрізай інший. Не розрізай на шматочки відразу всю порцію, їжа швидко охолоне.

Птицю треба брати з тарілки виделкою, відрізати невеликими шматочками, а коли відрізати нічого, можна взяти кісточку пальцями і обгризти.

Кісточки з риби можна виймати не тільки виделкою, але й пальцями, притримуючи шкоринкою хліба. Пальці при цьому не облизують, а витирають серветкою.

  • Рибу, сирники, котлети, яєчню тощо ножем різати не треба. Це легко зробити виделкою.

  • Не їж ложкою те, що можна їсти виделкою.

  • Не їж з ножа, це некрасиво, до того ж небезпечно! можна порізатись.

  • їж акуратно, чиста скатертина на столі — ознаки твоєї культурності.

  • Під час їди не займайся сторонніми справами — не читай і не захоплюйся розмовами.

  • Поївши, подякуй батькам або господарям, якщо ти перебуваєш у гостях.

  • Приступаючи до обіду, дотримуйся послідовності у виборі страв: спочатку їж салат, закуску, після цього переходь до першої, потім до другої гарячої
    страви.

  • Не підбирай хлібом залишки соусу з тарілки.

  • Кісточки від компоту не випльовуй на блюдце. Підне­си ложку до рота, виплюнь на неї кісточку і поклади на блюдце.

  • Закінчивши їсти, ложку не облизуй. Брудні ніж і ви­делку не клади на скатертину, а поклади на свою тарілку.

  • Коли п'єш чай, не залишай ложку в чашці або склян­ці: вони можуть перекинутись. Розмішавши цукор, поклади ложку на блюдце.

^ Заключне слово вчителя.

Правил культури поведінки є багато, вони допомагають і нам вести себе так, щоб нас поважали товариші, вчителі, знайомі, щоб нашим ввічливості й доброті були раді батьки. І бажаю вам бути саме такими людьми.

Пам'ятайте слова Мігеля Сервантеса: «Ніщо не ціниться так дорого, ніщо не коштує нам так дешево, як ввічливість».


^

Поради школярам




Щастя


Якось ішли шляхом три підлітки, а за ними – хлопченя дошкільного віку.

Йшли-йшли і раптом бачать – яма. А в тій ямі дивна кругла істота сидить.

  • Ти хто? – питають її.

  • Я ваше Щастя. Чого ви найбільше бажаєте?

Один хлопець каже:

  • Хочу бути в школі відмінником.

  • Хай буде по-твоєму, - відповідає Щастя й подає щоденник з п’ятірками.

Другий каже:

  • Хочу багато грошей мати.

  • І це можливо, - відповідає Щастя й подає повний гаманець.

  • А я сильним хочу бути! – каже третій.

  • Теж допоможу, - відповідає Щастя й подає йому гантелі.

  • А тобі що, малюче? – питає найменшого. – Зроблю все, чого побажаєш.

  • Ти... якщо й далі будеш сидіти в ямі, то застудишся? Давай руку, я тебе витягну!

Розсміялося Щастя, вибралося з ями й слідом за хлопченям покотилось.


Козацькі заповіді милосердя:

  • всебічна допомога сиротам, вдовам, турботливе ставлення до безпомічних, постійна їх матеріальна і моральна підтримка;

  • готовність допомагати найменшим, найбеззахиснішим – дітям, створювати умови для їхньої радості, переживати їхні страждання, замінювати їм у разі необхідності батька і матір, сестру і брата;

  • надання допомоги хворим і пораненим, потерпілим від злих людей, стихійних сил природи та ін.;

  • здатність до співчуття, жалю до людей, які потрапили в біду;

  • готовність допомагати будь-якій людині, щиро розділити з нею горе, страждання, журбу і тугу.



Кодекс лицарської честі:

  • любов до батьків, вірність у коханні, дружбі, побратимстві, ставленні до Батьківщини;

  • готовність захищати слабших, турбуватися про молодших, зокрема дітей;

  • підкреслено шанобливе ставлення до дівчини, жінки, бабусі;

  • непохитна вірність принципам народної моралі, духовності;

  • відстоювання свободи і незалежності особистості, народу, держави;

  • прагнення робити пожертвування на будівництво храмів, шкіл, пам’яток історії та культури;

  • здатність цілеспрямовано і систематично розвивати фізичні і духовні сили, волю, можливість свого організму;

  • уміння скрізь і всюди поступати благородно, виявити лицарські чесноти;

  • турбота про розвиток національних традицій, звичаїв, обрядів, бережливе ставлення до рідної природи, землі, примножувати її багатства.

(З козацької педагогіки).


^

Як привітатися



За звичай в Україні вітаються так:

Добрий день! Доброго здоров’я! Доброго ранку! Добрий вечір! Прощаючись: До побачення! Будьте здорові! На добраніч!

А ще є християнські привітання. До речі, ці привітання різняться за періодами:

Повсякденні:

Слава Ісусу Христу! – Навіки слава!

Слава Богу! – Слава навіки!

Христос посеред нас! – І є, і буде!

У Різдвяний період:

Христос рождається! – Славіте його!

В Йорданський період:

Христос хрещається! – В ріці Йордані!

В Пасхальний період:

Христос Воскрес! – Воістину Воскрес!

Першим вітається молодший зі старшим, мужчина з жінкою. При цьому схиляють голову, знімають головний убір. А в решті, випадках першим вітається той, хто вихованіший і гість.

Вітання з ровесниками, крім зазначених вище: “Здоров!”, “Привіт”, “Як ся маєш?”, “Бувай здоров!”. Подають руку старший молодшому, жінка мужчині, а не навпаки.

Якщо знайомишся з кимось сам, скажи:

“Дозвольте познайомитись: Олег”. Якщо хтось представився тобі, ти повинен відповісти: “Дуже приємно” і назвати себе. Можна знайомитися й через посередника: “Дозвольте познайомити вас з моїм приятелем Іваном, Іван – Олег”.


^

Десять Не можна


(За В.Сухомлинським)


  1. Не можна ледарювати, коли всі працюють.

  2. У світі є три речі, з яких ніколи не можна сміятися, - патріотизм, справжня любов до жінки і старість.

  3. Не можна заходити в суперечку зі старшими.

  4. Від своїх батьків ти не маєш права вимагати нічого.

  5. Не можна допускати, щоб мати давала тобі те, чого вона не бере собі.

  6. Не можна робити те, що осуджують старші.

  7. Не можна залишати старшу рідну тобі людину одинокою, особливо матір, якщо в неї немає нікого, крім тебе.

  8. Не можна збиратися в дорогу, не спитавши дозволу і поради старших, не попрощавшись з ними.

  9. Не можна сідати до столу, не запросивши старшого.

  10. Не можна сидіти, коли стоїть доросла, особливо літня людина, тим більше, жінка.



^

Дев’ять Негідних речей


(За В.Сухомлинським)


  1. Негідно добувати своє благополуччя, радощі, втіхи, спокій за рахунок горя, хвилювань, невлаштованості інших.

  2. Негідно залишати товариша в біді, небезпеці, проходити байдуже повз чуже горе, страждання.

  3. Негідно користуватися результатами праці інших, ховатися за чужу спину.

  4. Негідно бути боязливим, розслабленим, хникати.

  5. Негідно давати волю потребам і пристрастям, що ніби вийшли з-під контролю людського духу.

  6. Негідно мовчати, коли твоє слово – це чесність, благородство і мужність, а мовчання – легкодухість і підлість.

  7. Негідно справжньої людини, не тільки обманювати, лицемірити, плазувати, сліпо підкорятись комусь, але й не мати власної думки, втратити своє обличчя.

  8. Негідно легковажно кидатися словами, давати нездійснимі обіцянки. Негідна надмірна жалісність до самого себе, як і безжальне ставлення, байдужість до іншої людини.

  9. Негідно бути спокійним і байдужим, коли поруч з тобою важко іншій людині.

Негідні пияцтво і ненажерливість.

Додати документ в свій блог або на сайт


Схожі:

Класний керівник iconНаказ №249 Про підсумки І (районного) туру Всеукраїнського конкурсу „Класний керівник року у 2012
Класний керівник року“ у 2012 році“ та з метою підвищення ролі класного керівника у виконанні основних завдань, покладених Законом...
Класний керівник iconНаказ від 20 року № Про стан виховної роботи
Андрія Первозданного (класоводи 4 –х класів: ), «Сорочинський ярмарок» (класний керівник класу), «Новорічна казка» для учнів 5-7-х...
Класний керівник iconПоложення про Всеукраїнський конкурс «Класний керівник року» анкета учасника Всеукраїнського конкурсу "Класний керівник року" Прізвище, ім'я, по батькові
Паспортні дані (серія, номер, ким і коли виданий, адреса місця реєстрації)
Класний керівник iconНаказ №289 Про підведення підсумків Всеукраїнського конкурсу «Класний керівник року» у 2012 році
України 11 січня 2012 року за №27/20340 та наказу Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 14 червня 2012 року №698...
Класний керівник iconПоложення про Всеукраїнський конкурс «Класний керівник року» зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 11 січня 2012 року за №27/20340. Утворити
Про проведення районного етапу Всеукраїнського конкурсу «Класний керівник року» у 2012 році
Класний керівник iconНаказ №925 м. Миколаїв Про підсумки проведення І (районного/міського) та II (обласного) турів Всеукраїнського конкурсу «Класний керівник року»
Законом України «Про загальну середню освіту» на загальноосвітні навчальні заклади проведено, Всеукраїнський конкурс «Класний керівник...
Класний керівник iconВ. О. Сухомлинський Класний керівник стрижень виховного процесу. Це нитка, яка зв’язує в одне ціле дитину, вчителя-предметника, батьків, громадськість. Класний керівник універсальна особистість. Це і вихователь, і пс
Класний керівник — стрижень виховного процесу. Це нитка, яка зв’язує в одне ціле дитину, вчителя-предметника, батьків, громадськість....
Класний керівник iconПрава і обов'язки класного керівника Класний керівник має право
Класний керівник має право: відвідувати уроки вчителів та позакласні заняття в своєму класі; входити в педагогічну раду з пропозиціями...
Класний керівник iconНаказ №263 Про проведення районного конкурсу "Класний керівник року" в загальноосвітніх навчальних закладах
Провести в 2012-2013 навчальному році районний та взяти участь у обласному конкурсі "Класний керівник року " в загальноосвітніх навчальних...
Класний керівник iconМетодичні рекомендації щодо організації методичних об’єднань класних керівників в загальноосвітніх навчальних закладах Класний керівник повинен мати мудрість учителя
Класний керівник повинен мати мудрість учителя, відповідальність старшого товариша, доброту матері, строгість батька
Класний керівник iconМетодичні рекомендації щодо організації методичних об’єднань класних керівників в загальноосвітніх навчальних закладах Класний керівник повинен мати мудрість учителя
Класний керівник повинен мати мудрість учителя, відповідальність старшого товариша, доброту матері, строгість батька
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©te.zavantag.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи