Тема протиставлення життєвого вибору в долях синів Тараса Бульби: зрадництво Андрія, самовідданість ідеї захисту рідної землі Остапа в повісті М. В. Гоголя «Тарас Бульба» icon

Тема протиставлення життєвого вибору в долях синів Тараса Бульби: зрадництво Андрія, самовідданість ідеї захисту рідної землі Остапа в повісті М. В. Гоголя «Тарас Бульба»




Скачати 72.83 Kb.
НазваТема протиставлення життєвого вибору в долях синів Тараса Бульби: зрадництво Андрія, самовідданість ідеї захисту рідної землі Остапа в повісті М. В. Гоголя «Тарас Бульба»
Дата конвертації22.12.2012
Розмір72.83 Kb.
ТипДокументи

Зарубіжна література 7 клас

ТЕМА Протиставлення життєвого вибору в долях синів Тараса Бульби: зрадництво Андрія, самовідданість ідеї захисту рідної землі Остапа в повісті М.В. Гоголя «Тарас Бульба»

МЕТА: схарактеризувати образи Остапа та Андрія; визначити їхні моральні якості, ставлення до батьківщини, проаналізувати художні засоби створення образів, скласти порівняльну характеристику героїв; розвивати вміння давати розгорнуту відповідь на поставлене запитання, характеризувати й порівнювати літературних героїв; виховувати моральні якості школярів, формувати громадянську позицію

^ Тип уроку : етап аналізу художніх образів твору

Обладнання : портрет М.В.Гоголя, ілюстрації до повісті, роздатковий матеріал, елементи костюму, завдання групам – куреням.


^ Хід уроку

І. Мотивація навчальної діяльності учнів

- Доброго дня! Ще на один урок покликав вас шкільний дзвінок: на зустріч із Запорізькою Січчю, славним українським козацтвом, героями повісті М В. Гоголя "Тарас Бульба" - Остапом та Андрієм.

- Хочете потрапити у той далекий час? Але для цього ви повинні знати закони Запорізької Січі? Умовно у нас присутні сьогодні на уроці 3 курені, є у кожного куреня кошовий, є варта, яка чи то пропустить вас на Січ, чи не пропустить. Якщо ви відповісте на їхні питання, вони пропускають вас до історичного минулого українського народу – Запорізької Січі.

Запитання вартових.

  • Засновник Запорізької Січі (Дмитро Вишневецький (Байда)

  • Як приймали козаків у Запорізьку Січ? (Питали: у Бога віруєш? Перехрестись!)

  • Як укріплювали свої поселення-табори козаки? (Обгороджували укріпленнями зроблених або січених колод, звідси і назва Січ)

  • Назвати місце проведення козацьких рад, де вирішувалися найважливіші справи. (У центрі фортеці на просторому майдані)

  • Як голосували козаки, обираючи кошового отамана, курінного, писарі, осавулів? (Якщо довіряли – шапки підкидали вверх, якщо – ні, то ніхто не ворушився)

  • Кому вручалася булава як знак найвищої влади на Січі? (Кошовому отаману)

  • Назвіть одяг козаків. (Полотняні сорочки, шаровари, широкі, як Чорне море, чоботи, свитки, жупани, кожухи)

  • Обов’язкові атрибути зовнішності козака. (Чуб-оселедець і вуса)

  • Закони військового часу були жорстокими. Як каралось зрадництво? (Смертю) Втрата в бою шаблі? (Позбавляли козацького звання і виганяли із Січі)

Пропуск на Запорізьку Січ разом із М.Гоголем та його повістю «Тарас Бульба»

ІІ. Оголошення теми уроку (запис у зошити) та визначення завдань уроку учнями;

  • зосередити увагу учнів на опорних словах: мужність, вірність обов'язку, відданість., героїзм, подвиг, стійкість переконань, знеславлення, зрада, відрада до зрадництва. (Записані на дошці)



ІV. Настанова на успіх – подолання сходинок знань (етапів роботи ) – до Олімпу «Я знаю»





Я знаю

порівняльна

характеристика

Образів героїв

Характеристика

Образу

Остапа

Характеристика

Образу

Андрія


V. Умовна присутність героїчного бранного часу - матері синів Тараса Бульби - інсценування

Монолог матері

« А… Яке то було життя. Тарас був один із числа корінних; старих полковників. Він любив просте життя козаків. Завжди невгамовний, вмів підняти зброю в ім'я християнства А потім почав тішити себе думкою, як він з'явиться з обома синами на Січі і скаже: "Ось погляньте яких молодців привів я до вас!"

  • Так воно і сталось. Уже другого дня по приїзді синів, на світанку, Тарас з синами вирушив у дорогу.

VІ. Робота в групах – куренях. (Відповіді на завдання)

І курінь – Як після повернення з бурси Остап і Андрій повели себе у рідному домі?

ІІ курінь – Як навчалися герої?

ІІІ курінь – Опанування козацької науки.

VІІ. Презентація роботи куренів - груп

VІІI. Слово вчителя про 2 сюжетні лінії в повісті М.В.Гоголя»: про старшого сина Остапа та меншого Андрія.

ІХ. а) Риси характеру та вчинки Андрія (евристична бесіда, коментоване читання)

  • Як поставився до вітчизни, обов'язку, до лицарської честі Андрій?

  • Козаки билися за віру і батьківщину, а за що бився Андрій?

  • Як показав себе Андрій під час бою? Кого він рубав шаблею?

  • Що вивело з рівноваги Тараса при вигляді сина? Рішення Тараса?

  • Зачитайте і прокоментуйте епізод останньої розмови батька з Андрієм?

  • Як ставиться автор до зради? (Зачитати уривок)
    Монолог матері про Андрія

- Менший син... Андрій... Він був набагато жвавіший, ніж старший. І навчався з охотою, без напруження, а ще був більше дотепним, аніж його брат. Він також кипів жадобою подвигу, проте душа його була відкрита і для інших почуттів. Вони його й згубили. . .

... Озирнувся Андрій: перед ним Тарас! Затрясся він усім тілом своїм і несподівано став блідим.

Продовження евристичної бесіди.

- Як відреагував Остап на смерть Андрія? Чому Остап хотів поховати його, а Тарас відмовився?

- Що означала для лицаря смерть без належного поховання? (знеславлення лицаря, перешкода на шляху його душі до Бога)

- Згадайте твори зарубіжної літератури, де також зображено смерть без поховання.

- Які художні засоби використовує Гоголь для створення образу Андрія?

^ Оцініть свої знання на першій сходинці до «Олімпу знань» - самооцінка учнів.

Х. Аналіз образу Остапа

б) Риси характеру та вчинки Остапа

  • Як виявив себе Остап під час битви з ляхами?

  • Зачитати епізод бою Остапа з хорунжим. З яким птахом автор порівнює
    героя в цей момент? З'ясуйте значення цього порівняння.

  • Чому замість загиблого отамана Бородатого обирають Остапа?

  • Як поводиться Остап під час виборів? Чи виявив він бажання влади?

  • Як вороги взяли Остапа в полон?

  • Скільки поляків брали участь в цьому? (зачитати уривок)

Монолог матері

  • Тарас був особливим козаком, вірним і вимогливим батьком, відданим отаманом. Він був непримиренним з безвідповідальністю і слабкістю., зате пишався мужністю і відвагою. От і тоді, коли загинув Остап...

  • З чиєї точки зору показаний епізод полонення Остапа? Яку оцінку дає його дітям батько?

  • Як зображено Остапа та інших козаків під час страти?

  • Де був Остап попереду чи позаду? Що він сказав запорожцям?

  • Як поводився в останні хвилини свого життя?

  • Як Тарас оцінює його поведінку?

  • Якими були останні слова Остапа?

Художні засоби, які використав М.В. Гоголь, створюючи образ Остапа. ХІ. Розгляньте картину.

  • Як ви думаєте, які думки й почуття охопили Остапа під час страти? Як художник передав стійкість його віри, духу, переконань?

Монолог матері

  • Ось так і пішли з життя мої синочки... А що ж Тарас? А Тарас гуляв по всій Польщі зі своїм полком, спалив 18 містечок і вже доходив до Кракова...

^ Оцініть свої знання на другій сходинці до «Олімпу знань» - самооцінка учнів.

ХІІ. Робота в групах-куренях.

І курінь - Характеристика образу Андрія.

ІІ курінь - Характеристика образу Остапа

ІІІ курінь - порівняльна характеристика образів Остапа й Андрія.

ХІІІ. Виступи груп – куренів

Оцініть свої знання на третій сходинці до «Олімпу знань» - самооцінка учнів.

XІV. Рефлексія.

Тож які почуття сповнюють ваші серця по закінченню обговорення (відраза до зрадництва., почуття гордості за справжніх героїв)

Чи досягли ви своєї найвищої сходинки знань і можете стверджувати, що виучуваний навчальний матеріал «Я знаю» - самооцінка учнів, оцінювання навчальних досягнень учителем.


Домашнє завдання (диференційоване)

  1. Підготувати переказ подвигів Тараса Бульби.

  2. Дібрати цитати до характеристики Тараса Бульби.

  3. Скласти план характеристики Тараса Бульби.

  4. Вивчити за бажанням промову Тараса Бульби про товариство, братерство.

  5. Які художні засоби використовує Гоголь, створюючи образ Тараса . Бульби.



Додаток № 1





Ілюстрація до повісті М. Гоголя «Тарас Бульба»





Додаток № 1


Ілюстрації Е. Кібрика до повісті М. Гоголя «Тарас Бульба»








Схожі:

Тема протиставлення життєвого вибору в долях синів Тараса Бульби: зрадництво Андрія, самовідданість ідеї захисту рідної землі Остапа в повісті М. В. Гоголя «Тарас Бульба» iconУрок Тема: Картини природи в повісті М. Гоголя «Тарас Бульба». Композиція твору. Мета
Обладнання: ілюстрації Кибрика, Шмаранова, Герасимова, Лопати, до повісті М. Гоголя «Тарас Бульба», малюнки учнів, роздатковий матеріал...
Тема протиставлення життєвого вибору в долях синів Тараса Бульби: зрадництво Андрія, самовідданість ідеї захисту рідної землі Остапа в повісті М. В. Гоголя «Тарас Бульба» iconВиконала: Учениця 7 класу
Порівняльна характеристика образів Остапа та Андрія (за повістю Миколи Гоголя " Тарас Бульба")
Тема протиставлення життєвого вибору в долях синів Тараса Бульби: зрадництво Андрія, самовідданість ідеї захисту рідної землі Остапа в повісті М. В. Гоголя «Тарас Бульба» iconТема. Остап і Андрій : два брати, дві долі. Людина обирає долю, чи доля людину? Мета: розкрити образи героїв повісті М. Гоголя «Тарас Бульба»
Андрія; виховувати почуття патріотизму, активної громадянської позиції, формувати уявлення про сильну особистість
Тема протиставлення життєвого вибору в долях синів Тараса Бульби: зрадництво Андрія, самовідданість ідеї захисту рідної землі Остапа в повісті М. В. Гоголя «Тарас Бульба» iconТема: Мета
Микола Гоголь. «Тарас Бульба». Гоголь і Україна. Зображення в повісті любові до України, героїзму, мужності й козацької звитяги в...
Тема протиставлення життєвого вибору в долях синів Тараса Бульби: зрадництво Андрія, самовідданість ідеї захисту рідної землі Остапа в повісті М. В. Гоголя «Тарас Бульба» iconТема: Протиставлення образів пасербиці – з одного боку, та мачухи і її рідної дочки з другого як втілення добра та зла. (за п’єсою С. Я. Маршака «Дванадцять місяців») Мета
Тема: Протиставлення образів пасербиці – з одного боку, та мачухи і її рідної дочки з другого як втілення добра та зла
Тема протиставлення життєвого вибору в долях синів Тараса Бульби: зрадництво Андрія, самовідданість ідеї захисту рідної землі Остапа в повісті М. В. Гоголя «Тарас Бульба» iconДокументи
1. /Тарас Бульба.docx
Тема протиставлення життєвого вибору в долях синів Тараса Бульби: зрадництво Андрія, самовідданість ідеї захисту рідної землі Остапа в повісті М. В. Гоголя «Тарас Бульба» icon7 клас Світова література
РМ. Твір „Втілення суперечливих рис українського козацтва в образі Тараса Бульби”
Тема протиставлення життєвого вибору в долях синів Тараса Бульби: зрадництво Андрія, самовідданість ідеї захисту рідної землі Остапа в повісті М. В. Гоголя «Тарас Бульба» iconМетодичні рекомендації щодо вивчення життєвого шляху та творчої спадщини Т. Г. Шевченка в рамках
Тарас Шевченко народився на українській землі, під українським небом, проте він належить до тих людей-світочів, які стають дорогими...
Тема протиставлення життєвого вибору в долях синів Тараса Бульби: зрадництво Андрія, самовідданість ідеї захисту рідної землі Остапа в повісті М. В. Гоголя «Тарас Бульба» iconМикола Гоголь тарас бульба
А повернись-но, синку! Цур тобі, який ти чудний! Що це за попівські підрясники на вас? І отак би то всі в академії й ходять?
Тема протиставлення життєвого вибору в долях синів Тараса Бульби: зрадництво Андрія, самовідданість ідеї захисту рідної землі Остапа в повісті М. В. Гоголя «Тарас Бульба» iconУрок 1 тема: Життєвий І творчий шлях Богдана Лепкого. Тема любові до рідної землі, вболівання за важку долю поневоленого народу в поезіях Лепкого
Тема: Життєвий І творчий шлях Богдана Лепкого. Тема любові до рідної землі, вболівання за важку долю поневоленого народу в поезіях...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©te.zavantag.com 2000-2017
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи