Робота з обдарованими дітьми icon

Робота з обдарованими дітьми
НазваРобота з обдарованими дітьми
Сторінка1/5
Дата конвертації22.12.2012
Розмір0.9 Mb.
ТипДокументи
  1   2   3   4   5

Робота

з обдарованими дітьми

з біології на уроках

та в позакласній роботі

План


 1. Вступ. 3

 2. Психолого-педагогічні особливості роботи з обдарованими дітьми. 4

 3. Робота з обдарованими учнями з біології на уроках. 6

 4. Робота з обдарованими дітьми з біології в позакласній роботі. 10

 5. Роль батьків у вихованні обдарованої дитини в сім’ї. 14

 6. Додатки. 16

6.1 Ознаки обдарованих дітей. 16

6.2 Анкета «Обдарована дитина». 17

6.3 Тест «Чи розвиваєте ви здібності своїх учнів?» 18

6.4 Пам’ятка вчителя, який працює з обдарованими дітьми. 21

6.5 Алгоритм роботи з обдарованими дітьми. 23

6.6 Тест «Не прогав вундеркінда». 25

6.7 Поради батькам, які виховують обдаровану дитину. 27

6.8 Поради Девіда Льюїса щодо розвитку обдарованої дитини. 29

6.9 Інтелектуальна гра «Найрозумніший». 31

6.10 Екологічний бумеранг. 53

6.11 Біологічний КВК. 62

6.12 Гра «Зоряна година». 66

6.13 Вікторина «Великі імена в біології». 71

6.14 Конкурс ерудитів «Найкращий біолог». 73

6.15 Вікторина здоров’я. 83

6.16 Кросворди, складені учнями 85

7. Література. 89


Вступ

Обдаровані діти складають резерв інтелектуального піднесення будь-якої нації. На сьогодні в Україні проблема обдарованості, творчості, інтелектуалу виходить на передній план у державній політиці, визначаючи пошук, навчання і виховання обдарованих дітей та молоді, стимулювання творчої праці, захист талантів.

З цією метою в Україні за участю Президії АН України, МОН України й ряду інших міністерств та відомств, створена комплексна програма пошуку, навчання і виховання обдарованих дітей і молоді «Творча обдарованість».

Обдарованість – це високий рівень здібностей людини, що дозволяє їй досягти особливих успіхів у певній галузі діяльності. Розрізняють загальну і спеціальну обдарованість. Загальна розумова обдарованість виявляється в оволодінні всіма видами діяльності, для успішного здійснення яких необхідні певні розумові якості. Спеціальна обдарованість пов’язана з певними видами діяльності, в яких вона найбільше розвивається. Диференціюють психомоторну, інтелектуальну, творчу, академічну, соціальну і духовну обдарованість. Психомоторні здібності тісно пов’язані зі швидкістю, точністю рухів. Інтелектуальну обдарованість пов’язують із високим рівнем інтелектуального розвитку. Академічна обдарованість визначається успішністю навчання, такі діти в майбутньому стають відмінними спеціалістами. Соціальна обдарованість розглядається як складне, багатоаспектне явище, що визначає успішність у спілкуванні. Соціально-обдаровані діти – це майбутні лідери.

На питання як працювати з обдарованими дітьми з біології на уроках та в позакласній роботі, дасть відповідь цей посібник. В ньому вміщені заходи, які можна використати для поглиблення знань з предмету та виявлення обдарованих дітей.

^ Віра Ігнатенко ,

старший вчитель біології

Дем’янецької ЗОШ І-ІІІ ступенів

Психолого-педагогічні особливості

роботи з обдарованими дітьми


Усі обдаровані діти мають потребу в знаннях, яскраво виражений інтерес до певної галузі знань. Немає потреби примушувати їх вчитися, вони самі шукають собі роботу, частіше складу, інтелектуальну, із задоволенням нею займаються, присвячуючи їй увесь свій вільний час. Обдаровані діти вільно і швидко оволодівають відповідними вміннями і навичками. Вони показують високий рівень досягнень.

Найчастіше педагоги і психологи передбачають спеціальну підготовку вчителів для роботи з обдарованими дітьми, створення спеціальних навчальних закладів. Проте, як показують результати досліджень, у спеціальних групах для обдарованих дітей умови для їхнього розвитку погіршуються як особистісного, так і інтелектуально-творчого. Пояснити це можна тим, що талановитим дітям у середовищі подібних до себе важко проявити свою неповторність. Тому не можна не враховувати сприятливий вплив обдарованих дітей у системі масової освіти.

Обдарована дитина також шукає спілкування з дорослими, бо ті розуміють її краще, ніж однолітки, які часто насміхаються, дають прізвиська. Обдаровані діти часто перебільшено емоційні, вони запальні, легко збуджуються через дрібниці, але це не вередування, а виявлення багатства їх натури.

Творчі діти рідко бувають спокійними, вони страждають від своєї винятковості, але багатьох рятує тонке відчуття гумору, вони цінують його. У них особлива мова, особливе сприйняття. Тому такі якості обдарованих дітей вимагають особливого підходу до них і не випадково за рішенням Всесвітньої організації охорони здоров’я входять до «групи ризику».

Обдаровані діти – дуже цінна, але досить тендітна частина нашого суспільства, які в своєму розвитку наражаються на особливий ризик. Вундеркінд – це не лише радість у сім’ї, не лише можливість похвалитися перед знайомими видатними досягненнями своєї дитини, це і специфічні проблеми, пов’язані з її вихованням, організацією взаємодії з її однолітками і з дорослими.

У нашій країні педагогіка дитячої обдарованості почала розвиватись як наука наприкінці XIX на початку ХХ століття. П.Ф. Кацтерев, В.П. Вахтеров, А.Н. Острогорський, А.П. Модестов, Л.Ф. Зеленкевич, В.М. Екземплярський, Б.І. Грінченко та інші фахівці розробляли наукові й практичні основи діагностики, підтримки обдарованих дітей. У той час проводились конференції, створювались школи, накопичувався досвід, що став надбанням світової педагогіки.

Сучасні дослідники Ю.Гільбух, О. Зазимко, А. Запорожець, В. Красноголов, Н. Лейтес, О. Матюшкін, В. Моляко, М. Подд’яков, Г. Суворова, Д. Узнадзе, Ю. Юркевич та інші розглядають поняття «обдарованість», вивчають її особливості, вказують, що основні труднощі виявлення ознак обдарованості дитини помічають у тому, що важко визначити власне індивідуальне, відносно незалежне від вікового і нелегко передбачити, чи виявиться ця якість стійкою особистістю на наступних етапах, доволі важко передбачити хід подальшого становлення обдарованості. Тому сучасні дослідження природи обдарованості спрямовані на розкриття співвідношення біологічного і соціального в природі обдарованості. Дуже важливо побачити прояви обдарованості, приділити увагу, забезпечити умови розвитку дитини, організувати спілкування з однолітками, дозвілля тощо. Основним завданням є підтримка обдарованої дитини, визначення її здібностей, адже така дитина є особливою цінністю для суспільства. Безперечно, питання навчання і виховання здібних дітей слід вирішувати, враховуючи всі надбання науки і практики, але, звичайно, відповідно до пізнавальних інтересів і можливостей дитини.

Робота з обдарованими учнями з біології на уроках

У біографії майже всіх знаменитих людей, чия діяльність пов’язана з біологією, є рядки, що в дитинстві ця особистість дуже любила природу, цікавилася рослинним і тваринним світом. І хоча в планах батьків їм часто судилася інша доля, любов до природи, жага знань, бажання присвятити себе науці біології, перемагали. І , можливо, із сучасних дітей, які цікавляться природою, люблять тварин, піклуються про рослини, виростуть майбутні вчені-біологи, які внесуть свій гідний вклад в сучасну науку, стануть гідним продовжувачами видатних біологів.

На уроках біології потрібно особливу увагу приділяти обдарованим дітям, розвивати їх логічне мислення, творчу активність, бажання глибше, ніж інші учні, пізнати загадковий світ живої природи. Обдарованість, талановитість необхідно пов’язувати з особливостями власне творчої діяльності, проявом творчості, функціонуванням творчої людини. На уроках біології потрібно формувати і розвивати в обдарованих дітей:

  • задатки, схильності, що виявляються в підвищеній чутливості, певній вибірковості, перевагах та динамічності психічних процесів;

  • інтереси, їх спрямованість, частота і систематичність прояву, домінування пізнавальних інтересів;

  • допитливість, прагнення до створення нового, схильність до вирішення і пошуку проблем;

  • швидкість у засвоєнні нової інформації, утворення асоціацій;

  • прояв загального інтелекту – сприйняття, розуміння, швидкість оцінок і вибору шляху рішення;

  • емоційне забарвлення процесів, емоційне ставлення, вплив почуттів на суб’єктивне оцінювання;

  • наполегливість, цілеспрямованість, працьовитість;

  • інтуїтивізм, схильність до оцінок та прогнозів;

  • швидкість в оволодінні уміннями і навичками, прийомами;

  • здатність до вироблення власних стратегій.

Обдаровані учні повинні мати сприятливі морально-психологічні умови для навчальної діяльності, виконуючи роботу, більшу за обсягом і інтенсивністю

Обдаровані діти – це перші помічники учителя на уроці. Вони з радістю готують реферати і повідомлення, постійно переглядають телепередачі про рослинний і тваринний світ, читають додаткову літературу і пресу, беруть активну участь у підготовці і проведенні семінарських занять, конференцій.

Важливе значення має індивідуальна форма роботи, коли здійснюється безперервна дія учня і вчителя, під час якої найбільш повно реалізуються індивідуальні особливості учня, враховуються його особистісні якості. Доречно, перед вивченням будь-якої теми уроку поставити перед учнями проблему, тоді обдаровані діти будуть не просто сприймати і засвоювати навчальний матеріал, а знаходити шляхи для вирішення проблеми. Наприклад, перед вивченням теми «Кров і кровообіг» у 9 класі можна поставити проблемне запитання: «Навіщо людині роблять аналіз крові?», детальну відповідь на яке учні дають в кінці вивчення теми. При вивченні теми «Опора і рух» — «Чому в дітей переломи трапляються рідко, хоча падають вони часто?». На уроках біології потрібно використовувати найрізноманітніші форми і методи роботи. Це буде надавати обдарованим дітям різноманітні знання і давати можливість у різних видах діяльності випробовувати свої сили і можливості.

Особливої уваги заслуговують сучасні інноваційні технології та інтерактивні методи навчання, де обдаровані учні мають здатність очолювати діяльність роботи «малих» і «великих груп», під час «Мозкового штурму» висловлювати найоригінальніші та найсміливіші думки. «Мозковий штурм» досить ефективно використовується для визначення глобальних проблем. Учні при цьому усвідомлюють свій особистий внесок у зроблене, а оригінальність та неповторність таких визначень просто вражають. Метод «Навчаючи – вчуся» дає змогу обдарованим дітям взяти участь у навчанні та передачі знань іншим.

Допомагає вести обговорення дискусійного питання в класі і дати змогу обдарованим дітям проявити себе, метод «Займи позицію». Він проводиться з метою надання учням висловитися та практикуватися в навичках спілкування. Під час проведення уроку «Вплив алкоголю, наркотиків і токсинів на поведінку людини» учні займають місце в ряду відповідно до позиції «Ніколи» або «Життя покаже…». Учні, залежно від зайнятих ними позицій, висловлюються, з’ясовують наукову думку з цього приводу. Деякі учні можуть перейти з однієї групи в іншу, але при цьому обґрунтовують причини зміни своєї позиції. В цій роботі активно взаємодіють всі учні класу. Це розвиває в них уміння співпраці, взаємонавчання: учитель-учень, учень-учень. Учні вчаться моделювати ситуації, в них розвивається вміння аналізувати життєві та навчальні ситуації. Однією з форм роботи з обдарованими дітьми на уроках є аналіз ситуації, випадку з життя. Ситуації, випадки слугують для учнів конкретними прикладами для ідей та узагальнень, забезпечують підґрунтя високого рівня абстрагування та мислення, демонструють людські почуття та емоції, зацікавлюють учнів, захоплюють їхню увагу, допомагають пов’язати навчання з досвідом реального життя, дають шанс застосувати знання на практиці. Особливо вдало аналіз ситуацій дається при вивченні тем екологічного змісту. Наприклад, під час екскурсії в природу, побачивши зламане деревце і стоптані квіти, можна проаналізувати ситуацію: «Що відбувається? Чому так сталося? Хто винен у цьому?». І школярі не тільки самі аналізують ситуацію, а й знаходять шляхи її вирішення. Розв’язуючи ситуації, учні готуються до реального життя, адже в житті може все трапитися і тоді знадобляться знання з біології. Ситуації дають шанс застосовувати знання на практиці і сприяють розвитку обдарованості школярів.

За допомогою інтерактивних методів навчання учитель перестає бути головним джерелом інформації, але зростає його роль в організації самостійної пізнавальної діяльності школярів. В результаті застосування інтерактивних методів навчання, учні стали краще навчатися, збільшилася кількість учнів з високим та достатнім рівнем навчальних досягнень.

На уроках біології створюються умови для вибору учнями власного шляху в навчанні й, у подальшому, виборі професії. Одним з видів навчання біології є метод проектів, який орієнтований на самостійну діяльність учнів – індивідуальну, парну, групову, спрямовану на розв’язання конкретної проблеми з використанням методів і способів навчання та знань з різних галузей науки біології. Цей метод дає змогу самореалізуватися обдарованим школярам.

Важливим є проект «Проблеми здорового способу життя» як найбільш актуальним на сьогодні серед учнів 14-18 років. У написанні такого проекту можуть брати участь всі бажаючі серед учнів 8-11 класів І кожний учень самореалізовує себе в такому виді діяльності і самостійно приходить до висновку про шкідливість алкоголю, нікотину та наркотиків для здоров’я.

Модульна технологія дозволяє учням самостійно досягти навчально-пізнавальної діяльності. Для цього підбирається фактичний матеріал, форми і засоби навчальної діяльності, розбивається навчальний матеріал на окремі логічно завершені навчальні елементи і визначається мета кожного з них.

Модульні технології реалізують принцип диференціації, що дає змогу засвоїти не тільки обов’язковий мінімум, а й досягти більш високого рівня, що сприяє роботі з обдарованими дітьми.

Цікавим є конкурс «Вустами маляти», де, дійсно обдаровані діти, мають змогу першими відповісти на запитання, а решта учнів – після додаткової кількості запитань.

Обдарованим дітям під силу не тільки розгадувати кросворди, чайнворди, ребуси і т.д., а й самим їх складати.

Все це сприяє розвитку особистості кожної обдарованої дитини.

Робота з обдарованими дітьми з біології

в позакласній роботі


Роботу з обдарованими дітьми з біології проводять не лише на уроках, а й в позакласній роботі. Причому, в позакласній роботі для цього більше часу і можливостей.

Біологічно обдаровані діти дуже спостережливі. Вони помічають найменші зміни в природі. Тому вони широко залучаються до фенологічних спостережень. Учень поступово перетворюється на молодшого колегу, який працює над розв’язанням проблем охорони довкілля, дослідження природи рідного краю. Залучення дітей до пошуково-дослідницької діяльності дозволить значною мірою поліпшити знання з біології та екології, географії і краєзнавства. За її допомогою можна зібрати унікальний матеріал, якого чекають шкільні кабінети біології.

Одним із шляхів творчого сприйняття сучасних наук є систематична науково-дослідна робота з актуальних питань. У ній містяться обов’язкові елементи наукового дослідження:

  • постановка мети;

  • формулювання завдань;

  • вибір методів збору й опрацювання фактичного матеріалу;

  • проведення спостережень, дослідів і експериментів;

  • аналіз і обговорення одержаного матеріалу, в результаті яких дослідник отримує відповіді на поставлені запитання.

Навчально-дослідні роботи є набуттям умінь і знань, необхідних для виконання в майбутньому самостійного дослідження. Дослідні роботи мають на увазі велику самостійність учнів як під час вибору методик, так і під час обробки зібраного матеріалу. Звичайно, такі роботи виконуються обдарованими школярами , що вже мають досвід дослідної діяльності, а керівники виконують роль консультантів і за необхідності допомагають на різних етапах. Для виконання дослідних робіт потрібні хороша технічна база і правильне методичне керівництво. Навчально-дослідна діяльність передбачає в першу чергу виконання робіт, що відрізняються різними методиками виконання, способами збирання, обробки і аналізу одержаного матеріалу. Вона направлена на вироблення уміння узагальнювати дані й формулювати результати. Біологія – наука, в якій багато галузей, доступних для роботи обдарованих дітей. Будь-які наукові матеріали мають бути правдивими, тобто відображати істинну картину закономірностей, що є в природі, численних співвідношень і процесів. Усі результати повинні відображати тільки власні спостереження і досліди. Порівнювати їх можна (а інколи й необхідно) з даними, що містяться в літературі з даної теми, з обов’язковим посиланням на використані джерела. Переписування даних зі щоденника спостережень без якої-небудь обробки і осмислення – неприпустима річ. Обробку результатів проводять після закінчення спостережень. Формулюючи висновки, необхідно пам’ятати, що негативний результат – теж результат. І він теж повинен бути у висновках, як би автору не хотілося його приховати. Результати роботи можуть бути відображені в роботах членів МАН. Мала Академія наук – це один із кроків до прогресу в майбутньому, це перша спроба реалізувати себе як людину, здатну мислити. Дослідні роботи учнів є особистісно-зорієнтованою моделлю навчання. Виконання роботи відбувається в ключі вимог до наукового дослідження і потребує обґрунтування актуальності обраної теми, постановки мети і завдань, вибору конкретних методів під час дослідження, формулювання висновків. Теми можуть бути найрізноманітніші. Наприклад: «Залежність урожайності кукурудзи від сортності посівного матеріалу», «Біологічні основи вирощування кролів», «Різні методи стратифікації під час вирощування садивного матеріалу винограду», «Аналіз біологічних параметрів готовності дітей до школи», «Акцентуація характеру у підлітків», «Дослідження ролі темпераменту в навчанні дітей старшого шкільного віку» та інші.

Науково-дослідницька робота є підґрунтям для нових починань. Участь у цій роботі є своєрідним стимулом для загартування характеру, сприяє прагненню до нових відкриттів і злетів, розширює кругозір. Завдання педагога – відкрити своїм обдарованим учням різноманіття корисних для їх розвитку видів діяльності, які спонукають до пізнання. Робота в Малій Академії наук – це один із засобів самореалізуватися як учителю, так і учню.

Значну роль у формуванні інтересу до біології відіграють проведення позакласних заходів. Вони допомагають вчителю біології побачити свій актив (тих учнів, у яких інтерес до біології уже сформувався) і привернути увагу до предмета інших учнів.

Біологія – один з найцікавіших і найблагодатніших предметів шкільного курсу, з яких можна проводити позакласні заходи, предметний тиждень. Тут легко використовувати театральні, ігрові, видовищні, конкурсні елементи, поєднуючи їх з елементами змагання.

Позакласні заходи з біології допоможуть сформувати команду обдарованих дітей з біології, які будуть брати участь в шкільних та районних чи обласних олімпіадах з біології, а також будуть і надалі реалізовувати себе в галузі цієї науки. Такі школярі згодом стають для вчителя біології колегами, адже вони теж біологи. Через гру цілком можливо сформувати інтерес до предмета, поступово, поволі ведучи школярів від краси зовнішніх форм до краси змісту. В конкурсах та турнірах може виявлятися й просто спортивне бажання перемогти, бути першим. Нехай виявляється. В ході змагання все одно засвоюється біологічна інформація, розширюється світогляд. Ну а для обдарованих дітей з біології ігрові і конкурсні компоненти – це прекрасна можливість помірятися своїми інтелектуальними силами, показати свої здібності, не тільки беручи участь у самих іграх, але й, здебільшого, - в їхньому створенні й проведенні.

Дуже важливою формою роботи з обдарованими учнями є їх участь у предметних олімпіадах з біології. Проводяться вони на шкільному, районному, обласному і вищих етапах. Доцільно підбирати завдання на шкільному етапі, які б не тільки виявляли рівень знань з предмету, а й розвивали б мислення учнів, сприяли баченню біологічних процесів вцілому в усіх проявах життєдіяльності, дозволяли б учню порівнювати, аналізувати і робити самостійні висновки. Обов’язковою умовою участі учнів в олімпіадах є їх добровільна участь.

Роль батьків у вихованні

обдарованої дитини в сім’ї

Фахівці давно відмітили, що обдаровані діти часто виростають в інтелектуальних сім’ях, і справа тут зовсім не в особливих генах геніальності, а справа в сімейній атмосфері, в системі сімейних цінностей.

Взагалі батьки заохочують і бажали б розвивати в своїй дитині пізнавальні потреби та різні здібності, але роблять вони це по-різному. Деякі батьки прагнуть до того, щоб дитина запам’ятала більше фактів, назв, подій, відчувала гордість за свої знання.

Для виявлення обдарованості використовують різні методи: від найпростішого батьківського спостереження до спеціально розроблених стандартизованих та тестових завдань.

Батьки використовують виховні стратегії: стратегія прямого виховного впливу, де вони постійно пропонують дітям якісь розвиваючі ігри, вправи. Інколи ця стратегія дає результати, але дуже часто в дитини виникає внутрішня протидія. Друга категорія батьків вважає, що вивчати та розвивати їхню дитину повинні фахівці. Але не потрібно повністю перекладати всі турботи на плечі інших, а самим знаходитись осторонь. Третя стратегія – коли батьки дають вибір своїй дитині й намагаються підібрати гарну школу, не контролюючи розвиток здібностей. Найголовніше в таких сім’ях – атмосфера пізнавальних інтересів самих батьків (самі читають, ходять на виставки, не нав’язуючи свого інтересу). Така стратегія саморозвитку виявилась найефективнішою.

Властивістю таланту є свідомий, поглиблений, всебічний розвиток обдарованості. У кожній дитині закладені певні здібності, тільки в одних вони виявляються дуже яскраво й виразно, а в інших залишаються дрімати всередині. Здібності можуть виявлятися і в ранньому дитинстві, і в зрілому віці. Від народження всі діти здібні, однак такі рівні здібностей, як обдарування, талант і геніальність притаманні далеко не кожному. Батьки повинні добре знати, що обдаровані діти швидше за інших виконавців завдання, прагнуть до самостійності, до розв’язання завдань проблемного характеру, або таких, які вимагають кмітливості, різних способів розв’язання, творчості.

Розвиток здібностей нерозривно пов’язаний із формуванням інтересу. Обдарованість і талант не люблять тиску. Більшість дітей конфліктують із учителями, батьками, в разі нетактовного ставлення, відсутності уваги або належного розумового навантаження. Ці діти відрізняються гарною пам’яттю, багатим словниковим запасом, вони надзвичайно гостро переживають невдачі, часто перебувають у стресовому стані, впертість і прагнення довести розпочату справу до кінця, що нерідко дорослими сприймається як вередливість, а допитливість може оцінюватися як порушення норм. Батькам потрібен індивідуальний підхід до вирішення проблемних питань з дитиною. Вони повинні здійснювати контроль за дитиною, її захопленнями, але організувати свою діяльність на організацію допомоги дитині, збільшити ступінь самостійності, здатність до ефективного вирішення різного роду проблем, створити умови для забезпечення позитивного емоційного ставлення до життя, творчої діяльності.

Батьки повинні особливу увагу приділяти розвиткові пізнавальних інтересів дитини, адже завдяки їм формуються основні інтелектуальні вміння, необхідні для засвоєння знань, закладається основа для подальшого оволодіння знаннями.

Розвиваючи творчі здібності дитини, батьки виконують суспільний запит щодо формування особистості, здатної самостійно мислити, приймати сміливі й нестандартні рішення, творчо ставитись до праці. Саме такі творчі особистості мають високий рівень національної самосвідомості, що виявляє причетність їх до споконвічних духовних цінностей українського народу.

Ознаки обдарованих дітей

У працях зарубіжних педагогів і психологів виявлено десять ознак талановитих дітей.

1. Вони завжди чимось зайняті і дуже активні.

2. Хочуть знать про все більш докладно і вимагають від дорослих додаткової інформації.

3. Навчання їм у задоволення: вони хочуть учитись і досягають успіхів.

4. Здатні займатися самостійно.

5. Уміють критично оцінювати дійсність і намагаються проникнути у суть явищ, не задовольняючись поверхневим поясненням.

6. Урок представляє для них інтерес тоді, коли використовується проблемний метод.

7. На відміну від однолітків, краще можуть розкрити відношення між явищами та сутністю, систематизувати, класифікувати.

8. Прагнуть працювати і працюють більше за своїх однолітків.

9. Ставлять безліч питань дорослим, які знаходяться поруч, і чекають невичерпної відповіді на своє питання.

10. Мають сильно виражене почуття справедливості.


Анкета «Обдарована дитина»

Уважно прочитайте й позначте ті характеристики, які притаманні дитині.

 1. Володіє великим обсягом інформації.

 2. Має багатий словниковий запас.

 3. Легко переносить засвоєне на новий матеріал.

 4. Установлює причинно-наслідкові зв’язки.

 5. Уміє робити висновки.

 6. Бере участь у розв’язуванні складних проблем.

 7. Уміє висловлювати складні ідеї.

 8. Чутлива до протиріч.

 9. Використовує альтернативні шляхи пошуку інформації.
Тест «Чи розвиваєте ви здібності своїх учнів?»

Кожний учитель має будувати навчально-виховний процес таким чином, щоб сприяти розвитку здібностей та обдарованості дитини. Пропонуємо визначити, наскільки ви зацікавлені у розвитку здібностей учнів. В основу тесту «Чи розвиваєте ви здібності своїх учнів?» покладено питання, складені Д. Льюїсом.

Інструкція. На кожне із запропонованих питань відповідайте: так, ні, інколи.

 1. Чи на всі питання дітей ви відповідаєте терпляче?

 2. Чи сприймаєте серйозно «дорослі» питання та висловлювання дітей?

 3. У вас у класі є стенд, на якому діти можуть продемонструвати свої роботи?

 4. Чи завжди ви доручаєте дитині завдання, що їй під силу?

 5. Чи допомагаєте дітям приймати рішення?

 6. Чи організовуєте екскурсії по цікавих місцях?

 7. Чи допомагаєте школярам покращити свої результати?

 8. Чи встановлюєте для учнів прийнятний стандарт поведінки і вимагаєте, щоб вони його дотримувалися?

 9. Чи часто кажете дитині, що вона гірша за інших?

 10. Чи караєте дитину, принижуючи її при цьому?

 11. Чи добираєте цікаві книги та завдання для того, щоб діти чимось захопились?

 12. Чи привчаєте учнів маслити самостійно?

 13. Чи спонукаєте учнів вигадувати історії, фантазувати?

 14. Чи хвалите ви дітей за вивчені вірші, пісні, оповідання?

 15. Чи використовуєте практичні експерименти, щоб допомогти школярам більше дізнатись або краще зрозуміти щось?

 16. Чи дозволяєте дітям гратись різними предметами, які дитина пристосувала для гри?

 17. Чи спонукаєте дітей знаходити проблеми і розв’язувати їх?

 18. Чи знаходите у заняттях дітей щось гідне похвали?

 19. Чи існують теми, які ви зовсім виключаєте при спілкуванні з дітьми?

 20. Чи даєте ви змогу дитині самостійно приймати рішення?

 21. Чи підказуєте ви дітям, які телепрограми заслуговують на увагу?

 22. Чи відсторонюєтесь від невдач дитини, кажучи: «Не переймайся, я теж цього не вмію»?

 23. Чи підтримуєте ви максимальну незалежність дітей від дорослих?

 24. Чи віддаєте ви перевагу самостійному виконанню головної частини дитиною (за яку вона сама узялась), навіть якщо не впевнені у позитивному кінцевому результаті?

 25. Чи вчите дітей вільно спілкуватись із дорослими будь-якого віку?

 26. Чи обговорюєте ви з дітьми можливі класні заходи, екскурсії?

Оцінювання результатів

Питання № 1, 2,3 4, 5, 6, 7, 8, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 20, 23, 24, 25, 26:

«так» - 1 бал, «інколи» - 1 бал, «ні» - 2 бали.


Питання № 9, 10, 19, 22:

«так» - 0 балів, «інколи» - 1 бал, «ні» - 2 бали.


Складіть суму балів за трьома критеріями й оцініть рівень відповідного показника.

Зацікавленість і інтелектуальному розвитку дітей (критерій включає питання № 1, 2, 11, 15, 18, 19, 21, 26):

високий рівень – 13-16 балів;

середній – 5-12 балів;

низький – 0-4 бали.

Спрямованість на творчі досягнення ваших учнів (критерій включає питання № 3, 6, 7, 13, 16, 17, 25):

 • високий рівень – 11-14 балів;

 • середній – 7-13 балів;

 • низький – 0-6 балів.

Формування здатності до саморегулювання (критерій включає питання №№ 4, 5, 8, 9,10, 12, 14, 18, 20, 22, 23, 24):

 • високий рівень – 19-24 бали;

 • середній – 7-18 балів;

 • низький – 0-6 балів.

Якщо ваша відповідь припадає на «високий» рівень, то можна говорити про те, що ви докладаєте максимум зусиль для повного розвитку здібностей і талантів у ваших учнів. Ви підтримуєте щонайменший потяг ваших дітей, намагаєтесь сформувати такі риси характеру, як самостійність, доброзичливість, контактність, уміння організувати себе та інших, тобто ті якості, що є дуже важливими для реалізації творчої особистості.

Крім того, ви розвиваєте адекватну самооцінку, що у свою чергу забезпечує збереження психологічного здоров’я дітей.
Пам’ятка вчителю,

який працює з обдарованими дітьми

Учителям необхідно пам’ятати, що для обдарованих дітей характерні:

 • різнобічні інтереси і потреба у різноманітній інформації;

 • знання з різних галузей;

 • надання переваги завданням та іграм, які потребують зосередженості, стійкості уваги та передбачають прояв розумових операцій (аналіз, синтез, порівняння, узагальнення, конкретизація тощо);

 • прагнення відкривати і досліджувати нове (наприклад, інтерес до завдань на кмітливість);

 • уміння тривалий час самостійно грати і працювати;

 • багатий словниковий запас для свого віку;

 • наявність терпіння, що проявляється під час роботи;

 • підвищене почуття відповідальності;

 • значна працездатність та намагання працювати якомога більше (прояв у розв’язанні складних завдань, написанні об’ємних творів тощо);

 • самостійне читання додаткової літератури з найрізноманітніших питань;

 • бажання брати участь у заходах, які підвищують інтерес до навчання (наприклад, олімпіади, вікторини і т. ін.).

Учитель повинен:

 1. Бути доброзичливим, чуйним, поважати право іншого бути несхожим на нього.

 2. Знатися на психології обдарованих дітей, відчувати їхні потреби та інтереси.

 3. Мати високий рівень інтелектуального розвитку.

 4. Мати широке коло інтересів і вмінь.

 5. Мати почуття гумору (але без схильності до сарказму).

 6. Мати живий та активний характер.

 7. Виявляти гнучкість, бути готовим переглянути свої погляди і постійно самовдосконалюватися.

 8. Мати творчий (бажано, нетрадиційний) світогляд.

 9. Мати достатньо високу самооцінку, позитивну «Я – концепцію».

 10. Бути емоційно стабільним, бо співпраця з обдарованою дитиною потребує величезних емоційних витрат, а це – велике навантаження.

 11. Уміти індивідуалізувати навчання.

 12. Уміти модифікувати навчальні програми.

 13. Бути готовим до виконання найрізноманітніших додаткових обов’язків, пов’язаних із навчанням обдарованих дітей.

Алгоритм роботи з обдарованими дітьми

  1. Виявлення здібностей та обдарувань учнів:

   • використання методик «Оперативна пам’ять», «Пам’ять на образи», «Кількісні відношення», «Методика Равена»;

   • проведення тесту А. Фурмана для визначення інтелектуального потенціалу дитини;

   • запровадження діагностики для вивчення інтересів особистості, діагностики інтелекту;

   • створення банку даних «Обдарована дитина».
  1. Мотиваційна робота з обдарованими учнями для орієнтації їх на досягнення високих результатів діяльності.
  1. Організація системної роботи:

 • ступенева профілізація навчання;

 • введення додаткових предметів, спецкурсів, курсів за вибором;

 • широка мережа факультативних занять;

 • діяльність осередку наукового товариства учнів МАН;

 • робота наукових гуртків;

 • співпраця школи юного науковця;

 • самоосвітня діяльність учнів;

 • робота в мережі Інтернет;

 • робота консультаційного центру;

 • змістовна позанавчальна робота;

 • співпраця з позашкільними установами.
  1. Добір та розстановка кадрів, розподіл між ними прав та обов’язків з урахуванням особистісних рис та можливостей, психологічної сумісності, мети особистого розвитку:

 • конкурсний відбір кадрів;

 • психологічне діагностування та анкетування;

 • моніторинг діяльності вчителя;

 • залучення працівників наукових установ, центрів, викладачів вузів;

 • науково-методичне забезпечення роботи з обдарованими дітьми;

 • розробка та впровадження авторських програм;

 • видавнича діяльність.
Тест "Не проґав вундеркінда"

 Кожна дитина має свої, лише їй притаманні риси, які розпізнаються в ранньому віці, тому обов'язок батьків - виявити та розвинути приховані здібності та задатки. У цьому може допомогти такий тест. 


1. Ваша дитина навчилася рано, до шестирічного віку читати: 

· самостійно - 7 балів; 

· за допомогою когось - 5 балів. 

2. Читає багато книг, причому досить швидко - 2 бали. 

3. Сама або за допомогою когось зацікавилася словниками та енциклопедіями - 2 бали. 

4. Легко навчилася читати, але відчуває труднощі під час читання - 1 бал. 

5. Займається, за звичай, за зачиненими дверима, а друзів має старших за себе - 2 бали. 

6. Розмовляє зі старшими на рівних - 2 бали. 

7. Ставить багато різних каверзних запитань, інколи заганяючи дорослих у глухий кут - 2 бали. 

8. Має готові відповіді навіть на несподівані запитання - 1 бал. 

9. Іноді неуважна, але завжди вміє робити цікаві повідомлення (скажімо, після перегляду кінофільму, телепередачі чи спостереження за чим-небудь) - 2 бали. 

10. Із задоволенням вступає в бесіду про навколишній світ, дає власну оцінку суспільним явищам - 1 бал. 

11. Одноманітні справи (миття посуду, легкі навчальні вправи, які не потребують особливих зусиль) викликають нудьгу - 1 бал. 

12. Чутлива до несправедливості, навіть якщо це не стосується її особисто - 2 бали. 

13. Має багатий словниковий запас і вміло застосовує під час спілкування різні терміни - 2 бали. 

14. Любить складні ігри ( шахи та ін.), які вимагають кмітливості - 1 бал. 

15. У ранньому віці цікавиться тим, що вивчають старшокласники - 1 бал. 

16. Любить різні заняття, причому хоче робити все самостійно - 2 бали. 

17. Її цікавить Всесвіт, вона цікавиться питаннями давньої історії - 2 бали

18. У школі навчається без особливих зусиль, швидко схоплює матеріал та має власну думку з багатьох питань - 2 бали. 

19. Має розвинуте почуття сприймання музики, образотворчого мистецтва, навколишнього світу і в усьому знаходить гармонію - 2 бали

 

Ось і весь тест вашого "вундеркінда", якщо він таким є. А це залежить від того, скільки балів він отримає під час підрахунку. Потрібно врахувати, що об'єктивність тестування залежить від чітких відповідей на запитання. 

Якщо ви набрали від 10 до 13 - це свідчить про те, що ваша дитина має певні здібності, а тому вам необхідно потурбуватися про те, щоб організувати її навчання та спрямовувати розвиток її здібностей. 


Поради батькам,

які виховують обдаровану дитину

Найперше – потрібно любити свою дитину. Приймати дитину такою, якою вона є, беручи участь у її розвитку, підтримуючи, а не нав’язуючи свої інтереси, давати дитині можливість вибору. Для розвитку творчого потенціалу, як показали дослідження, необхідна не лише адекватна оцінка сил дитини, але трішки завищена. Зазнайкою вона не виросте, зате у неї буде запас сил та впевненість при невдачах, до яких треба готуватись змалку.

Батьки повинні бути прикладом, адже дитина свідомо переймає вашу манеру говорити, ходити, працювати, бути відповідальним. Кожен батько повинен пам’ятати правило: «Не зашкодь!» Адже обдарована дитина більш чутлива, вразлива, тому потрібно давати вільний час для того, щоб побути дитині на самоті, поміркувати, пофантазувати. За допомогою тренінгів дати їй можливість глибоко зрозуміти себе та інших. Тому батьки повинні радитися із психологом щодо виховання обдарованої дитини.

Саме батьки повинні завжди пам’ятати, що для обдарованої дитини творчість є життєвою необхідністю. Тому дитину потрібно готувати до спостережливості, наполегливості, формувати вміння доводити почату справу до кінця, працелюбність, вимогливість до себе, задоволення від процесу творчості, терпляче ставлення до критики, впевненості при невизначеності, гордості і почуття власної гідності.

Батьки також повинні усвідомлювати, що надзвичайно велика роль у процесі формування особистості обдарованої дитини належить волі. Вольові риси є стрижневими рисами характеру. Цілеспрямовані люди знаходять своє щастя в житті, вони вміють поставити перед собою чітку, реальну мету. Прагнення досягти своєї цілі робить людину рішучою та наполегливою. І. Павлов стверджував, що у вольової людини труднощі не лише збільшують бажання реалізувати свою мрію. Вони вміють сприймати себе, володіють терпінням, витримкою, вміють контролювати свої почуття за наявності перешкод. Ініціативність і творчість поєднані з наполегливістю, рішучістю та витримкою, допомагають обдарованим дітям само реалізуватися.

Отже, батьки покликані допомогти дитині відкрити її життєве покликання, реалізувати себе як особистість. Вони не мають права втратити обдаровану дитину, бо, втрачаючи талант, обдарування, здібність, діти втрачають майбутнє. Тому батьки повинні бути терплячими, безмежно вірити в дитину, тоді ця дитина виросте хорошою творчою людиною.


Поради Девіда Льюїса

щодо розвитку обдарованої дитини

  1. Відповідайте на запитання дитини якомога терпляче і чесно. Серйозні запитання дитини сприймайте серйозно.

  2. Створіть у квартирі місце-вітрину, де дитина може виставляти свої роботи. Не сваріть дитину за безлад у кімнаті під час її творчої роботи.

  3. Відведіть дитині кімнату чи куточок винятково для творчих занять.

  4. Показуйте дитині, що ви любите її такою, якою вона є, а не за її досягнення.

  5. Надавайте дитині можливість у виявленні турботи.

  6. Допомагайте дитині будувати її плани та приймати рішення.

  7. Показуйте дитині цікаві місця.

  8. Допомагайте дитині нормально спілкуватися з дітьми, запрошуйте дітей до своєї оселі.

  9. Ніколи не кажіть дитині, що вона гірша за інших дітей.

  10. Ніколи не карайте дитину приниженням.

  11. Купуйте дитині книжки за її інтересами.

  12. Привчайте дитину самостійно мислити.

  13. Регулярно читайте дитині чи разом з нею.

  14. Пробуджуйте уяву та фантазію дитини.

  15. Уважно ставтеся до потреб дитини.

  16. Щодня знаходьте час, щоб побути з дитиною наодинці.

  17. Дозволяйте дитині брати участь у плануванні сімейного бюджету.

  18. Ніколи не сваріть дитину за невміння та помилки.

  19. Хваліть дитину за навчальну ініціативу.

  20. Учіть дитину вільно спілкуватися з дорослими.

  21. У заняттях дитини знаходьте гідне похвали.

  22. Спонукайте дитину вчитися вирішувати проблеми самостійно.

  23. Допомагайте дитині бути особистістю.

  24. Розвивайте в дитині позитивне сприйняття її здібностей.

  25. Ніколи не відмахуйтесь від невдач дитини.

  26. Заохочуйте в дитині максимальну незалежність від дорослих.

  27. Довіряйте дитині, майте віру в її здоровий глузд.
^ Гра «Найрозумніший»

для учнів 8 - 9 класів


Мета. З’ясувати, які знання мають учні, як орієнтуються в кругообігу подій, як у них розвинені мислення, кмітливість, увага. Прививати любов до знань, бажання ще більше знати.


Хід заняття

І. Вступне слово вчителя

Представлення. Я такий-то, вчуся у 8 (9) кл., люблю…, захоплююсь …, в майбутньому хочу стати…


В грі три раунди.


ІІ. Основна частина

І тур

8 кл.

12 дітей – 12 запитань. Потрібно вибрати 3 напівфіналісти.

 1. Який персонаж не грав у байці Крилова?

а) осел в) півень +

 1. козел г) мавпа
 1. Яка з цих річок протікає в Африці?

а) Замбезі + в) Ельба

б) Дніпро г) Оріноко

 1. Яка з цих риб відноситься до класу хрящових?

а) короп в) лин

г) акула + б) карась


 1. Який із цих півостровів найпівденніший?

а) Камчатка в) Аляска

б) Флорида + г) Таймир


 1. Який із названих плодів є фруктом?

а) груша + в) буряк

б) капуста г) часник


6. Рослина – символ України

а) малина в) суниці

б) калина + г) полуниці


7. Наймогутніше дерево наших лісів

а) верба в) дуб +

б) тополя г) клен


8. Плід яблуко має така рослина

а) айва + в) алича

б) слива г) абрикос


9. Тіло лишайника має форму

а) талом в) грибниця

б) гаметофіт г) слань +


10. До царства одноклітинні належить

а) гідра в) медуза

б) інфузорія + г) актинія


11. Кровоносна система з’являється у

а) кишковопорожнинних в) круглих червів

б) плоских червів г) кільчастих червів +


12 Найпопулярніша у природі група тварин

а) Членистоногі + в) Кишковопорожнинні

б) Хордові г) Молюски


І тур

9 клас

1. Яка з цих тварин є у східному гороскопі?

а) вуж в) жираф

б) свиня + г) страус


2. Яка з цих течій знаходиться в Атлантичному океані?

а) Канарська + в) Самалійська

б) Каліфорнійська г) Куросіо


3. Де у мухи знаходяться органи смаку?

а) на усі в) на лапках +

б) на животі г) на спині


4. Яка з цих річок протікає в Америці?

а) Амазонка + в) Аму-дар’я

б) Амур г) Ганг


5. Яка маса серця людини?

а) 150-200 г в) 350 г – 400 г

б) 250-300 г + г) 400 г – 450 г


6. Яка частота пульсу у підлітків?

а) 60-70 уд./хв в) 72-85 уд./хв +

б) 70-75 уд./хв г) 85-92 уд./хв


7. Який острів з названих най південніший?

а) Куба в) Суматра

б) Шрі-Ланка г) Мадагаскар +


8. Яка із змій ядовита?

а) анаконда в) гюрза +

б) вуж г) сітчастий пітон


9. Який з усіх штатів знаходиться в Австралії?

а) Вікторія + в) Аклахама

б) Каліфорнія г) Техас


10. Яка із порід собак є мисливською?

а) Пекінес в) Болонка

б) Боксер г) Сеттер +


11. Яка з цих тварин не літає?

а) махаон в) філін

б) варан + г) дрофа


12. Яка з країн має морське узбережжя?

а) Угорщина в) Португалія +

б) Чехія г) Білорусь


^ Якщо однакова кількість балів, то допоміжні питання.

Розгадайте слово  1   2   3   4   5Схожі:

Робота з обдарованими дітьми iconНаказ №332 Про організацію роботи з обдарованими дітьми і школярами в 2012 2013 навчальному році
«Робота з обдарованими дітьми» Комплексної програми розвитку освіти в Будьоннівському районі м. Донецька на 2011-2015 рр., організації...
Робота з обдарованими дітьми iconФорми і методи роботи з обдарованими дітьми
Робота з обдарованими дітьми вимагає належної змістової наповненості занять, зорієнтованості на новизну інформації та різноманітні...
Робота з обдарованими дітьми iconУ посібнику подано цікаві задачі і їх розв'язки та модель роботи з обдарованими дітьми
...
Робота з обдарованими дітьми iconНаказ №330 Про підсумки проведення міського етапу обласного конкурсу „ Кращий навчальний заклад щодо роботи з обдарованими дітьми в загальноосвітніх
Хуг, хсш «Інтелект» №25, зош 9, зош 18. Кожний з учасників підготував портфоліо, які містять: зміст діяльності навчального закладу...
Робота з обдарованими дітьми iconНаказ №16 Про проведення серед знз району в 2013-2014 навчальному році ІІ районного відкритого конкурсу-захисту проектів «Система роботи школи з обдарованими дітьми»
Згідно плану роботи районного методичного кабінету на 2013-2014 навчальний рік, з метою узагальнення і розповсюдження ефективного...
Робота з обдарованими дітьми iconНаказ №336 Про організацію роботи районного центру «Лідер» для обдарованих учнів
«Робота з обдарованими дітьми» Комплексної програми розвитку освіти в Будьоннівському районі м. Донецька на 2011-2015 рр., організації...
Робота з обдарованими дітьми iconПрограма практичного семінару для координаторів роботи з обдарованими дітьми
Учасники семінару: координатори роботи з обдарованими дітьми, практичні психологи
Робота з обдарованими дітьми iconЛітератури Як організувати роботу з обдарованими дітьми?
Як організувати роботу з обдарованими дітьми (методичний бюлетень) Укладачі: Майхер О. М., Кодан О. В. – Яворів 2012 44 с
Робота з обдарованими дітьми iconНаказ №284 Про організацію роботи з обдарованими дітьми
З метою створення ефективної системи пошуку обдарованих дітей, формування інтелектуального і творчого потенціалу району відповідно...
Робота з обдарованими дітьми iconРобота з обдарованими дітьми
У ході зустрічі проведено виховний захід «Мій кодекс честі» (конкурс ораторів до Дня толерантності)
Робота з обдарованими дітьми iconКатеринопільська районна державна адміністрація Відділ освіти Методичний кабінет Залізняцька загальноосвітня школа І ступеня
Проведена робота «Чорнобиль душі». Зібрано матеріали про ліквідаторів – чорнобильців свого села. Значна робота проводиться з обдарованими...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©te.zavantag.com 2000-2017
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи