Тема. Твір опис за картиною К. В. Білокур «Сніданок» у художньому стилі Мета icon

Тема. Твір опис за картиною К. В. Білокур «Сніданок» у художньому стилі Мета
Скачати 107.37 Kb.
НазваТема. Твір опис за картиною К. В. Білокур «Сніданок» у художньому стилі Мета
Дата конвертації20.09.2013
Розмір107.37 Kb.
ТипДокументи

Тема. Твір - опис за картиною К. В. Білокур «Сніданок» у художньому стилі

Мета: ознайомити учнів з біографічними даними народної художниці України К. В. Білокур та її високомистецькими натюрмортами; виховувати любов до природи, краси й багатства рідного караю, формувати естетичні смаки; вчити дітей складати власні висловлювання стосовно побаченого, умінню складати опис за картиною.

Тип уроку: урок розвитку комунікативних умінь.

Обладнання: портрет К. Білокур, виставка репродукцій картин (натюрморти: «Кавун, морква, квіти», «Богданівські яблука», «Привіт урожаю», «Виноград з ожиною», «Квіти, яблука, помідори», «Бурячок», «Квіти й овочі» та ін.).

^ Міжпредметні зв’язки: опис змісту у творах живопису, що зображають натюрморт (образотворче мистецтво).

Епіграф. Пахучий хліб – то щедрий дар землі

За труд і розум доблесній людині.


^ Д. Луценко

Перебіг уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Ознайомлення з темою та кінцевою метою уроку

Цілевизначення. Я повинен (повинна):

а) засвоїти…

б) поповнити знання про…

в) пригадати…

г) порівняти…

д) проаналізувати…

е) розвивати…

ІІІ. Актуалізація мотиваційних резервів

 1. Підготовча робота.

Учитель. З натюрмортом як жанром живопису ви знайомилися на уроках образотворчого мистецтва, за завданням учителя не раз малювали композиційно нескладні натюрморти з двох-трьох предметів.

 • Що таке натюрморт?

 • Які натюрморти ви можете назвати?Слово натюрморт французького походження, українською мовою перекладається нежива природа. На таких картинах художники зображають овочі, фрукти, предмети побуту тощо.

Майстринею натюрморту називають народну художницю України Катерину Василівну Білокур. 1. Доповідають кореспонденти (2-3 учні, заздалегідь підготовлені вчителем).1-ий кореспондент.

Катерина Білокур народилася в селі Богданівка Пирятинського повіту Полтавської губернії (тепер це Яготинський район Київської області). Коли саме — до кінця не з'ясовано. Сама художниця називала і 23, і 24 листопада, і 1900, і 1901 рік. Офіційною датою її народження було зрештою визнано 25 листопада (7 грудня) 1900 року. Це логічніше за все, адже 25 листопада — день Святої великомучениці Катерини.

Білокури були не бідними селянами, тримали худобу, мали будинок, критий залізом, а головне — землю. Батько художниці, Василь Йосипович, володів двома з половиною десятинами, дід був, очевидно, ще заможнішим. Крім Катерини, в сім'ї були ще два сини — Григорій і Павло.

Приблизно у 6—7 років Катерина навчилася читати. Батько і дід спочатку допомагали їй у цьому, але були здивовані власними успіхами дівчинки. На сімейній раді вирішено — у школу Катрю не віддавати, оскільки читати вона і так уміє, а економія одягу й особливо взуття — величезна. А от посадити її за прядку — давно пора. Втім, це заняття дозволили сполучати з читанням букваря.

Коли саме майбутня художниця почала малювати — сказати важко, але, очевидно, це відбулося не в дитинстві, а вже в отроцтві. Малювала вуглем на шматочках полотнини. У 14 років Катерину застали за цим безглуздим, як усі вважали, заняттям. Було вжито невідкладних заходів — різки та найсуворіша заборона малювати. Відтепер дівчинці доводилося творити потайки.

Збереглася, проте, легенда, яка свідчить про неабияку популярність спроб 15—17-літньої Катрі і навіть їхнє визнання. Сусід і родич Білокурів Микита Тонконіг, який володів водяним млином, був пристрасним театралом. Разом із своїми однодумцями він організував щось на зразок театральної студії. Поставлені Тонконогом п'єси мали чималий місцевий успіх. Знаючи, що Катерина Білокур «уміє малювати», творчий мірошник попросив її допомогти з декораціями. Дівчина із задоволенням малювала, дивилася, а пізніше, до речі, і грала на сцені цього унікального «театру на воді».

2-ий кореспондент.


У 1928 році Катерина Білокур дізнається про набір студентів у Київський театральний технікум і вирішує спробувати свої сили. Чому саме театральний технікум — не зовсім зрозуміло. Можливо, зіграв свою роль богданівський драмгурток, а можливо — хотілося будь-що вирватися з дому й одержати професійну художню освіту. Адже в Києві, напевно, є і художники, і художні школи. Вступивши до театрального технікуму, можна буде малювати далі, а там її роботи, напевно, помітять і допоможуть перевестися в яку-небудь художню школу. Так міркувала Катерина Білокур. До поїздки в Київ вона готувалася ґрунтовно — узяла метрику і довідку про стан здоров'я. Але й у театральному технікумі розмова почалася з питання про закінчення семирічки — і цим питанням, загалом, закінчилася.

Отже, Катря Білокур починає опановувати непросте ремесло художника сама. Саме ремеслом, іншими словами — технічною стороною мистецтва. Малюнки вугіллям на шматочках полотнини залишилися в минулому. В минулому і картини, створені фарбами власного виготовлення на картоні і фанері. Аквареллю і олівцем вона завжди працювала мало і неохоче. Художницю найбільше приваблюють олійні фарби. Вони здаються їй сліпучими, навіть їхні назви звучать казково: кіновар світло- і темно-червона, кобальт темно-синій, ультрамарин, кадмій червоний, краплак темно-рожевий… Це її улюблені фарби. Пензлі вона робить сама — вибирає з котячого хвоста волоски однакової довжини: 9, 12 або 36. Для кожної фарби — свій пензлик.

Одну за одною створює художниця свої прославлені картини — «Декоративні квіти» (1945), «Привіт врожаю» (1946), «Колгоспне поле» (1948—1949), «Цар Колос» (1949), «Сніданок» («Снідання») (1950), «Квіти і берізка ввечері» (1950), «Кавун, морква, квіти» (1951), «Квіти і виноград» (1953—1958), «У Богданівці на Загреблі» (1955), «Хата в Богданівці» (1955), «Георгіни» (1957), «Півонії» (1958), «Натюрморт із колосками і глечиком» (1958—1959), «Букет квітів» (1959)… Квіти писала завжди живі, з натури, нерідко поєднуючи в одній картині весняні й осінні — така картина і створювалася, природно, з весни до осені. Працювала самозабутньо, але не поспішаючи. Шість жоржин на картині «Колгоспне поле» малювала три тижні, проте залишилася ними задоволена. «Офіційна» повоєнна біографія богданівської художниці виглядає цілком благополучно. У 1949 році вона була прийнята до Спілки художників України, у 1951 році — нагороджена орденом Знак Пошани, одержала звання Заслуженого діяча мистецтв України, а пізніше, 1956 року, Народного художника України. Її творчість вивчають, про неї пишуть. Твори Катерини Білокур регулярно експонуються на виставках — у Полтаві, Києві, Москві, в інших містах. Опальний мистецтвознавець Стефан Таранущенко бачить її роботи в далекому Курську — і саме після цього, вражений «Царем-Колосом», починає із художницею багатолітнє листування.


3-ій кореспондент.


Три картини Білокур — «Цар-Колос», «Берізка» і «Колгоспне поле» — були включені до експозиції радянського мистецтва на Міжнародній виставці в Парижі 1954 року. Тут їх побачив Пабло Пікассо. Увесь світ облетіли його слова:
«Якби ми мали художницю такого рівня майстерності, то змусили б заговорити про неї цілий світ!»

 


«Громадянку села Богданівка» він порівняв з іншою великою художницею-самоучкою — Серафін Луїс із Санлі. Це звучало дивовижно, тим більше, що про сучасне мистецтво Пікассо зазвичай відзивався абсолютно конкретно і зовсім інакше: «Я тону в лайні». А Катрю Білокур назвав «геніальною».

На початку червня 1961 Катрю Білокур, геть змучену болем, відвезли в Яготинську районну лікарню. 10 червня їй було зроблено операцію, чи то невдалу, чи то вже марну. У той же день художниці не стало.

 1. Осмислення художнього полотна (аналіз натюрморту «Сніданок»).Колективна бесіда за картиною.


Учитель. • До якого жанру належить картина К. Білокур «Сніданок»? (Натюрморт). • Розгляньте картину і назвіть всі предмети, які зображено на ній? (На картині ми бачимо непофарбований стіл, укритий білою скатертиною, на ньому буханець хліба, поруч тарілка з редискою й горбкуватими квашеними огірками, миска з картоплею, глечик, кухоль, ваза з квітами). • Як ви вважаєте, що найголовніше у цьому творі? (У натюрморті панує коло духмяного житнього хліба. Свіжий гарячий буханець щойно витягли з печі, відрізали скибку, поклали поряд із мискою паруючої картоплі, редискою, огірками. Автор висловлює глибоку шану до святості хліба. Саме ця думка і є головною у картині). • Яка кольорова гамма переважає на картині? (К. Білокур уміло використовує світло і тінь, малюючи складки голубої тканини, на яку покладено високу хлібину). • Як художниця виписує деталі зображених предметів? (На другому плані натюрморту – у скляній вазі улюблені квіти Катерини Василівни – півонії. Квіти – окраса життя людини, її побуту – вимальовані художницею до найдрібніших деталей. Червоний колір пишних квітів гарно відтіняє яскрава соковита зелень листків). • Що приваблює твір? (Поряд з квітами – звичайний глиняний кухоль з дерев’яною ложкою, керамічний глечик, оздоблений українським народним орнаментом). • Що ще зробила художниця, щоб картина виглядала реально? (Для того, щоб картина відтворювала реальність, Катерина Білокур зобразила предмети з максимальною точністю. Кожну деталь на столі вимальовано ретельно і досконало, вдало підібрано колористичну гаму тонів та напівтонів. Барви прозорі та чисті, мазок на полотні рівний. Саме це створює надзвичайну реальність). • Яке враження справляє картина на глядача? (Милуючись зображеним, ми мовби відчуваємо запах свіжого сніданку. Натюрморт сповнений сонячного світла і тепла, викликає радісний настрій). • Що стверджує художниця своєю картиною? (Майстерно відтворюючи фарбами предмети побуту і такі звичайні повсякденні харчі людини-трудівника – хліб і картоплю, яку в народі називають другим хлібом, Катерина Білокур учить нас помічати прекрасне в наслідках людської праці, шанувати їх). 1. Добір робочих матеріалів. 1. Опорні слова та вирази до твору-опису: жовто-коричнева кольорова гама, пористий м’якуш хліба, окраєць свіжого запашного хліба, молода варена картопля, тоненькі прозорі кружальця редьки, візерунок непофарбованої дошки, смугасті горбкуваті квашені огірки, червоні квіти півоній, зелене листя, скляна ваза, глиняний кухоль з дерев’яною ложкою, керамічний глечик з українським народним орнаментом.

 2. З’ясування лексичного значення окремих слів та словосполучень (можна роздати на парти кожному учневі на окремих аркушах).

Полив’яний – покритий особливою речовиною, якою покривають керамічні вироби перед випалюванням у печах.

^ Фактура – своєрідність художньої техніки у творах мистецтва.

Глиняний – той, що виготовлений із глини (посуд)ю

Керамічний – виріб гончарного мистецтва.

^ Колорит – співвідношення фарб, кольорів по тону, насиченості, що створює певну єдність картини.

Композиція – будова, структура, розташування та взаємний зв’язок складових частин картини.

^ Сюжет картини – художнє втілення явищ, подій, через які художник розкриває тему й ідею твору.


ІV. Складання твору-опису за картиною К. Білокур «Сніданок»

 1. Усний твір-опис (2-3 учні).

 2. Робота на чернетках (оформлення твору-опису у художньому стилі).Зразок твору-опису.

Пахне хліб, як тепло пахне хліб!

Любов’ю трударів, і радістю земною,

і сонцем, що всміхається весною,

і щастям наших неповторних діб –

духмяно пахне хліб.


^ П. Воронько


На перший погляд нічого незвичайного немає в цій картині. Буденні речі, які є в кожній селянській хаті: глечик, миска, хліб, картопля. Та це все так майстерно виписане пензлем талановитої художниці Катерини Білокур, що ми не можемо відірвати погляду від натюрморту. Буханець щойно спеченого хліба, здається, ще дихає теплом печі. Над полив’яною мискою підіймається духмяна пара від звареної молодої картоплі. Поряд на тарілці – порізана кружальцями редька, на кожному видно тонесенькі прожилки, ніжний червоний обідок. А квашені огірки – та вони ж справжнісінькі!

На другому плані картини – букет півоній у простенькій скляній вазі. Квіти щойно зрізані, в обіймах зеленого листя. Простягни руку – і торкнешся пальцями до прохолодних пелюсток. Поряд – звичайний селянський посуд: глиняний кухоль, керамічний глечик, оздоблений народним орнаментом. Ці речі, зображені в м’яких золотаво-жовтих тонах, ніби увібрали в себе сонячне світло.

Від картини віє спокоєм, затишком домашнього вогнища. Мені натюрморт нагадує хатину моєї бабусі Марусини. У ній хатині завжди раді гостям, а скромне селянське частування не раз видається смачнішим за все на світі.


V. Домашнє завдання:

а) закінчити твір-опис на чернетках і переписати у зошити;

б) повторити стилі і типи мовленняСхожі:

Тема. Твір опис за картиною К. В. Білокур «Сніданок» у художньому стилі Мета iconТема. Твір-опис з елементами роздуму за сюжетною картиною
Мета: закріпити частково вироблене в попередні роки й удосконалити вміння учнів «читати» картину, аналізувати зображене, характеризувати...
Тема. Твір опис за картиною К. В. Білокур «Сніданок» у художньому стилі Мета iconЗавдання ІІ етапу ІІ міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка
Напишіть твір у художньому стилі (обсягом не менше 1,0 стор.) на тему: «За сонцем хмаронька пливе…»
Тема. Твір опис за картиною К. В. Білокур «Сніданок» у художньому стилі Мета iconПогоджено",,Затверджено" 201 р. 201 р
Рзм №. Усний переказ тексту художнього стилю із творчим продовженням (опис пам’ятки історії I культури на основі особистих спостережень...
Тема. Твір опис за картиною К. В. Білокур «Сніданок» у художньому стилі Мета iconУрок № Тема: Урок розвитку зв’язного мовлення. Твір-опис за поданим початком і планом «Строкатий дятел лісовий лікар»
Мета: Навчити дітей складати твір-опис за поданим початком і планом, збагачувати словниковий запас учнів, вчити висловлювати свої...
Тема. Твір опис за картиною К. В. Білокур «Сніданок» у художньому стилі Мета iconТема: "Україна в огні" твір про трагедію українського народу Мета
Мета: Опрацювати вершинний твір О. Довженка; виховувати любов до рідного краю, національну гідність і свідомість; розвивати творчу...
Тема. Твір опис за картиною К. В. Білокур «Сніданок» у художньому стилі Мета icon5-11 класи 18 грудня 2010 р. 5 Клас напишіть міні-твір-опис «В осінньому лісі»
Напишіть міні-твір-опис «В осінньому лісі», використавши щонайбільше епітетів і порівнянь. 12 б
Тема. Твір опис за картиною К. В. Білокур «Сніданок» у художньому стилі Мета iconТема уроку. Усний твір-опис приміщення на основі особистих вражень Мета уроку
Обладнання: приміщення шкільного музею «Жінка в історії України», комп’ютерна презентація, пісня на слова Д. Луценка «Хата моя, біла...
Тема. Твір опис за картиною К. В. Білокур «Сніданок» у художньому стилі Мета iconТема. Великі європейські стилі. Античність, романський стиль, готика, ренесанс Мета: а навчальна
Мета: а навчальна – ознайомити учнів із найкращими досягненнями історичних культур європейського регіону, а також із провідними видами...
Тема. Твір опис за картиною К. В. Білокур «Сніданок» у художньому стилі Мета iconУрок 1 Тема. Текст-розповідь за власними враженнями (спостереженнями) «Спогади про літо» Мета
Мета: вчити дітей складати твори за власними враженнями, змальовувати пейзажі за картиною; вчити висловлювати свої думки ти почуття;...
Тема. Твір опис за картиною К. В. Білокур «Сніданок» у художньому стилі Мета iconТема: Як спілкуватися з книгою Мета
Мета: познайомити учнів з книгознавчими поняттями: титульний аркуш, передмова, зміст, умовні графічні позначки, виноска, збірка авторська,...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©te.zavantag.com 2000-2017
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи