Скачати 102.48 Kb.
|
![]() Мета: перевірити, як учні засвоїли текст роману «Айвенго», вияснити, що школярі запам’ятали про В. Скотта, чому його називають «шотландським чарівником»; провести літературний турнір з елементами використання інтерактивних технологій, заслухати роботи учнів, що виконувалися груповими методами, з’ясувати особливості історичного роману, показати актуальність проблем (деяких) в наш час; виховувати почуття гордості за свою країну, виплекати інтерес до читання. Обладнання: зошит, підручник, портрет В. Скотта, ілюстрований матеріал до твору, тести. ^ урок систематизації і узагальнення знань. Хід уроку І. Вступне слово учителя. Доброго дня, шановні! Мої вітання всім, хто прийшов сьогодні до нас на урок і, взагалі всім, хто живе на прекрасній планеті - Земля! Діти : Доброго дня, ліси і поля! Доброго дня, планета Земля! Щастя й здоров’я усім ми бажаємо Урок літератури розпочинаємо. Учитель. То ж розпочинаємо наш урок. Зізнаюсь, що працювати у вашому класі завжди приємно, адже кожен наш урок – це нове відкриття, знайомство з невідомим, з прекрасним, це місточок в країну дорослого самостійного життя. Отже, уроки літератури, вважаю, що це уроки життя. Тому і «вчимося ми не для школи, а для життя», - так гласить античне прислів’я. А в сучасному світі, який дедалі більше орієнтується на інтелектуальний і творчий потенціал особистості тільки життєво компетентна людина спроможна себе реалізувати та досягти успіху. Звідси й завдання, що стоїть перед нами - отримати глибокі й міцні знання. А які ж знання без книжки, без читання? На превеликий жаль, проблема не читання – одна з найголовніших проблем освіти. Стрімкий технологічний розвиток, моральне зубожіння суспільства, духовна деградація – все приводить до того, що наші діти практично не читають. Слід задуматися над цим, адже нечитаючі діти - це деградоване суспільство.
То ж перефразовуючи відоме прислів’я, скажу : Хочеш бути здоровим – читай! Хочеш бути красивим – читай! Хочеш бути розумним – читай! ІІ. Це і є мотивацією навчальної діяльності – відповіддю на запитання «Для чого читати?» А ми з вами уже прочитали роман «Айвенго» і сьогодні підсумуємо все, чого навчилися. ІІІ. Робота за темою уроку.
Є місця на планеті, які асоціюються з іменами людей, що там народилися і виросли, сформувалися як особистість. Кожна освічена людина знає, що Михайловское у Росії подарувало світові - О.С. Пушкіна; Ясная Поляна – Толстого; с. Моринці (Кирилівка) на Черкащині послала Т. Шевченка. А тепер послухайте словесний опис країни і назвіть її. «Це країна з високими горами і глибокими ущелинами, прекрасними вересовими полями, дивовижними легендами і героїчною історією». Що це за країна? - Шотландія. ![]() А такий героїчний край породив і героїчні постаті в літературі. Хто це? - В. Скотт, Л. Стівенсон, Р. Бернс
Які асоціації викликає у вас це ім’я? Асоціативний кущ ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() середньовіччя засновник історичного жанру ^ 1761 – 1831 – рік народження. Единбург – місце народження, столиця Шотландії. Сім’я - багатодітна (12, був 9-тою дитиною). 5 місяців – параліч правої ноги. Ш ![]() Коледж роки навчання Університет А ![]() Секретар суду, робота Шериф « ![]() кордону» - перша пое- тична збірка «Айвенго» - роман . 3.Шифрувально-асоціативний диктант. 1761, 5 місяців, 9, 12, 30, 1820, 1814, 1792, 1831. ^ 1.Розпочинав як поет, а у 50 років зрозумів, що бути «поза увагою» не може. На поетичному олімпі засяяла нова зірка – Джон Байрон. 2.Спроба писати прозою – вдала. Як результат , це – романи «Пуритани», «Уеверлі», «Роб Рой», «Пертська красуня» та інші. 3.Славу приніс роман «Айвенго», «Уеверлі». 4.Пригадайте, що таке роман? 5.Які романи, вивчені нами, ви знаєте ? (Ж. Верн «П’ятнадцятирічний капітан»; Д. Дефо «Робінзон Крузо»). 6.Історичний роман – певний відрізок історії з розв’язанням політичних, національних конфліктів. Особливості історичного роману: 1.Поєднання історичних фактів з художнім вимислом. 2.Історичні особи і вигадані персонажі. 3.Історичний конфлікт поєднується з національним, моральним. 4.Який історичний період знайшов відображення у романі «Айвенго»? - Середньовіччя. Що ви знаєте про нього, чим характеризується? 1.Слово має історіограф. 2.Хто такі англосакси (германські племена) Вільгельм Завойовник - англійський король, виходець з норманської династії, в 1066 він розбив військо англосакського короля і сам став королем. Висновок : В основі роману «Айвенго» лежать реальні події, що відбулися на території Англії. ^ - зображення історичного минулого Англії 12 ст; - боротьба англосаксів з норманами; - історія Айвенго; - боротьба за кохання. Виходячи з цього, усі персонажі можемо згрупувати : І – група ІІ – група Історичні особи Вигадані 1.Річард І 1. Айвенго 2.Джон 2. Ровена 3.Вільгельм ІІ 3. Бріан де Буегільбер ^ Річард Левове Серце – зображений як справжній король, який переймається долею Англії, учасник столітньої війни. Насправді : грубий, жорстокий, непорядний у питаннях честі. Чому так зобразив В. Скотт? (Річард як народний король; автор у баладах показував доброго, демократичного, доступного короля). У романі ми бачимо короля як «Чорного лицаря» і лише в кінці - Річарда І . ![]() ![]() Річард Чорний лицар ![]() егоїст опікується долею своїх підданих грубий готовий до самопожертви Король Англії, участь у хрестовому поході ^ Айвенго ![]() ![]() ![]() 1 група 3 група Син Седріка Сакса порівняльна характеристика Айвенго і Бріана де Буагільбера 2 група Лицар Позбавленого Спадку ^ Айвенго – лицар позбавленого спадку, головний герой, коханий Ровени, прибічник Річарда І, син Седріка Сакса. ^ Із перелічених рис характеру записати в зошит ті, що властиві Айвенго. Жадібний, сміливий, шляхетний, егоїстичний, зрадливий, готовий до самопожертви, турботливий, справедливий, неправедний, відданий у почуттях. Фізкультхвилинка (За вибором учителя) ^ - Хто вона? - Як виглядала? (зачитати) - Ровена і Ательстан. Чому дівчина не перечила шлюбу? - Королева краси і Кохання. ^ Спільне : а) красуні б) забуті матерями в) кохають Айвенго г) великі моральні якості Відмінне : Ровена Ребека приближена короля дочка єврея католичка єврейка королева турнірів звичайна гостя тиха, сором’язлива мужня, рішуча ^ Ісаак і Ребека – євреї. Як їм жилося у Англії ? Чи заслуговує Ісаак на зневажливе ставлення до себе? (Добрий, чуйний, вдячний, ощадливий ). Ставлення до Ісаака – іспит на порядність. Чи витримали його всі? (Ісаак живе в чужій країні, де проти нього вороже налаштовані всі, чекати на допомогу йому немає від кого). ^ Часто чуємо акти вандалізму – глумлення над могилами інаковірців. Це ознака жорстокості і байдужості. Ми – діти однієї землі, і всі маємо право на щастя. Уроки історії повинні стати уроками життя. Пригадаймо події Великої Вітчизняної у Бабиному Яру. Голокост – навмисне винищення фашистами євреїв. Скінхеди – «нацисти». - Чи згодні ви з цим? - Ні. Україна для всіх людей, що хочуть жити за законами України. ^ 1.«Айвенго» - це пригодницький роман. 2.Седрік Сакс – брат Джона. 3.Айвенго – син Седріка Сакса. 4.Ровена – наречена Айвенго. 5.Седрік Сакс – прибічник короля Річарда І. 6.Ровена – дочка Ісаака. 7.Ровена загинула під час пожежі в замку. 8.Ательстан – чоловік Ребеки. ^ 1.В. Скотт- засновник жанру: а – пригодницького роману, б – історичного роману, в – літературної балади. 2.Роман називався: а – «Айвенго», б –«Уеверлі», в – «Квентін Дорвард». 3.Лицар, що приховував обличчя на турнірі: а – Ательстан, б – Айвенго, в – Річард. 4.Справжнє ім’я Чорного лицаря: а – принц Джон, б – Айвенго, в – король Річард І. 5.Гурт і Вамба були: а – рабами Седріка, б – друзями Седріка, в – сусідами Седріка. 6.Напис на щиті Айвенго: а –« Позбавлений спадку», б – «Вірність і відвага», в – «Відданий королю». 7.Захисником феодальних звичаїв і традицій був: а – Річард Левове Серце, б – Айвенго, в – Седрік Сакс. 8.Чому Айвенго був змушений покинути свій дім: а – жага подвигів, б – любов до Ровени, в – небажання коритися волі батька. 9.Хто був закоханий у Ребекку: а – Моріс, б – Айвенго, в – Бріан де Буагільбер. 10.Хто виграв лицарський турнір: а – Айвенго, б – Бріан де Буагільбер, в – переможець не визначився. 11. Коня й збрую для Айвенго дістав: а – Вамба, б – Ісаак, в – Седрік. 12.Королевою кохання і краси на турнірі обрали: а – Ребекку, б – Ульріку, в – Ровену. V. Підсумки. 1. Слово вчителя. Урок добігає кінця. Говорити можна ще дуже багато. А це означає, що твір не залишив вас байдужими. Ви вмієте вдумливо читати, читати «між рядками». Що винесли ви з цього уроку? 2. Продовж речення. - Я навчилася … - Мені запам’яталося… - Вважаю, що… - На мою думку, цей твір… 3. Скласти сенкан. «Айвенго». Історичний, величавий. Розповідає, знайомить, розкриває. Широка панорама середньовічної Англії. Роман. 4. Учитель : Спасибі вам за роботу на уроці, ваші відповіді говорили про вас, і ми всі вас побачили, бо як сказав Сократ : «Скажи, щоб я тебе побачив». VI. Домашнє завдання. 1.Підготувати презентацію про життя і творчість Гоголя. 2.Прочитати повість Гоголя «Тарас Бульба». |
![]() | Вікторина за романом В. Скотта «Айвенго» Що було зображено і написано на щиті у незнайомого лицаря, що брав участь у турнірі? | ![]() | Мужественные герои В. Скотта (По роману "Айвенго") Вальтера Скотта. События происходят в XII веке. Тогда королем Англии был Ричард Львиное Сердце. В стране происходила острая борьба... |
![]() | Інтелектуальна гра Рицарський турнір проводиться після вивчення роману В. Скотта «Айвенго» Кожна команда заздалегідь готує запитання на матеріалі прочитаних творів у 7 класі | ![]() | Урок 2/70 Підсумковий урок Мета уроку: підбити підсумок вивчення курсу фізики у 8 класі. Тип уроку: урок закріплення знань. Методичні рекомендації |
![]() | Урок програмі? Чи правильно визначені мета і завдання уроку? Наскільки реалізовані мета та завдання уроку? Самоаналіз уроку – характеристика уроку, дана вчителем, який його провів, і. Чи відповідав урок програмі? | ![]() | Ярощук Світлана Іванівна, вчитель вищої кваліфікаційної категорії Матеріал містить розробки п’яти урок Матеріал містить розробки п’яти уроків для 10 класу за романом французького письменника, теоретика натуралізму Е. Золя |
![]() | Тема: Яким буває світ дитинства (за романом Ч. Діккенса «Пригоди Олівера Твіста») Мета: дослідити, як автор змальовує долю головного героя роману залежно від того, в які умови він потрапляє, формувати навики аналізу... | ![]() | Чала Олена Іванівна урок «A family is a little world created by love» Тема урок Мета уроку: розвиток навичок монологічного мовлення, активізація навичок аудіювання |
![]() | Урок – суд Мета уроку Мета уроку: з’ясувати роль хімії у житті суспільства, співставити усі «за» і «проти» | ![]() | Урок для учнів 2-3 класу Мета Мета: Привчати дітей до бережливого ставлення до книги. Звертати увагу на своєчасне лікування книги,щоб подовжити її життя |