Виникнення та розквіт Київської Русі icon

Виникнення та розквіт Київської Русі

Реклама:



Скачати 66.63 Kb.
НазваВиникнення та розквіт Київської Русі
Дата конвертації20.09.2013
Розмір66.63 Kb.
ТипДокументи
джерело



Виникнення та розквіт Київської Русі


Мета. Закріпити та поглибити знання учнів з історії виникнення та розквіту Київської Русі. Узагальнити основні поняття та події. Оцінити знання учнів з теми. Розвивати вміння ідентифікувати історичні явища за їх типовими ознаками. Виховувати культуру спілкування, повагу до нашої історії.

Тип уроку: урок-КВК, урок контролю та корекції знань, умінь і навичок.

Обладнання: карта “Київська Русь ІХ – ХІ ст.”, паперові звитки із завданнями, картки з кросвордами, портрети князів.

Очікувані результати. Після цього уроку учні:

  • навчаться застосовувати набуті знання на практиці;

  • удосконалять навички вирішення проблемних завдань;

  • навчаться займати й відстоювати власну позицію;

  • розвинуть вміння ідентифікувати історичні явища за їх типовими ознаками.



Хід уроку.

І. Організаційний момент.

Учні діляться на команди, оголошуються правила КВК.

^ Постановка проблемного завдання уроку: яка була соціальна суть Київської Русі – феодальна, рабовласницька чи родоплемінна?

ІІ. Гра.

Учитель. Отже, у нас майже все готово для того, щоб розпочати змагання: у нас є команди, капітани. Але ми поки що не знаємо, як наші команди називаються. Для того, щоб це дізнатися ми проведемо перший конкурс – “Розшифруй назву команди”. А зробити це ви зможете тоді, коли правильно розв’яжете запропоновані кросворди – назву своєї команди ви прочитаєте у виділеному рядку.

Команди розв’язують кросворди:





  1. Слов’янський бог грози (Перун).

  2. Руський літописець, автор “Повісті минулих літ” (Нестор).

  3. Житло ченця(Келія).

  4. Одна з перших православних церков на Русі (Десятинна).

  5. Кочові народи, які часто нападали на східні кордони Русі (Печеніги).

  6. Легендарний засновник Києва. (Кий).



  1. Друге призвісько "тестя Європи (Мудрий).

  2. Друга назва Херсонесу, місто в якому охрестився Володимир(Корсунь).

  3. Малюнок, нанесений на сиру штукатурку (Фреска).

  4. Злиток срібла вагою 200гр(Гривня).

  5. Князь, якого запросили кияни в 1113 році на київський стіл (Мономах).

  6. Хронологічно послідовний запис історичних подій (Літопис).

У зашифрованих стрічках кросворда учні читають назви своїх команд – “Поляни” та “Русини”.


^ Другий конкурс наших змагань – розминка. Проведемо його у формі гри “Міцний ланцюжок”. Кожен гравець обох команд отримує завдання – пояснити суть поняття. Якщо гравець виконує завдання – залишається сидіти, не виконує – встає, тобто ланцюжок “рветься”. Команда отримує кількість штрафів рівну кількості “розривів ланцюжка”.

^ Терміни для команди “Поляни”: натуральне господарство, феодалізм, реформи, християнство, зовнішня політика, фреска, закупи, політична роздробленість.

^ Терміни для команди “Русини”: міжусобні війни, повинності, полюддя, православ’я, внутрішня політика, літопис, уділ, дружина.

(Кількість понять підбирається відповідно до кількості дітей).


Учитель. Наступний конкурс називається “Аукціон загадок”. Відгадавши загадку, ви можете “купити” для команди 1 бал.

Загадки:

^ 1) Усе життя провів в походах,

На битву, як на свято йшов.

Та на Дніпровських на порогах

Свою геройську смерть знайшов.

Хан з його черепа зробив

І золотом прикрасив чашу,

Якого князя хан розбив? –

Чекаю відповідь я вашу! (Святослав).


2) Жона. Вдова. Княгиня. Мати…

Яку ти мужність осягла?!

Як високо змогла піднятись

І влади велич вознесла!

Тобі вдалось зміцнить державу,

Намітить християнству путь,

Творить земні славетні справи,

Цього не в праві ми забуть. (Княгиня Ольга).


3) Він був грозою Царгороду,

Прибив свій щит там на врата

І вигідну уклав угоду –

Йшла дань на руські всі міста.

Але пророцтво волхви склали,

Що від коня свого помре.

Сміявся, бо не знав що з черепа змія ужалить.

Давно було це, та легенда ще живе. (Олег Віщий).


^ 4) Нову христову віру дав

І срібну гривну карбував,

На Бузі місто збудував,

Один – три призвіська він мав.

То, хто ж така оця людина,

Яку так славить Україна? (Володимир Великий).


4) Імення він прекрасне мав

І ним себе прославив,

Також закони він писав

Для Руської держави.

Для європейських королів

Він тестем був і сватом,

На різних мовах говорив,

Та ще любив читати.

Про кого мову я веду?

Про кого відповідь я жду? (Ярослав Мудрий).


Учитель оголошує конкурс “Домашнє завдання” (малюнок за вибором: одяг жителів Київської Русі, предмети побуту, обмундирування дружинника і т.п.). Організовується виставка “Вернісаж Київської Русі”.


Наступний конкурс називається “Реставрація документу”. Уявіть собі, що до нас потрапили стародавні сувої, на яких частково пошкодився текст. Вам, як знавцям історії, доручили реставрувати їх, тобто відновити текст і встановити, яку подію описав літописець.

Учитель роздає командам паперові завитки з текстом.

^ Текст для команди “Поляни”:

“…І зажадав ………., щоб вони данину дали на 2 тисячі кораблів: по 12 грн. на чоловіка, а в кораблі було по … мужів. І згодилися ………. на це, і стали миру просити, щоб не пустошив ……………. землі . І зажадав ………..щоб …………..давали уклади на руські городи – спершу на ………, а тоді на ……………., і на …………….., і на Полоцьк, і на Ростов, і на Любеч, і на інші городи.” (907 рік. Угода князя Олега з візантійським імператором).

^ Текст для команди “Русини”:

“…………….повелів він прив’язати коневі до хвоста і волочити з Гори по Боричевому увозу на ручай і дванадцяти мужів приставив …………його. Потім ……………..послав посланців своїх по всьому городу говорячи: “Якщо не з’явиться хто завтра на ………., то мені той …………..буде”.

І, це почувши, люди з радістю йшли. А назавтра вийшов ……………. з попами на …………….і…………… людей. І, це зробивши, повелів він робити…………..і ставити їх на місцях, де ото стояли………….

(988 рік. Хрещення Володимиром Русі).


Учитель. Шостим конкурсом наших змагань буде гра “Герой – дата – подія”.

Умови гри: учитель називає ім’я героя (князь, літописець, воєвода) – перша команда називає дату, пов’язану з цим ім’ям, а друга команда називає подію, котра відбулася в цей рік.

Наприклад:Учитель І команда ІІ командa



Через певний проміжок часу команди міняються ролями.


Учитель. Наступне завдання сьогоднішніх змагань – розв’язання кросворду “Виникнення та розквіт Київської Русі”.



Завдання кросворду:

  1. Перший князь Київської Русі з династії Рюриковичів. (Олег).

  2. Назва грошей, які карбував Володимир. (Гривня).

  3. Ім’я князя, якого називали тестем Європи. (Ярослав).

  4. Ім’я князя, який Русь охрестив. (Володимир).

  5. Родоначальник династиї Рюриковичів. (Рюрик).

  6. Державне утворення полян з центром у Києві. (Куявія).

  7. Старший син Святослава. (Ярополк).

  8. “Мати міст руських”. (Київ).

  9. Земельна власність, якою можна було вільно розпоряджатися. (Вотчина).

  10. Один із двох братів, що княжили в Києві до приходу Олега. (Аскольд).

  11. Його брат. (Дір).

  12. Тимчасовий правитель держави замість монарха. (Регент).

  13. Слов’янські племена, які мешкали у межиріччі Дністра й Прута. (Тиверці).

  14. Перший митрополит-русич у Київській Русі. (Іларіон).

  15. Автор літопису “Повість минулих літ”. (Нестор).

  16. “………..правда” – перша збірка руських законів. (Руська).

  17. Річка, на якій Ярослав остаточно переміг свого брата Святополка. (Альта).



Настав час конкурсу капітанів.

Капітанам пропонується вирішити проблемне питання уроку: яка була соціальна суть Київської Русі – феодальна, рабовласницька чи родоплемінна?

(Питання вирішується шляхом методу “Прес” або дискусії).




ІІІ. Підведення підсумків. Оцінка учнівських досягнень.


ІV. Домашнє завдання. Учням даються індивідуальні завдання в залежності від результатів роботи на уроці.

Додати документ в свій блог або на сайт


Реклама:

Схожі:

Виникнення та розквіт Київської Русі iconТема держава І право київської русі (7 початок 12 ст.)
Утворення, розвиток і занепад Київської Русі. Руська земля. Норманська теорія походження Київської Русі

Виникнення та розквіт Київської Русі iconТема : Оцінювання навчальних досягнень учнів за темою: «Виникнення та розвиток Київської Русі»
Тема: Оцінювання навчальних досягнень учнів за темою: «Виникнення та розвиток Київської Русі»

Виникнення та розквіт Київської Русі iconРозпорядження 21. 02. 2013 Валки №30 Про підготовку та відзначення 1025-річчя хрещення Київської Русі у Валківському районі
Відповідно до ст ст. 6, 39 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», Указу Президента України від 10 листопада 2009 року...

Виникнення та розквіт Київської Русі iconКонтрольні Питання для підготовки до заліку з Релігієзнавства
Православне християнство в історії України. Християнство Київської Русі. Феномен двовір’я в Київській Русі

Виникнення та розквіт Київської Русі iconПро надання інформації про план заходів щодо відзначення в Київській області 1025-річчя хрещення Київської Русі
Київській області 1025-річчя хрещення Київської Русі зі змінами, внесеними розпорядженнями від 30. 09. 2013 №1103 та від 11. 02....

Виникнення та розквіт Київської Русі iconРеферат "Формування української народності. Походження та поширення назви «Україна»" План. Формування української народності. С походження назви «Україна». С. 6
Київської Русі населення Наддніпрянщини перейшло на територію Центральної Росії і згодом утворило Московську державу. Інакше кажучи,...

Виникнення та розквіт Київської Русі iconПоложення про всеукраїнський історико-літературний конкурс «хрестителі київської русі. Тисячоріччю заснування софії київської присвячується»
Київ, проспект Перемоги, 10, тел. (044) 486-24-42, факс (044) 236-10-49, ministry@mon gov ua

Виникнення та розквіт Київської Русі iconУкраїнська держава: шлях до незалежності
Київ­ської Русі. Ця держава виникла у другій половині ІХ століття І в період свого розквіту була найбільшою І наймогутнішою в Східній...

Виникнення та розквіт Київської Русі iconПолітичний і суспільний устрій Русі-України
У добу піднесення Київської Русі формується централізована монархія: вся повнота влади дедалі більше зосереджується в руках князя,...

Виникнення та розквіт Київської Русі iconСуспільний, політичний устрій та господарське життя Київської Русі наприкінці X у першій половині XI ст
Тема: Суспільний, політичний устрій та господарське життя Київської Русі наприкінці X — у першій половині XI ст

Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©te.zavantag.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи