Живець Людмила Миколаївна Тема. Рідна Україна. Світ природи. Тема урок icon

Живець Людмила Миколаївна Тема. Рідна Україна. Світ природи. Тема урок




Скачати 54.53 Kb.
НазваЖивець Людмила Миколаївна Тема. Рідна Україна. Світ природи. Тема урок
Дата конвертації01.01.2013
Розмір54.53 Kb.
ТипУрок

Українська література

5 клас

Автор – учитель української мови та літератури

Славутицької ЗОШ І-ІІІ ступенів № 4

Живець Людмила Миколаївна

Тема. Рідна Україна. Світ природи.

Тема уроку. Костянтина Малицька. «Чом, чом, чом, земле моя..». Відтворення художнім словом почуття любові до рідної землі. Вірш-пісня, що стала народною.

Мета уроку: ознайомити учнів із життям і творчістю письменниці, її віршем-піснею «Чом, чом, чом, земле моя …», допомогти зрозуміти ліричність твору;

розвивати навички виразного читання поетичних творів, уміння визначати художні засоби, використані в поезії; виховувати почуття патріотизму, любові до рідної землі .

^ Тип уроку: урок засвоєння нових знань

Обладнання: портрет К.Малицької, збірка її творів, запис пісні у виконанні Д.Гнатюка, ілюстрований матеріал, мультимедійна система.

Форми роботи: робота в групах, самостійне виразне читання, метод «Прес», розповідь, бесіда, колективна робота.

^ ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

Мій рідний край, моя земля

Велика-превелика,

Є в ній ліси, степи, поля,

Моря, і гори, й ріки…

Важко назвати поета, письменника, який би не звертав своє слово до рідної Вітчизни - України. У творах вони з любов’ю відтворюють чарівну природу з оксамитом степів, гаїв та дібров, зелених лісів, синню чистих озер і тихоплинних рік. Ніякій силі не осквернити тієї землі, «що освятив Тарас своїми муками-ділами».

Україну прославили у віках її видатні сини й дочки. Це філософ і поет, мандрівний вчитель Григорій Сковорода, це Каменяр - Іван Франко, геніальна Леся Українка. Оспівували Україну «струни Лисенка живії, і слави золота зоря круг Заньковецької Марії».

Україна завжди була багата на самобутні таланти, і серед них чимало обдарованих жінок. Про одну з них сьогодні й піде мова. Це Костянтина Малицька.

ІІІ. Оголошення теми, мети уроку (слайди 1- 2)

Сьогодні на уроці ми познайомимося із життям К.Малицької, її віршем-піснею «Чом, чом, чом, земле моя…». Завдання, які необхідно виконати – порівняти зміст вірша і зміст пісні, знайти відмінності, зрозуміти ліричність твору, розвивати навички виразного читання, уміння визначати художні засоби, висловлювати власні думки щодо вірша-пісні.

ІV. Актуалізація опорних знань учнів.

1) Вільне письмо – завдання - асоціація «Я – патріот…», « Мій рідний край» (слайд 3). Завдання виконується в групах.

2) Показ слайдів про красу природи рідного краю, вислови з поетичних рядків українських поетів (слайди 4-8).

V. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу

  1. Вступне слово вчителя (слайд 9).

^ Чайка Дністрова, Віра Лебедова. Так підписувала свої вірші та оповідання Костянтина Іванівна Малицька - народна вчителька і велика патріотка, дитинство якої минуло в мальовничому селі Кропивнику, що на Прикарпатті. Усе своє доросле життя вона присвятила активній культурно-просвітницькій діяльності, її енергії можна було позаздрити. Вона встигала приділяти увагу й організації жіночих громад у Чернівцях та Львові, і перекладацькій роботі, її вірші надихали молодь ставати до лав Українських січових стрільців.

Патріотизм письменниці викликав роздратування у царських чиновників, тому її було вислано зі Львова до Сибіру. Але й там вона заявила про себе, організувавши у далекому Красноярську українську школу.

Повернувшись після п'яти років заслання до Львова, мужня жінка присвятила своє життя науці й культурі. Тривалий час працювала в бібліотеці імені Василя Стефаника Академії наук України. Писала поезію, оповідання для дітей, видала чудову збірку «Малі герої», редагувала дитячий журнал «Дзвінок», у якому ще в 1886 році були надруковані її перші вірші.

К.Малицька - педагог-письменниця, організатор читальні, редактор, перекладач, громадський діяч, просвітителька, патріот.

Костянтина Малицька - різнобічно обдарована людина, яка палко любила свій край. Свою любов вона передала у вірші «Чом, чом, чом, земле моя…», який став народною піснею.

2. Опрацювання твору « Чом, чом, чом, земле моя …»

1) Виразне читання вірша вчителем.

2) Обмін враженнями від вірша.

3) Історія створення пісні «Чом, чом, чом, земле моя» (слайд 10).

Ця пісня написана в 1904 році, коли її авторка працювала на Буковині вчителькою. На початку сімдесятих років, завдяки Буковинському ансамблю, його художньому керівнику А. Кушніренкові та могутньому таланту Гнатюка, в репертуарі якого ця пісня була майже 30 років, пісня народжується вдруге, розходиться по Україні. Автор музики Денис Січинський. Під час свят та урочистостей виконується вона як гімн матінці-землі.

- Прослухайте, будь ласка, пісню. Звучить пісня «Чом, чом, чом, земле моя».

- Чи доводилося вам чути цю пісню?

- Які почуття викликала у вас пісня?

4) Словникова робота (слайд 11).

^ Уздріла – побачила; чом – чому; манить – приваблює; в цвіті літ – у розквіті літ, пташня – птаство, птахи.

5) Теорія літератури (слайд 12).

Вірш – пісня (учні записують визначення в зошиті)

^ Риторичні запитання.

6) Самостійне читання вірша-пісні учнями.

7) Бесіда.

- Як ви зрозуміли назву твору?

- Кому адресована поезія Костянтини Малицької «Чом, чом, чом, земле моя»? Обґрунтуйте відповідь рядками з вірша.

- Чи можна цю пісню назвати патріотичною?

8) Метод «Прес». Сформулюйте та висловіть свою думку про те, що твір « Чом, чом, чом, земле моя …» - вірш-пісня, за такою схемою (слайд 13):

Твір « Чом, чом, чом, земле моя …» - вірш-пісня, тому що…

Наприклад …

Отже…

9) Ідейно – художній аналіз твору (колективна робота) (слайд 14)

- Яка тема твору? (Відтворення щирих почуттів ліричного героя, який захоплюється красою рідної землі)

- Яка ідея твору? (Возвеличення прагнення людини любити свій рідний край, за який пролито кров)

- Яка основна думка? (Бути патріотом)

- Жанр: вірш – пісня.

- Які художні засоби використала поетеса?

- Яка роль риторичних запитань?

10) Слово вчителя.

У поезії письменниця звертається до землі як до живої істоти. Авторка пояснює дітям значення поняття «рідний край», батьківщина - це місце, де ти народився, де живуть твої батьки, друзі. Ця земля найдорожча, бо вона полита кров’ю предків:

Тут, тут, тут діди твої

пролили кров свою

за віру і народ.

Зміст вірша - пісні близький і доступний кожному, торкається найпотаємніших струн душі. Авторка ставить питання: чому земля така люба, чому чарує своєю красою, чим притягує до себе пташиний спів і плин річок. І сама дає на них відповіді:

Тим, тим, тим, дитино, знай,

що тут ти вперше світ

уздріла в цвіті літ.

Тим, тим, тим, дитино, знай,

що води ці й ліси – твій рідний край.

VІ. Закріплення знань, умінь і навичок

^ Проблемно-пошукове завдання: (слайд 15)>

З’ясуйте, чому цей вірш став популярною народною піснею.

VІІ. Підсумок уроку

  • Що на уроці сподобалось?

  • Що візьмете з уроку в життя?

^ Висновок учителя.

Ми живемо на прекрасній землі, ми діти цієї землі, і від нас залежить, чи побачать нащадки такі дивовижні пейзажі нашої країни. У кожного рідний край, один-єдиний. І куди б не закинула нас доля, ким би ми не стали в житті, нам ніколи не забути стежинки до рідного дому. Ми завжди бережемо в пам’яті все, що пов’язане з рідним куточком.

«Всі ми повинні робити можливе і неможливе, щоб зберегти для прийдешніх поколінь початок початків нашої любові – землю, Вітчизну, планету!»

Ім’я К.Малицької назавжди увійшло в історію українського народу, та якби вона більше нічого не зробила в житті, то цілком досить однієї пісні «Чом, чом, чом, земле моя!»

ІX. Домашнє завдання (слайд 16)

1. Вивчити напам’ять « Чом, чом, чом, земле моя …»

2. Завдання на вибір:

  1. Намалювати ілюстрації до твору.

  2. Написати твір-мініатюру «Краса природи» чи акровірші на теми: «Батьківщина. Земля. Рідний край».

X. Оцінювання



Схожі:

Живець Людмила Миколаївна Тема. Рідна Україна. Світ природи. Тема урок iconУрок в 4 класі з предмету «Я і Україна» Тема «Охорона живої природи»
...
Живець Людмила Миколаївна Тема. Рідна Україна. Світ природи. Тема урок iconТак розвивалась освіта на селі
Рідний, рідна, рідня коріння роду і народу. Рідна мама і рідний тато, рідна земля і рідна Україна, рідна мова і рідна школа
Живець Людмила Миколаївна Тема. Рідна Україна. Світ природи. Тема урок iconУрок української мови в 4-класі Вчитель. Скиба Ірина Миколаївна Тема уроку
Тема уроку. Повторення вивченого про прикметник. Спостереження за роллю прикметників у мовленні
Живець Людмила Миколаївна Тема. Рідна Україна. Світ природи. Тема урок iconУрок (Я і Україна, математика, образотворче мистецтво)
Тема: Тварини-частина живої природи (Я і Україна). Закріплення таблиці множення чисел 5,6(математика). Виконання тематичної композиції...
Живець Людмила Миколаївна Тема. Рідна Україна. Світ природи. Тема урок iconБарановська Лідія Миколаївна вчитель хімії вищої кваліфікаційної категорії Ситняківської зош I-III ступенів Макарівського району 10 клас Тема урок
...
Живець Людмила Миколаївна Тема. Рідна Україна. Світ природи. Тема урок iconТема: тваринний світ Землі
Мета: розширювати знання учнів про тваринний світ, заохочувати до пошуку нових цікавих фактів з їх життя, виховувати гуманне ставлення...
Живець Людмила Миколаївна Тема. Рідна Україна. Світ природи. Тема урок iconУрок 1 Тема: Україна на планеті Земля
Мета: дати дітям загальне уявлення про розташування України на карті; вчити правильно працювати з контурною картою; розвивати спостережливість,...
Живець Людмила Миколаївна Тема. Рідна Україна. Світ природи. Тема урок iconСеменюк Світлана Афанасіївна сзош №8 М. Хмельницький 2011 Тема урок
Андерсен – Король казок. Вступний урок. Поєднання побутовості і фантастики. Казковий світ Андерсена в музиці
Живець Людмила Миколаївна Тема. Рідна Україна. Світ природи. Тема урок iconУрок мислення «Ой вербо, вербиченько» ( Найденко В. Г.) Тема. Ой вербо, вербиченько
Мета: дати учням уявлення про вербу, вчити спостерігати за явищами природи; розвивати уяву; виховувати любов до природи
Живець Людмила Миколаївна Тема. Рідна Україна. Світ природи. Тема урок iconТема Цікавий світ математики
Отже,починаємо чергове засідання математичної вітальні. Його тема «Цікавий світ математики»
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©te.zavantag.com 2000-2017
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи