Тема : Про що розповідають квіти? icon

Тема : Про що розповідають квіти?




Скачати 135.71 Kb.
НазваТема : Про що розповідають квіти?
Дата конвертації26.07.2013
Розмір135.71 Kb.
ТипДокументи


Інтегрований урок: «Зарубіжна література та географія»


Тема: Про що розповідають квіти?

Зарубіжна література: повість Дж.Даррелла «Моя сім’я та інші звірі», розділ Балакучі квіти».

Географія: охорона природи (узагальнення знань.)


Мета: Розвивати спостережливість, вміння працювати з літературними текстами, з бібліографічними довідниками виховувати дієву любов до навколишнього світу, радість спілкування з природою, почуття уважного ставлення до живої природи, чуйність, доброзичливість, самостережливість; виховувати почуття прекрасного через сприйняття довколишньої природи, поезії про неї, світ правди та вигадки про красу нашого життя – квіти.

Обладнання: Висловлювання про квіти, пам’ятка-плакат «Мова квітів», букет живих квітів, квіткові композиції, тематичні малюнки: «Квіти у нашому житті», і «Мій улюблений птах», «Мій улюблений звір» музична композиція із симфонії «Аве Марія».


«Так, я чимало дізналась про квіти.

Вони точнісінько як люди»

Пані Кралевська (Дж.Даррелл)


Продовжуючи нищити природу, людина рубає сук, на якому сидить адже розумна охорона природи це й охорона людства.

Дж.Дарреллл «Зникнувши й зникаючі тварини»


«Того чекає благодать, хто полюбляє однаково Людей, і птахів, і звірят».

С.Т.Колридж «Старий моряк».


Епіграф «Квіти – улюблені супутники людини з давніх часів. Вони не лише милують зір, але й облагороджують душу…»

Д.Хімчук.


П Л А Н У Р О К У


І. Організаційна частина.

ІІ. Основна частина


  1. Театралізований фрагмент.

  2. Робота з пам’яткою – плакатом «Квіткові символи»

  3. Легенда про квіти.

  4. Квітковий гороскоп, квітковий годинник

  5. Квіти в поетичних творах


ІІІ. Підсумки уроку.


Хід уроку

Учитель зарубіжної літератури.

Сьогодні цей урок ми проводимо, коли природа розквітаю, весна вступає в свої права. У цей час у багатьох країнах світу традиційні красиві та поетичні дійства. Це і широко відомі свята троянд у Парижі, незабудок – в Англії, фіалок у Німеччині, тюльпанів у Голландії, споглядання вишневого квіту – в Японії. Квіти ростуть скрізь. І вони варті своїх свят.

^ Учитель географії. У безводній пустелі вмирав від голоду і спраги двірник. Раптом перед його очима з гарячого марева виринули дві юнки, тримаючись за руки. Перша-троянда, повернула силу , а друга простягла йому їстівні зерна, вилущивши їх зі своїх золотавих кіс. Це була Пшениця.

Але сьогодні ми поведемо мову не про неї, а про дивовижний світ краси – квіти.


^ Учитель зар. л-ри

У світ краси - полинем ми сьогодні

Бо де квіти – там завжди краса

Полинем в країну Квіткову безодню,

Де чути їх подих, їх голоса.


Квітка – це слово невелике, а скільки в ньому можна побачити, відчути, передати.

Ми звикли до цих ніжних, прекрасних дарунків природи, адже вони завжди з нами. Квіти роблять людину добрішою, кращою.

І де б не жила людина, вона шукає спілкування з квітами.

Давайте пройдёмся медленно по лугу

И здравствуй скажем каждому цветку.

Я должен над цветами наклониться

Не для того, чтоб рвать и срезать,

А чтоб увидеть добрые их лица

И доброе лицо им показать.

^ Учитель географії:

Квіти – вічні супутники нашого життя. Палахкотять біля вікон наших осель золотим сяйвом мальви і жоржини, чорнобривці й маки, буяють нагідки, троянди, дзвіночки, айстри. Квіти – це краса душі нашого народу. Вони створюють настрій, надихають композиторів на створення музики, письменників і поетів на вірші та романи, художників - на вічні шедеври.

^ Звучить музика П.Чайковського «Вальс квітів»

Давайте з вами замислимось, що нам відомо про квіти нашого краю, спробуємо краще пізнати їх, щоб оберігати, любити, сприяти шанобливому ставленню, до рослин, рідної природи.

Виходять діти, одягнені в костюми,

-Які квіти називаються лісовими, польовими, декоративними?

^ Учитель зар. л-ри.

Про незвичайні історії, з ними пов’язані, про те, що природа сама робила, дбаючи про верх досконалості.

Чому на вашу думку Дж.Даррелл обрав епіграф до всієї повісті «Моя сім’я та інші звірі» такі слова Білої королеви «Аліси Задзеркалля». Л.Керролла. «Так от, іноді я встигала ще до сніданку цілих шість разів повірити у надзвичайне» А ви самі, вірите у надзвичайне?


Театралізований фрагмент.

(Тихо лунає музика, маленька дівчинка розмовляє з букетом зів’ялих квітів)

Іда. Бідні мої квіточки померли! Ще вчора вони були такі красиві, тепер усі посхилялися. Від чого це вони так?

Юнак. Сьогодні вночі квіти були на балу от вони тепер і посхиляли голівки.

Іда Так квіти ж не танцюють!

Юнак. Танцюють! Ночами, коли темно і всі ми спимо, вони весело танцюють одна з одною. Майже кожну ніч у них буває бал.

Іда. А дітям не можна піти до них на бал?

Юнак. Можна. Адже маленькі Маргаритки і конвалії також танцюють.

Іда. А де танцюють найкрасивіші квіти?

Юнак. Ти була за містом, де стоїть великий палац? Ось там у квітів і відбувається бал! Дві найкрасивіші троянди сідають на трон – це король з королевою. А червоні півники стоять біля них, стоять і вклоняються, - це камер-юнкери. Потім приходять інші чудові квіти і починається бал.

Іда. А квіти із Ботанічного саду теж можуть прийти сюди, хоч сад і далеко від палацу?

Юнак. Ну звичайно можуть! Адже вони вміють літати і літають, коли захочуть. Хіба ти не помітила, які яскраві метелики, червоні, жовті, білі? Вони ніби справжні квіти і колись були квітами. Якось стрибнули вони із стеблинки високо в повітря і полетіли.

А в тім, можливо, квіти із Ботанічного саду і не бувають у королівському палаці. Можливо вони навіть не знають, як там весело ночами. Ось, що ти повинна зробити, розкажи якійсь квітці про великі бали у королівському палаці. Квіточка розкаже про це іншим, і всі вони втечуть.

Іда. А як же квіточка розкаже іншим. Адже квіти не розмовляють.

Юнак. «Звичайно, ні. За те вони вміють порозумітися знаками. Ти сама бачила як вони гойдаються, ледь подме вітерець, як ворушать своїми зеленими листочками. І вони так само розуміють одна одну, як ми, коли розмовляємо.

Іда. (Тихо до квітки) А я знаю, що вночі ви підете на бал!...

Учитель зар. л-ри.

Це уривок з твору Г.К.Андерсена «Квіти маленької Іди» Тепер ви мабуть краще зрозуміли, чому Дж.Даррелл обрав такий епіграф до твору. Бо його кредо, як письменника, людини, природознавця: все, що живе, - прекрасне. Він учив нас бачити надзвичайну красу навколишнього світу. А вміння бачити прекрасне та незвичайне у навколишньому світі – це справді чудова риса і дітей і дорослих.

^ Учитель географії

Віддавна квіти були для людей символом її почуттів, думок, а на Сході існує навіть ціла наука тлумачення мови квітів за допомогою якої люди нечутно, але зрозуміло можуть висловити свої почуття.

^ Отже, прислухаємося до мови квітів.


Квіткові символи.

«Мова квітів».

Айстр – сум

Вереск – самотність

Волошка – простота-ніжність.

Гвоздика – мужність.

Дзвоник польовий – вдячність.

Конвалії – приховане кохання

Лавр – успіх, слова.

Лілія Біла – чистота

Мак - краса, молодість.

Нарцис – гордість, самозакоханість

Первоцвіт – кохання, що минає

Півонія – довголіття

Пролісок – ніжність, вірність

Ромашка – кохання, мир

Троянда – кохання, здоров’я

Тюльпан – кохання

Фіалка – сором’язливість.

Учень. «Мова квітів»

Що каже свіжих квітів жмутик?

Про що їх мова не проста

Верба – одвертість, айстр-смуток.

Лілія біла – чистота

Конвалія – любов таємна,

Мак – юний цвіт, що не згаса,

Лавр – завжди успіх, слава певна,

А мальва – молодість – краса

Дзвіночок польових: - то вдячність

То любов свята.

Нарцис – то горда необачність

Волошка – ніжність, простота

Саранка-лілія – сміливість,

Півонія – життя сто літ,

Фіалочка – сором’язливість,

Любов минуща – первоцвіт

Ми любим квіти дарувати

І коли настане слушний час

Все те що хочемо сказати

Букетик висловить за нас

Учитель зар. л-ри. Бесіда за змістом розділу


«Балакучі квіти»

  • Чому Джеррі вважає Кралевську Королевою квітів?

  • Про яку квітку розповідав Джеррі пані Кралевська?

  • Про що розмовляли квіти в її кімнаті?

  • Як пані Кралевській вдалося врятувати троянду?

Учитель географії.

Діти, саме красуня – троянда була однією з сестер, що врятували мандрівника і яка є королевою квітів. Наш світ прикрашає близько 25 тисяч троян. Троянда – радість Троянда – муз жадана квітка – писав один з давньогрецьких поетів.

^ Учениця. Бал квітів

«Легенда про троянду»

Огорнувши, немов серпанком, увесь Схід легендами, троянда знайшла собі головний прихист у давньому Ірані, країні персів, поети якої написали про її чарівність сотні томів.

Зі слів одного з тих поетів, вона була подарунком самого Аллаха. До нього одного разу з’явилися всі діти Флори з проханням призначити над ними нового володаря замість сонливого лотоса (нільської водяної лілії), котрий, хоча й був дивовижно-гарний та забув серед ночі свої обов’язки правителя. Тоді Аллах, прихильно вислухавши їх, призначив правителькою квітів білу непорочну троянду з гострими шипами, що оберігають її.

Коли соловейко побачив цю чарівну нову царицю квітів, то був так заворожений її красою, що в захопленні притиск троянду до своїх грудей… Але гострі шипи, мов кинджали вп’ялися йому в серце, і яскраво-червона кров бризнула з люблячих грудей нещасного й зросила собою ніжні пелюстки дивовижної квітки. Ось чому стверджують перські перекази, безліч зовнішніх пелюстків троянди й досі зберігають рожевий відтінок.

Слово «гюль», стебло троянди, для перса, а соболиво для персіянки, одне з чарівніших слів. То й сама Персія у поетів набула назви «Гюлістан» - «Сад троянди». І справді, тут усюди троянди. Ними переповнені сади і внутрішні двори, прикрашені усі приміщення, купальні, могили; без них не минають урочистості, свята.

Учениця: Розповідь про «Білу троянду».


Учень. ^ «ЛЕГЕНДА ПРО ЛІЛІЮ».

В одному з гірських аулів жила сім’я, де підростали двоє дітей: Донька Тамара й син сусіда, котрий загинув у сутичці з ворогами. Юнак і дівчина покохали одне одного, але Тамару посватали за іншого. Не наважуючись перечити батьківській волі, молодята подалися шукати допомоги у чаклуна; який мешкав у глухій ущелині. Дівчина приступила до печери, а хлопець залишився чекати її біля входу. Не одна година минула, і врешті терпець йому урвався. «Де Тамара?» - спитав він висохлого бородатого старигана. А той і відповів: «Немає в мене сили звести вас до купи – отож і вчинив я так, як вона вже не буде страждати». І чаклун показав рукою на чарівну білу квітку, яка виросла на порозі. Цілий день проплакав над лілеєю юнак, а надвечір чаклун перетворив його на дощову хмару.

^ Учитель зар. л-ри.

Під музику уривку з «Аве Марія» звучать слова Ангел Гавриїл явився Діві Марії і вручив їй білу лілію як знак чистоти і непорочності. Він сповістив, що з ласки Божої вона зачне в лоні і народить сина, і дасть йому ім’я Ісус.

Демонструється картина Д.Г.Россетті «Благовіщення, 1850» Легенда про Лілію була така популярна у Грузії, що років 200 тому коли трапилася велика посуха, дівчата йшли на поля з оберемками лілій. Нехай нещасливий наречений заплаче над долею коханої, схвильований її красою.


Учениця. «^ ЛЕГЕНДА ПРО ПІВОНІЮ»

Розповідають, що у знаменитого давньогрецького лікаря Ескулапа був учень Пеон. Йому минуло лише дев’ятнадцять років, коли він продемонстрував всім своє лікарське мистецтво, врятувавши за допомогою чудодійної рослини, життя богу підземного царства Плутону. Він перетворив юнака на прекрасну рослину, надавши їй надзвичайної сили, сконцентрованої в квітці і корені. Квітка на ймення півонія розквітала щовесни. В неї з’явилося дедалі більше прихильників, всіх, хто зцілював з її допомогою, і взагалі сміливих лікарів стали називати пеонами.

^ Учень. Вірш

Легенда «Барвінок»

Недавно ще гула метелиця

Іще лежить в низинах сніг

А вже барвінку листя стелеться

Зеленим килимом до ніг

Воно під снігом і під кригою

Всю зиму зелень берегло, -

І перше стрінуло з відлигою

Весняне сонце і тепло

Із перемогою і славою

Весна з’явилася на світ

І квітне радістю яскравою

Барвінковий зірчастий цвіт.

Учениця. «Розповідь про пролісок»

Моя латинська назва галантус, що у буквальному перекладі означає молочна квітка. Давня легенда розповідає: коли Адам та Єва були вигнані з раю, йшов сильний сніг. Єві було дуже холодно. Тоді бажаючи зігріти її увагою, декілька сніжинок перетворилися на квіти. Побачивши їх, перша жінка повеселішала, бо в неї з’явилася надія на кращі часи. З того часу пролісок вважається символом надії.


Учень. ^ «ЛЕГЕНДА ПРО БАРВІНОК І КАЛИНУ».

Ще давно, коли на нашу країну нападали турки, татари, українці відбивали ці напади. Одного разу турки напали на одне село де жило двоє закоханих, вони не хотіли розлучатися один з одним. Вони тікали від турків. І заховалися в одного чоловіка, але їх зрадив один селянин. І їх зловили, там пролилася кров дівчини на тому місці виріс кущ калини, а де пролилася кров хлопця там виріс великий кущ барвінку.

^ Учитель зар. л-ри. Ніхто не заперечить, що навіть скромні, пишні квіти здатні викликати захоплення.

Учитель географії. Чи знаєте ви свою квітку згідно з гороскопом?

Чи збігається з ним ваш характер?


Волошка.

Надійні, прямі, відчайдушні – ось які діти свого покровителя. Їх з повним правом можна назвати «хлібосолами» - вірними у любові та дружбі. Вони намагаються якнайкраще влаштовувати своє життя. Категорично не приймають експериментів, які суперечать їхнім усталеним нормам. Друзі недарма називають «хлібосолів» диваками – донкіхотами. Для того щоб впіймати удачу слід іноді «виходити за рамки» та пам’ятати, що методи, якими можна досягти миттєвого успіху, не завжди придатні для великих справ.

^ Учитель зар. л-ри. (заповнює словник на дошці, Червона книга, екземпляр, орнітолог, натураліст, ікебана)

Дійсно, діти, всі квіти здатні викликати захоплення, а особливо коли вони гарно зі смаком оформлені в букет. А чи відомо вам, що означає це слово? Наше воно чи запозичене?

Букет – квіти чи інші рослини, дібрані і складені в жмут. Є ще й інші види мистецтв, пов’язані з квітами.

Це – композиція і аранжування (окремі рослинні елементи, квіти, ваза).

Ікебана – це японська школа аранжування квітів,

Мовою квітів ми передаємо свої почуття, настрій, висловлюємо думки.

Чи дарували ви коли-небудь квіти? Коли і кому? Що ви хотіли сказати цим?

^ Учитель географії. Інколи квітка більше скаже, аніж ви збиралися сказати. Коли і які квіти краще зірвати для букета?

(Вранці – лілії, гвоздики – у фазі забарвленого букета, гладіолуси після розкриття двох перших квіток, айстри, жоржини –розквітлими.

Як можна врятувати квіти, щоб ожили у вазі, коли вже прив’яли) Повністю занурити у холодну воду. Через кілька годин вони оживуть.

Бузок: жасмин свіжіють з підрізаними на 2-3 см, стеблами у гарячій воді при 50—60 градусів через 20-30 хв.)

Як розміщувати квіти у вазі?

Імітуючи положення їх у природі – під різними кутами.

Які речовини можна додавати у воду з букетом, щоб квіти довше зберігали свіжість?

Учень: Борну кислоту, аспірин, цукор.

Учитель географії: Що ви знаєте про квіткові годинники?

Починають розкриватися квіти:

5 год. – мак, осот городній

6 год. – кульбаба, тюльпан

6-7 год. – льон, картопля

7-8 год. – водяна лілія, польова берізка

8-9 год. – польова гвоздика, нагідки;

9-10 год. – підбіл (мати - й - мачуха

^ Учитель зар. л-ри

Повернемося до розділу «балакучі квіти»

Про яких птахів йдеться в розділі?

Як до них ставився пан Кралавський?


Відповіді учнів. Це рідкісні птахи, які жили у мансарді пана Крашевського чорний та кам’яний дрозд. Для нього птахи – це символ життя.

Звучить грамзапис: спів птахів у лісі.

^ Учитель географії:

Чи знаєте ви, що за співом птахів можна влітку визначити час?

2 год. – пісня соловейка

3 год. – пісня перепілки, зозуля, жайворонка

4 год. – пісня зяблика

6 год. – починають цвірінькати горобці.

^ Учитель зар. л-ри. У заповіті Дж.Даррела є такі слова:

Пам’ятайте, що в рослин і тварин немає депутатів їм нікому писати, вони не можуть влаштувати тобі страйк …, за них нікому заступитися, крім нас, людей, котрі разом з ними населяють цю планету, але не є і власниками кожних з нас має хоча б спробувати зупинити те жахливе спаплюження світу, у якому ми живемо…»

Учениця. Читає вірш

^ «Я БРАТ ВАШ – ЗЕМЛЕ, ОКЕАНЕ, ВІТРЕ»

П.Шелле

Я брат ваш – земле, океане, вітре!

Велика наша мати напоїла

Просто шанобливістю мене,

Щоб віддавав вам за любов любов’ю.

Хіба ж мене не змалу дорогі

Росистий ранок, полудень духмяний

І вечір з почтом хмар, убраних пишно,

У тиш опівночі – дзвінка, врочиста

Чи осені зітханні в жовклім лісі,

Зими пречиста ковдра снігова

Та з льоду облискотливого корона

На сивих травах, голому гіллі;

А чи весни жагучий перший подих,

Що всім дарує поцілунки ніжні

Ніколи бо не кривдив я свідомо

Ні жвавої пташини, ні комашки,

Ні мирного звіряти, а любив

І пестив кресних цих – тому даруйте,

О мила сестро, дорогі братове

Мені оце зізнання хвальковите,

Ласкаві будьте, як здавен були!

^ Учитель географії: Творчість багатьох письменників і поетів пов’язана з нашим повсякденним життям. Охорона природи – наше першочергове завдання. Оточуюча нас природа не лише велична, але надзвичайно тендітна й вразлива. Для того, щоб зрозуміти, як швидко людина наступає на природу, можна навести декілька історичних порівнянь життя зародилось близько 2:5 млрд років. Людина існує 100 тисяч років. якщо людина в середньому живе 60 років, то всю цивілізацію можна вмістити у 800 поколінь. 600 поколінь – одягалися в тварину – 100 поколінь - володіли писемністю. 4 покоління використовували силу пари, 2 покоління – електроенергію і тільки наше покоління використовує авіацію, космонавтику, телебачення.

Існування людини – стане загрозою для природи. Ми повинні жити в гармонії з природою і навчитись її розуміти, щоб кожна квітка, комаха, краплина води стала частиною нашого життя.

Кожному подобається тепла сонячна погода. І тому безліч прикметів в природі, які забезпечують гарну погоду.

Учень. – Але радісно коли рясний дощик поливає землю. На це є свої прикмети без тварин ми не уявляємо свого життя, вони наші друзі, помічники і прогнозисти.

^ Учитель зар. л-ри.

Закінчилося наше побачення з природою. Воно зробило нас не тільки чуйними добрішими серцями і душею, воно навчило нас розуміти мову і життя наших молодших друзів, переконало нас, що все на землі переплетене воєдино.

Дж. Даррелл, хотів довести всім, хто прочитає його твір, що людина, хоч вона і найвища істота на землі без спілкування з фауною і флорою бідна і нещасна істота нічого не варте. Я думаю що письменнику вдалось нам це довести.

Учитель географії. І щоб не зникла краса, тобто щоб чудові квіти могли надалі прикрашати нашу землю, нам потрібно бережно ставитися до них. Квіти звертаються до вас:

«Ми б завжди були щасливі

І пахучі, і красиві,

Якби в полі, в лісі, в лузі

Бачили нас тільки друзі


Ті, які б нас не топтали,

Без потреби не зривали

А на клумбах вдома, в школі

Висівали нас доволі,

Доглядали, поливали

Ми б красу їм дарували!»



Схожі:

Тема : Про що розповідають квіти? iconТема: «барвисте диво»
Попередня робота: роздивлятись клумбу під час прогулянки, розповідати дітям про квіти, що цвітуть на ній восени, та про догляд за...
Тема : Про що розповідають квіти? iconТема. Журнали розповідають…
Мета. Формувати вміння цілеспрямовано читати дитячі журнали і використовувати їх матеріали на уроках і в позаурочний час, активізувати...
Тема : Про що розповідають квіти? iconТема. Подарунок мамі. Виготовлення саморобної листівки. Мета
Мета: ознайомити учнів з об’ємними листівками, навчити виготовляти квіти з паперу; розвивати фантазію, кмітливість; виховувати любов...
Тема : Про що розповідають квіти? iconВідповідальність батьків за збереження здоров'я дітей. Шкідливість алкоголю і куріння «Живі квіти землі»
«Живі квіти землі» так поетично назвав дітей Горький. І ми з вами повинні зробити все для того, щоб дати можливість цим квітам повністю...
Тема : Про що розповідають квіти? iconСвято 8Березня «Люба моя матуся, я до тебе серцем горнуся»
Святково І яскраво прибраний зал: повітряні кульки, паперові квіти, ди­тячі малюнки. У шаховому порядку розміщені столи, на яких...
Тема : Про що розповідають квіти? iconТема: Переробка реальних форм квітів у декоративні форми в орнаменті. Мета
Оснащення. Зоровий ряд: індивідуальні картки “ Інформаційний вісник ”, таблиці, малюнки із зображенням рослинного орнаменту, квіти,...
Тема : Про що розповідають квіти? iconІ. С. Зозуля Обладнання. Запитання для інтелектуального конкурс
Обладнання. Запитання для інтелектуального конкурсу, паперові квіти, повітряні кульки, штучні квіти, стрічки та композиції з них,...
Тема : Про що розповідають квіти? iconУрок образотворчого мистецтва в 2 класі Тема уроку. Ліплення рельєфу «Гарні квіти та метелики» Мета
Обладнання. Колекція скульптурних статуеток, ілюстрації з різними видами метеликів і квітів, рельєфні зображення,підручники,проектор,...
Тема : Про що розповідають квіти? iconВиховна година Ой, яка чудова українська мова
...
Тема : Про що розповідають квіти? iconТопоніми села онут
Турецька гора – старожили розповідають, що на цій горі в ХVІІ ст розташову­вався турецький табір
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©te.zavantag.com 2000-2017
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи