Дніпропетровська обласна державна адміністрація головне управління освіти І науки icon

Дніпропетровська обласна державна адміністрація головне управління освіти І науки
Скачати 101.65 Kb.
НазваДніпропетровська обласна державна адміністрація головне управління освіти І науки
Дата конвертації07.12.2012
Розмір101.65 Kb.
ТипДокументи

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ, МОЛОДІ ТА СПОРТУ УКРАЇНИ

ДНІПРОПЕТРОВСЬКА ОБЛАСНА ДЕРЖАВНА АДМІНІСТРАЦІЯ

ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ОСВІТИ І НАУКИ


КОМУНАЛЬНИЙ ЗАКЛАД

«ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ІНСТИТУТ

ПІСЛЯДИПЛОМНОЇ ПЕДАГОГІЧНОЇ ОСВІТИ»

49006, м. Дніпропетровськ, вул. Свердлова, 70, тел/факс 8(056) 732-48-48

Е-mail: doippo.adm@gmail.com. www.doippo.dp.ua1
Начальникам управлінь, відділів освіти,

керівникам загальноосвітніх навчальних закладів
2
.04.2012 № 356


Рекомендації

щодо відзначення Дня Європи

у загальноосвітніх навчальних

закладах Дніпропетровщини


Відправною точкою на шляху до встановлення Дня Європи вважається Декларація Шумана. 9 травня 1950 року в Парижі міністр закордонних справ Франції Робер Шуман закликав Францію, Німеччину та інші європейські країни об’єднати їхні вугільну та сталеливарну галузі промисловості (основи нарощування військової техніки) та віддати їх в управління нової наднаціональної структури. Це стало «наріжним каменем Європейської федерації». Завдяки об’єднанню економічних зусиль і розподілу досягнутих результатів європейські країни уникнули накопичення військової могутності одна проти одної, що і забезпечило мир в Європі.

На Міланському саміті 1985 року лідери ЄС вирішили увічнити день проголошення Декларації Шумана та постановили щорічно відзначати «День Європи» 9 травня.

В Україні День Європи святкується щорічно кожної третьої суботи травня, починаючи з 2003 року. Свято встановлене Указом Президента Леоніда Кучми з урахуванням стратегічного курсу України на зближення з країнами Європейського Союзу.

Європейська інтеграція України та її ефективна модернізація залишаються визначальними державними пріоритетами й на сьогоднішній день, що знаходить відображення у промовах Президента України Віктора Янукович, виступах політичних та громадських діячів .

Традиційно з нагоди Дня Європи на центральних площах великих міст країни організовуються і проводяться святкові заходи, презентації історії і культури країн Європи, концерти популярної музики за участю українських та європейських виконавців.

Дніпропетровщина активно бере участь в євроінтеграції України. З листопада 2011 року Дніпропетровщина є членом Асоціації європейських регіонів (АЄР).

23 березня 2012 року на 12 сесії обласної ради депутати прийняли регіональну Програму євроінтеграції. Програма створює можливості представити Дніпропетровщину європейським партнерам як динамічний і перспективний для інвестування регіон, що володіє потужним промисловим, аграрним і науково-технічним потенціалом.

У День Європи жителі України відзначають день спільних цінностей, спільної історії всіх націй континенту. «Головна мета свята  формування позитивної громадської думки щодо євроінтеграції України, знайомство українців з європейськими цінностями та традиціями, популяризація європейської культурної спадщини»,  зазначає голова Дніпропетровської обласної державної адміністрації Олександр Вілкул.

«Дуже важливо, щоб в заходах на честь Дня Європи активну участь брали громадські організації, молодіжні та студентські об'єднання»,  сказав Олександр Вілкул. А ми додамо, що велика роль у зазначених процесах відводиться також участі загальноосвітніх навчальних закладів області.

День Європи – це масштабний захід, який привертає увагу великої кількості відвідувачів. Підготовка до його проведення потребує значних зусиль та участі багатьох учасників, які допомагатимуть у його організації. Особливою рисою цього свята вважаємо громадський вимір: громадою для громади. Дійовими особами свята є звичайні люди, які проживають у громаді, є прихильниками чи противниками європейської інтеграції та готові донести свою думку на загал.

Рушійною силою в організації свята повинні стати шкільні євроклуби. Долучатися вони можуть як експерти і як учасники масових заходів.

^ Учні та студенти – найбільш зацікавлена цільова аудиторія. В пошуках «за» чи «проти» європейської інтеграції вони цікавляться Європою і Європейським Союзом та із задоволенням користуються будь-якою нагодою для демонстрації свого бачення. А отже, навчальні заклади є дуже цінними ресурсами в організації та проведенні святкування Дня Європи.

Щоб свято було більш видовищним і охопило якомога більшу аудиторію необхідно заручитися підтримкою батьківської громадськості, громадських організацій, засобів масової інформації, органів влади тощо.

Зазвичай святкуванню Дня Європи передує тиждень, присвячений підготовці до проведення безпосередньо Дня Європи чи вивченню або ознайомленню з європейською тематикою.

В залежності від наявних матеріальних та людських ресурсів кожний навчальний заклад формує свою програму з проведення зазначеного свята. Обов’язково потрібно провести підготовчу роботу, яка має містити планування та складання програми святкування, опитування населення, громадськості, учнів школи, педагогічного колективу з метою виявлення тих питань чи проблем, які потребують висвітлення або викликають найбільший інтерес. Попередньо визначаються потенційні донори/спонсори, волонтери, коло зацікавлених у заході осіб чи організацій, налагоджується підтримка та висвітлення заходів у засобах масової інформації.

Таким чином, щоб вийти за рамки рутини і натягнутості або простого заходу «для галочки» потрібно провести попередню роботу, детально обмірковувати доцільність того чи іншого заходу або форми роботи, визначити відповідальних, цільову аудиторію, окреслити мету/завдання проведення святкування Дня Європи,.

Вважаємо за необхідне нагадати, що 2012 рік виголошено Європейським роком активного старіння та солідарності між поколіннями, в рамках якого діє проект «Я пам'ятаю – Україна» для молодіжних Євроклубів України. Створено блог заради збереження історичної пам'яті в Європі. Впродовж року на цьому блозі планується створити електронний фонд живої пам'яті – свідчень учасників війни, фотоматеріалів, щоденників та листів з сімейних архівів. Блог підтримується Українською асоціацією європейських студій в рамках проекту за підтримки Міжнародного фонду «Взаєморозуміння і толерантність». Можливо, ця інформація дозволить розширити межі для дій в рамках планування заходів для святкування Дня Європи.

Минулий рік був Європейським роком волонтерства під гаслом: «Волонтарюй! Зміни світ на краще», що дозволить скористатися вже досвідом і досягненнями 2011 року – сама тема ніяк не може бути застарілою, а ідеї завжди слугують принципам гуманності, взаємодопомоги та взаєморозуміння.

Не забуваємо також і про Євро-2012, що також можна включати в день відзначення зазначеного свята.

Перелік заходів, які наведемо нижче є орієнтовним, носить рекомендаційний характер.

Для початкової школи ми пропонуємо провести наступні заходи:

 • тематичні уроки, виховні години

 • тренінги щодо прав дитини, толерантності, (можуть провести члени ШЄК, волонтери-старшокласники)

 • віртуальні подорожі столицями європейських країн

 • свята «Ми маленькі українці!», «Хай сонечко сяє всім дітям Європи!»

 • музичний вернісаж «У світі музики»;

 • усний журнал «Наш європейський дім»;

 • інсценування відомих європейських казок

 • тематичні батьківські збори за участі дітей;

 • створення колажу «Європа очима дітей» тощо

Середня школа має більше поле діяльності, тому учні можуть бути залучені як до волонтерської діяльності так і до масових заходів як то:

 • ЄвроКВЕСТ;

 • конкурси фотоколажів та малюнків «Ми подорожуємо Європою», «Багатолика Україна в багатоликому світі», «Україна – держава європейська»;

 • організація класного/шкільного куточка/музею країн;

 • проведення майстер-класів з орігамі, квілінгу, ляльки-мотанки, плетіння з бісеру, писанкарства тощо;

 • фестиваль-конкурс повітряних зміїв та фігур з повітряних куль з прапорами Європи;

 • вистави за мотивами п’єс відомих європейських та українських письменників;

 • ігри-вікторини на європейську тематику;

 • благодійний ярмарок-презентація національних кухонь європейських країн

 • святковий концерт.

Ще більшим потенціалом володіє старша школа. Учні старших класів можуть приймати участь у заходах, що означені вище для молодших товаришів, а також організовувати більш масштабні і складні дійства. Наприклад,

 • флеш-моби;

 • арт-майдан;

 • фестивалі: живих скульптур «Жива Європа», «Чудеса світу», «Чудеса України»;

вуличних танців;

 • рок-фестиваль;

 • презентація «Книги пам’яті»в рамках проекту «Я пам’ятаю – Україна» (див. вище);

 • літературно-музичний журнал;

 • імпровізовані лицарські турніри, відомі історичні події;

 • виготовлення і поширення інформації про Європейський Союз, програми та проекти, які реалізуються ЄС в Україні (брошури, буклети, блокноти, зовнішня агітація та символіка);

 • спортивні змагання, ігри;

 • віртуальні подорожі;

 • конкурс читців західноєвропейської поезії;

 • тренінги;

 • проведення науково-практичних конференцій (Веб-конференцій);

 • зустріч з цікавими людьми, представниками громадських організацій, викладачами ВНЗ;

 • відкриття Європейського містечка;

 • конкурс графіті на європейську тематику;

 • висадка символічної квіткової клумби на тему відносин Україна  ЄС;

 • дискусії, дебати, круглі столи: «Скільки коштуватиме Україні нейтралітет», «Що на досвіді означає ЄС для українських громадян», «Імідж України в Європі», «Українська культура у контексті європейського та світового розвитку» і т.п.

Заходи в школах повинні:

 • сприяти формуванню в учнів уявлення про міжнародні акти, що розкривають загальну стратегію України по відношенню до Євросоюзу, власної обґрунтованої позиції щодо вступу в ЄС;

 • зосередити увагу на геополітичному розташуванні держави та спільній історії, розвиткові культури;

 • підвищувати мотивацію до вивчення мов європейських країн,

 • виховувати почуття відповідальності, гідності, патріотизму та любові до власної історії, традицій, звичаїв народу.

Допомогу у підготовці та проведенні Дня Європи можна отримати, звернувшись до нижчезазначених ресурсів та на сайті ДОІППО у вкладці «Євроклуби» (Список додається).


Рекомендації розглянуті та схвалені

на засіданні методичної ради

ДОІППО від 01.03.2012


Додаток

Корисні посилання та ресурси:

 1. Бугай Н.І. Європа — наш спільний дім : сценарій // Позакласний час. — 2008.№4. —С. 62-71.

 2. Вікно в Європу. Методичні матеріали Проекту «Молодіжні інформаційні центри міжнародної інтеграції України». – Кременчук, 2007.

 3. Гоці Савдро. Урядування в об'єднаній Європі., Київ: "К.І.С." 2009 р. - С 286.

 4. Грицяк І. Право та інституції Європейського Союзу, Київ 2007р.

 5. Губерський Л. "Україна ЄС: формування нової стратегії взаємовідносин”. Київ: Інститут міжнародних відносин, 2009. - Вип, 13.

 6. Державна програма інформування громадськості з питань європейської інтеграції України.

Європейська перспектива МАС для нас для нас принципове значення [Переговори Президента України В.Януковича з Президентом Єврокомісії Жозе Мануелем Баррозу] // Урядовий кур’єр. – 2011. – 19 квітня (№71). – С.2

 1. Європейський Союз. Консолідовані договори. Київ, Вид. "РогМІоуаГ, 2009.

 2. Європейський Союз. Словник * довідник., Київ: "К.І.С." 2010 р. - С 142.

 3. Європейський Союз: 9 травня — День Європи // Все для вчителя. — № 9/10. — С. 23-24.

 4. Загальна декларація з прав людини. – К.: Політвидав, 2005. 29с.

 5. Кім Є. Регіони Європи на початку ХХІ століття: [Регіональна політика ЄС] // Політика і час

 6. Конвенція ООН з нрав дитини: шляхи практичного застосування : метод, рек. / Християн. дит. фонд ; - К. : Наук, світ, 2000. — 38 с.

 7. Конвенція про права дитини [Електронний ре­сурс] : від 20 лиСтоп. 1989 р. — Електрон, дані. Режим доступу :http://www.kidrights.kherson.ua/library/Prava/images/html/conventio.html. — Назва з екрана.

 8. Конвенція про права дитини та законодавство України : роз’яснення, коментарі / Дит. фонд ООН, Представництво ІОНІСЕФ в Україні, Акад. нрав, наук України; — К. : ДІНІТ, 2002. - 199 с. - (Серія «Майбутнє нашим дітям»).

 9. Кошова В. «Дні Європи» в школі: фестиваль європейського танцю : сценарій // Директор шк. — 2007. — № 8. — Є. 21.

 10. Кошова В. М. День Європи в навчальному закладі – Полтава: ПОІППО. – 2008. – 112 с. (досвід роботи Решетилівської гімназії ім. І. Л. Олійника) – сайт ДОІППО у вкладці «Євроклуби»

 11. Куксенко Є. Європа і права людини // Все для вчителя. — 2005. — № 9/10. — Є. 25-27.

 12. Машіка В. Європа в ХІ-ХУІ ст. : брейн-ринг (всесвітня історія, 7 кл.) // Історія України. — 2005. — № 12. — Є. 23-24.

 13. Меделяєв В. Європа Майбутнього: Європейський Союз у перспективі наступного розширення : ділова імітаційна гра // Все для вчителя. — 2007. — № 2. — С. 43—47.

 14. Мережа центрів європейської інформації. – Режим доступу: http://ukrcei.org/ 15. Ніколас Мусіс. Усе про спільні політики Європейського Союзу.- Київ. ’КІС." 2005 р.-С 480.

 16. Павленко Л.В. Європейський Союз очима українських дітей : сценарій відкритого засідання центру дитячої дипломатії «Альянс» // Географія. — 2011. №8, —Є. 30-34.

 17. Паскаль Фонтейн. Європа у 12 уроках. – Київ, 2005.

 18. Петринка Л. Європейський Союз - крок назустріч : відкрите засідання шкільного євро клубу // Історія України, правознавство та інші суспільні дисципліни. — 2008. —№ 44. — Є. 12-16.

 19. Праю Ради Європи., переклад з англ., видання Ради Європи. 2007 р.

 20. Путівник по програмах, що фінансуються європейським Союзом в Україні. –

 1. http://ukrcei.org/uploads/files/default/guide2011_eu_fundingprogrammes_uk.pdf

 1. Свобода слова є одним з найбільших надбань за роки незалежності [Візит. Віктор Янукович з трибун ПАРЕ запевнив євро парламентарів, що виконання зобов’язань перед Радою Європи є для України пріоритетом ] // Урядовий кур’єр. – 2011. – 23червня(№113). – С.3

 2. Товстогуз Р.П. Парад країн Європи : сценарій // Англ. мова та л-ра. — 2011. — №4, —Є. 34-39.

 3. Тютюнник В.В. "Європейський вибір України”. Навчальний посібник для загальноосвітніх шкіл / "Інновація" - 2007.

 4. Тютюнник В.В. "Україна - Європа". Мультимедійний посібник для викладачів загальноосвітніх середніх шкіл. / "Інновація" - 2010.

 5. Україна на шляху до Європи / Упор. Шкляр В., Юричко А. – К.: Етнос, 2006. – 482 с

 6. Українська мережа євроклубів. – Режим доступу: http://eu.prostir.ua/in/39901.html

 7. Ферхофштадт Гі " Сполучені Штати Європи", переклад з англ.., 2007р.

 8. Я пам’ятаю. Євроклуби України – заради збереження історичної пам'яті в Європі. (методичні поради) – Режим доступу: http://www.iremember.org.ua/p/blog-page_07.html

 9. Я поділяю європейські цінності (методичні рекомендації, матеріали проекту, історії успіху). – Луганськ, 2011. – Режим доступу: http://eu.prostir.ua/data?t=1&q=250425 або на сайті ДОІППО у вкладці «Євроклуби»
Схожі:

Дніпропетровська обласна державна адміністрація головне управління освіти І науки iconДніпропетровська обласна державна адміністрація головне управління освіти І науки
Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 23. 08. 2012 року №1/9-595
Дніпропетровська обласна державна адміністрація головне управління освіти І науки iconДніпропетровська обласна державна адміністрація головне управління освіти І науки
...
Дніпропетровська обласна державна адміністрація головне управління освіти І науки iconДніпропетровська обласна державна адміністрація головне управління освіти І науки
Дніпропетровськ, вул. Комсомольська, 56, тел: 778-23-53, факс 778-23-54, www guon dp ua, е-mail: osvita@adm dp ua
Дніпропетровська обласна державна адміністрація головне управління освіти І науки iconДніпропетровська обласна державна адміністрація головне управління освіти І науки
Дніпропетровської області навчально-методична лабораторія суспільних дисциплін доіппо пропонує інформаційно-додаткові матеріали краєзнавчого...
Дніпропетровська обласна державна адміністрація головне управління освіти І науки iconДніпропетровська обласна державна адміністрація головне управління освіти І науки
Доппо направляє лист монмс україни №1/9-426 від 01. 06. 2012 "Щодо інструктивно-методичних рекомендацій із базових дисциплін" (з...
Дніпропетровська обласна державна адміністрація головне управління освіти І науки iconДніпропетровська обласна державна адміністрація головне управління освіти І науки
Дніпропетровську на базі Педагогічного коледжу Дніпропетровського національного університету за адресою: м. Дніпропетровськ, проспект...
Дніпропетровська обласна державна адміністрація головне управління освіти І науки iconДніпропетровська обласна державна адміністрація головне управління освіти І науки
Адже перший шкільний день – це І є перша шкільна колективна творча справа – фактичний камертон року. І щоразу в цьому святі поєднуються...
Дніпропетровська обласна державна адміністрація головне управління освіти І науки iconДніпропетровська обласна державна адміністрація головне управління освіти І науки
Непомітно відходить за обрії літо. Золоточубий вересень знову кличе наше юне покоління за парти. У 2012-2013 н р заняття в освітніх...
Дніпропетровська обласна державна адміністрація головне управління освіти І науки iconДніпропетровська обласна державна адміністрація головне управління освіти І науки
Дитячі заклади оздоровлення і відпочинку створюють умови для педагогічно обґрунтованого, змістовного та цікавого дозвілля дітей,...
Дніпропетровська обласна державна адміністрація головне управління освіти І науки iconКиївська обласна державна адміністрація головне управління освіти І науки

Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©te.zavantag.com 2000-2017
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи