Оптикою. У геометричній оптиці використовується поняття світлового променя І розглядаються закономірності поширення світлових променів у різних середовищах І в різних спеціальних оптичних пристроях (наприклад, в лінзах І в приладах, в яких застосовуються лінзи). icon

Оптикою. У геометричній оптиці використовується поняття світлового променя І розглядаються закономірності поширення світлових променів у різних середовищах І в різних спеціальних оптичних пристроях (наприклад, в лінзах І в приладах, в яких застосовуються лінзи).
Скачати 39.81 Kb.
НазваОптикою. У геометричній оптиці використовується поняття світлового променя І розглядаються закономірності поширення світлових променів у різних середовищах І в різних спеціальних оптичних пристроях (наприклад, в лінзах І в приладах, в яких застосовуються лінзи).
Дата конвертації21.09.2013
Розмір39.81 Kb.
ТипДокументи

Геометрична оптика. Прямолінійне поширення світла


02.12.2012 від admin Популярність: 4%

Поділитися…

Розділ фізики, що вивчає світлові явища, називається Оптикою. У геометричній оптиці використовується поняття світлового променя і розглядаються закономірності поширення світлових променів у різних середовищах і в різних спеціальних оптичних пристроях (наприклад, в лінзах і в приладах, в яких застосовуються лінзи).

В однорідних середовищах і при відсутності перешкод світло поширюється прямолінійно. Це твердження називають законом прямолінійного поширення світла

В оптиці користуються поняттям світлового променя . Це якийсь напрямок в просторі, вздовж якого поширюється світло. Отже, закон прямолінійності поширення світла можна сформулювати і так: в однорідних середовищах світлові промені прямолінійні. На основі прямолінійного поширення світла працюють фотоапарати. Детальніше таку властивість розглянемо нижче.

^ Відбиття світла. Закони відбивання

В залежності від властивостей тіл і стану їх поверхні, падаюче на них світло може поглинатися, відбиватися на їх поверхні або попадатися вглиб тіл.

Відбиття буває дзеркальне, а буває дифузне (тобто розсіювання). Світло відбивається дзеркально від гладеньких поверхонь тіл (поліровані поверхні твердих тіл, поверхня води).

Кут  між падаючим на дзеркало променем і перпендикуляром (нормаллю) до поверхні дзеркала, проведеним в точку падіння, називають Кутом падіння ; кут між відбитим променем і нормаллю називають Кутом відбивання.

^ Закони відбивання

1) Промені падаючий 1 і відбитий 2, і перпендикуляр до межі поділу (нормаль) лежать в одній площині

2) Кут відбивання дорівнює куту падіння: .Заломлення світла

1) Промені падаючий 1 і відбитий 2, і перпендикуляр до межі поділу (нормаль) лежать в одній площині; промінь світла 1 переходить з одного прозорого середовища в інше, то напрям променя 3 в другій середовищі відрізняється від напрямку променя 1.

Зміна напрямку світлового променя на кордоні поділу двох різних середовищ називається заломлення ості

^ 2) Кут відбивання дорівнює куту падіння:.З малюнка видно, що кут заломлення відрізняється від кута падіння (Детальніше -. В 11 кл).Внаслідок заломлення світла ложка в стакані з водою здається зігнутою, а монета на дні чашки - піднятою над дном.

^ Лінза. Основні елементи лінзи. Побудова зображень. Оптична сила лінзи

Лінза - це прозоре тіло, обмежене з двох сторін (або з одного боку) ділянками сферичної поверхні. Лінзи бувають двоопуклі, двоувігнуті, плоско-опуклі, плоско-увігнуті і ін

Точка, проходячи через яку промінь не змінює напрямки, - Оптичний центр лінзи

Оптичний центр двоопуклих і двоувігнутіх лінз - їх Геометричний центр . Будь-яка пряма, проведена через оптичний центр, - Оптична вісь .

Оптична вісь, яка проходить через центри кривизни обмежуючих лінзу поверхонь, - Головна оптична вісь .

Опуклі скляні лінзи, оточені повітрям або водою, - Збиральні , а увігнуті - Розсіювальні . Точка, в якій сходяться заламані опуклою лінзою світлові промені, які падають паралельно головній оптичній осі, - Головний фокус F. Відстань між F і ОБ - Фокусна відстань лінзи F.

Лінза називається тонкою, якщо її товщина значно менша за радіуси обмежуючих поверхонь.

Рекомендовані прийоми побудови зображень в лінзах такі.

Від протилежних крайніх точок A і B предмета провести по два промені:

а) паралельно головній оптичній осі. Такі промені, заломлюючись, проходять через фокус;

б) через оптичний центр.

Такі промені не змінюють напрямків. Точки перетину променів, які пройшли через лінзу (точки  і ), - зображення точок A і B предмету.

Якщо предмет далеко від збірної лінзи (, де 2F - подвійна фокусна відстань), зображення буде дійсне (з протилежного щодо предмета боку лінзи), зменшене і зворотне (перевернуте).

У разі опуклих (збиральних) лінз зміна відстані d щодо відстаней 2F і F дозволяє варіювати зображення кількісно і якісно, тобто можна отримувати дійсне зображення або уявне, збільшене, зменшене або натуральне, пряме або зворотне (перевернуте). Зображення, яке дає увігнута (розсіювальна) лінза, завжди уявне, зменшене і пряме.

Величини F, D, F для збиральної лінзи пов’язані між собою формулою тонкої лінзи:. У випадку розсіювальної лінзи F і f від’ємне.

Величина, обернена фокусній відстані, називається Оптичною силою Лінзи: Дптр (діоптрия); дптр = м-1. Оптична сила збірної лінзи додатня, а розсіювальної лінзи - від’ємна.
^

Очі людини як оптичний прилад. Дефекти зору. Окуляри


Людське око - це складна оптична система, розміщена в захисної білкової оболонці 1. До неї прилягають судинна 2 і сітчаста 3 оболонки.Сітківка 3 складається з малесенький світлочутливих елементів, які є закінченнями волокон зорового нерва 4, що з’єднує око з мозком

У передній частині ока білкова оболонка переходить у прозору рогівку 5, а судинна оболонка - в райдужну оболонку 6, в якій є отвір - зіниця. Позаду зіниці перебуває кришталик 7 - прозоре пружне тіло у формі двоопуклої лінзи.Зображення предмета, створюване кришталиком на сітківці, дійсне, перевернуте і зменшене. Правильне уявлення людини про предмет - результат діяльності мозку.

Навіть таке досконале творіння природи, як око, буває з дефектами, серед яких найбільш поширені - короткозорість і далекозорість.

У першому випадку кришталик утворює чітке зображення предмета перед сітківкою, а у другому - позаду її.Для коригування короткозорості людина повинна користуватися спеціально підібраними окулярами з розсіювальнімі лінзами.Для коригування далекозорості користуються окулярами з збиральними лінзами. Тоді чітке зображення буде формуватися на сітківці ока.Схожі:

Оптикою. У геометричній оптиці використовується поняття світлового променя І розглядаються закономірності поширення світлових променів у різних середовищах І в різних спеціальних оптичних пристроях (наприклад, в лінзах І в приладах, в яких застосовуються лінзи). iconМатеріали з фізики до уроків у лютому (карантин)
Проходження світла в різних оптимальних середовищах. Заломлення світла в різних оптичних середовищах
Оптикою. У геометричній оптиці використовується поняття світлового променя І розглядаються закономірності поширення світлових променів у різних середовищах І в різних спеціальних оптичних пристроях (наприклад, в лінзах І в приладах, в яких застосовуються лінзи). iconУрок 19. Проходження світла в різних оптичних середовищах. Заломлення світла на межі двох середовищ Мета уроку: формування уявлень про заломлення світла та закони заломлення
Урок 19. Проходження світла в різних оптичних середовищах. Заломлення світла на межі двох середовищ
Оптикою. У геометричній оптиці використовується поняття світлового променя І розглядаються закономірності поширення світлових променів у різних середовищах І в різних спеціальних оптичних пристроях (наприклад, в лінзах І в приладах, в яких застосовуються лінзи). iconТема уроку
Поширення звуку в різних середовищах. Відбивання звуку. Швидкість поширення звуку
Оптикою. У геометричній оптиці використовується поняття світлового променя І розглядаються закономірності поширення світлових променів у різних середовищах І в різних спеціальних оптичних пристроях (наприклад, в лінзах І в приладах, в яких застосовуються лінзи). iconТема «Поширення світла в різних середовищах. Заломлення світла на межі двох середовищ.»

Оптикою. У геометричній оптиці використовується поняття світлового променя І розглядаються закономірності поширення світлових променів у різних середовищах І в різних спеціальних оптичних пристроях (наприклад, в лінзах І в приладах, в яких застосовуються лінзи). iconФакультет електроніки. Кафедра електроніки
РК. Поряд з чисто фізичними аспектами, розглядаються І технічні, пов’язані з використанням рк в технологічних процесах, промислових...
Оптикою. У геометричній оптиці використовується поняття світлового променя І розглядаються закономірності поширення світлових променів у різних середовищах І в різних спеціальних оптичних пристроях (наприклад, в лінзах І в приладах, в яких застосовуються лінзи). iconТема 4: Поширення світла в різних середовищах. Заломлення світла на межі двох середовищ
Щоб установити закони заломлювання світла на досліді, скористаємося вже знайомим вам оптичним диском
Оптикою. У геометричній оптиці використовується поняття світлового променя І розглядаються закономірності поширення світлових променів у різних середовищах І в різних спеціальних оптичних пристроях (наприклад, в лінзах І в приладах, в яких застосовуються лінзи). iconПравила стильового оформлення документів різних типів
На сьогодні в Україні застосовуються кілька основних стандартів оформлення документів, які постійно поповнюються. Наприклад, дсту...
Оптикою. У геометричній оптиці використовується поняття світлового променя І розглядаються закономірності поширення світлових променів у різних середовищах І в різних спеціальних оптичних пристроях (наприклад, в лінзах І в приладах, в яких застосовуються лінзи). iconОсновні документи, необхідні для отримання короткотермінової візи
У випадку осіб, які носять окуляри, до фотографії є такі вимоги: незатемнені лінзи, оправа не може закривати жодної частини ока,...
Оптикою. У геометричній оптиці використовується поняття світлового променя І розглядаються закономірності поширення світлових променів у різних середовищах І в різних спеціальних оптичних пристроях (наприклад, в лінзах І в приладах, в яких застосовуються лінзи). iconПохідна функції
Вивчення різних процесів (механічного руху, хімічних реакцій, розширення рідини при нагрівання, значення електричного струму та ін.)...
Оптикою. У геометричній оптиці використовується поняття світлового променя І розглядаються закономірності поширення світлових променів у різних середовищах І в різних спеціальних оптичних пристроях (наприклад, в лінзах І в приладах, в яких застосовуються лінзи). iconТема: Електричний струм у різних середовищах (металах) та його використання Мета
Електронна теорія так пояснює відмінності у властивостях провідників і діелектриків: в одних тілах є вільні носії зарядів, які можуть...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©te.zavantag.com 2000-2017
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи