Відділ освіти Фастівської районної державної адміністрації Районний методичний кабінет Веприцька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Використання сучасних технологій у формуванні мисленевої діяльності учнів на уроках географії icon

Відділ освіти Фастівської районної державної адміністрації Районний методичний кабінет Веприцька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Використання сучасних технологій у формуванні мисленевої діяльності учнів на уроках географії
НазваВідділ освіти Фастівської районної державної адміністрації Районний методичний кабінет Веприцька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Використання сучасних технологій у формуванні мисленевої діяльності учнів на уроках географії
Сторінка1/4
Дата конвертації22.12.2012
Розмір0.63 Mb.
ТипДокументи
  1   2   3   4


Відділ освіти Фастівської районної державної адміністрації

Районний методичний кабінет

Веприцька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів


Використання сучасних технологій

у формуванні мисленевої діяльності учнів на уроках географії


З досвіду роботи

вчителя географії

першої кваліфікаційної категорії

Веприцької ЗОШ І-ІІІ ступенів

Трайдакало Тамари Олексіївни


2011

ЗМІСТ

 1. Подання………………………………………………………………......3

 2. Характеристика…………………………………………………............4

 3. Анотація…………………………………………………………….…….5

 4. Опис змісту досвіду

4.1. Вступ……………………...…………………………………………..7

4.2.Основна частина

4.2.1. Використання нетрадиційних уроків на заняттях географії …...…….8

4.2.2. Активізація мисленевої діяльності школярів шляхом використання

творчих завдань ………………..…………………….…………….…….. 9

   1. Складання сенкенів – один із прийомів активізації мисленевої діяльності …………………………………………………………….….12

4.2.4. Використання головоломок та логічних ланцюжків на уроках

географії …………………………………………………………………………13

4.2.5. Значення використання інформаційно-комп’ютерних технологій на уроках ……………………………………………………………………………16

Висновки. Рекомендації……………………..……………………………..….18

Бібліографія………………………………………………...………...................19

Додатки. Тематична розробка уроків з теми «Внутрішні води»………...….20

Додаток 1. Допоміжні матеріали до теми «Внутрішні води»……….………..43

Додаток 2. Тести до теми «Внутрішні води» …………………………………45

Голові ради РМК

завідуючій РМК

Халюк В.В.


П О Д А Н Н Я


Адміністрація Веприцької ЗОШ І-ІІІ ступенів просить розглянути авторські матеріали «Використання сучасних технологій у формуванні мисленевої діяльності учнів на уроках географії», вчителя географії Трайдакало Тамари Олексіївни, першої кваліфікаційної категорії, з метою експертної оцінки у зв’язку представленням на районну педагогічну виставку «Освіта Фастівщини – 2011» в номінації «Природничо-математична освіта».

Досвід вивчено заступником директора школи з навчально-виховної роботи, затверджено на засіданні педагогічної ради школи, протокол № 3 від 22.02.2011 р.


^ Директор школи: О.М. Янковський


Характеристика

Трайдакало Тамари Олексіївни

вчителя географії

Веприцької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів,

1954 року народження.

Трайдакало Тамара Олексіївна – спеціаліст першої кваліфікаційної категорії, вчителем географії працює 12 років у Веприцькій ЗОШ І-ІІІ ступенів. За час роботи показала себе кваліфікованим, творчим, досвідченим спеціалістом. Досконало володіє прийомами і методами роботи в середній та старщій школі. В своїй діяльності виявляє високий рівень професіоналізму, ініціативи, творчості.

Вчителька має високу теоретичну підготовку, досконало володіє методикою викладання географії. Для її роботи характерний творчий пошук, прагнення педагогічної майстерності, для уроків – чітка, послідовна структура; логічний зв'язок між кожним етапом уроку; доброзичлива атмосфера. Трайдакало Т.О. прищеплює учням навички систематичної праці, виховує відповідальність за результати навчання. Вчителька постійно шукає найбільш оптимальні шляхи розвитку пізнавальної активності учнів, має власну систему роботи. Свою діяльність будує на ефективному поєднанні різноманітних форм і методів включення учнів у пізнавальну діяльність. Організовуючи навчально-виховний процес таким чином, домагається свідомого засвоєння учнями знань, використання їх у практичній діяльності, розвиває у школярів просторове мислення та вміння логічно викладати свої думки стосовно певних географічних об’єктів.

Вчитель забезпечує високу результативність, якість своєї праці. В 2006-2007 н. р. вихованці Тамари Олексіївни здобули І місце у районному етапі VІ обласного огляду-конкурсу робіт учнівської молоді «Топоніміка й освіта рідного краю» та ІІ місце в ІІІ етапі цього ж конкурсу. У 2007-2008 н. р. вчитель підготувала переможців районного етапу Всеукраїнської історико-географічної експедиції «Історія міст і сіл». В 2009-2010 н. р. – ІІ місце у районному етапі ІX обласного огляду-конкурсу робіт учнівської молоді «Топоніміка й освіта рідного краю». У 2010-2011 н. р. підготувала призера І (районного) етапу та учасника ІІ (обласного) етапу Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів МАН в секції «Географія». У 2010-2011 н. р. стала переможцем І (районного) етапу обласного конкурсу «Класний керівник – 2011». Вона є співавтором книги «Фастівщина туристична» (до 85-річчя Фастівського району). На протязі 2007-2009 н. р. – слухач районного опорного закладу на базі Великоснітинської ЗОШ І-ІІІ ступенів. Творчі доробки вчительки включено до збірки за підсумками роботи опорного закладу. За підсумками 2006-2007 н. р. отримувала стипендію голови Фастівської районної адміністрації.

Доброзичлива, товариська, поміркована. Користується авторитетом серед учнів, батьків, вчителів школи та району. Якість її роботи винагороджено грамотою відділу освіти Фастівської районної державної адміністрації.

Директор школи: О.М. Янковський

Анотація

Завданням навчання географії в школі є формування систематизованих знань про навколишній світ, ознайомлення з основними здобутками в географічній науці, оволодіння географічною культурою. Географія акцентує увагу на розумінні закономірностей географічної оболонки – складної системи взаємодії природи і людського суспільства, розвиває принципи раціонального природокористування у процесі господарсько-культурної діяльності на локальному, регіональному і глобальному рівнях.

Важливо в роботі географа залучити школярів до активної діяльності на уроці. Пізнавальний інтерес стає є одним із найважливіших стимулів навчання учнів і допомагає формувати мисленеву діяльність дітей на уроках географії. Зацікавлення матеріалом, який вивчається, допомагає успішно оволодівати ним з мінімальними витратами часу та енергії.

Свою роботу вчитель географії Трайдакало Т.О. будує на ефективному поєднанні різноманітних форм і методів включення учнів у пізнавальну діяльність.

Корисними та доцільними в організації навчально-пізнавальної діяльності при формуванні мисленевої діяльності учнів на уроках географії є використання таких методичних принципів: прийоми зацікавленості учнів привабливістю вивчення даної теми; знаходження цікавого кута зору на тему, під яким матеріал стає не тільки цікавим, а й дивовижним; використання матеріалу з інших предметів; випереджаючі завдання; географічні новини; вправи з логічного мислення.

Застовування таких методів при формуванні мисленевої діяльності учнів в їх взаємозв’язку з новими нетрадиційними методами навчання сприяє активізації навчально-виховного процесу, удосконаленню форм і методів сучасного уроку, викриває нові можливості широкого впровадження в навчальний процес самостійної пізнавальної діяльності учнів, дозволяє залучити всіх учнів класу до активного набуття знань, до творчої діяльності, де всі учні стають учителями, а клас – тими, хто вчиться. Створення творчої атмосфери на уроці сприяє активному залученню учнів до мисленевої діяльності в процесі навчання.

На своїх уроках Трайдакало Т.О., застосовуючи різні форми і методи навчання, намагається робити так, щоб для всіх учнів поступово розкривався світ таємниць і відкриттів, світ різноманіття природи, життя та побуту людей у ній, світ наукових дискусій, поразок та перемог, світ могутності природи і водночас її беззахисності.

Організовуючи навчально-виховний процес таким чином, вчитель домагається свідомого засвоєння учнями знань, використання їх у практичній діяльності, розвиває у школярів просторове мислення та вміння логічно викладати свої думки стосовно певних географічних об’єктів.


^ Заступник директора з навчально-

виховної роботи: О.С.Федорович


ВСТУП

Важливе місце в реалізації завдань загальної середньої освіти належить шкільному курсу географії. Предметом сучасної географії є вивчення просторово-часових взаємозв’язків у географічній дійсності, що є цілісною системою «людина – природа – суспільство – навколишнє середовище». Методологічна установка географії як науки полягає в рухові до істини, прогнозуванні еволюції географічної дійсності.

Психологи твердять, що пізнавальний процес має характер пошуку. Під його впливом у людини повсякчас виникає запитання, відповіді на які вона шукає. При цьому самостійна діяльність відбувається з захопленням, емоційним піднесенням, радістю. Спеціальні досліди доводять позитивний вплив пізнавального інтересу на такі психічні процеси як мислення і пам’ять. Під впливом пізнавального інтересу вони набувають особливої активності, цілеспрямованості.

Таким чином, пізнавальний інтерес стає одним із найважливіших стимулів навчання школярів і допомагає формувати мисленеву діяльність учнів на уроках географії. Зацікавлення матеріалом, який вивчається, допомагає успішно оволодівати ним з мінімальними витратами часу та енергії.

Свою роботу вчитель географії Трайдакало Т.О. будує на ефективному поєднанні різноманітних форм і методів включення учнів у пізнавальну діяльність на основі:

- відбору навчальної інформації;

- застосування проблемного навчання;

- робота із словниками, довідниками, енциклопедіями;

- підвищення інтересу дітей до теоретичних знань;

- встановлення причинно-наслідкових зв’язків, проведення нестандартних занять: «уроків-ярмарок», «уроків-ділові ігри», «уроків подорожей», «екологічного та політичного прогнозів», «уроків-диспутів», «круглих столів» та ін.;

- використання новітніх технологій навчання.

^ Використання нетрадиційних уроків на заняттях географії

Проведення нестандартних занять: «уроків-ярмарок», «уроків-ділові ігри», «уроків подорожей», «екологічного та політичного прогнозів», «уроків-диспутів», «круглих столів» та ін. сприяє розвитку пізнавальних інтересів школярів, допомагає формувати мисленеву діяльність учнів на уроках географії.

Вчитель перпеконана, що зацікавлення на уроці виникає тоді, коли учні залучаються до активної участі в пошуку відповідей на поставлені запитання і знають практичну користь одержаних знань. Ще К.Ушинський писав, що порівняння є основою пізнання і навчання. Тому Трайдакало Т.О. прагне, щоб цифровий матеріал учні запам’ятовували не як цифрову інформацію, а у порівняннях.

Так, при вивченні у 8 класі теми «Фізико-географічне положення України», вчитель використовує кросворд. Робота з цим кросвордом вимагає від учнів пошуку в довіднику площ і назв кількох зарубіжних країн, і це збагачує їхнє знання конкретним матеріалом.1

Б

І

Л

О

Р

У

С

Ь2

М

О

С

К

В

А6

3

У

Г

О

Р

Щ

И

Н

А

М

О

Л

Д

О

В

А
5

Р

У

М

У

Н

Ї

Я
С

Л

О

В

А

Ч

Ч

И

Н

А
7

П

О

Л

Ь

Щ

А

1. Ця країна наш північний сусід, її площа майже в 3 рази менша за площу України.

2. Столиця країни, з якою Україна має найдовший сухопутний кордон.

3. Ця країна наш західний сусід, її площа майже в 7 раз менша за площу України.

4. З цією країною Україна межує на півдні, її площа майже у 18 разів менша за площу України.

5. Площа цього нашого сусіда майже така, як площа країни, з якою наша країна межує на півночі.

6. Площа цього нашого західного сусіда майже в 13 разів менша за площу України.

7. З цією країною наші сухопутні кордони на заході найдовші, її площа майже в два рази менша за площу України.

На уроках таких типів, як «прес-конференція», «ярмарок», «подорож», «економічний прогноз», учні мають змогу висловити свої думки, відстоювати свою позицію, в них розвивається економічне мислення.

При вивченні теми «Країни Західної Європи» (10 клас) Трайдакало Т.О. проводить урок прес-конференцію «Європа – наш спільний дім», на якому учні знайомляться з європейськими «країнами-карликами». Учні заздалегідь вибирають собі країну, яку вони будуть презентувати. На презентацію країни відводиться до 5 хвилин часу.

Так, на «уроці ярмарці» при вивченні теми «Харчова промисловість» (9 клас) учні рекламують продукцію цієї галузі економіки країни, намагаючись знайти покупця. «Урок подорож» в 9 класі вчитель проводить при вивченні теми «Економіко-географічний поділ України». Учні стають «кліматологами», «грунтознавцями», «економістами» і т. д., спільно розв’язують ті чи інші проблеми:

- Як і чому змінюється природне середовище ПТК Лісостепу? Чи можна і чи потрібно зменшити ці зміни?

- Чи сприятливі умови для життя і діяльності людей у Донецькому економічному районі? Як можна їх помітити?

- Скласти економічний прогноз розвитку Північно-Західного економічного району.

- Дати оцінку забезпеченості Столичного економічного району мінеральними ресурсами.

- Запропонувати основні напрямки подальшого розвитку господарства Подільського економічного району.

- Схарактеризувати вплив особливостей рельєфу на господарську діяльність у Карпатському економічному районі і т. д.

^ Активізація мисленевої діяльності школярів шляхом

використання творчих завдань

Корисними та доцільними в організації навчально-пізнавальної діяльності при формуванні мисленевої діяльності учнів на уроках географії є використання таких методичних принципів: прийоми зацікавленості учнів привабливістю вивчення даної теми; знаходження цікавого кута зору на тему, під яким матеріал стає не тільки цікавим, а й дивовижним; використання матеріалу з інших предметів; випереджаючі завдання; географічні новини; вправи з логічного мислення.

Застовування таких методів при формуванні мисленевої діяльності учнів в їх взаємозв’язку з новими нетрадиційними методами навчання сприяє активізації навчально-виховного процесу, удосконаленню форм і методів сучасного уроку, викриває нові можливості широкого впровадження в навчальний процес самостійної пізнавальної діяльності учнів, дозволяє залучити всіх учнів класу до активного набуття знань, до творчої діяльності, де всі учні стають учителями, а клас – тими, хто вчиться. Створення творчої атмосфери на уроці сприяє активному залученню учнів до мисленевої діяльності в процесі навчання.

На своїх уроках Трайдакало Т.О., застосовуючи різні форми і методи навчання, намагається робити так, щоб для всіх учнів поступово розкривався світ таємниць і відкриттів, світ різноманіття природи, життя та побуту людей у ній, світ наукових дискусій, поразок та перемог, світ могутності природи і водночас її беззахисності.

Активність пізнавальної та мисленевої діяльності учнів стимулюється вчителем підбором завдань творчого рівня, наприклад:

Клас

Тема

Завдання

6

Основні форми рельєфу Землі.

Гори.

Подумайте, що відбудеться з горами, якщо земна кора перестане підніматися. А що відбудеться, якщо збільшиться швидкість їхнього підняття? Зробіть висновок щодо ролі зовнішніх і внутрішніх процесів у формуванні рельєфу.

7

Природні зони та висотна поясність Південної Америки

Французький письменник П. Рондьєр на початку своєї подорожі лісами Амазонії назвав їх «зеленим раєм», а через кілька місяців – «зеленим пеклом». Як ви гадаєте, чому письменник змінив образну назву лісів? Які причини, на вашу думку, могли це зумовити?

8

Основні кліматичні показники

Поясніть, чому на узбережжі Чорного та Азовського морів опадів випадає менше, ніж на відстані 40-50 км углиб суходолу.

9

Лісова й деревообробна промисловість

Як ви вважаєте, чому дві третини відходів лісової й деревообробної промисловості не використовуються галуззю? Які виробництва можуть розв’язати завдання з їх раціонального використання?

10

Глобальні проблеми людства

Відомо, що вологі тропічні ліси є «легенями планети». Саме від них багато в чому залежить клімат Землі. І незважаючи на це, вологі тропічні ліси вирубуються з феноменальною швидкістю. Якщо темпи не зменшаться, у найближчі 10-20 років від цієї екосистеми залишаться лише жалюгідні рештки. Чому винищуються ці ліси? Якими будуть наслідки знищення тропічних лісів для людства?Розвитку мисленевої діяльності учнів сприяють і завдання підвищеної складності.

9 клас. Тема «Соціальний комплекс. Сфера послуг». Завдання: Кожен із вас працює у сфері послуг. Це фотоательє, хімчистка, перукарня, їдальня, ремонт телевізорів, холодильників, ательє. Ви, як кваліфіковані спеціалісти свого закладу, маєте написати таке запрошення, яке зацікавило б людей скористатися послугами, які ви надаєте.

8 клас. Завдання: Ви екскурсовод туристичної фірми. Проведіть екскурсію «Найцікавіші місця України» та підготуйте відповідну презентацію.

7 клас. Вивчаючи материки, діти складають кросворди, ведуть щоденник «Пригоди, які сталися зі мною під час поїздки до Південної Америки (чи іншого материка)», створюють презентації «Населення Африки», «Антарктида – льодовий материк», «Цікава Австралія» і т. д.

^ Складання сенкенів – один із прийомів активізації

мисленевої діяльності

Здатність підсумовувати інформацію, схоплювати складні ідеї, відчуття та уявлення і формулювати їх декількома словами, є дуже важливою навичкою. Це вимагає ретельного обміркування на основі глибокого розуміння речей, активної мисленевої діяльності. Щоб досягти цього, Трайдакало Т.О. використовує у всіх класах такий вид роботи, як складання сенкену.

Сенкен – це вірш, який синтезує інформацію і факти у стисле висловлювання, яке описує чи віддзеркалює тему. Слово «сенкен» походить від французького слова «п’ять» і означає вірш, що має п’ять рядків.

^ Приклади сенкенів.


Гори Південна Америка

Високі, величні, Найвологіша, чудова.

Народжуються, ростуть, руйнуються. Заворожує, цікавить, відкриває.

^ Основна форма рельєфу. Це материк багатьох рекордів.

Засніжені. Анаконда.


Чорне море Київ

Таємниче, тепле, Зелене, старовинне,

Приваблює, штормить, дивує. Виробляє, навчає, керує.

Знаходиться на півдні України. Головне місто країни.

^ Сірководень. Мільйонер.

Використання головоломок та логічних ланцюжків

на уроках географії

Для розвитку логічного мислення учнів в своїй роботі Тамара Олексіївна використовує головоломки та логічні ланцюжки. Ось деякі з них:

1) закінчити речення:

а) з висотою температура повітря……………………………;

б) гейзер діє за принципом…………………………………...;

в) хмари складаються з……………………………………….;

г) корінні жителі Австралії…………………………………...;

д) найбільшим озером у системі Великих озер є озеро………………..;

е) у Північній Америці немає природної зони………………………….;

ж) найвища позначка рівнинної території України……………………..;

з) озеро Світязь за походженням…………………………………………;

е) завод з виробництва глинозему знаходиться………………………… .

2) заповнити пропуски в реченні:

а) коли дві літосферні плити……………., то утворюються гори;

б) Австралія – це най…………………..материк планети;

в) у межах України найбільше боліт на…, у долинах…..та……….. .

3) складіть слово і дайте визначення поняття:

а) ф о р с е д і г р а – гідросфера;

б) ї п і р е р – прерії;

в) к н о т а т і к е – тектоніка;

г) у к б о м і а я н а н в н – комбінування.

4) логічний ланцюжок (треба відкинути зайве слово і пояснити чому воно

зайве):

а) термометр; а) Чорне; а) ^ Львів;

б) барометр; б) Каспійське; б) Київ;

в) сейсмограф; в) Азовське; в) Дніпропетровськ;

г) гігрометр. г) Червоне. Г) Харків.

Для розвитку мисленевої діяльності учнів важливе місце в роботі Трайдакало Т.О. займає такий метод навчання як ділові ігри. Урок ділова гра вона використовує для тренування, розвитку творчого мислення, формування практичних умінь, підвищення інтересу до заняття.

Свою діяльність для проведення ділової гри вчитель базує на таких етапах:

 • підготовка класу, учасників, експертів;

 • мета, проблема, завдання;

 • вивчення ситуації (підготовка матеріалу, консультація);

 • процес гри;

 • аналіз, обговорення та оцінка результатів гри.

Після вивчення теми «Клімат України» (8 клас) та виконання практичної роботи І групі «синоптиків» Тамара Олексіївна дає завдання опрацювати дані практичної роботи і скласти опис погоди м. Фастова.

План

 1. Середня температура повітря. Середня температура січня, середня

температура липня.

 1. Добова амплітуда.

3. Атмосферний тиск

 1. Вітер (напрям, сила).

 2. Вологість повітря.

 3. Опади.

ІІ група «синоптиків» складає прогноз погоди (3-4 дні).

ІІІ група «синоптиків» характеризує несприятливі явища і процеси, пов’язані з кліматичними умовами.

Дев’ятикласники вирішують і соціальні проблеми, і проблеми зайнятості населення. Школярі випробовують свої знання в ролі агронома, директора заводу і т. д.

В своїй роботі вчитель також використовує групу методів «Круглий стіл». Ця група методів об’єднує багато різновидів навчальних занять, в основі яких лежить принцип колективного обговорення проблем, що теж стимулює мисленеву діяльність учнів. Наприклад, для проведення конференції на тему «Проблеми та перспективи розвитку й розміщення сфери послуг у нашому селі» (9 клас), запрошуються «спеціалісти» відповідних професій, щоб розглянути дану проблему в різних аспектах. Готуються запитання, відбираються, класифікуються за змістом, адресуються «спеціалістам». До конференції учні готуються заздалегідь (запитання, список літератури, теми рефератів, короткі виступи).

При вивченні теми «Підземні води. Болота» (8 клас) Трайдакало Т.О. проводить дискусію на тему «Осушення боліт». Учасниками цієї дискусії є кілька учнів, завдання решти школярів – спостерігати за полемікою і потім обговорити не лише підсумки дискусії, але й уміння слухати одне одного, відстоювати свою точку зору, висловлюватися по суті проблеми, поважати точку зору опонента. На попередньому етапі підготовки дискусії вчитель пояснює учасникам дискусії послідовність дій під час розв’язання навчальних задач: зібрати матеріал з обговорюваних питань; виявити й описати проблеми; розкрити причини їх виникнення; зібрати інформацію про наявні шляхи розв’язання проблем, запропонувати свої варіанти розв’язання. На попередньому етапі також Тамара Олексіївна формує склад учасників дискусії, планує хід її ведення.

Під час вивчення теми «Глобальні проблеми людства» (10 клас) Трайдакало Т.О. проводить «круглий стіл» на тему «Екологічні проблеми людства». За «круглим столом» зустрічаються «екологи», «біологи», «ґрунтознавці», «журналісти», «представники від населення кожного материка», які намагаються знайти шляхи вирішення цієї проблеми.

^ Значення використання інформаційно-комп’ютерних технологій на уроках

Глобалізація сучасного інформаційного світу призвела до утвердження медіакультури практично в усіх галузях людського життя, в тому числі і в освітньому просторі. Сучасні інформаційні технології відіграють значну роль у формуванні ціннісних орієнтацій сучасної молоді.

Саме використання інформаційно-комп’ютерних технологій дозволяє нам змінити зміст освіти. На погляд вчителя комп’ютерні технології сприяють:

- засвоєнню і учнем, і учителем нових важливих знань, умінь, навичок;

- самоосвіті й самовдосконаленню особистості учня й учителя;

- ідеально підходять для вивчення й викладання географії;

- сприяють формуванню мисленевої діяльності учнів на уроках

географії;

- можуть використовуватися у всіх видах урочної і позаурочної

діяльності.

Досвід Трайдакало Т.О. – це досвід учителя географії, який працює в умовах обмежених технічних можливостей, бо один кабінет інформатики у школі не дозволяє всім учителям у повній мірі використовувати в процесі навчання інформаційно-комунікаційні технології. Але, в міру своїх можливостей, вчитель все ж таки намагається застосовувати ці технології в своїй роботі. Так, при вивченні теми «Політична карта світу» (10 клас), Тамара Олексіївна використовує електронний навчально-методичний комплекс (ЕНМК) по даній темі. Навчальний матеріал в ньому згрупований по розділах і представлений в наочній формі: політична карта світу, як явище, етапи її формування, типологія держав, одиниці політичної карти світу, міжнародні організації, політичні і економічні системи країн різного типу. Для закріплення вивченого матеріалу в кінці кожного розділу представлені вправи з можливістю перевірки відповідей і для самостійної роботи учнів. Особливо учням подобається етап закріплення, коли вони можуть зразу ж побачити оцінку своїх знань.

Організовуючи навчально-виховний процес таким чином, вчитель домагається свідомого засвоєння учнями знань, використання їх у практичній діяльності, розвиває у школярів просторове мислення та вміння логічно викладати свої думки стосовно певних географічних об’єктів.


Висновки


Вчитель географії Трайдакало Т.О. переконана, що зацікавлення на уроці виникає тоді, коли учні залучаються до активної участі в пошуку відповідей на поставлені запитання і знають практичну користь одержаних знань. Тоді пізнавальний інтерес стає одним із найважливіших стимулів навчання школярів і допомагає формувати мисленеву діяльність учнів на уроках географії.

Здатність підсумовувати інформацію, схоплювати складні ідеї, відчуття та уявлення і формулювати їх декількома словами, є дуже важливою навичкою. Це вимагає ретельного обміркування на основі глибокого розуміння речей, активної мисленевої діяльності.

Організовуючи навчально-виховний процес таким чином, вчитель домагається свідомого засвоєння учнями знань, використання їх у практичній діяльності, розвиває у школярів просторове мислення та вміння логічно викладати свої думки стосовно певних географічних об’єктів.


Рекомендації


Досвід роботи вчителя географії Трайдакало Т.О. вивчено адміністрацією Веприцької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів та педагогічним колективом даної школи. Матеріали досвіду вчителя рекомендується використовувати на уроках в початкових класах, також ознайомити з педагогічним досвідом вчительки на методичних семінарах вчителів географії.

Заступник директора з навчально- О.С.Федорович

виховної роботи


Бібліографія


1. Вітенко І., Марцинишин В. Практичні роботи з географії України . –

Тернопіль,1999.

2. Географія та основи економіки в школі. – 1999, - № 4. С. 20-22; 2001, –

№ 4. – С. 33-35; 200, - № 6. – С. 2-3; 2003, - № 6. – С . 23-25.

3. Малая О. І. Інтерактивні та ігрові форми навчання на уроках географії //

Географія, краєзнавство, туризм. – 2002. № 3.

4. Душина И. В., Таможня Е. А., Пятунин В. Б. Методика и технология

обучения географи в школе. – М., 2002. – С. 139-150,

5. Корнєєв В. П. Технології в навчанні географії. – Харків: Основа, 2004. –

112 с.

6. Пометун О., Пироженко Л. Сучасний урок. Інтерактивні технології

Навчання. – К., 2004. – С. 64-66.

7. Пометун О. Енциклопедія інтерактивного навчання. – Київ., 2007. – С. 142.


Додатки


Розробка уроків з теми

«Внутрішні води»

8 клас


  1   2   3   4Схожі:

Відділ освіти Фастівської районної державної адміністрації Районний методичний кабінет Веприцька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Використання сучасних технологій у формуванні мисленевої діяльності учнів на уроках географії iconВідділ освіти Фастівської районної державної адміністрації Районний методичний кабінет Веприцька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Формування основ національної свідомості учнів початкових класів
Веприцькій зош І-ІІІ ступенів. За час роботи показала себе кваліфікованим, творчим, досвідченим спеціалістом. Досконало володіє прийомами...
Відділ освіти Фастівської районної державної адміністрації Районний методичний кабінет Веприцька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Використання сучасних технологій у формуванні мисленевої діяльності учнів на уроках географії iconВідділ освіти Фастівської районної державної адміністрації Районний методичний кабінет Великоснітинська загальноосвітня школа І – ІІІ ступенів дидактичні ігри на уроках математики в 1 класі
Затверджено шкільним методичним об’єднанням вчителів початкових класів (додаток до протоколу №3 від 28. 02. 2013 р.)
Відділ освіти Фастівської районної державної адміністрації Районний методичний кабінет Веприцька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Використання сучасних технологій у формуванні мисленевої діяльності учнів на уроках географії iconВідділ освіти Фастівської районної державної адміністрації Веприцька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Формування культури поведінки молодших школярів
Веприцької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів просить розглянути авторські матеріали вчителя початкових класів Коноваленко Наталії...
Відділ освіти Фастівської районної державної адміністрації Районний методичний кабінет Веприцька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Використання сучасних технологій у формуванні мисленевої діяльності учнів на уроках географії iconВідділ освіти Фастівської районної державної адміністрації Районний методичний кабінет Використання індивідуального методу навчання на уроках фізичної культури
Опис змісту досвіду роботи з проблеми «Використання індивідуального підходу на уроках фізичної культури»
Відділ освіти Фастівської районної державної адміністрації Районний методичний кабінет Веприцька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Використання сучасних технологій у формуванні мисленевої діяльності учнів на уроках географії iconВідділ освіти Бориспільської районної державної адміністрації Районний методичний кабінет Сошниківська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Семінар-практикум
Учасники семінару: заступники директорів з виховної роботи, методисти рмк, рбдют
Відділ освіти Фастівської районної державної адміністрації Районний методичний кабінет Веприцька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Використання сучасних технологій у формуванні мисленевої діяльності учнів на уроках географії iconВідділ освіти Фастівської районної державної адміністрації Районний методичний кабінет Використання проблемно-діалогічного методу на уроках історії
Впровадження проблемно-діалогічного методу на уроках історії
Відділ освіти Фастівської районної державної адміністрації Районний методичний кабінет Веприцька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Використання сучасних технологій у формуванні мисленевої діяльності учнів на уроках географії iconКатеринопільська районна державна адміністрація Відділ освіти Методичний кабінет Мокрокалигірська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів
Використання інформаційно-комунікаційних технологій у навчально-виховному процесі сприяє підвищенню його ефективності, всебічному...
Відділ освіти Фастівської районної державної адміністрації Районний методичний кабінет Веприцька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Використання сучасних технологій у формуванні мисленевої діяльності учнів на уроках географії iconДержавної адміністрації Районний методичний кабінет Верхняцький навчально-виховний комплекс «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №1 ліцей»
Верхняцького навчально-виховного комплексу «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №1-ліцей», протокол №6 від 28 лютого 2011 р
Відділ освіти Фастівської районної державної адміністрації Районний методичний кабінет Веприцька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Використання сучасних технологій у формуванні мисленевої діяльності учнів на уроках географії iconРайонний методичний кабінет відділу освіти Бориспільської рда сошниківська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів
Тема. Міжпредметні зв’язки на уроках економіки та в позаурочній профорієнтаційній роботі
Відділ освіти Фастівської районної державної адміністрації Районний методичний кабінет Веприцька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Використання сучасних технологій у формуванні мисленевої діяльності учнів на уроках географії iconРішення колегії відділу освіти від 3 червня 2009 року з питання «Про Положення про районний методичний кабінет відділу освіти Фастівської рда»
Міністерства освіти і науки України від 08 грудня 2008 р. №1119 «Про затвердження Положення про районний (міський) методичний кабінет...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©te.zavantag.com 2000-2017
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи