Методичні рекомендації вчителям 1-2 класів на 2013-2014 навчальний рік icon

Методичні рекомендації вчителям 1-2 класів на 2013-2014 навчальний рік
Скачати 64.39 Kb.
НазваМетодичні рекомендації вчителям 1-2 класів на 2013-2014 навчальний рік
Дата конвертації18.11.2013
Розмір64.39 Kb.
ТипМетодичні рекомендації

Методичні рекомендації вчителям 1-2 класів на 2013-2014 навчальний рік


ВСТУП

Надто складно передбачити майбутнє наших дітей, покладаючи на школу завдання забезпечити їх знаннями на все життя. Нестабільність світу, інтенсивність соціально-економічних і технологічних змін зумовлюють потребу вчитися впродовж життя. Тому в сучасній школі на перший план ставиться не накопичення дитиною інформації, а засвоєння нею інтелектуальних технік, які є складовими культури і невід’ємною частиною змісту освіти. Епіцентром у навчанні має бути інтерес, розвиток пізнавальної активності школярів, формування в них позитивного ставлення до процесу і результатів своєї праці.

Відповідно до Національної доктрини розвитку освіти, основними напрямами оновлення змісту навчання є особиста орієнтація системи освіти, пріоритет загальнолюдських і національних цінностей; забезпечення якості на основі новітніх досягнень науки, культури і соціальної практики.

2012-2013 навчальний рік був роком роботи за оновленим Державним стандартом початкової освіти. За результатами роботи вчителів перших класів були зібрані рекомендації вчителям майбутніх первачків з метою поліпшення їхньої роботи, надання методичної допомоги.


^ ЗАГАЛЬНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ


 • Ігрова діяльність повинна бути домінуючою під час навчання.

 • Створювати ситуації позитивного оцінювання діяльності дитини.

 • Створювати на уроках такі умови, коли б невдоволеність від невдачі спонукатиме дитину шукати кращі способи навчальної діяльності.

 • Доцільно вчити дітей здійснювати не лише самооцінку, а й взаємооцінку, колективну оцінку.

 • Широко використовувати сучасні технології навчання.

 • Забезпечувати посильне фізичне навантаження першокласників.


Дорослим слід не терпіти, не чекати, доки дитина адаптується до школи та почне вчитися «нормально», а всіляко допомагати безболісно пережити всі складнощі адаптаційного (первинного) етапу шкільного життя і відкривати горизонти учіння, крок за кроком, неспішно, але радісно, впевнено.

Дорослі мають адаптуватися до першокласника: а) пізнати його таким, яким він є, б) вивчити всі його індивідуальні особливості, в) зрозуміти всі «примхи» та прийняти його у свої обійми.

Найперше завдання вчителя: пізнати, прийняти душею і закохати у себе маленького учня.


«Десь у потаємному куточку серця в кожної дитини своя струна, вона звучить на свій лад, і щоб серце відгукнулось на моє слово, треба настроїтися самому на тон цієї струни» - так розумів свою виховну ціль великий педагог Василь Сухомлинський.

Шкільний ритм слід адаптувати до рівня розвитку шестирічок та поступово «вирівнювати» їхню пізнавальну сферу і довільну регуляцію поведінки.

Педагогам корисно подбати про належний режим графічних вправ: коли, як, де і скільки хвилин можуть писати діти. Широко практикувати спеціальні вправи для тренування дрібної моторики дітей (це вже завдання для психологічної служби ДНЗ і початкової школи).

Бажано, щоб психологічна служба дошкільного закладу, аналізуючи рівень готовності старших дошкільників до шкільного учіння, враховувала якісну характеристику індивідуальних особливостей дошкільної зрілості окремої дитини, які є важливими для шкільного життя. З цією характеристикою необхідно ознайомити батьків, щоб підготувати їх до грамотної підтримки школяра з перших кроків входження у нове життя.


^ РЕКОМЕНДАЦІЇ ВЧИТЕЛЯМ ПЕРШИХ КЛАСІВ


на 2013-2014 навчальний рік


Від психолога:

 • Надавайте дітям більше самостійності. Нехай дитина робить «відкриття» сама, не поспішайте давати їй знання в готовому вигляді.

 • Створюйте позитивний емоційний фон. Відмічайте його «ріст», терпимість, старанність. Дуже важливі інтонація, емоційне забарвлення висловлювання, зверненого до дитини.

 • Не можна дозволяти, щоб негативна оцінка діяльності дитини розповсюджувалася на його особистість, тобто дитину треба критикувати за його поведінку. Оцінка особистості блокує розвиток дитини і формує комплекс неповноцінності, як наслідок, і занижену самооцінку, і рівень притягань.

 • Стимулюйте участь дитини в колективних справах, іграх.

 • Привчайте дитину визнавати й адекватно виконувати правила, запропоновані дорослим.

 • Інтерес – найкраща з навчальних мотивацій, він робить дітей по-справжньому творчими особистостями і дає їм можливість відчути задоволення від інтелектуальних занять.

 • Пов’язуйте нові знання з раніше засвоєними, зрозумілими.

 • Повторюйте вправи. Розвиток інтелектуальних здібностей дитини визначається часом і практикою. Якщо якась вправа не виходить, зробіть перерву, поверніться до неї пізніше або запропонуйте дитині більш легкий варіант.

 • Уникайте незадовільної оцінки. Ніколи не підкреслюйте слабості дитини у порівнянні з іншими дітьми. Формуйте у неї впевненість у своїх силах.Від вчителів перших класів минулого, 2012-2013, навчального року:

 • Добре вивчити зміст навчальних програм 1 класу.

 • Ознайомитися зі змістом підручників, за якими будуть працювати, щоб підготувати потрібний матеріал (дидактичний, ілюстративний тощо).

 • Для уроків підготувати більше ігрового матеріалу.

 • За можливістю збільшити адаптаційний період (до 3-4 тижнів).

 • Вчителю необхідно мати великий запас ігор: дидактичних, рухливих, настільних.


Враховуючи досвід роботи у 2012-2013 н.р. щодо впровадження і реалізації Держстандарту рекомендуємо вчителям, які будуть вести перші класи у 2013-2014 н.р. звернути увагу на методичну підготовку до навчального року. Не всі посібники на достатньому рівні відповідають новій програмі.

Так з математики заздалегідь опрацювати підручник, тому що об’єм матеріалу, призначений для одного уроку або недостатній, або перевантажений.

Зверніть увагу на ілюстративний матеріал підручника природознавства. Він нецікавий, дрібний, відсутні схеми, малюнки, які допомогли у роботі. Тому все це краще підготувати заздалегідь: приладдя для дослідів з водою, ґрунтом, колекції гірських порід тощо. Зошит на нашу думку мати необхідно.

Впровадження стандарту неможливо без урахування і використання новітніх технологій, а саме: здоров’язбережувальної, розвиваючих ігор, особистісно зорієнтованного навчання тощо. Тому вважаємо за необхідне підготувати методичний кейс з накопиченням матеріалу щодо їх реалізації.

Не відслідковується взаємозв’язок між навчальними предметами та вивченням деяких тем. Так з української мови тема «Час. Часові відношення» вивчається на початку року, коли з математики ця тема розглядається у кінці навчального року.

На деякі теми відводиться лише один урок, тому їх необхідно використовувати випереджувальне ознайомлення.

Провести роботу з батьками щодо ознайомлення з новими вимогами, які зазначені у оновленому Держстандарті, щоб запобігти конфліктним ситуаціям.

Якщо вчитель намагається використовувати у роботі знаки-заохочення, то донести батькам, що вони не відповідають бальній системі, а є лиши відзнакою за старання.


^ РЕКОМЕНДАЦІЇ ВЧИТЕЛЯМ ДРУГИХ КЛАСІВ


на 2013-2014 навчальний рік


Від психолога:

 • У другокласників, як і у першокласника, над всіма психічними процесами домінує наочно-дієве та наочне-образне мислення. Починається розвиток словесно-логічного й образного мислення. Тому, пояснюйте ваші думки наочно, на конкретних прикладах.

 • Необхідно розвивати словесно-логічне мислення. Зробити це можна за допомогою додаткових питань «чому?», «навіщо?» т. ін.

 • Другокласник продовжує пристосовуватися до системи вимог дорослих, пов’язаних з його навчальною діяльністю, і починає пристосовуватися до системи вимог однолітків під час спілкування з ними. Формуйте впевненість у своїх силах, розвивайте навички спілкування, навички вирішення конфліктних ситуацій, хваліть за успіхи, створюйте ситуації успіху, відмічайте найменші просування.

 • У другокласника продовжується закріплення внутрішньої позиції. Дитина навчається самостійному контролю, а потім і оцінці особистої діяльності. Формуйте позитивну самооцінку, самоконтроль.

 • Пам’ятайте! Коло спілкування другокласника залежить від оцінки дорослих: вчителя, батьків. Дитина спілкується з тими, кого дорослі схвалюють.^ Від методичної служби:

 • Вивчити інструктивно-методичний лист МОН України «Організація навчально-виховного процесу в початкових класах загальноосвітніх навчальних закладах у 2013-2014 навчальному році», методичні рекомендації методичного центру, ОІПОПП та районного відділу освіти.

 • Досконало вивчити зміст програм для 2 класу.

 • Години варіативної складової використовувати за вибором навчального закладу та реалізовувати їх навчальними програмами, які мають гриф МОН України.

 • Продовжувати будувати навчально-виховний процес здійснюючи компетентнісний підхід та ідеї особистісно зорієнтованого навчання.

 • Організовувати укладання розкладу уроків, враховуючи динаміку розумової працездатності учнів.

 • Використовувати такі прийоми та методи роботи з дітьми, які забезпечать різноманітну активну практичну діяльність кожного учня.

 • Використовувати здоров’язбережувальні технології в навчальному процесі.

- Ознайомитися з методичним аналізом підручника «Літературне читання» (авт. О. Я. Савченко), «Українська мова» (авт. М. С.Вашуленко, С. Г. Дубовик), «Математика» (авт. М. В.Богданович, Г. П. Лишенко), «Природознавство» (авт. Т. Г. Гільберг, Т. В. Сак ) для 2-го класу: зміст, структура, методичні настанови (журнал «Початкова школа» № 5 2013, с.1)


Підготувала методист РМЦЗО Бадюк Т.К.

за матеріалами мережі Інтернет та професійних виданьСхожі:

Методичні рекомендації вчителям 1-2 класів на 2013-2014 навчальний рік iconМетодичні рекомендації щодо викладання трудового навчання (технологій), креслення 2013/2014 н р
Міністерства від 01. 06. 2012 року №1/9-426 «Щодо інструктивно-методичних рекомендацій із базових дисциплін» (Інформаційний збірник...
Методичні рекомендації вчителям 1-2 класів на 2013-2014 навчальний рік iconПлан роботи міського методичного об’єднання „ веселка здоров’Я на 2013-2014 н р. № п/п Заходи на навчальний рік
Про організацію роботи в дошкільних навчальних закладах у 2013-2014 н р. (інструктивно-методичні рекомендації лист мон україни від...
Методичні рекомендації вчителям 1-2 класів на 2013-2014 навчальний рік iconПлан роботи міського методичного об’єднання соціальних педагогів загальноосвітніх навчальних закладів міста прилуки на 2013 -2014 навчальний рік
Про інструктивно-методичні рекомендації щодо діяльності працівників психологічної служби у 2013-2014 навчальному році
Методичні рекомендації вчителям 1-2 класів на 2013-2014 навчальний рік iconПлан роботи міського методичного об’єднання практичних психологів загальноосвітніх навчальних закладів та цтдю міста прилуки на 2013 -2014 навчальний рік
Про інструктивно-методичні рекомендації щодо діяльності працівників психологічної служби у 2013-2014 навчальному році
Методичні рекомендації вчителям 1-2 класів на 2013-2014 навчальний рік iconМетодичні рекомендації щодо вивчення ім у 2-му (2-й рік навчання) класі в 2013/2014 н р. Другий рік вивчення ім, що розпочинається з 2013/2014 н р. передбачає дві години
Методичні рекомендації щодо вивчення ім у 2-му (2-й рік навчання) класі в 2013/2014 н р
Методичні рекомендації вчителям 1-2 класів на 2013-2014 навчальний рік iconМетодичні рекомендації щодо викладання предметів духовно-морального спрямування на 2013–2014 навчальний рік
Ка» (1–11 класи) (архиєпископ Филип, Євнух М. Б., І. Ковровський та ін.), «Основи християнської етики» (5–8 класи) (Жуковський В....
Методичні рекомендації вчителям 1-2 класів на 2013-2014 навчальний рік iconПлан методичної роботи Хомутецької зош І ііі ст на 2012 -2013 навчальний рік
Опрацювання листа мону №1/9 – 426 від 20. 06. 2012р. “Методичні рекомендації щодо вивчення базових дисциплін у 2013/2014 навчальному...
Методичні рекомендації вчителям 1-2 класів на 2013-2014 навчальний рік iconПлан роботи міського методичного об`єднання „ Музичний вернісаж на 2013 2014 н р. № п/п Заходи на навчальний рік
Про організацію роботи в дошкільних навчальних закладах у 2013-2014н р. (інструктивно-методичні рекомендації)
Методичні рекомендації вчителям 1-2 класів на 2013-2014 навчальний рік iconРозклад уроків 1-4 класів на 2013-2014 навчальний рік

Методичні рекомендації вчителям 1-2 класів на 2013-2014 навчальний рік iconМетодичні рекомендації вчителям початкових класів щодо створення ситуацій успіху під час навчальних занять у школі І ступеня
Вчитися. Щоб підвищити робочий тонус, збільшити продуктивність навчальної роботи, а також допомогти кожному молодшому школяреві усвідомити...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©te.zavantag.com 2000-2017
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи