Методичні рекомендації уроки географії у 9 класі по темі icon

Методичні рекомендації уроки географії у 9 класі по темі




Скачати 302.72 Kb.
НазваМетодичні рекомендації уроки географії у 9 класі по темі
Голівська О.В
Дата конвертації24.12.2012
Розмір302.72 Kb.
ТипМетодичні рекомендації





ВІННИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ

НАУКОВО-МЕТОДИЧНИЙ КАБІНЕТ



СЕРІЯ «МАЙСТЕР-КЛАС»



МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ


Уроки географії у 9 класі по темі








Випуск №3

2012

Серія «Майстер-клас»


Автор:

Голівська О.В. – вчитель географії Великокрушлинецької ЗОШ І-ІІ ст.


Рецензент:

Столяренко В.О. – методист ВРНМК


Пропонований методичний посібник продовжує серію «Майстер-клас», у якій узагальнена педагогічна практика вчителів географії Вінницького району.

Посібник вміщує авторські розробки уроків з теми «Географічна характеристика Вінницької області» у 9 класі.

Розраховано на вчителів географії, учнів, студентів географічних факультетів.


Відповідальний за випуск:

^ Мельник Т.І. – завідувач РНМК


Комп’ютерна верстка:

Громлюк О.А. – методист ЦІТЗЗО ВР


Географія 9 клас

Урок № 1


Тема: Вінницька область.Географічне положення, межі,

розміри області.

Природні умови і ресурси області, їх оцінка.

Географічні назви області в минулому і тепер.


Мета:Розширити знання учнів про географічне положення, межі,

розміри , основні риси природніх умов та природні ресурси

області; розвивати вміння аналізувати фізико-географічну

карту; удосконалювати навички роботи з додатковою

літературою;розвивати логічне мислення;сприяти вихованню

патріотичних почуттів, любові до рідної природи.


Обладнання:фізична й тектонічна карти України,атласи,

інструктивні картки,додатковий матеріал,колекції корисних

копалин, листи базових знань зошит для практичних робіт


^ Тип уроку: вивчення нового матеріалу.


Епіграф: «Пізнай свій край... себе, свій рід, свій

народ,свою землю- і ти побачиш свій

шлях у житті».

(Г.Сковорода)


^ ХІД УРОКУ:


І.Організаційний момент.

Учитель перевіряє з яким настроєм учні прийшли на урок.

Для цього він використовує кольорові смужки: червона-

знервовані,синя-трохи хвилюються, зелена- спокійні, врівноважені Учні обирають смужку свого настрою і піднімають угору.

Учитель бажає всім гарного настрою та плідної роботи на уроці.

Клас поділено на групи по 3-4 учні, які отримали

випереджувальне завдання на попередньому уроці : вирушити в

уявну подорож по Вінниччині,вивчити та описати природу рідного

краю.Учні самостійно обирають керівника експедиції, який

координує роботу всіх груп, розприділяє обов’язки між групами.


ІІ.Актуалізація опорних знань.

Учитель.

Від крутих берегів Дністра на півдні до Придністровської височини на півночі,від гірського пасма Карпат на південному заході до безкраїх рівнин Причорномор”я на південному сході розкинулась територія, що носить назву Поділля.

Відома українська поетеса Леся Українка писала:

Красо України, Подолля!

Розкинулось мило, недбало!

Здається, що зроду недоля,

Що горе тебе не знавало!

Онде балочка весела,

В ній хороші, красні села.

Там хати садками вкриті,

Срібним маревом повиті,

Коло хат стоять тополі,

Розмовляють з вітром в полі.


1.1.Фронтальне опитування.

-Що можна сказати зі слів поетеси про географічне положення

Поділля?

-Які області входять в географічні межі Поділля?

- Яке походження слів «Поділля», «Вінниця» ?


1.2.Прийом «Асоціація»


Вінницька область


ІІІ.Мотивація навчальної діяльності.

3.1.Прийом «ДЧЦМЗ»

(Для Чого Це Мені Знадобиться)

Отже,тема уроку- «Вінницька область.Географічне положення.Природні умови і ресурси»

-Що ви хотіли б більше узнати про Вінницьку область?

-Для чого потрібна ця інформація?

(Відповіді учнів)

-Ось ми з вами і назвали мету нашого уроку:докладно ознайомитися з природними умовами і ресурсами Вінницької області, визначити її географічне положення, щоб цінувати і берегти природні скарби свого краю.Епіграфом нашого уроку стануть слова відомого українського філософа Григорія Сковороди:

«Пізнай свій край... себе, свій рід, свій народ, свою землю – і ти побачиш свій шлях у житті».


^ IV.Вивчення нового матеріалу.


4.1.Робота з «Листом базових знань»

№ п/п

Перелік базових знань

Критерії

1.


2.


3.


4.


5.


6.


7.


8.


9.


10.

11.

12.

Знати поняття «ФГП», «рельєф», «платформа», «природні умови», «природні ресурси»

Знати площу Вінницької області,положення в Україні, вміти порівнювати з деякими державами світу.

Знати крайні точки області, протяжність території.

Знати положення відносно геотектонічних структур.

Знати положення по відношенню до великих форм рельєфу.

Знати походження географічних назв своєї області в минулому і тепер.

Уміти орієнтуватися за картою

(номенклатура)

Знати родовища корисних копалин,умовні знаки.

Знати кліматичні особливості Вінницької області.

Знати типи грунтів.

Знати поверхневі води області.

Рослинний та тваринний світ області.


Разом:

1 бал


1 бал


1 бал


1 бал


1 бал


1 бал


1 бал


1 бал


1 бал


1 бал

1бал

1 бал


12 бал

^ 4.2.Словникова робота.

Повторення понять

Учні пригадують визначення понять «ФГП», «рельєф», «платформа», «природні умови», «природні ресурси».


^ 4.3.Робота з фізичною картоюУкраїни та контурною картою.

Завдання 1.

Користуючись картою та статистичним матеріалом в атласі,назвіть площу області,кількість населення та порівняйте

з іншими областями.


^ Вінницька область


Площа-26,5тис.км, 4,4% території України.

За величиною території серед 24 адміністративних областей та

Автономної Республіки Крим Вінниччина поділяє 11 місце з

Донецькою областю.

Населення -1772,4 тис.чол.(05.12.2001р.)


Нанести межі Вінницької області на контурну карту.


Завдання 2.

Визначити положення області в Україні.

-З якими адміністративними одиницями межує Вінницька область?


Нанести на контурну карту області та країни з якими межує

Вінницька область.


Завдання 3.

Порівняйте за рисунком 1 розміри області з деякими державами світу. Зробіть висновок.


Завдання 4.

Визначити крайні точки області.

Вінницька область

Північна-49 53 пн.ш.

Південна-48 04 пн.ш.

Західна -27 35 сх.д.

Східна – 30 02 сх.д.

Географічний центр області знаходиться у Немирівському районі

біля села Тернівка (30 02 сх.д.)


Завдання 5.

Визначити протяжність області з півночі на південь та із заходу на схід за допомогою масштабу і градусної сітки географічної карти.

(1-50 паралелі дорівнює 71,7 км )

Протяжність території Вінницької області з півночі на південь -204 км, зі сходу на захід -196км.


^ 4.4.Дидактична гра «Експедиція до Поділля»

Керівник експедиції:

-Тривалий час учасники експедиції вивчали подільський край.У її складі були спеціалісти з багатьох наук.

(Знайомить з учасниками експедиції).

Ми нещодавно повернулися і готові розповісти про свої дослідження, відповісти на запитання.

(Учасники експедиції по черзі розповідають про рельєф, користні копалини , грунти , клімат , внутрішні води, рослинний і тваринний світ Вінницької області,походження географічних назв; розповіді доповнюють ілюстраціями,схемами, малюнками)


^ Картка завдань учасника експедиції

Група 1.

-Назвіть тектонічні структури , у межах яких розташована Вінницька область.

-Якими формами рельєфу характеризується територія області?

-Назвіть найбільші та найменші абсолютні висоти.

Зробіть висновок.


Група 2.

-Визначте, які мінерально-сировинні ресурси найбільш поширені у

Вінницькій області.

-Запропонуйте шляхи найбільш раціонального використання

мінерально-сировинних ресурсів.


Група 3.

-В якому кліматичному поясі лежить територія області.

-Укажіть тип клімату, кліматичні показники(середня температура січня, липня, кількість опадів,переважаючі вітри).


Група 4.

1.Охарактеризувати поверхневі води Вінницької області.

2.Проблема збереження водних ресурсів області.


Група 5.

1.Які типи грунтів поширені у Вінницькій області?

2.Поясніть чому грунти потребують охорони?

3.Ваші пропозиції щодо відновлення грунтів?


Група 6.

1.Різноманітність рослинного світу Вінницької області, рослинні угрупування.

2.Рослини занесені до Червоної книги.


Група 7.

1.Різноманітність тваринного світу Вінницької області.

2.Рідкісні і цінні тварини.

3.Тварини, занесені до Червоної книги України.


Група 8.

1.Географічні назви області в минулому і тепер.

2.Мікротопоніми нашого села.


^ V.Узагальнення і закріплення знань.

5.1.Бесіда

-Чому вивчення природи будь-якої території ми розпочинаємо з

вивчення її географічного положення ?

-Яке географічне положення Вінницької області?

-У межах яких великих форм рельєфу розташована територія Вінницької області?

-Які типи і форми рельєфу поширені на території Вінницької області?

-На які корисні копалини багата наша область?

- В якому кліматичному поясі розташована наша область?

-Які типи грунтів найпоширеніші в нашій області?

-Назвіть найпоширеніші рослини .

-Які тварини трапляються найчастіше?

-Назвіть найбільші річки області.


^ VI.Підсумок уроку.

6.1.Прийом «Незакінчене речення»

Учитель:

-Уявіть, що я журналіст і мені необхідно взяти у вас інтерв’ю з теми, що сьогодні вивчили.Говорити ви будете в мікрофон.

Не коментуйте відповідей інших;

Коли хто-небудь висловлюється, всі інші не мають права перебивати, викрикувати з місць.Починайте речення з фрази...


-«Сьогодні на уроці я ...(навчився, довідався)...»

-«Отримана інформація дозволила нам зробити висновок, що...»

-«На сьогоднішньому уроці для мене найбільш важливим відкриттям було...»


^ 6.2.Самооцінювання за листами базових знань.


Оцініть свою роботу на уроці, аргументуючи рішення.


VII.Домашнє завдання.

1.Опрацювати опорний конспект.

2.Творче завдання:скласти кросворди, вірші за темою.

3.Підготувати повідомлення на тему: «Відомі люди нашого краю»,

«Народні звичаї та календарні обряди»


Географія 9 клас.

Урок №2


Тема:Населення Вінницької області.

Практична робота №10Нанесення на контурну карту

області найважливіших господарських і культурних об’єктів,

складання проекту перспективного розвитку області.


Мета:поглибити систему знань про населення та трудові ресурси

Вінницької області;ознайомити учнів із сучасною кількістю

населення області, дослідити причини, що впливають на

виникнення демографічної кризи.Провести соціологічне

дослідження кількісного складу сімей учнів класу.Ознайо-

мити з особливостями культури і побуту місцевого

населення.Формувати вміння будавати діаграми, аналізувати

їх ,проводити статистичну обробку даних.Виховувати

патріотизм, почуття національної гідності.


Обладнання:карта населення України, атласи, статистичні дані,

схеми, діаграми, плакати, посібник «Географія

Вінницької області»,зошит,додаткова література,зошит

для практичних робіт


Тип уроку:урок формування нових знань з елементами

проблемного викладу матеріалу та виконання

практичної роботи


^ ХІД УРОКУ


І.Організаційний момент

Перевірка готовності робочого місця учня до уроку-самоперевірка, самооцінка.


ІІ.Актуалізація опорних знань.

^ 2.1. «Географічний футбол»


Учитель, кидаючи м’яч учневі, називає запитання, на яке той повинен швидко відповісти.


1.З якою країною межує наша область?

2.Якими природними ресурсами забезпечена?

3.Найбільші родовища корисних копалин

4.Найпоширеніші типи грунтів.

5.Кількість районів.

6.Назва обласного центру походить від ...

7.Кількість опадів.

8.Найбільші річки..

9.Найпоширеніші рослини.

10.Найпоширеніші види тварини.


^ 2.2.Прийом «Допоможіть товаришу!»


В учня на аркуші паперу було записано десять об’єктів області або району, які він мав позначити вдома на контурній карті.Випадково аркуш потрапив до його молодшого брата, який зіпсував частини аркуша.Коли старший брат узявся до роботи, то виявив, що в записаних назвах стерто частину літер:


Допоможіть товаришу відновити записи.

^ 2.3.Перевірка творчих домашніх завдань.

Учні зачитують вірші, кросворди про рідний край.


ІІІ.Мотивація навчальної діяльності

3.1.Прийом «Практичність теорії»

Учитель

Людина-найбільше багатство кожної держави.

-Яка стаття Конституції України підтверджують цей факт?

(Діти зачитують статтю 3 Конституції України, підтверджуючи

цей факт) .


«Людина,її життя і здоров’я, честь і гідність , недоторканість і безпека визначається в Україні найвищою соціальною цінністю».


-Що відбувається з населенням Вінницької області?

-Які тенденції характерні ?

-Які найбільші міста?

-Які особливості культури і побуту місцевого населення?

Це ми і спробуємо з’ясувати сьогодні на уроці.

Учитель записує тему уроку на дошці.


^ IV.Очікування від уроку.


-Всі ви почули тему уроку.Напишіть, будь-ласка, на стікерах ваші очікування від уроку і прикріпіть їх на ватмані.

(Біля дошки висить ватман із зображенням контурів Вінницької області).Учні прикріплюють стікери- «обличчя» на ватман.


^ V.Вивчення нового матеріалу.


5.1.Робота зі словником термінів.

Повторення вивченого.

На дошці записані терміни з вивченої теми, учні пояснюють їх

значення.


Демографія, густота населення, демографічна криза, трудові ресурси,урбанізація,агломерація, нація.


^ 5.2.Прийом «Чиста дошка»

На дошці записано план уроку


1.Історія заселення території області.

2.Населення і трудові ресурси Вінницької області.

3.Демографічна ситуація.

4.Найбільші міста області. Адміністративні райони.

^ 5.Особливості культури і побуту місцевого населення.


В міру того, як вивчається питання плану його поступово витирають з дошки


1.Прийом «Домашня заготовка»

Повідомлення «Найдавніші поселення на території Вінницької області»

-Коли вперше з’явилася людина на території Вінницької області?

-Назвіть державні утворення до яких входила територія області в різні історичні епохи.


Додаток 1.

Найдавніші поселення на території Вінницької області

Територія Поділля була заселена людьми з кам’яного віку.Найдавніші сліди життєдіяльності людини зафіксовані на ториторії середнього Подністровя поблизу с.Лука-Врубливецька(Камянець-Подільський району Хмельницької області), с.Кочурова (Гайсинського району Вінницької області).

У період пізнього палеоліту (35-10 тис. років тому) кількість населення на Поділлі збільшується.Відкриті стоянки поблизу сіл Нагоряни, Озаринці, Яришів, Яруга Могилів-Подільського району.

Мезоліт (10-8 тис.років тому) сформував сучасний клімат.

Закінчився льодовиковий період.Зявилося ще одне заняття-рибальство.

Памятки трипільської культури знайдені на р.Соб, в с.Уланівка,Гунча, Вербівка, Ладижинські Хутори.

Одним з найбільших на археологічний матеріал є трипільське селище біля с.Кліщева Тиврівського району, де виявлено більше 14 тис одиниць керамічних виробів.

У VII ст.. до нашої ери наступає скіфський період, який представлений поселеннями, курганами та могильниками.Найбільш характерне поселення цього часу – Немирівське городище,його площа понад 100 га, оточене могутнім валом-32 м ширина, 9 м висота, 5,5 км довжина.

Виявлені на Поділлі римські монети свідчать про торгівлю і її напрямки, а також про нагромадження багатств в руках родоплемінної знаті.Готський історик Йордан свідчив, що у 70р.IVст. остготський король Вінітар вів війну із слов’янами, на чолі яких стояв Бож і 70 наближених до нього вельмож.

У середині І тис.до н.е. Поділля населяли слов’янські племена, які входили до Антського військово-політичного союзу.

Пізніше Поділля входить до складу Київської Русі.Тут проживали племена уличів і тиверців.За часів Київської Русі на території Вінниччини було більше 50 городищ та великих поселень.У складі Київської Русі Поділля перебувало понад 200 років.В середині XII ст.. територія Поділля входить до складу Галицької Русі, а з 1199 року-до Галицько-Волинського князівства.

Пізніше вся територія між Дніпром та Дністром відійшла до складу Великого князівства Литовського.

З кінця 14 століття, після Кревської унії 1385 року, яка обєднала Литву і Польщу в єдину державу, посилюється польсько-шляхетська агресія проти українських земель,і, зокрема, Поділля.

На тривалий час землі нашого краю потрапили в залежність від Речі ПосполитоЇ.

Після 1793 року Правобрежжя, та в його складі Поділля ,відійшли до Росії.


2.Населення і трудові ресурси.


Прийом «Піраміда пам’яті»

Що означають ці цифри?За поданими цифрами скласти речення.




^ Прийом «Картографічний практикум»

Чисельність населення

Використовуючи дані таблиці 1 «Чисельність населення Вінницької області» (тис.осіб), побудуйте графік динаміки кількості населення.

-Які зміни відбуваються з населенням Вінницької області?

-Як змінюється співвідношення між міським і сільським населенням?


Висновок

За кількістю населення Вінниччина посідає десяте місце після Донецької,Дніпропетровської,Харківської, Львівської,Луганської, Одеської, Запорізької,КиївськоЇ областей та АР Крим.

Найбільш чисельним за кількість жителів є Бершадський,Вінницький райони, найменше населення-у Піщанському та Оратівському районах.


^ Таблиця 2 «Чисельність населення Вінницької області» (тис.осіб)



Рік



Кількість населення

У відсотках до

всього населення






У тому числі

Всього

міське

сільське

міське

сільське

1959


1970


1979


1989


2001



2132,4


2131,9


2046,6


1932,6


1772,4



363,1


542,1


719,2


856,3


818,9



1769,3


11589,8


1327,4


1076,2


953,5



17,1


25,4


35,1


44,3


46,2



82,9


74,6


64.9


55,7


53,8



^ Прийом «Сім речень»


За картами атласу Вінницької області та довідковим матеріалом три групи учнів готують відповіді на поставлені запитання.

Обирається доповідач (2 хв) від кожної групи.


Група1. Вікова структура населення області

Вікові групи:

(станом на 01.01.2001р.)

0-15 років- 19,8%

16-59 років- 61,6%

60(жінки-55) і старше-18,6%

-Як «старіння нації» впливає на природній приріст населення?


Висновок:

Найвищу частку населення пенсійного віку мають Чечельницький,

Чернівецький,Мурованокуриловецький,Могилів-Подільський, Оратівський,Піщанський,Погребищенський райони.


^ Група 2. Статева структура населення Вінницької області


Довідка

У статевій структурі населення Вінницької області переважають жінки (54,3%).У розрахунку на 1000 чоловіків у 2001 році припадало 1189 жінок (у 1989р.-1230 жін.)


Бліц-опитування

-Коли, на вашу думку, виникла диспропорція між кількістю

чоловіків і жінок?

-Чи скорочується ця диспропорція останніми роками?

-Що записано в статті 24 Конституції України щодо прав чоловіків і жінок?

^ Група 3.Густота населення.

Трудові ресурси

Дискусія на тему: «Проблеми в перспективи використання трудових ресурсів»(групова форма роботи)


«Представники Центру зайнятості Вінницької області» роблять повідомлення про зайнятість населення та формування ринку праці в області.

«Соціологи№(респонденти-учні класу, що дають інформацію про зайнятість своїх батьків).Решта учнів-вільні учасники дискусії.


^ 3.Демографічна ситуація

Прийом «Мозковий штурм»

Таблиця 2.Коефіцієнти народжуваності, смертності та природного приросту населення (на 1000чол.наявного населення)



Роки

Кількість

народжених

Кількість

померлих

Природне

зменшення

1980

1985

1990

1993

1996

1999

2000

13,2

13,6

12,3

11,2

10,3

8,7

8,4

13,4

14,3

14,4

15,6

17,2

16,4

16,8

-0,2

-0,7

-2,1

-5,4

-6,9

-7,7

-8,4


-Якою є демографічна ситуація у Вінницькій області? у нашому

селі?

- Які кроки повинна зробити держава для розв’язання даної проблеми?

(Учні висувають ідеї.Усі ідеї записуються на дошці, вони не обговорюються і не критикуються.Після того як всі ідеї зібрані, вони обговорюються всім класом і відбираються тільки ті.які допоможуть розв’язанню поставленої проблеми).


4.Найбільші міста.Адміністративні райони.

Прийом «Картографічний практикум»

Користуючись картою атласу Вінницької області нанести 5 найбільши адміністративних районів області та 5 найбільшших міст області.Решту роботи завершити вдома.


5.Особливості культури і побуту місцевого населення

Презентація звітів «Відомі люди нашого краю»

«Народні звичаї та календарні обряди»

«Сім чудес Вінничини»

Звіти супроводжуються малюнками, фотографіями та ін.. матеріалами.


^ VI. Перевірка рівня засвоєння матеріалу.

Прийом «Географічний крос»

Закінчіть речення:

-Чисельність населення Вінницької області складає...

-Яка густота населення області?

-Назвіть найбільші міста області.

-В статевій структурі переважають...

-Демографічна ситуація на Вінниччині...

-У віковій структурі населення переважають люди...

-Високий рівень безробіття пов’язаний з...


^ VII.Підсумок уроку.


Прийом «Роблю висновок»

Учні роблять висновок щодо досягнення ними очікувань від уроку.


VIII.Оцінювання роботи учнів на уроці.

Учитель оцінює роботу учнів на уроці, відзначає кращі виступи.


^ IX.Домашнє завдання.

-Опрацювати опорний конспект

-Закінчити виконання практичної роботи №10

-Підготувати індивідуальні завдання.


Географія 9 клас

Урок №3


Тема:Господарство Вінницької області


Мета:дати характеристику господарському комплексу Вінницької

області,ознайомити з його галузевою структурою;

охарактеризувати типи підприємств за формами

власності;розвивати навички аналізу(зміни в господарському

комплексі Вінниччини за період незалежності);співвідносити

навчальний матеріал з реаліями сьогодення; виховувати

географічну та економічну культуру та логічне мислення.


^ Форма проведення : «Ажурна пилка»

Обладнання:атласи, інструктивні картки,додатки,ілюстрації,таблиці,

економічна карта України


Епіграф до уроку: «Розум людський має три

ключі, які все відчиняють:

знання, думка, уява-

все у цьому.»

В.Гюго

Вислови: 1 «.На ринку виграють не більші, а прудкіші.»

Економічна приказка-правило підприємців

2. «Ринок – це світ повітрям у якому є свобода вибору».

Невідомий автор.

^ Хід уроку:

І.Організаційний момент.

Вітання з класом.

Психологічна підготовка.

Робота над висловлюванням В.Гюго

ІІ.Актуалізація опорних знань

-Спробуємо скористатися одним із ключів людського розуму- уявою.


^ 2.1 Прийом «Асоціація –підказка»

«Чорна скринька»

-Який зв’язок існує між зображувальними предметами чи самими предметами і Вінницькою областю?

(Учитель по черзі виймає зі скриньки зображення предметів)

-зображення цукрового буряка

- шматок граніту

-грудочку білої глини

- гілочку з липи

-жменю пшениці

-цукерку ТМ «Рошен»

-зображення алмазів

Учні встановлюють зв’язки, роблять висновок

^ 2.2.Прийом « Географічний футбол»

-Другий ключик-наші знання.

Перевірка термінів та понять.

-собівартість

-комбінування

-продуктивність праці

-принципи розміщення

-галузь

-концентрація

--монополія

-господарство

^ 2.3. Прийом «Мікрофон»

Робота над висловами

«На ринку виграють не більші, а прудкіші»

«Ринок-це світ, повітрям у якому є свобода вибору»

-Як ви розумієте зміст даних висловів?


ІІІ.Мотивація навчальної діяльності.

Повідомлення теми та мети уроку.


^ IV.Вивчення нового матеріалу.

Метод «Ажурна пилка»

Порядок роботи

1.Щоб підготувати учнів до уроку з великим обсягом інформації, учитель добирає матеріал необхідний для уроку, готує індивідуальний інформаційний пакет для учнів (матеріали підручника, вирізки з газет,

статті тощо).


2.Учні створюють «домашні групи» за кількістю питань, які вивчаються на уроці.Попередньо матеріал вивчається учнями в « домашніх групах», робляться записи в зошитах.Кожен учасник « домашньої» групи є «експертом»

Із свого питання.Кожна група має свою емблему.


3.Учні збираються в « експертні групи». В експертній групі кожен учень є «експертом» із свого питання.Учні діляться знаннями набутими в « домашніх» групах.

4.Учні ще раз повертаються в «домашні групи», узагальнюють вивчений матеріал, діляться інформацією, яку вони почули в експертній групі .

5. Представники груп звітують про пророблену роботу.


План вивчення нового матеріалу

^ 1.Сучасний стан господарства Вінничини

2.Промисловість.Проблеми і перспективи розвитку.

3.Сільське господарство.Проблеми і перспективи розвитку.

4.Галузі, які надають послуги


Інформаційний пакет № 1.

Сучасне господарство Вінниччини-результат довготривалого розвитку різноманітних видів економічної діяльності людини.

В області розвивається багатогалузеве господарство, що включає галузі, які виробляють товари (промисловість, будівництво, сільське господарство, рибне господарство, лісове господарство,), та галузі, які надають послуги (транспорт, зв’язок); галузі сфери обігу- торгівля та громадське харчування, матеріально-технічне постачання та збут, заготівлі; галузі соціально-культурної сфери-охорона здоров’я, фізична культура та соціальне забезпечення, освіта культура та мистецтво; інші галузі, які надають послуги- інформаційно-обчислювальне обслуговування, операції з нерухомим майном, загальна комерційна діяльність по забезпеченню функціонування ринку, геологія та розвідка надр, геодезична та гідрометеорологічна служба, побутове обслуговування населення, фінанси. Кредит, пенсійне забезпечення, управління та оборона.

За формами власності розрізняють суб’єкти господарювання:

57%-колективна власність

26%-приватна власність

10,8%-комунальна власність

6%-державна

0,2%-міжнародна

В промисловості області провідне місце посідає харчова промисловість-61,6% (2007р)

2001р.-51%

За обсягами виробленої продукції Вінницька область у 2007р. Займала 12 місце в Україні.

На галузі ,що виробляють товари припадає 63,3%,галузі послуг-36,7%

Галузева структура валової доданої вартості має такий вигляд:

Промисловість -21,7%

Будівництво-3,3%

Сільське госп.-36,8 %

Транспорт і зв’язок-14,3%

Галузі соціально-культурної сфери-8,6%

Галузі сфери обігу-7,1%

Житлово комунальне господарство-2,8%

Електроенергетика представлена виробництвом енергії на Дністровському каскаді ГЕС

та Південнобузькому каскаді ГЕС


V.Узагальнення вивченого.

5.1.Пошук «Формули успіху»

Учні дають відповідь на запитання:

-Чому не все гаразд у господарському комплексі області?

+ -

-Які можливі шляхи розв’язання існуючих проблем?


^ VI.Підсумок уроку.

Заповнення аркуша самоконтролю.

Оцінювання учителем роботи учнів на уроці


VII.Домашнє завдання

1.Опрацювати конспект.

2.Скласти запитання для гри «Карусель»

(кількість запитань дорівнює половині учнів у класі)

3.Розв’язати задачі з економічним змістом.


Задача 1.

Корова Малютка давала від 18 до 25л молока в день в залежності від

пори року.З 1 л молока можна отримати 80г масла.Яку максимальну і мінімальну кількість масла можна виготовити із молока за неділю?


Задача 2.

Король підписав договір із Сніговою Королевою на щомісячну доставку морозива в кількості 165000 порцій.Однак в червні потреби на морозиво зросли на 20%.Скільки порцій морозива потрібно заказати додатково Королю, щоб повністю задовольнити потреби?


Географія 9 клас

Урок №4


^ Тема:Узагальнення вивченого з теми: «Географічна

характеристика Вінницької області»


Мета:Підсумувати та закріпити знання, вивчені учнями з теми

«Географічна характеристика Вінницької області».Вчити підлітків

самостійно мислити та вміло висловлювати свої

думки.Виховувати в дітей дбайливе ставлення до того, що їх

оточує.Прищеплювати любов до свого краю.


Обладнання:економічна та фізична карта України, атлас Вінницької

області, «акції»,роздатковий матеріал.


Форма проведення: гра «Геобізнес»


^ Хід уроку


І.Організація класу.

ІІ.Повідомлення теми і мети уроку.

ІІІ.Ознайомлення з правилами уроку-гри.


Для проведення гри «Геобізнес» необхідно:

1.Скласти запитання за темою уроку узагальнення за варіантами(кількість варіантів відповідає кількості учнів у групі, не

враховуючи «консультанта»).

2.Виготовити «акції»

3.Визначити склад учнів у групі( за бажанням учнів, в алфавітному порядку і т.д.)

4.Призначити « консультанта» групи (призначає учитель із числа сильніших учнів класу, які попередньо пройшли перевірку знань)


^ IV.Проведення гри «Геобізнес»


  1. «Банкір» (учитель)вручає «власнику» (учневі) пакет «акцій»,кількість яких повинна бути у два рази більша за кількість запитань, на які повинен відповісти учень.




  1. «Власник» приступивши до роботи :вивчає запитання, які записані на листку, використовуючи при цьому атлас, довідник та ін.




  1. Якщо «власник» відчуває труднощі при відповіді на поставлене запитання,він звертається за допомогою до «консультанта».




  1. Якщо «консультант» надав допомогу «власнику» , то він отримує від нього одну «акцію» за одну підказану відповідь.




  1. Якщо «консультант» групи не може допомогти « власнику», то він може звернутися по допомогу до свого колеги з іншої групи.




  1. Якщо запрошений «консультант» успішно виконав завдання, то він отримує по одній «акції» з «власника» та місцевого «консультанта».




  1. Якщо «власник» не звертається по допомогу до «консультанта»,

а відповідає самостійно і дає неправильну відповідь, він віддає

«банкіру» дві «акції».


8.Якщо «власник» дав неправильну відповідь і при цьому звертався до «консультанта», то і «консультант» дає банкіру дві «акції».


9.Оцінка за урок виставляється за кількістю «акцій» що залишилися:

чим їх більше, тим менше помилок допущено.

залишилося 6 «акцій»-оцінка «4»

7-8 «акцій»- «5»

9 «акцій»-«6»

10-11 «акцій»-«7»

12-14 «акцій»-«8»

15 «акцій»-«9»

16-17 «акцій»- «10»

18-19 «акцій»- «11»

10.Оцінити роботу «консультанта» можна за кількістю зароблених «акцій», після додаткового опитування та ін..


Запитання для гри.

Варіант 1

1.Яке походження має назва «Поділля»?

2.Охарактеризуйте географічне положення Вінницької області.

3.Назвіть основні форми рельєфу області.

4.Охарактеризуйте водні ресурси області.

5.Розкажіть про шляхи збереження родючості грунтів області.

6.Яка кількість населення проживає на території області?

7.Розкажіть про галузеву структуру промисловості області.

8.З якими країнами Вінницька область підтримує економічні зв’язки?

9.Вкажіть на проблеми економічного розвитку області.

10.За фрагментом малюнка назвати об’єкт.Коротко розповісти про нього(Бібліотека ім.Тімірязєва)


Варіант 2


1.Яке походження має назва «Вінниця»

2.Охарактеризуйте географічне положення нашого села.

3.Яка площа Вінницької області?

4.Які грунти поширені на території області?

5.Назвіть найвищу точку Вінницької області.

6.Назвіть рослини Вінницької області. що занесені до Червоної книги України.

7.Розкажіть про демографічну ситуацію у Вінницькій області.

8.Розкажіть про спеціалізацію сільського господарства області.

9.Назвіть перспективні напрямки розвитку господарства області.

10.За фрагментом малюнка назвати об’єкт.Коротко розповісти про нього.(Театр ім..Садовського).


Варіант-3


1.Яке походження має назва «Великі Крушлинці»?

2.Охарактеризуйте географічне положення Вінницького району.

3.Яка середня густота населення області?

4.Які особливості клімату Вінницької області?

5.На які види корисних копалин багата наша область?

6.Розкажіть про тварин ,що мешкають на території області і які занесені до Червоної книги України.

7.Які види транспорту найбільш поширені на території нашої області?

8.Що означає вислів «цукровий Донбас» і чому його вживають по відношенню до Вінницької області?

9.Назвіть найгостріші проблеми Вінницької області і запропонуйте шляхи їх розв’язання.

10.За фрагментом малюнка назвати об’єкт.Коротко розповісти про нього.(Музей-садиба М.І.Пирогова)


Варіант-4.

1.Наведіть приклади походження назв місцевих географічних об’єктів.

2.Розкажіть про входження території області до різних державних утворень.

3.Які типи грунтів поширені на території області?

4.В межах якої природної зони лежить наша область?

5.Які стихійні явища характерні для природи Вінницької області?

6.Назвіть природоохоронні території області.

7.Назвіть проблеми розвитку сільського госп.області ,запропонуйте шляхи розв’язання.

8.Назвіть галузі, що займають провідне місце в структурі промисловості Вінницької області.

9.Назіть заклади освіти, які є в нашому обласному центрі.

10 За фрагментом малюнка назвати об’єкт.Коротко розповісти про нього.(Ставка Гітлера «Вервольф»)


За уроком –грою слідкує вчитель,який відзначає і оцінює кращі учнівські відповіді.


V.Підведення підсумку уроку.


VI.Оцінювання учнів.


VII.Домашнє завдання.

1.Скласти кросворд з вивченої теми.

2.Написати міні-твір «За що я люблю свій край?»

3.П ринести вирізки з газет про економічне і культурне життя

області.





Схожі:

Методичні рекомендації уроки географії у 9 класі по темі iconМетодичні рекомендації вчителю щодо створення та підготовки до проведення нетрадиційного уроку
«суди», уроки пошуку істини, уроки-концерти, уроки-діалоги, уроки-ролеві ігри, уроки-екскурсії, інтегральні уроки тощо
Методичні рекомендації уроки географії у 9 класі по темі iconМетодичні рекомендації щодо проведення ІІ етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з географії у 2011/2012 н р
Хорольський районний методичний кабінет направляє методичні рекомендації Полтавського обласного інституту післядипломної педагогічної...
Методичні рекомендації уроки географії у 9 класі по темі iconМетодичні рекомендації щодо вивчення географії
...
Методичні рекомендації уроки географії у 9 класі по темі iconМетодичні рекомендації щодо вивчення географії в 2010/2011 н р
Завданням навчання географії в школі є формування систематизованих знань про навколишній світ, ознайомлення з основними здобутками...
Методичні рекомендації уроки географії у 9 класі по темі iconМетодичні рекомендації до уроків письма в 1 класі
Він включає в себе розділ «Графічні навички письма. Техніка письма» Саме на допомогу цьому розділу і створені методичні рекомендації....
Методичні рекомендації уроки географії у 9 класі по темі iconМетодичні рекомендації щодо організації та проведення практичних робіт у шкільних курсах географії
Роцесу. Тематику й зміст необхідних для виконання практичних робіт відображено у навчальних програмах. Виконання програмних практичних...
Методичні рекомендації уроки географії у 9 класі по темі iconМетодичні рекомендації щодо підготовки учнівських команд до участі
Полтавський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти імені М. В. Остроградського надсилає методичні рекомендації щодо...
Методичні рекомендації уроки географії у 9 класі по темі iconМетодичні рекомендації щодо організації самоосвіти учнів у літній період з географії

Методичні рекомендації уроки географії у 9 класі по темі iconМетодичні рекомендації щодо вивчення ім у 2-му (2-й рік навчання) класі в 2013/2014 н р. Другий рік вивчення ім, що розпочинається з 2013/2014 н р. передбачає дві години
Методичні рекомендації щодо вивчення ім у 2-му (2-й рік навчання) класі в 2013/2014 н р
Методичні рекомендації уроки географії у 9 класі по темі iconМетодичні рекомендації щодо викладання географії у 2013-2014 навчальному році
Вивчення географії у 2013-2014 навчальному році буде здійснюватися за збірниками програм
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©te.zavantag.com 2000-2017
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи