На чому грали наші предки (курс «Музичне мистецтво», 4 клас) icon

На чому грали наші предки (курс «Музичне мистецтво», 4 клас)
Скачати 116.78 Kb.
НазваНа чому грали наші предки (курс «Музичне мистецтво», 4 клас)
Дата конвертації24.12.2012
Розмір116.78 Kb.
ТипПовідомлення

НА ЧОМУ ГРАЛИ НАШІ ПРЕДКИ (курс «Музичне мистецтво», 4 клас)

К. П. Кравченко, учитель музичного мистецтва, Хорольська гімназія, м. Хорол, Полтавська обл.

Мета: ознайомити дітей із музичними інструментами України: кобзою, бандурою, сопілкою, скрипкою, цимбалами, бубном та ін.; розширювати та закріплювати знання дітей про звичаї, обряди, традиції українського народу; розвивати вокально-хорові та музично-ритмічні навички; виховувати любов до Батьківщини, українського фольклору; прищеплювати шанобливе ставлення до історії рідного краю, літопису життя українського народу.

Обладнання: музичні інструменти: баян, бандура, скрипка, сопілка; ілюстрації з музичними інструментами; картки з нотами; таблиці з ребусами та кросвордами; малюнки до гри «Ой Василю, товаришу»; виставка малюнків до пісні «Ой ходила дівчина бережком»; атрибути або маски-костюми до української народної пісні «Два півники»; аркуші з надрукованими словами до пісні «Цимбалики»; книжечки-сувеніри у вигляді бандури; музичний центр, фонохрестоматії.

^ ХІД УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ

II. МУЗИЧНЕ ПРИВІТАННЯ

Учитель. Пролунав дзвінок, почався урок. Добрий день!

Учні. Добрий день!

 1. ^ ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ УРОКУ

 2. ТЕОРЕТИЧНЕ ВИВЧЕННЯ МУЗИКИ
  (закріплення вивченого матеріалу)


Учитель. Щоб прочитати текст, потрібно знати літери, а для того щоб «прочитати» музику, потрібно знати ноти. Пригадати ноти вам допоможуть ребуси, які ми з вами зараз розгадаємо.

^ Гра «Мовчанка»

Перед учнями на партах лежать набори карток із нотами різної тривалості. Учитель ставить запитання, на яке учень має відповісти, не вимовляючи жодного слова, а тільки показуючи картку з правильною відповіддю. Наприклад:

 • Як пишеться восьма нота?

 • Де на нотному стані пишуть ноту соль?

^ V. РОЗСПІВУВАННЯ

Учитель. Для того щоб ви змогли красиво та виразно проспівати пісні, ми виконаємо деякі вправи.

Виконання вправ

Учні співають звукоряд від ноти «до» до наступної ноти «до» та тонічний тризвук, диригуючи в розмірі 2/4.

^ Гра «Живий рояль»

Учні об'єднуються в три групи, за кожною закріплюється один зі ступенів ладу (до, мі, соль). Учитель по черзі вказує на одну з груп, а потім усі групи співають одночасно свої звуки (діти відтворюють тризвуки: мелодичний та гармонічний).

^ Виконання вправ

На дошці записано нотну вправу, яку потрібно просольфеджувати, тобто продиригувати та проспівати нотами.

Учитель » Яким є розмір цієї вправи? • Скільки нот у розмірі 2/4 припадає на один помах і яких тривалостей?

 • 3 якої ноти починаємо співати?^ Виконання поспівки

Учні виконують поспівку «Я — лисичка» з інструментальним супроводом та відтворенням ритмічного малюнку поспівки (з інструментальним супроводом та без нього).

^ Хвилинка розвантаження (гра «Ой Василю, товаришу»)

: Один учень («Василь») повертається обличчям до дошки. У цей час учитель показує решті учнів малюнок із музичним інструментом. Потім учень, який стоїть біля дошки, повертається до дітей. Діти починають співати й рухами зображують гру на музичному інструменті, який показував учитель. «Василь» має відгадати назву музичного інструмента. Якщо він угадує, то обирають іншого «Василя». А якщо не вгадує, тоді він танцює гопака. Для дівчинки замість «товаришу» співають «подруженько». Також можна замість імені Василь співати імена тих дітей, які виходять до дошки.

^ ОЙ ВАСИЛЮ, ТОВАРИШУ

Ой Василю, товаришу, ну ж бо глянь ти на нас. Чи вгадаєш, товаришу, яка праця у нас? А як не вгадаєш, станемо карати: Будеш тоді перед нами Три дні танцювати.

^ VI. ОСНОВНА ЧАСТИНА

Розповідь учителя

* Які музичні інструменти ми використовували у грі «Ой Василю, товаришу»? (Бандура, сопілка, балалайка, скрипка, бубон та ін.) *

Ми грали на різних музичних інструментах, тому що тема нашого уроку: «На чому грали наші предки ».

У народі говорять, що людина починається зі знання свого родоводу, історії рідного краю. Мамина пісня, батькова хата, дідусева казка, бабусина скриня — все це родовідна пам'ять, наша історія.

Сьогодні ми торкнемося цієї історії, слухаючи музику українських народних інструментів.

Я знаю, що ви любите співати, танцювати, веселитися.

* Чи знаєте ви, що є речі, які допомагають нам у цьому? Що це за речі?

Учитель демонструє музичні інструменти. Так, це музичні інструменти. Здавна наш народ любив пісні, музику. У сиву давнину люди

вміли звеселяти своє серце за допомогою музичних інструментів. Нині важко встановити, які музичні інструменти виникли раніше, а які -пізніше. На думку дослідників, надавнішими є ударні, а пізніше з'явилися духові та струнні інструменти.

У давнину залежно від роду мистецької діяльності виконавців називали: гудець (музикант), пля-сець (танцюрист), півець (співак).

Ми розпочнемо ознайомлення з відомого інструмента, а з якого саме — ви мені скажете після відгадування загадки.

Голосок тоненький має, Всіх маляток звеселяє. Ви на ній всі граєте. Хто вона, впізнаєте? Ду-Ду-ДУ, віть, віть, віть! Ви моє ім'я назвіть. Не палочка, не гілочка, Зовуть мене... (сопілочка).

Так, ось вона, ця чарівна паличка, що вміє грати.

Учитель демонструє сопілку.

Виготовляли сопілки з гілочок дерев, де вирізьблювали отвір, а зверху оздоблювали різьбленням. Подуй у дудочку — і почуєш чарівну мелодію.

Зараз наш гість, старшокласник, заграє на цьому чарівному інструменті, а ми уважно послухаємо, який ніжний голосок має сопілочка. Звучить сопілка.

А скільки легенд в українського народу складено про сопілку! Ось послухайте одну з них.

Жила на світі дівчинонька гарна, працьовита, та не було в неї матусі, а лише зла мачуха. Захотіла мачуха занапастити нерідну дочку. Вигнала з дому взимку, так вона й замерзла в полі. А навесні виросла в тому полі калина. Ішов якось молодий пастушок. Зрізав гілочку з калини і зробив сопілку. А коли почав грати, то почув слова дівочі: «Не ламай мене, бо я не калина проста, я дівчина молода. Мене мачуха зі світу згубила».

Почув жалісні слова сопілки пастушок, пішов у село, розповів усе людям. Люди покарали мачуху. Ось так мудра сопілка викрила зло.

Існує багато віршів, пісень, у яких згадується сопілка. І ми з вами знаємо пісню про сопілку. Заспіваймо її, але спочатку розглянемо виставку малюнків до цієї пісні. Тут зібрані найкращі малюнки, які намалювали учні 4-х класів. Серед цих малюнків є ваші.

Як називається ця пісня? («Ой ходила дівчина бережком»)

Виконання пісні разом, а потім по ролях. Відгадайте, будь ласка, ще загадку.

У лісі родилася,

В майстерні робилася,

А в руках плаче. (Скрипка)

Учитель демонструє скрипку.

Скрипка також є улюбленим інструментом українців та інших народів. Вона зачаровує своїм голосом. У нас є свої скрипалі. Один із них подарує нам гарну пісню.

Учень грає на скрипці.

А зараз заспіваймо українську народну пісню «Два півники», у якій згадується про цей музичний інструмент. Але ми не просто заспіваємо пісню — ми її інсценізуємо.

Інсценізація пісні «Два півники»

Розповідь учителя

Також широко відомим є такий музичний ін­струмент, як бубон.

Це дуже.давній інструмент. Імовірно, давній мисливець, висушуючи шкіру тварин, натягував її на порожній пень і, коли торкався рукою, чув незвичайний звук. Згодом почали виготовляти інструмент, що бубонить,:— бубон. Сьогодні його можна побачити в оркестрах, ансамблях народних інструментів. Це круглий дерев'яний обруч, на який натягнута шкіра. Знизу навхрест перетягнутий струнами, на які навішані дзвіночки, а у прорізах вмонтовано металеві брязкальця. Після удару по шкірі вони дзвонять, доповнюючи основну мелодію.

А ми знаємо пісню про братика бубна — барабан, а також про скрипку та балалайку. Заспіваймо, імітуючи гру на інструментах.

^ Виконання пісні «Веселий музикант» (муз. А. Філіпенка, сл. Т. Волгіної)

Розповідь учителя

Ліра в Україні поширилась у XVII ст,, хоча в Європі існувала приблизно тисячу років тому.

Учитель демонструє малюнок із зображенням інструмента.

Своєрідність будови ліри сприяє легкому опануванню цього інструмента сліпими лірниками: клавіші допомагають укорочувати струну, а ручка, яку обертає музикант, механічно видобуває звуки.

Волинка — народний інструмент, виготовлений із міха (мішка зі шкіри або міхура тварин) з уставленими в нього трубками.

Учитель демонструє малюнок із зображенням інструмента.

Звук видобувають шляхом надування і натискання на міх. Назва «волинка» походить від місцевості, де вона побутувала (Волинь). Відомі також інші назви цього інструмента: коза, дуда. Інструмент був поширений переважно у місцевостях, де розвивалося тваринництво, серед чабанів в усіх європейських народів, особливо його шанували шотландці.

Учитель демонструє малюнок із зображенням інструмента.

Кмітливі та вигадливі запорозькі козаки дали цю назву литаврам — своєрідному барабану, виготовленому у вигляді великої мідної чаші, обтягнутої воловою шкірою. Тулумбаси бувають такі

великі, що часом у них били восьмеро чоловік. Називали їх набатом.великі, що часом у них били восьмеро чоловік. Називали їх набатом. великі, що часом у них били восьмеро чоловік. Називали їх набатом.

Подейкують, що без тулумбаса не існувало б Запорозької Січі. Його гучний голос скликав козаків і старшин на раду, повідомляв про загрозу нападу. Певним умовним сигналом передували накази по кошу або полку під час бою. Використовували таку «музику», щоб сіяти паніку у ворожому війську. Вона нагадувала канонаду. Поширені колись серед козацтва, нині тулумбаси зустрічаються у симфонічних або великих духових оркестрах


Для нас інструмент цікавий тим, що робить який внесок до літопису життя українського народу.

Трембіта — найбільший, точніше — найдовший музичний інструмент.

Учитель демонструє малюнок із зображенням інструмента.

Трембіта має форму конічної дерев'яної труби без отворів, що сягає завдовжки чотирьох метрів. Вона здебільшого поширена на Гуцульщині, Буковині, у Закарпатті й використовується як сигнальний інструмент для повідомлення про якусь подію на селі. Звук поширюється на 10 км.

Садок вишневий коло хати,

Хрущі над вишнями гудуть,

Плугатарі з плугами йдуть,

Співають, ідучи, дівчата,

А матері вечерять ждуть.

^ Т. Шевченко

* Хто є автором цього вірша?

Так, відомий український поет Т. Г.- Шевченко. Чи знаєте ви, що Т. Шевченка називають Великим Кобзарем? Чому? Ось послухайте...

Здавна по українських селах і містечках ходили старці, які оповідали людям багато цікавих легенд про рідний край, співали пісень про тяжку долю народу. І був найбільшим скарбом для цих людей єдиний музичний інструмент — кобза,

Учитель демонструє малюнок із зображенням інструмента.

Мандрівних співаків називали кобзарями • від назви інструмента.


Усі збігалися послухати кобзаря, який завітав до села. Кобзарі знали дуже багато пісень, дум, казок, народних легенд. Свої розповіді вони супроводжували грою на кобзі. Тому й називали їх співцями народу.

Оскільки Т. Шевченко чи не найкраще оспівував український народ у своїй творчості, то люди назвали його Великим Кобзарем, тобто співцем рідного краю.

Уважалося, що кобзу вигадав Бог, а грають на ній святі люди.

З XV ст. поряд із кобзою побутувала бандура. Відтоді її іноді також звуть кобзою.


* Чи знаєте ви пісню, у якій згадується бандура?

Хвилинка розвантаження (Виконання української народної пісні «Гарний танець гопачок»)

7-й куплет: хлопчики виконують «присядку», а дівчатка — «пружинки».

Приспів: 2 плески, 3 притупи (виконують усі разом).

2-й куплет: імітують гру на скрипці та бандурі.

Приспів: хлопчики — плескання з притупом, дівчата — «колупалочка».

Розповідь учителя

Бандуристів (кобзарів) можна було зустріти скрізь — і серед простого люду, і в козацькому війську. Кобзарі жили дуже бідно. Особливо біду­вали вони взимку, адже в драній або латаній свитині далеко не підеш.

Кобзарство живе і понині. Широко відомі імена народних співців-кобзарів Федора Кушнерика, Єгора Мовчана, Григорія Ільченка та ін. Створено дуже багато ансамблів і капел бандуристів. І в нашій гімназії навчається юна бандуристка. Зараз вона нам заграє і заспіває пісню, яка називається «Молитва».

Дівчинка виконує пісню.

Цимбали — давній музичний інструмент, що складається з дерев'яного корпусу трапецієподібної форми і металевих струн. На ньому грають, ударяючи молоточками або паличками.

Учитель демонструє малюнок із зображенням інструмента.

Зараз ми з вами послухаємо, як звучать цимбали.

Звучить фонозапис.

Ось такий чарівний голос має цей музичний інструмент!


^ VII. РОЗУЧУВАННЯ ПІСНІ

Учитель. Ви вже знаєте багато пісень, у яких згадуються різні музичні інструменти (сопілка, бубон, скрипка, балалайка, бандура). Сьогодні ми почнемо розучувати пісеньку, яка називається... Ви дізнаєтеся назву цієї пісні після того, як її послухаєте.

Учитель виконує пісню Т. Димань «Цимбалики».

* Про який музичний інструмент згадується

у пісні? » Яку назву має ця пісня?

Пісня має назву «Цимбалики», а написали її композитор Тетяна Димань та поет Тамара Коло-мієць.

Учні розучують пісню.

^ VIII. СЛУХАННЯ МУЗИКИ
Слово вчителя


В Україні широко відомий ансамбль із трьох інструментів, який називається троїсті музики. Склад троїстих музик часто змінювався: скрипка, бубон, цимбали або сопілка, бубон, цимбали тощо.

Ансамблі, які складаються з більшої кількості народних інструментів, називаються ансамблі народних інструментів.

Зараз ми послухаємо народні мелодії, які виконує ансамбль народних інструментів. Після слухання музики ви маєте назвати народні музичні інструменти, що входять до складу цього ансамблю.

Слухання музики у виконанні ансамблю народних інструментів

^ XI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ Слово вчителя

Сьогодні ви дізналися багато нового про музичні інструменти українців, відкрили для себе

е одну сторінку звичаїв, традицій рідного краю. Навчаючись у гімназії, ви дізнаватиметеся завжди про щось нове, цікаве, переконаєтеся, що наша Україна дуже багата, самобутня, а досліджувати її, відроджувати — це ваше завдання на майбутнє.

Зараз ми перевіримо, як ви запам'ятали музичні інструменти наших предків. Для цього ви маєте розгадати кросворд.

^ Розгадування кросворда

 1. Ударний музичний інструмент, на якому розміщені брязкальця та дзвіночки. Інструмент,який бубонить.

 2. Давній музичний інструмент, що складається з дерев'яного корпусу трапецієподібної формиі металевих струн; на ньому грають, ударяючи молоточками або паличками.

 3. Духовий музичний інструмент із дерева, що має форму порожнистої трубки з отворами.

 4. Смичковий чотириструнний музичний інструмент.

 5. Багатострунний щипковий інструмент овальної форми.

 6. Найдовший музичний інструмент.

 7. Музичний інструмент, виготовлений з міха або міхура тварини із вставленими в нього трубками.Відповіді: 1. Бубон. 2. Цимбали. 3. Сопілка. 4. Скрипка. 5. Бандура. 6. Трембіта. 7. Волинка.

X. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Дізнатися у своїх батьків, дідусів та бабусь про те, на яких музичних інструментах, можливо, грали вони та їх родичі.

Намалювати музичний інструмент, який найбільше сподобався.Схожі:

На чому грали наші предки (курс «Музичне мистецтво», 4 клас) iconРішення про що приймає загальноосвітній навчальний заклад
Структура програми «Мистецтво» забезпечує цілісність змісту мистецької освіти в основній школі. Програма складається з блоків відповідно...
На чому грали наші предки (курс «Музичне мистецтво», 4 клас) iconДокументи
1. /Музичне мистецтво/Блоцька__._..docx
2. /Музичне...

На чому грали наші предки (курс «Музичне мистецтво», 4 клас) iconПогоджено ” “Затверджую”
Музичне мистецтво, художня культура,”“ Музичне мистецтво, хореографія (4 роки навчання)
На чому грали наші предки (курс «Музичне мистецтво», 4 клас) iconКалендарно-тематичне планування уроків музичного мистецтва 1 клас За програмою «Музичне мистецтво для загальноосвітніх навчальних закладів. 1-4 кл.»
За програмою «Музичне мистецтво для загальноосвітніх навчальних закладів. 1-4 кл.» Авт. Л. Хлєбнікова, Л. Дорогань, І. Івахно, Л....
На чому грали наші предки (курс «Музичне мистецтво», 4 клас) iconМетодичні рекомендації щодо викладання предметів музика та музичне мистецтво
Викладання предметів музика та музичне мистецтво буде здійснюватися за програмами та підручниками мону
На чому грали наші предки (курс «Музичне мистецтво», 4 клас) iconРеферат на тему
Відкіля воно взялося, ось це мистецтво – прикрашати своє обличчя? З чого почався макіяж? Скільки йому років? Чим користалися наші...
На чому грали наші предки (курс «Музичне мистецтво», 4 клас) iconРобоча програма навчальної дисципліни політологія для спеціальностей «Tеатральне мистецтво» 020201), «Музичне мистецтво» 020204)
Політологія. Робоча програма навчальної дисципліни для студентів спеціальностей «Tеатральне мистецтво» 020201, «Музичне мистецтво»...
На чому грали наші предки (курс «Музичне мистецтво», 4 клас) iconПравила прийому до артемівського музичного училища імені івана карабиця на 2012 рік Артемівськ 2011
Державної акредитаційної комісії України від 26. 05. 2010 року, протокол №83 «Про визнання акредитованим Артемівське музичне училище...
На чому грали наші предки (курс «Музичне мистецтво», 4 клас) iconХроніка культурно-мистецького життя області за травень 2013 року Загальні питання
Борисом Олійником, ознайомилась з кращими творчими здобутками обдарованої молоді та дітей зі всіх куточків України. З чотирнадцяти...
На чому грали наші предки (курс «Музичне мистецтво», 4 клас) iconУрок (музичне мистецтво, образотворче мистецтво)
«бачити музику», «чути картину», розвивати творчу уяву; виховувати культурного слухача, всебічно розвинену особистість; прищеплювати...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©te.zavantag.com 2000-2017
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи