Підготувала викладач математики Скрипник С. Ф. 2010 рік Тема: Цікаві факти із життя Піфагора Мета icon

Підготувала викладач математики Скрипник С. Ф. 2010 рік Тема: Цікаві факти із життя Піфагора Мета
Скачати 105.02 Kb.
НазваПідготувала викладач математики Скрипник С. Ф. 2010 рік Тема: Цікаві факти із життя Піфагора Мета
Дата конвертації08.12.2012
Розмір105.02 Kb.
ТипДокументи


Головне управління освіти і науки

Полтавської обласної державної адміністрації

Професійний гірничий ліцей м.Комсомольська

«Цікаві факти із

життя Піфагора»

Підготувала

викладач математики

Скрипник С.Ф.


2010 рік


Тема: Цікаві факти із життя Піфагора

Мета:

  • збагатити і розширити знання учнів про Піфагора, викликати інтерес до його яскравої особистості, його творів, думок;

  • розвивати творчість, навички вільного володіння словом, вміння ораторського мистецтва, формувати морально-етичні ідеали;

  • виховувати впевненість у своїх силах, знаннях, самостійність, наполегливість у розв’язуванні задач, позитивне ставлення до навчання.


Обладнання: комп’ютер, мультимедійна презентація із зображенням Піфагора, пентаграми, роздатковий матеріал до гри «Піфагорова головоломка», умова задачі Л.Пізанського для самостійного опрацювання (роздатковий матеріал).

План заходу:

1. Легенда про народження.

2. Дитячі та юнацькі роки.

3. Школа піфагорійців.

4. Філософське вчення Піфагора.

5. «Усе впорядковується відносно чисел».

6. Чи знаєте ви, що…

7. Теорема Піфагора. Гра «Піфагорова головоломка».

8. Поетична сторінка.

9. Старовинні задачі.


Викладач:

Найпопулярнішою з усіх теорем планіметрії є теорема Піфагора, яку ви вивчали у 9-му класі. Навчаючись уже на першому курсі, ви зрозуміли, як часто на уроках геометрії ми користуємось цією теоремою для розв’язування задач. Причинами такої популярності є простота, краса і значення.

Про теорему Піфагора так сказав німецький вчений Йоганн Кеплер:

«У геометрії є два скарби: перший – теорема Піфагора, другий – золотий поділ. Перший можна порівняти з мірою золота, другий – із коштовним каменем».

Зі сторінок цього журналу ви дізнаєтеся про життя та досягнення людини, чиїм іменем названа ця теорема, а саме, про Піфагора, давньогрецького математика, філософа, засновника школи та напряму філософії, про інші аспекти його життя: про скромність у побуті, його погляди на мораль, про духовно-наукові дослідження, в яких до нього примкнули багато учнів.

^ Хід проведення заходу

Один за одним виходять учні зі сторінками в руках. На екрані напис «Сьогодні у номері».

Ведучий (оголошує та демонструє на екрані): Усний журнал «Життя видатних людей», випуск перший: «Цікаві факти про Піфагора»

Кожний учень, який презентує свою сторінку, повідомляє про те, що почують і побачать глядачі у журналі. Після чого ведучий запрошує до слова кожного виступаючого.

Ведучий: Ви дізнаєтеся про таке.


1 сторінка Легенда про народження(Слайди на екрані)

Піфагор жив у 6 столітті до нашої ери. Він народився у Греції, на острові Самос у сім’ї золотих справ майстра Мнесарха.

За легендою оракул пророчив йому та його дружині Парфенісі народження сина, який буде славитися віками своєю мудрістю, справами та красою. Пророцтво збулося, і тоді Парфеніса приймає ім’я Піфіада, на честь Аполлона Піфійського, а сина називає Піфагором, на честь пророцтва Піфії. У легенді нічого не сказано про рік народження Піфагора, історичні дослідження датують його появу на світ приблизно 580 роком до нашої ери.


2 сторінка


Дитячі та юнацькі роки


Можливості дати сину гарну освіту та виховання у Мнесарха були. Як і будь-який батько, Мнесарх мріяв, що син буде продовжувати його справу - ремесло золотих справ майстра. Життя вирішило інакше. Майбутній математик та філософ вже в дитинстві виявив велику здатність до наук. У свого першого вчителя Гермодамаса Піфагор отримав знання основ музики та живопису. Для покращення пам’яті Гермодамас примушував його вчити пісні з «Іліади» та «Одіссеї». Перший вчитель навчив Піфагора любити природу та вивчати її таємниці.

Пройшло кілька років, і за порадою свого вчителя Піфагор вирішує продовжити навчання в Єгипті, у жерців. Потрапити до Єгипту у той час було дуже важко, тому що країну практично закрили для греків. За допомогою вчителя Піфагору вдається залишити острів Самос. Але до Єгипту далеко, і Піфагор поки що живе на острові Лесбос. Там відбувається знайомство Піфагора з філософом Ферекідом – другом Фалеса. У Ферекіда Піфагор навчається астрології, таємницям чисел, медицині та іншим обов’язковим, на той час, наукам. Піфагор прожив на Лесбосі кілька років. Звідти шлях Піфагора лежить у Мілет до відомого Фалеса, засновника першої в історії філософської школи.

Навчання Піфагора в Єгипті сприяє тому, що він стає одним із найбільш освічених людей свого часу. Волею долі 12 років прожив Піфагор у Вавилоні, де прилучився до східної астрології та містики. І тільки в 60 років Піфагору вдалося повернутися на Батьківщину.


Сторінка 3

Піфагорійська школа
Після повернення додому Піфагор переселився

до Південної Італії, яку тоді називали великою

Грецією. Тут, на острові Сицилія в Кротоні, у нього

народжується власна філософська школа.

Це був одночасно і релігійний союз, і політичний клуб, і наукове товариство. Учні цієї школи зобов’язувались вести так званий піфагорійський спосіб життя. Статут піфагорійського союзу був дуже суворим. Кожний, хто вступав до нього, відмовлявся від особистої власності на користь союзу, зобов’язувався не проливати крові, не вживати м’ясної їжі, берегти таємницю вчення свого вчителя. Членам школи заборонялося навчати інших за винагороду. Всі учні Піфагора і він сам були працелюбні. Досконало володіючи методами єгипетських жерців, Піфагор «очищував душі своїх слухачів, виганяв вади з серця та наповнював уми світлою правдою». В «Золотих віршах» Піфагор показав ті моральні правила, суворе виконання яких призводить до ідеалу. Ось декілька з них:

  • Роби тільки те, що не засмутить тебе і не примусить розкаюватись.

  • Навчись тому, що слід знати.

  • Не нехтуй здоров’ям свого тіла.

  • Привчайся жити просто і без розкошів.

  • Не закривай очей тоді, коли хочеш спати, не розібравши всіх своїх вчинків за минулий день.

Піфагорійці вважали, що всі тіла складається з найменших частинок “одиниць буття”,

які в різних сполученнях відповідають різним геометричним фігурам. Число для Піфагора було і матерією, у формою всього світу. З цього уявлення виходила і

основна теза піфагорійців: “Усі речі сутність числа”. Але оскільки числа показували “сутність” усього, той пояснювати природні явища слідувало лише з їхньою

допомогою. Піфагор з його наслідувачами своїми працями заклали основу однієї дуже

важливої області математики теорії чисел.


^ На персні Піфагора було викарбовано

такий девіз: «Тимчасова невдача краща тимчасової удачі».У якості символа піфагорійці вибрали пентаграму

– п’ятикутну зірку. Це символ здоров’я і досконалості,

опізнавальний знак піфагорійців.

Сторінка 4

Філософське вчення Піфагора


Піфагор навчав медицині, принципам політичної діяльності,

астрономії, математиці, музиці, етиці.

З його школи вийшли відомі політичні та державні діячі,

історики, математики та астрономи. Це був не лише вчитель,

але й дослідник. Дослідниками ставали і його учні.

Піфагор розвивав теорію музики й акустики, створив відому

«піфагорійську гаму».

У школі Піфагора вперше був виказаний здогад щодо кулястості Землі.

Сторінка 5

Усе впорядковується відносно чисел


Піфагорійці вважали, що всі тіла складаються з найменших частинок, «одиниць буття», які в різних сполученнях відповідають різним геометричним фігурам. Число для Піфагора було і матерією, і формою всього світу. З цього уявлення виходила і основна теза піфагорійців: «Усе впорядковується відносно чисел». Тому пояснювати природні явища слідувало лише з їхньою допомогою.

Числам надавали містичних властивостей. Одні числа приносять добро, інші зло, успіх тощо. Піфагор вважав, що душа – теж число, вона безсмертна і передається від однієї людини до іншої. Числова містика Піфагора та його учнів нанесла великої шкоди розвитку математики. Сучасна церква признає числову містику. Так, у Біблії число 666 є число звіру, 12 несе щастя, а 13 – нещастя. Піфагор вважав, що число 5 символізує колір, 6 – холод, 7 – розум, здоров’я та світло, 8 – кохання та дружбу, 9 – постійність. Особливо ненависними піфагорійцям були числа 13 та 17.
Великий вчений и математик

Піфагор за допомогою нумерологічних

таблиць, довів, що наша судьба,

життя закладені в дату

нашого народження.


Монета із зображенням Піфагора


Сторінка 6

Чи знаєте Ви, що…

У Франції та Німеччині в епоху середньовіччя теорему Піфагора називали «ослячим мостом»?

Учнів, що запам’ятовували теорему без розуміння, називали віслюками, оскільки вони не могли перейти через міст – теорему Піфагора.

^ У математиків арабського Сходу ця теорема отримала назву «теореми нареченої»?

Справа в тому, що в деяких списках «Начал» Евкліда ця теорема називалась «теоремою німфи» за схожість креслення з бджілкою, метеликом, що грецькою називалося «німфа». Але цим словом греки називали богинь, а також молодих жінок і наречених. Перекладаючи з грецької, арабський перекладач, не звернувши уваги на креслення, переклав слово «німфа» як «наречена», а не «метелик». Так з’явилася лагідна назва відомої теореми – «теорема нареченої».

^ Довівши свою знамениту теорему, Піфагор віддячив богам, принісши їм у жертву 100 биків?

Це оповідання, найшвидше, вигадка, бо відомо, що Піфагор був вегетаріанцем і непримиренним противником забою та пролиття крові тварин.

^ Піфагор був переможцем на 58-х Олімпійських іграх, які проходили в 548 році до нашої ери, а потім перемагав ще на декількох Олімпіадах?

Відомо, що Піфагор був міцним юнаком з товстою

шиєю та коротким носом, малим на зріст, тому судді

однієї з перших олімпіад не хотіли допускати його

до змагань.

Але він пробився і «побився» зі своїм супротивником

та ще і переміг. Якби це трапилося якихось 2540

років вперед, газети всього світу вийшли б з

аншлагом: «Нікому не відомий Піфагор завоював

золоту медаль у кулачному бою». Ось чому серед знаменитих олімпійських чемпіонів він довго залишиться найвідомішим. Ось чому люди пам’ятають його більше, як дві з половиною тисячі років, тому що йому випало щастя перемогти не тільки супротивників, а й перемогти час.

Іменем Піфагора названо кратер на видимій стороні Місяця.

Сторінка 7

Теорема Піфагора.

Наприкінці XIX століття на Марсі було відкрито “канали”, які тривалий час вважалися штучними. Для налагодження зв'язків з марсіанами запропонували на величезному просторі Західно-Сибірської низини побудувати гігантський прямокутний трикутник. Ця фігура повинна була світитися, бо вважали, що побачивши це зображення, марсіани зроблять висновок, що на Землі живуть розумні істоти, і дадуть відповідь також мовою математики.

- Що таке можна виділити в прямокутному трикутнику, що відомо всій цивілізації?

(можливо дехто з учнів відповість).

Це співвідношення між катетами і гіпотенузою, яке отримало назву “Теорема Піфагора”. І читається вона так: «В прямокутному трикутнику квадрат гіпотенузи дорівнює сумі квадратів катетів».


Із самого початку теорема Піфагора була сформульована так:

У прямокутному трикутнику площа квадрата, побудованого на гіпотенузі, дорівнює сумі площ квадратів, побудованих на катетах.
^ Теорема рукою Піфагора Сучасне трактування теореми


У прямокутному трикутнику квадрат

гіпотенузи дорівнює сумі квадратів катетів


АВ2 = АС2 + ВС2


^ Розв’яжемо задачі

(на екрані)
Гра «Піфагорова головоломка»


Це головоломка і конструктор одночасно.

З її елементів можна створювати силуети різних

предметів і геометричних фігур складної конфігурації.

Стародавня гра сприяє розвитку інтелекту.


Сторінка 8

Поетична сторінка


Життя – театр, а всі ми в нім актори,

Ми знаємо багато різних див,

Та пам’ятати будем Піфагора,

Що теорему «золоту» створив.


Вивчай в житті ще й інші теореми,

Щоб звався ти ученим джентльменом,

То й з розумом не матимеш проблеми

І виростеш культурним бізнесменом.


Сьогодні все. Вам, друзі, на прощання

Рекомендовано домашнє завдання,

Над геометрією нехай ніхто не плаче,

А краще хай розв’язує задачі.


Сторінка 9

Старовинна задача


Серед старовинних задач є задача Л.Пізанського (ХІІ-ХІІІ ст.), яка розв’язується за допомогою теореми Піфагора.

Дві вежі, одна з яких заввишки 40 футів, а друга – 30 футів, розташовані на відстані 50 футів одна від одної. До криниці, що знаходиться між ними, одночасно з обох веж злетіли по пташці. Рухаючись з однаковою швидкістю, вони прилетіли до криниці одночасно. Знайти відстань від криниці до найближчої вежі (у футах).


У кінці журналу учні зі своїми сторінками виходять на сцену і говорять: «Наш випуск закінчений. Все, що ви хотіли б побачити, повідомте редакції усного журналу в своїх листах у вигляді пропозицій та побажань».


^ Думки та афоризми Піфагора

(на екрані)

1. На поле жизни, подобно сеятелю, ходи ровным и постоянным шагом.

2. Истинное отечество там, где есть благие нравы.

3. Не будь членом учёного общества: самые мудрые, составляя общество, делаются простолюдинами.

4. Почитай священными числа, вес и меру, как чад изящного равенства.

5. Измеряй свои желания, взвешивай свои мысли, исчисляй свои слова.

6. Ничему не удивляйся: удивление произвело богов.

7. Если спросят: что есть древнее богов? - ответствуй: страх и надежда.

8. Из двух человек одинаковой силы сильнее тот, кто прав.

9. Не считай себя великим человеком по величине твоей тени при заходе солнца.

10. Дружба есть равенство.

11. Старайся прежде быть мудрым, а ученым - когда будешь иметь свободное время.

12. Если можешь быть орлом, не стремись стать первым среди галок..

Схожі:

Підготувала викладач математики Скрипник С. Ф. 2010 рік Тема: Цікаві факти із життя Піфагора Мета iconТема: „Цікаві теореми геометрії. Узагальнення теореми Піфагора, різні способи доведення Бешта Н. Я. вч математики
Тема: „Цікаві теореми геометрії. Узагальнення теореми Піфагора, різні способи доведення”
Підготувала викладач математики Скрипник С. Ф. 2010 рік Тема: Цікаві факти із життя Піфагора Мета iconТема. Цікаві задачі мета
...
Підготувала викладач математики Скрипник С. Ф. 2010 рік Тема: Цікаві факти із життя Піфагора Мета iconПоліглоти. Цікаві факти з життя та діяльності
Розділ Хто такі поліглоти?
Підготувала викладач математики Скрипник С. Ф. 2010 рік Тема: Цікаві факти із життя Піфагора Мета iconМайстер – клас «Теорема Піфагора та її застосування» Мета
Це поєднання двох суперечностей і надає їй особливої привабливості. Про теорему Піфагора так сказав німецький вчений Йоганн Кеплер:...
Підготувала викладач математики Скрипник С. Ф. 2010 рік Тема: Цікаві факти із життя Піфагора Мета iconРозробила викладач суспільних предметів Лопушенко І. П. 2009 рік тема: Тих днів не стерти в пам’яті ніколи Мета
«За цвіт життя завдячує народ померлим і посивілим солдатам»; «вічна слава солдату – герою і солдатові без нагород, хто загинув хоробро...
Підготувала викладач математики Скрипник С. Ф. 2010 рік Тема: Цікаві факти із життя Піфагора Мета iconЯ знаю все !” Розробила викладач математики Скрипник С. Ф
Обладнання: плакати з надписами «Я знаю все!» та висловлюванням про математику “Не опускайте рук, займайтесь математикою, і ви прозрієте...
Підготувала викладач математики Скрипник С. Ф. 2010 рік Тема: Цікаві факти із життя Піфагора Мета icon5- 6 класи Підготувала вчитель математики Плесканко Оксана Дмитрівна Мета заходу
Мета заходу: Формувати навички практичного застосування отриманих знань,сприяти розвитку пам’ яті,уваги, логічного мислення,кмітливості,виховувати...
Підготувала викладач математики Скрипник С. Ф. 2010 рік Тема: Цікаві факти із життя Піфагора Мета iconВиховний захід для учнів 6-х класів "Щасливий випадок"(підготувала Лещишин О. М.) Мета
Мета: поглибити знання учнів, набуті на уроках математики; розвивати кмітливість, спостереження, логічне мислення, творчу думку,...
Підготувала викладач математики Скрипник С. Ф. 2010 рік Тема: Цікаві факти із життя Піфагора Мета iconРозробив викладач фізики Гаркавий М. С. м. Комсомольськ, 2010 рік Тема: Фізичний вернісаж Мета: повторити і поглибити знання учнів з тем «Основи кінематики»
Мета: повторити і поглибити знання учнів з тем «Основи кінематики» і «Основи динаміки»
Підготувала викладач математики Скрипник С. Ф. 2010 рік Тема: Цікаві факти із життя Піфагора Мета iconУрок з математики у 6 класі „ Шукайте метали у їжі Підготувала: Ігнашева О. О., вчитель математики нвк №33 м. Дніпропетровськ
Тема: Розв'язування вправ та задач на додавання, віднімання та множення звичайних дробів
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©te.zavantag.com 2000-2017
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи