Конспект заняття гуртка icon

Конспект заняття гуртка




Скачати 229.69 Kb.
НазваКонспект заняття гуртка
Дата конвертації25.09.2013
Розмір229.69 Kb.
ТипКонспект



Відділ освіти

Ярмолинецької районної державної адміністрації

Методичний кабінет


Конспект заняття гуртка

«В и ш и в к а с т р і ч к о ю»

на тему:


«Декорування стрічковою вишивкою елементів інтер’єру.

Серветки, вишиті стрічками»


Підготувала:

Герасимчук Ольга Валеріївна,

керівник гуртка

Ярмолинецького районного

Будинку дитячої та

юнацької творчості


смт. Ярмолинці

2012

Мета заняття:

  • навчальна:

сформувати в гуртківців уявлення про роль вишитих виробів в інтер’єрі дому, навчити вишивати стрічками серветки, дотримуючись технології їх виготовлення.

  • розвиваюча:

розвивати увагу, уяву, образне та логічне мислення; фантазію, ініціативу і творчість; уміння економно використовувати необхідні матеріали, гармонійно підбирати кольорову гаму стрічок; формувати художній смак та естетичний підхід до творчої праці.

  • виховна

виховувати у гуртківців естетичне сприйняття навколишнього світу, любов до краси та гармонії в домі; бажання створювати прекрасне власними руками.


Інструменти та матеріали:

  • тканина для виготовлення серветки (лляна тканина або канва);

  • різнокольорові шовкові стрічки (ширина – 5 мм);

  • набір голок для вишивання

  • нитки для вишивання (муліне)


Обладнання:

  • комп’ютер та проектор для показу презентації «Вишивка стрічкою в інтер’єрі дому»

  • зразки серветок, вишитих стрічками;

  • інструкційна картка «Технологія виготовлення вишитої серветки»


Тип заняття – засвоєння нових знань, умінь і навичок.


Форма організації – фронтальна.


Методи:

  • словесні (розповідь, пояснення);

  • наочні (показ презентації «Вишивка стрічкою в інтер’єрі дому»; демонстрація серветок, вишитих стрічками);

  • практичні (виконання практичної роботи «Виготовлення серветки, вишитої стрічками»)


Хід заняття


  1. Організаційна частина

Привітання з членами гуртка; емоційна установка, зняття психологічної напруженості.

^ Завітали на заняття до нас гості щирі,

Тож зустрінемо їх, діти, з посмішкою, з миром.

Сядем дружно у гурті, й будем працювати,

Стрічками барвистими гарно вишивати!


Дорогі діти! Сьогодні ми маємо чудову нагоду поділитися досвідом роботи гуртка «Вишивка стрічкою» із гостями, які прибули до нас із різних куточків Хмельницької області та представити до їхньої уваги фрагмент гурткового заняття.

Щиро сподіваюся, що сьогодні поміж усіма нами запанує атмосфера тепла, приязні та справжнього домашнього затишку. Бо саме про затишок ми поведемо розмову на нашому занятті. Тож запрошую всіх до цікавої, творчої та плідної праці!


  1. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності.

Повідомлення теми і мети заняття.


Давайте разом поміркуємо, від чого залежить затишок в домі?


(Гуртківці відповідають)


Затишок в приміщенні складається із багатьох дрібниць: штор, скатертин, серветок, диванних подушок. А яскравість та оригінальність затишку додає ручна обробка цих предметів.

З прадавніх часів вишитими рушниками, скатертинами і серветками прикрашали дім, а вишитий одяг вважався святковим. Жінки, які займалися рукоділлям, уособлювали собою все найкраще – жіночність, затишок, домашнє тепло і творче начало, яке змінювало, одухотворяло побут.

Сьогодні знову ввійшли в моду вишиті речі. Вони надають будинку незвичайну ошатність та теплоту. Повернення до народних традицій відбувається не лише на рівні сім’ї та домашнього вжитку, а й багато власників ресторанно-готельного бізнесу надають перевагу розбавити суворий інтер’єр своїх готелів милими дрібничками з вишивкою. Сучасна вишивка стала модною тенденцією, її використовують для оздоблення постільної білизни, скатертин, серветок, рушничків тощо. 


Ми з вами розпочинаємо вивчати новий розділ у вишивці стрічкою, який називається «Декорування стрічковою вишивкою елементів інтер’єру». Більш детально сьогодні ми зупинимось на вишитих стрічками серветках, що є невід’ємними елементами святкового столу, вишуканою часточкою інтер’єру. Отже, тема заняття «Серветки, вишиті стрічками». Сьогодні ви побачите, як звичайний клаптик тканини може перетворитися на вишуканий і неповторний елемент інтер’єру, якщо додати до нього голку, стрічки, умілі руки та трохи творчості.

Пропоную усім вам на кілька хвилин поринути у світ затишку, створеного талановитими руками вишивальниць, та переглянути презентацію.


(перегляд презентації «Вишивка стрічкою в інтер’єрі дому» та подальше обговорення побаченого).


  1. Повідомлення нового матеріалу.


Створювати оригінальні речі власними руками – захоплююче творче заняття. Будь-які вироби, зроблені власноруч, – нестандартні, їх приємно як дарувати, так і отримувати в подарунок. Чудовим подарунком вашим рідним чи друзям можуть стати серветки…

^ Діти, як би ви дали визначення слову «серветка»?

Тлумачний словник української мови пояснює значення слова серветка наступним чином:

    • Невеликий (зазвичай квадратний) шматок тканини, який використовують під час їжі, щоб запобігти забрудненню одягу, а також для витирання рук і губів. 

    • Скатертина для невеликого стола, тумбочки тощо.

    • Рукодільний виріб, яким прикрашають меблі або підстеляють під статуетки, вази тощо.


Тема нашого заняття «Серветки, вишиті стрічками» дуже актуальна. На будь-якому святковому столі ми побачимо звичайні паперові серветки. Але вишукані серветки, вишиті стрічками, погодьтеся – рідкість. Такі серветки на святі створять атмосферу розкоші, а стіл буде яскравим і надовго запам’ятається вашим гостям.


Цікавою є історія серветок.

(історію серветок повідомляє учениця)

Учениця:

Скатертини і серветки використовуються з давніх-давен. Зображення столів, накритих скатертинами, можна знайти на стародавніх малюнках у багатьох народів світу. Будь-якій дівчині, і багатій, і бідній, в придане входила столова білизна – скатертини, серветки, рушнички, які нерідко були виткані та вишиті самою нареченою.

Цей, здавалося б, такий звичний для сучасної людини предмет має історію, що нараховує більш ніж три з половиною тисячі років.

Серветки були відомі ще у Стародавній Греції. Першими серветками, як це не дивно прозвучить, були … листки фігового дерева. Ними раби витирали губи після їжі своїм господарям. Полотняні серветки – це вже витвір римлян. Перші полотняні серветки використовувалися у знатних будинках і були виключно іменними, прикрашалися вишитими вензелями з ініціалами господарів. Вишивка була вишуканою із срібних та золотих ниток. Гості нерідко забирали з собою ці красиві серветки. В епоху Середньовіччя серветки отримали розпоширення і у Європі.


Тепер серветки виготовляються у великому різноманітті форм, розмірів, кольорів та матеріалів.

За формою серветки бувають квадратним, круглими, овальними (керівник гуртка демонструє зразки вишитих серветок).

Різним є і призначення серветок.

Серветки, оздоблені вишивкою та аплікацією використовують для сервірування столу в якості декору. Вишиту серветку можна вдома використати для того, щоб накрити хлібницю, або для того, щоб прикрасити журнальний столик. Можна покласти вишиту серветку на диван чи крісло. Головне, щоб по формі та стилю серветка доповнювала та прикрашала предмети інтер’єру.


Вишиваючи, потрібно зважати на призначення виробу, а також враховувати інтер’єр, в якому буде знаходитися даний виріб.


^ Технологія виготовлення вишитої серветки виглядає наступним чином:

1. Перш ніж почати вишивати, необхідно підібрати малюнок для майбутньої серветки. Від грамотно підібраного малюнку, кольорової гами стрічок залежить в подальшому естетичне сприйняття вишивки на тканині.

2. Для вишивання серветки потрібно взяти клаптик тканини у відповідності з формою майбутньої серветки. ^ Найкраще для серветок підходить лляна тканина, яка достатньо цупка і добре переться. На такій тканині добре робити мережки, які чудово доповнюють вишивку.

3. Викроюємо форму із врахуванням припусків на шви. Припуски краще за все відвернути на виворітню сторону і пропрасувати праскою.

4. Підшивається край серветки або вручну (обметувальний шов), або на швейній машині (зигзаг).

5. Далі можна підшити серветку тасьмою чи мереживом (потайним швом), можна обплести гачком.

6. Після цього приступаємо безпосередньо до вишивання малюнку на серветці.

На відміну від вишивки нитками, вишивка стрічкою не потребує чіткого дотримання вибраного малюнку. Тому, якщо у вас хороший окомір, малюнок можна не переносити на тканину, а вишивати серветку довільно, дотримуючись схеми в основних деталях.


  1. Вступне інструктування

Перш, ніж приступити до практичної роботи, скажіть мені, будь-ласка: який у вас настрій сьогодні?

Займатися творчістю потрібно тільки з гарним настроєм, тоді і вироби вийдуть красивими та добрими. Всі речі, виготовлені з любов’ю, випромінюють особливу енергетику та гріють душу своїх власників, нагадуючи про турботливі руки мами чи бабусі. А коли ви створите готовий виріб власноруч, то побачите, як приємно і самому ним полюбуватися, і отримати комплімент від здивованих гостей.


Сьогодні я пропоную вам виготовити найпростішу – чотирикутну серветку, оздоблену вишитими трояндами на одному із її кутів.

Для виготовлення вишитої серветки вам знадобиться:

  • Тканина для серветки (лляна тканина або канва)

  • Різнокольорові стрічки для вишивання, шириною 5 мм.

  • Нитки для вишивання (муліне)

  • Голки для вишивання

  • Мереживо для обробки виробу по краю.




  • Повторення правил безпечної праці із колючими та ріжучими предметами під час виконання вишивальних робіт.


Правила поведінки при вишиванні


1.    Кімната, в якій вишивають має бути світлою, прибраною, провітреною.
2.    Старанно вимити руки перед роботою, щоб вишивана річ не забруднилась.
3.    Сидіти при вишиванні потрібно рівно, щоб спина не гнулась.
4.    Краще вишивати при денному світлі, щоб світло падало на вишивку прямо, або з лівого боку. Відстань від очей до роботи – приблизно 30 см.
5.    Давати відпочинок для очей.
6.    Дотримуватись правил безпеки при роботі з голкою та ножицями.


Правила безпечної праці із ножицями:


  • не тримай ножиці кінцями догори;

  • не залишай ножиці розкритими;

  • передавай ножиці кільцями вперед;

  • при роботі слідкуй за пальцями лівої руки.


Правила безпечної праці із голками:


  • голку тримай завжди із стрічкою, кінець якої обов'язково зафіксований у плоский вузол.

  • не губи голок: перевіряй їх кількість перед початком і закінченням роботи;

  • не заколюй голками одяг;

  • не бери шпильки та голки до рота;

  • зберігай голки у спеціальній подушечці чи коробочці.

  • не ший дуже довгою стрічкою.




  1. Самостійна практична робота над завданням.

Поточне інструктування.


Виконуючи практичне завдання, гуртківці вчаться працювати з інструкційною карткою, проявляти старанність у роботі, раціонально використовувати обладнання. В ході практичної роботи керівник гуртка проводить поточний інструктаж.

^ Виконання практичної роботи «Виготовлення серветки, вишитої стрічками»

  • Фізкультхвилинка

Працювали ви старанно,

Вишивали ви охайно.

Та втомились очі, руки –

Час спочити від науки.

Встаньте діти, посміхніться,

Землі нашій поклоніться.

В різні боки нахиліться

І до сонця потягніться.


Раз присядьте, два присядьте,

І за парти тихо сядьте.

Ваші м’язи всі проснулись,

Ваші губки посміхнулись 

  1. Закріплення вивченого матеріалу.

Розгадайте кросворд








































6



















4





































3

























5













7

9



















8











































1
























































































10



























































































2




11


































































































































12



























































































13
































































































По вертикалі:

  1. Рукодільний виріб, яким прикрашають меблі або підстеляють під статуетки, вази тощо (серветка)

  2. Вид декоративно-ужиткового мистецтва, який передбачає створення візерунку на тканині шляхом використання голки та ниток, стрічок або бісеру (вишивка).

  3. Коли лежить – одна нога, коли іде – дві ноги, коли стоїть на ногах – дві голови (ножиці)

  4. Основа для вишивання стрічками троянди-павутинки (каркас)

  5. Всіх обшиває, сама одягу немає. (голка)

  6. Його варто дотримуватися, щоб досягти гармонії в інтер’єрі. (стиль)

  7. Пристрій для натягування тканини для вишивання (п’яльця)

По горизонталі:

  1. Творчий процес, що передбачає створення виробів власними руками (рукоділля)

  2. Має значний вплив на естетичне сприйняття виробу (колір)

  3. Вузька кольорова смужка шовкової чи атласної тканини. (стрічка)

  4. Використовується для обробки виробу по краю; виготовляється вручну або машинним способом. (мереживо)

  5. Його враховують при виготовленні та експлуатації виробу (призначення)

  6. Тонкий, міцний, різнобарвний матеріал для шиття чи вишивання (нитки)











































С



















К

























Т










Н







А
















Г







И




П

К

О

Л

І

Р







Р

У

К

О

Д

І

Л

Л

Я




Ж







К




C










Л







Ь




Л




И







А




Е










К













Ь




Ц







С

Т

Р

І

Ч

К

А













Ц




І













В

























Я










В




М

Е

Р

Е

Ж

И

В

О



















И







Т





































Ш







К































П

Р

И

З

Н

А

Ч

Е

Н

Н

Я






















В





































Н

И

Т

К

И











































А








































  1. Підведення підсумків заняття. (Заключний інструктаж)

Аналіз якості виконаної практичної роботи, характеристика помилок; стимулювання творчої діяльності з метою збагачення та удосконалення моральних стосунків; прибирання робочих місць.


Якщо людина хоче вишивати,
Знайдеться в неї голка, стрічка, час…
Зуміє всі відтінки підібрати,
Й шедеври вийдуть з-під руки не раз.
Якщо людина хоче вишивати,
Побачить в цьому радість і красу.
І по узорах буде мандрувати,
І вишиє на квіточці росу,
І створить диво, первозданну казку,
Їй усміхнеться сонечко в вікні,
Бо відіб’ється і любов, і ласка
В стрічках барвистих на білім полотні.


Пам’ятайте: людські руки можуть творити справжні дива. Головне, щоб у кожну справу була вкладена часточка душі. Творіть з душею! До нових зустрічей!

Інструкційна картка

Технологія виготовлення вишитої серветки


1. Підібрати малюнок для майбутньої серветки.

2. Взяти клаптик тканини у відповідності із формою майбутньої серветки.

3. Викроїти форму серветки із врахуванням припусків на шви. Припуски краще за все відвернути на виворітню сторону і пропрасувати праскою.

4. Підшити край серветки або вручну (обметувальний шов), або на швейній машині (зигзаг).

5. Підшити серветку тасьмою чи мереживом (потайним швом), можна обплести гачком.

6. Приступити безпосередньо до вишивання малюнку на серветці.


  • В одному із кутів серветки вишити нитками три п’ятипроменеві каркаси – основи для майбутніх троянд. Нитку підібрати в тон стрічки.

  • Зробивши плоский вузол та зафіксувавши його у центрі каркасу з виворітної сторони, розпочати вишивати троянди рожевою стрічкою, почергово переплітаючи її під та над променями основи.

  • Стрічкою зеленого кольору швом «петелька в прикріп» вишити листочки навколо троянд.



^

ОСНОВНІ СТІБКИ,
що застосовуються у вишивці стрічкою


У вишивці стрічками застосовуються ті ж техніки, що й у традиційній вишивці нитками, за виключенням "стрічкового стібка".


^

Прямий стібок


Основний і найбільш простий стібок, що використовується у будь-якій вишивці, варіюється довжиною і натягом стрічки.



^

Японський, стрічковий стібок


Стрічка проходить не лише через основу, але й через саму себе. Зміщення проколу до краю стрічки дає змогу досягнути дуже цікавих ефектів при вишиванні листочків та пелюсток. Проекспериментуйте із різним напрямом та натягом стрічки.



^

Петля «в прикріп»


Цим швом вишивають листочки, бутони та пелюстки.

Експериментуйте із різним натягом стрічки та величиною петлі.



^

Напівпетля «у прикріп»


Шов для вишивання листочків та чашечок бутонів. Використовуйте стрічку різної ширини і пластичності для отримання різних ефектів.



Троянда "павутинка"


Визначивши розмір майбутньої троянди, потрібно зробити п’ять радіальних стібків, через які пропускається стрічка. Починаючи від центру, старанно укладайте стрічку, протягуючи її почергово над і під радіальними стібками.



Французький вузлик


Величина вузлика залежить від кількості обертів стрічки навколо голки, від одного до трьох.






Схожі:

Конспект заняття гуртка iconПлан-конспект заняття правового гуртка «Дебати» за темою «Україна – наш спільний дім»
Представлення теми та очікуваних результатів навчального заняття (робота в парах, бесіда) – 3-5 хв
Конспект заняття гуртка iconКонспект гурткового заняття Рівень навчання: початковий, основний, вищий Рік навчання: Вік гуртківців: Керівник гуртка: Тема заняття
Тип заняття (засвоєння нових знань, умінь та навичок; формування практичних умінь та навичок; застосування умінь та навичок; узагальнення;...
Конспект заняття гуртка iconПам’ятка керівнику гуртка з методики проведення занять
Заняття будь-якого гуртка (технічного, спортивного, художньо-естетичного тощо) відрізняються одне від одного тільки навчальним матеріалом....
Конспект заняття гуртка iconАналіз відкритого заняття гуртка
Підготовка учнів до занять гуртка: наявність необхідного матеріалу, інструментів, посібників
Конспект заняття гуртка iconІнформація про підсумки проведення районного етапу Всеукраїнського конкурсу «Цікава школа» Валентина Лосіцька, директор цдют рокитнянського району
Рокитнянського району Гулковська Л. О. Подана робота (конспект заняття керівника гуртка та опис досвіду його роботи як свідчення...
Конспект заняття гуртка iconКонспект заняття гуртка
Мета: ознайомити учнів із виготовленням квітів (троянд) з кленового листя. Навчити складати букети з нього. Розвивати художньо-естетичні...
Конспект заняття гуртка iconКонспект заняття гуртка «Чарівна палітра» «віночок» Мета: продовжити знайомство дітей зі звичаями та оберегами нашого народу. Через звичаї та традиції донести до дітей
Розвивати вміння передавати свої відчуття в малюнку закріпити засвоєні раніше навички малювання, самостійно вибирати художній матеріал....
Конспект заняття гуртка iconКонспект заняття для дітей зі зниженим зором
Організаційний момент ( визначення робочих місць дітей відповідно до гостроти зору та наявності оклюзій на момент заняття, підготовка...
Конспект заняття гуртка iconКонспект заняття для дітей зі зниженим зором
Організаційний момент ( визначення робочих місць дітей відповідно до гостроти зору та наявності оклюзій на момент заняття, підготовка...
Конспект заняття гуртка iconКонспект заняття сфера життєдіяльності : «Природа» Пріоритетні лінії розвитку : пізнавальна, художньо-естетична Вік : 5-й рік життя Тижнева тема : «Світлиця природи. Зима.»
Організаційний момент ( визначення робочих мість дітей відповідно до гостроти зору та наявності оклюзій на момент заняття, підготовка...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©te.zavantag.com 2000-2017
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи