Вимоги щодо оформлення методичної розробки icon

Вимоги щодо оформлення методичної розробки
Скачати 43.21 Kb.
НазваВимоги щодо оформлення методичної розробки
Дата конвертації20.03.2014
Розмір43.21 Kb.
ТипДокументи

Вимоги щодо оформлення методичної розробки

Методичною розробкою можна вважати текст, в якому систематизовано, послідовно викладено всебічно досліджену педагогічну діяльність, її особливості. Усі розробки можна поділити на дві групи: розробки стосовно змісту освіти: програми, концепції, довідники, збірники, посібники тощо; розробки методики викладання:, моделі, описи досвіду, технології, методики викладання предмету, розділу, теми курсу або уроку, сценарії.

Сьогодні методична розробка одна з поширених форм творчої діяльності не тільки вчителів-методистів, а й багатьох педагогів-практиків. Проте відсутність у них навичок наукового дослідження, осмислення та опису власного досвіду призводить до того, що їхні розробки не використовують. Тому хочемо детальніше спинитися на процесі моделювання (створення) перспективного педагогічного досвіду та подати основні його компоненти:

^ 1. Визначення мети та завдання створюваного досвіду.

Моделювання перспективного педагогічного досвіду розпочинають із з'ясування мети та завдання його створення, суті вирішуваних за його допомогою завдань. Планування свідомо організованої, соціально зумовленої, цілеспрямованої системи діяльності щодо поліпшення стану і перетворення педагогічної практики на основі науково-педагогічних рекомендацій. Йдеться про формування кінцевої організаційно-педагогічної, науково-методичної, управлінської мети організаторів створення досвіду і тих завдань, які необхідно вирішувати при її досягненні. У ході моделювання реалізується цілеспрямоване впровадження наукових досягнень.

^ 2. Аналіз використаних при моделюванні джерел.

Щоб розробити дійову модель досвіду і закласти в неї перспективні ідеї та положення, необхідні глибокі та всебічні знання й аналіз таких джерел: законодавчих державних і нормативних документів з проблеми, що моделюється; результатів сучасних наукових досліджень, теоретичних ідей, положень і рекомендацій з даної проблеми; наявних матеріалів і відомих елементів досвіду, що моделюється; теоретичних і практичних робіт, в яких аргументується розвиток навчально-виховної роботи.

Лише глибокий і всебічний аналіз перелічених джерел, синтез ідей, які впливають на них, дає змогу зрозуміти, передбачити, розробити контури досвіду, що моделюється.

^ 3. Визначення об'єкта.

Проблема добору об'єкта для створення перспективного педагогічного досвіду з провідної проблеми вимагає врахування цілої низки факторів: по-перше, готовність школи до реалізації моделі досвіду з точки зору матеріальних умов; по-друге, наявність зацікавленого і компетентного керівництва педагогічного колективу, здатного забезпечити досягнення поставлених завдань, а також відповідний науково-методичний рівень педагогічного колективу.

^ 4. Розроблення структури моделі досвіду, розроблення плану і
методики, впровадження їх з регулюванням, аналізом, контролем
та ін.


Це один із найскладніших елементів процесу моделювання. При
цьому необхідно подолати складні суперечності. Модель, в якій
враховані вимоги передової науки та практики, має бути еталоном
розв'язання педагогічної проблеми на рівні сучасних вимог. Однак
реалізувати таку еталонну модель має конкретний педагогічний
колектив, група працівників, які володіють своїми фаховими
можливостями, конкретним досвідом, індивідуальними особливостями. Через це при розробленні моделі досвіду необхідно враховувати як об'єктивні вимоги науки та практики, так і суб'єктивні можливості виконавців.

Модель досвіду можна подати у вигляді таких структурних елементів: обґрунтування актуальності досвіду; теоретична база; провідна ідея; технологія; можливі результати.

^ 1. Обґрунтування актуальності досвіду. Йдеться про
аргументацію та доцільність створення досвіду з точки зору
розбудови української національної школи і потреб практики. Тут
також дається коротка характеристика змісту досвіду і тих
практичних проблем, які вирішуються за його допомогою.

^ 2. Теоретична база досвіду. Це сучасні теоретичні ідеї і
положення, які є його науковою основою. Модель повинна нести в
собі опору на сучасні наукові погляди, висновки, досягнення.

Перспективний досвід може і випереджувати сучасну практику, але в цьому разі він повинен дістати наукове пояснення.

^ 3. Провідна ідея досвіду. Це центральна, головна думка, що
визначає суть досвіду і передбачає варіативність форм його
застосування. Реалізація в сукупності близьких, середніх і далеких
перспектив в процесі впровадження і на цій основі безперервне поступове підвищення рівня поліпшення змісту і організації впровадження.

^ 4. Технологія досвіду. їде модель досвіду, структура,
послідовність дій об'єкта. До технології закладаються форми, методи,
прийоми роботи, основні педагогічні або управлінські ситуації,
засоби удосконалення певного виду діяльності. Головне - чітко
відобразити алгоритм дій об'єкта, який прослідковується в моделі.

5. ^ Можливі результати. Створюючи досвід, його автори, якщо
вони керуються науковими положеннями і ставлять перед собою
конкретну мету, повинні хоча б у загальній формі конкретно
передбачити його можливі результати. Вони можуть бути
сформульовані у вигляді певних кількісних або якісних показників
змін у навчально-виховному процесі. Очікувані результати можуть
мати комплексний характер.

^ Методична розробка умовно може мати таку структуру:

  • Вступ або пояснювальна записка

Подається обґрунтування вибору теми, її новизна, короткий аналіз змісту, призначення розробки. Розшифровуються специфічні поняття і терміни.

^ Пояснювальна записка - вступна частина документа (плану, програми, проекту і т.ін.), де обґрунтовуються мета його створення, структура, зміст, термін дії, функціональне призначення, актуальність і новизна.

  • Основна частина

У вигляді кількох параграфів, пунктів висвітлюється суть дослідження, а саме: а) педагогічна ідея, б) її методичне висвітлення, в) практична реалізація.


  • Висновки

Коротко формулюються основні результати, вказуються умови реалізації, можливості застосувань. Характерною ознакою методичної розробки є наявність рекомендацій щодо її використання.

  • Перелік використаної літератури

Оформляється згідно із загальноприйнятими правилами.
Схожі:

Вимоги щодо оформлення методичної розробки iconОформлення анотації методичної розробки

Вимоги щодо оформлення методичної розробки iconЄдині вимоги до алгоритму письмового оформлення конспекту навчального заняття (сценарію, програми, заходу) у закладах освіти
Зазначені розробки необхідно подавати на паперових та електронних носіях з метою їх розміщення на сайті «Мій кращий урок» освітнього...
Вимоги щодо оформлення методичної розробки iconОсновні вимоги щодо оформлення авторських навчальних програм – 2011 Згідно наказів Міністерства освіти І науки України від 01. 09. 2009 р. №806 «Про використання навчально-методичної літератури»
Міністерства освіти і науки України, схвалення відповідною комісією Науково-методичної ради з питань освіти
Вимоги щодо оформлення методичної розробки iconВимоги щодо письмового оформлення робіт та кількості контрольних робіт з математики Вимоги щодо письмового оформлення робіт з математики
Для виконання всіх видів письмових робіт до­цільно мати таку кількість зошитів з математики
Вимоги щодо оформлення методичної розробки iconДокументи
1. /загальн_ рекомендац_х та вимоги оформлення/Анкета бланк.doc
2. /загальн_...

Вимоги щодо оформлення методичної розробки iconДепартамент освіти і науки Черкаської обласної державної адміністрації Відділ освіти виконавчого комітету Канівської міської ради Міський методичний кабінет Вимоги щодо структури,
Т. С. Вимоги щодо структури, змісту й оформлення матеріалів на міську виставку перспективного педагогічного досвіду. Випуск / Т....
Вимоги щодо оформлення методичної розробки iconВимоги до оформлення науково-дослідницької роботи
У грудні 2010 року відбудеться районний конкурс-захист науково-дослідницьких робіт учнів. До Вашої уваги Вимоги до оформлення науково-дослідницької...
Вимоги щодо оформлення методичної розробки iconВимоги до оформлення I подання науково-дослідницьких робіт
Робота повинна відповідати правилам оформлення дисертаційного дослідження Державний стандарт України. Дсту 3008-95 "Документація....
Вимоги щодо оформлення методичної розробки iconВимоги до оформлення презентацій Оформлення слайдів та

Вимоги щодо оформлення методичної розробки iconМетодичні рекомендації діагностування в системі внутрішкільної методичної роботи (на допомогу заступникам директорів шкіл з навчально-виховної та методичної роботи)
Державній національній програмі «Освіта» (Україна ХХІ століття), є створення умов для формування освіченої творчої особистості громадянина....
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©te.zavantag.com 2000-2017
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи