Скачати 0.68 Mb.
|
Міністерство аграрної політики України Луганський національний аграрний університетБєлослудцева В.М., Комінова Г.Г., Мільчевська Ж.І.Тимчасові методичні вказівки до дипломного проектування для студентів спеціальності 7.08010103 «Землеустрій та кадастр» Луганськ – 2011 УДК 378.663.141 Бєлослудцева В.М., Комінова Г.Г., Мільчевська Ж.І. Тимчасові методичні вказівки до дипломного проектування для студентів спеціальності 7.08010103 “Землеустрій та кадастр» ,Луганськ: ЛНАУ, 2011. – 54 с. Методичні вказівки розроблені з метою надання допомоги при виконанні дипломних проектів (робіт) студентам денної і заочної форм навчання, які навчаються за спеціальністю 7.08010103 “Землеустрій та кадастр”. При написанні тимчасових методичних вказівок використані: Навчально-методичний посібник з дипломного проектування у вищих навчальних закладах Мінагрополітики України, методичні вказівки Київського, Львівського, Харківського, Воронезького аграрних університетів та інших вищих навчальних закладів, а також інструкції, нормативно-довідкові матеріали, відібрані з різних літературних джерел. Рецензенти: Мілєхін П.О., начальник головного управління Держкомзему в Луганській області, доцент, канд. с.-г. наук; Радов С. Г., зав. каф. землевпорядкування і кадастру ЛНАУ, доцент, канд. техн. наук. Методичні вказівки рекомендовані до видання на засіданні методичної ради будівельного факультету (протокол №____ 2011р.) ЗМІСТ
ПЕРЕДМОВА Фахівець за чинним освітньо-кваліфікаційним рівнем «Спеціаліст» спеціальності 7.08010103 “Землеустрій та кадастр” відповідно до напряму підготовки 0801 «Геодезія, картографія та землеустрій» повинен мати теоретичну та практичну підготовку. Виконання дипломних проектів (робіт) є заключним етапом навчання студентів і має за мету систематизувати знання, розширити і закріпити професійні уміння та навички до вирішення завдань, максимально наближених до виробництва. Виконуючи дипломний проект (роботу) студент поглиблює знання з фундаментальних та фахових дисциплін, оволодіває навичками співставлення результатів своїх досліджень із літературними даними, аналізу, узагальнення і літературного оформлення одержаних результатів з теми проектування, користування передовими комп’ютерними технологіями, які необхідні для майбутньої професійної діяльності випускника. Необхідною умовою до дипломного проектування є наявність матеріалів, зібраних студентом під час виробничої практики або за місцем роботи в проектних установах із землеустрою, організаціях Державного земельного кадастру, органах виконавчої влади та місцевого самоврядування. До дипломного проектування студент допускається після повного завершення теоретичного курсу навчання та виробничої практики згідно з навчальним планом. Методичні вказівки до дипломного проектування розроблені відповідно до рекомендованого міністерством аграрної політики України навчально-методичного посібника «Дипломне проектування у вищих навчальних закладах Мінагрополітики України» за редакцією Т.Д.Іщенко й І.М.Бендери. Окремі розділи методичних вказівок розкривають особливості оформлення дипломних проектів (робіт) за змістом та обсягами, складання списку використаних літературних джерел.
Найбільш розповсюдженою формою контролю знань та атестації в вищому навчальному закладі є виконання дипломних проектів (робіт) та публічний їх захист на засіданні Державної атестаційної комісії (ДАК). Успішний захист дипломного проекта (роботи) є підставою для присвоєння випускникові освітньо-кваліфікаційного рівня «Інженер з землеустрою та кадастру» із врученням йому диплома державного зразка (звичайного чи з відзнакою). ^ Проект (від лат. Projectus – кинутий уперед) – сукупність документальних матеріалів для реалізації задуманого об’єкта. Проект включає схеми, розрахунки, креслення, макети, моделі і обґрунтування прийнятих рішень, які дають змогу заздалегідь передбачити технічні, технологічні та експлуатаційні якості проектованого об’єкта. Проектування – створення проекту – прототипу, прообразу передбачуваного або можливого об’єкту (стану). ^ – випускна самостійна робота студентів вищих навчальних закладів, складається з теоретичних та експериментальних досліджень, вишукувань, розрахунків, креслень та пояснювальної записки. ^ – випускна самостійна робота студентів вищих навчальних закладів, що має навчально-дослідний характер. Мета дипломної роботи - систематизація, перевірка та узагальнення набутих студентами теоретичних знань і практичних навичок. ^ полягає в аналізі проектної ситуації (збиранні і уточненні), синтезі (пошуку) та оцінюванні рішень. Проектування – багатоступеневий (багатостадійний) процес із послідовною деталізацією проектних рішень. Первинний опис об’єкту проектування (завдання на проектування) є неповним (умовним, приблизним, несистематизованим), а кінцевий опис об’єкта (результат проектування), як правило, характеризується визначеністю, однозначністю, систематизованістю, ефективністю. ^ в дипломних проектах і роботах є природні, природно-технічні, технологічні, соціально-економічні, екологічні системи. Приклад об’єкта: земля, ґрунт, вода, споруди, ландшафт, територія агропромислового підприємства, населеного пункту, сільської ради, адміністративного району, області тощо. ^ – це запланований результат. Результат має бути конструктивним, тобто спрямованим на розроблення проектного рішення ліпшого, ніж було раніше, показниками якості або процесу її досягнення. ^ Підготовка дипломного проекту (роботи) здійснюється в кілька етапів. Основні з них такі:
Дипломне проектування проводиться на основі фактичного матеріалу, зібраного випускниками на підприємствах різних форм власності, територіальних управліннях (відділах) Держкомзему України, місцевих радах протягом виробничої практики. Це дає змогу:
Загальними вимогами до дипломного проекту (роботи) є:
Дипломний проект (робота) виконується студентом під керівництвом викладача кафедри «Землевпорядкування і кадастру». Керівник дипломного проекту (роботи):
Періодичність звітування дипломника про хід виконання дипломного проекту (роботи) має бути не рідше одного разу на тиждень для випускників очної форми та одного разу на два тижні – для заочної форми навчання. Робота над дипломним проектом (роботою) повинна бути завершена за 14 днів до початку роботи Державної атестаційної комісії та надана на перевірку керівнику. Завершений дипломний проект (робота) проходить рецензування спеціалістами з виробництва та наукових установ, що мають відповідну кваліфікацію і стаж роботи за фахом не менше 3 років. До захисту допускаються дипломні проекти (роботи), що оформлені згідно з методичними вказівками, підписані дипломником, керівником і консультантами, пройшли нормоконтроль та попереднє слухання. Після оцінювання ступеня готовності дипломного проекту (роботи) завідувач кафедри допускає студентів до захисту та робить відповідний запис на титульному аркуші. У випадку, коли студент не виконав план і завдання кваліфікаційної роботи, постійно порушував графік звітування про хід виконання, за поданням керівника роботи на засіданні кафедри розглядають питання про неможливість допуску такої роботи до захисту перед ДАК. Протокол засідання кафедри подають у деканат, який виносить прийняте рішення на затвердження вченою радою факультету. Не допуск до захисту є підставою для відрахування з університету. Дипломний проект є самостійною роботою. Студент несе повну відповідальність за його якість, повноту виконання та своєчасність завершення роботи.
Тематика дипломного проектування пропонується кафедрою до початку проходження переддипломної практики. Вона має бути актуальною, відповідати сучасному стану і перспективам розвитку науки і практики землеустрою і земельного кадастру, Земельному кодексу України, Законам України «Про землеустрій», «Про оцінку земель», «Про охорону земель» та іншим законодавчим документам, що пов’язані з раціональним використанням і охороною земель, грошовою оцінкою земель в умовах здійснення земельної реформи і переходу до ринкових умов господарювання. У процесі проходження практики тема дипломного проектування може бути уточнена, або ж студент може запропонувати свою тему з обґрунтуванням доцільності її розробки. Вихідними документами для дипломного проектування є планово-картографічні, обстежувальні матеріали, відомості про стан використання земель, показники господарської діяльності сільськогосподарських підприємств на час складання проекту і на перспективу, приватизацію земель, грошове оцінювання земель та інші, які студент отримує у період виробничої практики. У залежності від завдання і змісту дипломного проектування його тематика може торкатися різних рівнів здійснення землеустрою: регіонального, локального, зокремленого (робочі проекти). Орієнтовна тематика дипломного проектування:
Приклади змісту дипломних проектів (робіт) наведені у додатку А. Дипломний проект (робота) передбачає:
Матеріали дипломного проекту (роботи) розміщуються в такій послідовності:
Загальний обсяг пояснювальної записки повинен містити 60-70 сторінок комп’ютерного тексту. Дипломний проект (робота) оформлюється згідно із «Стандартом підприємства». ^ Відповідальність за організацію дипломного проектування несуть деканат, кафедра та керівники. 3.1 Розробка завдання на дипломне проектування Завдання на дипломне проектування розробляє та видає студенту керівник дипломного проекту (роботи) за формою, наведеною в додатку В. Воно регламентує основні моменти розробки дипломного проекту:
Завдання підписується керівником, студентом і затверджується завідувачем кафедри. ^ Студент на основі затвердженого завдання складає календарний план дипломного проекту(роботи), додаток Г. 3.3 Відомість дипломного проекту (роботи) Для дипломних проектів (робіт) відповідно до ГОСТ 2.120-73 складається відомість проекту. У відомості вказується найменування текстових і графічних документів проекту, їх формат і кількість. Зразок відомості проекту наведено у додатку Д. 3.4 Реферат Основна мета реферату – подання в стислому вигляді найточнішої й достатньо повної інформації про суть дипломного проекту. Викладення в тексті завдання та змісту дипломного проекту повинне бути чітким і коротким, без повторення назв розділів і підрозділів. При написанні реферату використовується загальноприйнята термінологія. Обсяг реферату дипломного проекту (роботи) повинен складати 0,75 сторінки тексту. Згідно зі стандартом реферат повинен містити такі відомості:
Зразок написання реферату наведено у додатку Е. ^ Пояснювальна записка повинна мати відповідну структуру. Вступ. Формулюється суть даної теми, її значення та актуальність, подається коротка характеристика складових частин дипломного проекту. ^ Складається з таких розділів: теоретичний розділ, нормативно-правове забезпечення проекту, земельно-кадастрова інформація, характеристика об’єкта, топографо-геодезична забезпеченість району робіт, проектна частина, еколого-економічне обґрунтування проекту або вартість проекту, охорона праці. Розділ “Охорона праці” повинен бути присвячений розробці питань поліпшення умов праці, техніки безпеки та запобіганню травматизму при польових і камеральних топографо-геодезичних та землевпорядних роботах. ^ . У стислій формі висвітлюється суть проектного рішення, його ефективність, практичне значення розробки для виробництва. Подаються рекомендації щодо реалізації проектного рішення загалом або окремих його питань, які, на думку автора, доцільно втілити у виробництво. ^ Згідно зі стандартом підприємства в дипломному проекті після висвітлення усіх розділів оформлюється список використаних джерел – сукупність бібліографічних відомостей про документ, наукову статтю тощо, наведених за певними правилами, які необхідні й є достатніми для загальної характеристики та їх ідентифікації. Огляд літератури може бути кваліфіковано написаний лише після вивчення студентом 20-30 джерел літератури різних видів. Студент має опрацювати монографії, збірники наукових праць, статті періодичних видань, нормативно-правові акти, навчальні посібники тощо. Зразок оформлення такого списку наведено в додатку З. Додатки. Оскільки при розробці дипломного проекту (роботи) використовується значний обсяг даних, пов’язаних із статистичною інформацією та її обробкою, проведенням розрахунків, з використанням виробничих матеріалів, їх оформляють як додатки. Вони є продовженням пояснювальної записки і розміщуються в порядку посилання на них у тексті. Кожен додаток повинен починатися з нової сторінки, мати заголовок, розміщений вгорі аркуша симетрично до тексту. По правому краю рядка над заголовком пишуть слово “Додаток” і велику літеру, що позначає порядковий номер додатка. Додатки позначаються послідовно великими літерами української абетки. ^ Перелік креслень і таблиць графічної частини залежить від теми і встановлюється керівником дипломного проекту (роботи), про що вказується у завданні на проектування. Усі креслення дипломного проекту оформляються згідно з діючими інструктивними вимогами та умовними позначеннями. Кількість графічних матеріалів не повинна бути менше п’яти аркушів формату А1. За необхідності допускається використовувати інші формати. При оформленні графічних документів, для яких відсутні нормативні матеріали (наприклад, при виготовленні схеми розвитку мережі внутрішньогосподарських доріг), усі питання оформлення погоджують з керівником або призначеним консультантом з оформлення графічної частини дипломного проекту. Числові масштаби розміщують у центрі графічного матеріалу на відстані 10-20 мм від нижньої рамки. Масштаби для графічної частини дипломного проектну слід вибрати залежно від розмірів об’єкта зображення, відповідно до нормативних положень, а також змісту і призначення графічного документа. У верхній частині аркуша на відстані 10-20 мм нижче рамки, в ув’язці з зображенням, розміщується надпис, який повинен відображати зміст конкретного графічного матеріалу. Перенесення слів у надписі не допускається.
ПРОЕКТУ (РОБОТИ) Дипломний проект (робота) має бути написаний державною мовою. Текст розміщують на одному боці аркуша паперу формату А4 із застосуванням текстового редактора Word, шрифт «Times New Roman» 14-го розміру, через 1,5 інтервали, з полями: верхнє та нижнє – по 2,0 см, праве – 1,0 см, ліве – 2,5 см. Пошкодження аркушів, помарки і сліди неповністю видаленого тексту не допускаються. Текстова частина поділяється на розділи, підрозділи, пункти. Кожний розділ починається з нової сторінки; підрозділи і пункти пишуться з абзацу. Розділи нумеруються арабськими цифрами без крапки в кінці, вступ і висновки нумерації не підлягають. У межах розділів нумеруються підрозділи, номер яких складається із номера розділу і номера підрозділу, розділених крапкою. Наприклад, “2.1” (перший підрозділ другого розділу). Номер пункту включає номер розділу, підрозділу і пункту, розділених крапками і без крапки в кінці. Наприклад, “2.1.1” (перший пункт першого підрозділу другого розділу). Заголовки розділів пишуться симетрично до тексту великими літерами (розмір шрифту 14). Заголовки підрозділів пишуться малими літерами з першою великою, з нового рядку (з абзацу, який дорівнює п'яти знакам). Крапка в кінці заголовків не ставиться, а також не дозволяється підкреслювати заголовки і переносити в них слова. У випадку, коли заголовок складається з двох чи більше речень, їх розділяють крапками. Відстань між заголовком і текстом становить один інтервал. Текстова частина (сторінки) нумерується арабськими цифрами. Номер ставиться у правому верхньому куті аркуша без крапки в кінці. Титульний аркуш, завдання, реферат і перша сторінка вступу не нумеруються. Креслення, схеми, графіки, фотографії і таблиці, які розміщені на окремих сторінках записки, включаються в загальну (наскрізну) нумерацію сторінок. Якщо розміри ілюстрації чи таблиць більші за формат А4, їх вважають однією сторінкою і розміщують в кінці тексту після висновків (у додатках). Умовні позначення й формули в тексті розміщують після посилань на них, посередині сторінки. Вище і нижче від них залишається не менше одного вільного рядка. Нумерація формул проводиться в межах розділу арабськими цифрами, наприклад: ![]() де Еп – середньорічний потенційний змив зі схилів, т/га; ^ – гідромеліоративний показник зливового стоку ґрунту; П – добуток показників відносного змивання ґрунту на коефіцієнт, який враховує ступінь змитості ґрунту; ^ – чинник рельєфу, що враховує довжину схилу та його крутизну; Z – коефіцієнт, який враховує змив ґрунту стоком талих вод. У тексті посилання на порядковий номер формули подається в дужках, наприклад, “у формулі (4.2)”. Цифровий матеріал подається зазвичай у таблицях. Таблиця має заголовок, рядки, боковик і графи. Заголовки граф і рядків таблиці слід писати з великої літери, підзаголовки – з малих. Не дозволяється ділити головку таблиці по діагоналі. Таблицю з великою кількістю рядків переносять на наступну сторінку, де після заголовка слід подавати рядок нумерації граф. При переносі таблиці з правого боку пишуть “Продовження табл. 3”. Усі таблиці повинні мати заголовок, а слово “Таблиця” розміщують з правого боку над таблицею. Таблиці нумерують аналогічно ілюстраціям. Їх, як і рисунки, розміщують після першого згадування про них у тексті. Приклад побудови таблиці наданий в додатку К. Посилання в тексті на таблицю оформляється скорочено, наприклад, “у табл. 2.4”, а у випадку повторного посилання – “див. табл. 2.4”. Для пояснення змісту тексту в таблиці, використовують примітки, які розташовують безпосередньо після тексту таблиць, яких вони стосуються. Слово “Примітка” друкується з великої літери з абзацного відступу і в тому ж рядку подається текст примітки. ^ Кожному документу дипломного проекту (роботи) присвоюється відповідне позначення. Згідно з ГОСТ 2.201-80 це позначення повинно мати таку структуру. ^ (1 група) (2 група) (3 група) (4 група) Перша група – код навчального закладу: перші два знаки – код спеціальності; потім два знаки – код кафедри; два останні знаки після дефіса – код виду документу, що розробляється: дипломний проект – ДП, дипломна робота – ДР. ^ – номер наказу ректора про закріплення тем дипломних проектів (робіт) і далі через пропуск рік (останні дві цифри) місяць і день підписання наказу. ^ – порядковий реєстраційний номер документа: порядковий номер прізвища студента в наказі про затвердження теми його дипломного проекту (роботи). Четверта група – шифр документа згідно з ГОСТ 2.102-68 і ГОСТ 2.601-74. не передбачені стандартами шифри присвоєні науково-методичною лабораторією університету за погодженням з деканатом. Перелік шифрів наведено у таблиці 1. Таблиця 1 Зразки шифрів документів, що входять до складу дипломних проектів (робіт)
Якщо у дипломному проекті (роботі) є кілька документів однакового шифру, то після шифру через пропуск ставлять номер потрібного документа. ^ 1. Пояснювальна записка дипломного проекту (шифр проставляється на обкладинці і титульному аркуші) 10.6.7 - ДП. 213 10 04 04. 029. ПЗ 2. План “Існуючий стан використання земель та їх правовий режим на території сільської ради” (шифр проставляється в основному написі на відповідному листі графічних матеріалів дипломного проекту) 10.6.7 - ДП. 213 10 04 04. 029. ГМ Зміст і форма штампа повинні відповідати прийнятому стандарту оформлення (додаток Л). ДОДАТКИ Додаток А Приклади змісту дипломних проектів (робіт) Проект землеустрою, що забезпечує еколого-економічне обґрунтування сівозмін та впорядкування угідь
Продовження додатку А ^
Продовження додатку А ^ нормативної грошової оцінки земель населених пунктів
Продовження додатку А
Продовження додатку А ^
Продовження додатку А ^ |