Книга пам’яті жертвам голодомору icon

Книга пам’яті жертвам голодомору
Скачати 59.28 Kb.
НазваКнига пам’яті жертвам голодомору
Дата конвертації28.01.2013
Розмір59.28 Kb.
ТипДокументи

Тема: Літературна діяльність українських письменників і поетів в еміграції. Роман Василя Барки «Жовтий князь» - книга пам’яті жертвам голодомору.


Мета: ознайомити учнів з життєвим і творчим шляхом видатного українського письменника Василя Барки, розвивати вміння аналізувати художній твір, виховувати любов до батьківщини, розвивати вміння самостійно працювати з додатковою літературою, створювати комп’ютерні презентації.


Обладнання: портрет Василя Барки, примірники його творів, комп’ютерні презентації.


Все зміниться! Буде без насильства, злиднів,

неправди. Хочемо-не хочемо, зміниться…

Бо на небі сонце.


Василь БАРКА


Хід уроку


1. Оголошення теми, мети та завдань уроку.

2. Актуалізація опорних знань учнів.

1) Причини репресій, що їх жертвами стали українські письменники.

2) Причини еміграції українських митців у Чехословаччину і США.

3) Процеси, що відбувалися в країні у 60-і роки. Поява «шістдесятників».

^ 3. Сприйняття й засвоєння учнями нового матеріалу.

1)В с т у п н е с л о в о в ч и те л я.

Повільно повертаються до нашого читача твори українського письменника з діаспори Василя Барки, якого в Україні не те що не читали, а навіть і не згадували , бо його ІМ΄Я потрапило під багатолітню заборону.

Американцям ніколи не зрозуміти української душі , хоча вона ніби й схожа на їхню . Просто , вони жили завжди у вільному світі , де правда була правдою , а ми , українці , той світ упродовж багатьох століть мали тільки у мріях , не знаючи правдивих сторінок своєї історії . Саме роман Василя Барки "Жовтий князь" повертає нам історичну пам'ять про голодомор 1932-1933 років - цю одну з найтрагічніших тем, скупо висвітлену в шкільному курсі літератури х х століття.

2) Повідомлення учнів.

«Життєвий і творчий шлях Василя Барки».

3) Обговорення роману «Жовтий князь».

У центрі уваги письменника-два духовні світи; диявольський світ жовтого князя і християнський-родини селянина-хлібороба Мирона Даниловича Катранника та його дружини Дарії Олександрівни.


Якою була ця сім'я? Які життєві принципи сповідувала? Чим жила? Про що думала і мріяла ? Як сприймала політичні події епохи ґвалтівної колективізації і штучного голодомору в Україні? Яким були наслідки цих подій ? Як автор ставиться до своїх героїв?

На ці запитання ми й спробуємо дати відповідь на сьогоднішньому уроці-бесіді.


-За жанром твір «Жовтий князь»-роман. Є кілька різновидів цих великих за розміром епічних творів. До якого різновиду належить роман Василя Барки?


Учні з'ясовують це питання і доходять висновку, що , оскільки в «Жовтому князі» докладно, майже день за днем розповідається про життя Мирона Катранника та його родини (матері, дружини, трьох дітей) від осені 1932 року до жнив 1933-го, його можна віднести до сімейної хроніки.


- Знайдіть у тексті твору переконливі докази такого висновку.


Одинадцятикласники читають і коментують відповідні уривки.


- Перед тим, як продовжити аналіз, проведемо невелику словникову роботу.


Учні записують:


синоніми до слова голодомор –голокост , людомор;


алегорія - спосіб двопланового художнього зображення;


мартиролог (слово грецького походження):

а) збірник церковних оповідань про святих мучеників за віру;

б)перелік осіб, що зазнали гонінь, утисків.


- Які ознаки мартирологу ви помітили в романі?


У «Жовтому князі» розповідається про справжніх мучеників, якими є всі члени родини Катранників, більше - весь український народ. Є в романі й перелік жертв переслідування, гоніння, а також пережитих ними страждань. Немов на підтвердження цієї думки, письменник створив свій календар:

Грудень - трупень, жовтень - худень,

Січень - могилень, листопад -пухлень,

Вересень -розбоєнь, лютий – людоїдень,

(бо саме тоді в Україні грабували всіх селян), березень – пустирень,

квітень –гумень.

Письменник із вражаючою силою і справедливістю показує, як українська земля, що завжди несла радість хліборобу, який жив в одвічній гармонії з природою, перетворилася на зону смерті.  • Які основні проблеми порушує автор у своєму творі?

  • Що лежить в основі сюжету?

  • Дати характеристику Мирону Катраннику та Отроходіну. На чому гостро зіткнулися їхні інтереси?

  • Як прирікали на смерть сім’ю Катранників? Як рятувалася приречена на голод родина?


- Мирон своїм мовчанням прирікає сім’ю на голодну смерть. Міг би й признатися. Заради своїх дітей. Ніхто б і не взнав. Все одно через деякий час село вимерло б, а Катранники залишилися б жити. Чому ж він так не зробив?

Бо людська етика, мораль села не дають права вибору. Що скажуть односельці? Вони прокленуть його і всю родину. Ніщо не може змусити Мирона вийти за межі народної моралі. Він отримав у спадок від своєї нації найголовніше – віру в Бога , яка дає міцну духовну силу. Сам потерпає, а других обороняє, ніколи не стоїть осторонь людської біди.  • Отже яка друга проблема порушена у творі?

Учні визначають її – це рівень духовної сили нації.


  • Знаходить Мирон у мертвого хліб. Як він чинить?

Ховає цю людину. Хоч і ганебно це, але можна забрати хліб у мертвого, як це зробив Мирон, можна вбити ховраха, навіть собаку, і з’їсти їх. Однак є речі, через які переступити неможливо. Як переступиш – ти вже не людина. Тому Мирон ділиться кониною, не відганяє слабого, немічного старого. Так само чинить і Андрійко.


- Звідки ця поведінка і батька, і сина?

Корені її – в одівчній родинній педагогіці, в основі якої – глибока повага до людини, дотримання законів християнської моралі.

У сім’ї Катранників всі жили один для одного. Висока етика родинних стосунків передавалася дітям, потім онукам. А йшла вона від бабусі Харитини Григорівни.


- Чому в голодній сім’ї залишається на столі спечений корж і його ніхто не їсть – ні Дарія Олександрівна, ні Андрій?

Отже, третя проблема: родинна педагогіка в житті людини.


- Якими засобами кривава більшовицька влада руйнувала одвічні устої життя українців, щоб повести їх у комуністичний «рай»?

Перший удар прийняла звичайна селянська хата, коли в ній під час обшуку все розкидалось і плюндрувалося. Влада точно спрямовувала удар по селянству, для якого руйнація хати означала початок власної смерті як фізичної, так і духовної. У світобаченні українського селянства хата завжди була надійним родинним гніздом, запорукою миру, достатку, оберегом від усіх життєвих нещасть і небезпек. Другий удар спрямовувався на розхитування, ламання віками установленого українського сімейного устрою, обрубування родових коренів. Поступово вимирає сім'я Катранників, бо голова її, традиційний годувальник-батько, не здатний утримувати родину. Помирає донька Оленка, той нерозкритий цвіт, мамина радість і надія. Поступово один за одним помирають усі Катранники, крім Андрія.

Люди в селі божеволіють од голоду, втрачають подобу людини, бо їхні думки обертаються тільки навколо їжі. Починається людоїдство. У романі є ці жахливі картини.

Учні наводять приклади.

  • Чого більше в романі: людоїдства чи людяності? Чому?


4. Підсумок уроку.

-У що вірить Василь Барка?

-Як ставиться до своїх героїв?

-Чому Василь Барка залишає в живих Андрійка?


Протягом уроку демонструються учнівські презентації.


5. Домашнє завдання.

Знайти в романі символи та алегорії, пояснити їхнє значення.

Підготувати виступи на тему: «Празька школа» українських письменників».


Міністерство освіти і науки України

Міський відділ освіти Слов’янської міської ради

Донецької області


Урок з української літератури

в 10 класі на тему:

« Літературна діяльність українських письменників і поетів в еміграції. Роман Василя Барки «Жовтий князь» - книга пам’яті жертвам голодомору»


Вчитель вищої категорії

ЗОШ №10

Сулакова Олена Миколаївна


м. Слов’янськ, 2009Схожі:

Книга пам’яті жертвам голодомору iconНаказ №750 Про проведення Всеукраїнської краєзнавчої акції учнівської молоді „Колосок пам'яті
На виконання Указ Президента України від 12. 06. 09 №432 «Про додаткові заходи щодо вшанування пам’яті жертв Голодомору 1932-1933...
Книга пам’яті жертвам голодомору iconПлан заходів з нагоди підготовки та відзначення у 2012 році Дня вшанування пам’яті жертв Голодомору 1932-1933 років у навчальних закладах
З метою вшанування пам’яті жертв Голодомору 1932-1933 років взяти участь у скорботних заходах за участю представників органів виконавчої...
Книга пам’яті жертвам голодомору iconГодина пам’яті жертв Голодомору в Україні (1932-1933рр) Україна пам'ятає! Світ визнає! Всеукраїнська акція «Засвіти свічку!»
Всеукраїнська акція «Засвіти свічку!» на знак вшанування пам'яті жертв Голодомору (Субота, 24 листопада 2007 року з 16 год. Г)
Книга пам’яті жертвам голодомору iconДата проведення
Місця проведення: м. Львів – Пам’ятний знак жертвам Голодомору та політичних репресій (пр. Чорновола), площа навпроти пам’ятника...
Книга пам’яті жертвам голодомору iconСценарій виховного заходу "Голгофа України" (присвячений пам"яті жертв голодомору 1932-1933 років) Вступне слово вчителя
Сценарій виховного заходу “Голгофа України” (присвячений пам”яті жертв голодомору 1932-1933 років)
Книга пам’яті жертвам голодомору iconРішення від 12 листопада 2013 року №473 Про «Послання пам’яті» «Послання співвітчизникам, які вшановуватимуть пам'ять жертв Голодомору геноциду 1932-1933 років в Україні у 100-ті роковини трагедії (в 2033 році)»
Відповідно до статей 5, 140 Конституції України, статей 10,43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», з метою збереження...
Книга пам’яті жертвам голодомору iconКз львівська обласна науково-педагогічна бібліотека
У школах Львівщини пройде тиждень пам’яті жертв Голодомору і політичних репресій Більше…
Книга пам’яті жертвам голодомору iconКороткий зміст дата
У школах Львівщини відбудеться акція «Незабудки пам’яті», присвячена вшануванню жертв Голодомору та політичних репресій Більше…
Книга пам’яті жертвам голодомору icon§ Зовнішня пам’ять комп’ютера
Якщо в оперативній пам’яті дані зберігаються лише під час роботи програми, то в зовнішній пам’яті інформація може зберігатися роками....
Книга пам’яті жертвам голодомору iconУрок до Дня пам’яті жертв Голодомору: «Голод-сповідь моєї країни»
Віїздний прийом громадян з особистих питань першим заступником голови рда подлєсним М. М
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©te.zavantag.com 2000-2017
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи