Завдання II етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з фізики icon

Завдання II етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з фізики
Скачати 102.2 Kb.
НазваЗавдання II етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з фізики
Дата конвертації28.09.2013
Розмір102.2 Kb.
ТипДокументи

Завдання II етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з фізики

2012-2013 н.р.


7 клас

1. З поля, площа якого дорівнює 81 га, зібрали по 28 ц пшениці з гектара. Таку ж масу пшениці зібрали із площі другого поля, урожайність пшениці на якому 27 ц з гектара. Яка площа другого поля?

(5 балів)

2. У першому баку міститься 400 л гасу, а в другому – 900 л. Щогодини з першого бака виливають по 20 л гасу, а з другого – по 10 л. Через скільки годин у першому баку залишиться гасу в 4 рази менше, ніж у другому?

(5 балів)

3. Уздовж екватора Землю уявно опоясали тросом. На скільки підніметься над Землею трос, якщо його зробити довшим на 62,8 м?

(6 балів)

4. Є невеликий моток мідного дроту, мірний циліндр з водою, олівець і учнівський зошит у клітинку. Як оцінити довжину дроту, якщо повністю його розмотувати заборонено?

(5 балів)

5. Уявіть, що аркуш міліметрового паперу розмірами  см розрізали на окремі міліметрові квадратики. Яку довжину матиме стрічка завширшки 1 мм, викладена з цих квадратиків?

(4 бали)


Завдання II етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з фізики

2012-2013 н.р.


8 клас

1. Вертикальний паперовий циліндр діаметром 50 см обертається навколо вісі з частотою 50 . Із пневматичної гвинтівки по центру бічної поверхні циліндра в горизонтальному напрямі роблять постріл. Куля пробиває циліндр але при цьому в ньому виявляється лише один отвір. З якою швидкістю летіла куля?

(4 бали)

2. Колона автомобілів виїжджає з певного пункту із сталою швидкістю 36 . У момент, коли голова колони знаходиться на відстані 10 км, з того самого пункту вирушає мотоцик- ліст з швидкістю 54 , і наздоганяє голову колони, а потім повертається в її хвіст, затративши на весь цей шлях 34 хв. Визначити довжину колони, вважаючи, що вона не змінюється під час руху.

(6 балів)

3. Лýпа дає збільшення в два рази. Щільно до неї приклали збиральну лінзу з оптичною силою 20 дптр. Яке збільшення даватиме така складна лінза?

(4 бали)

4. Під час шкільних канікул Вася П’яточкін вирішив провідати свого шкільного товариша, який проживає у передмісті. Із власного міста він вирушив на маршрутному таксі, але проїхавши 15 км, автомобіль зламався. Решту шляху невезучий учень пройшов пішки. Яку відстань він подолав, якщо швидкість автомобіля становила 60 , швидкість ходьби – 5 , середня швидкість – 16 ?

(5 балів)

5. Ланцюжок масою 80 г зроблено із сплаву золота й срібла. При зануренні ланцюжка у воду, налиту в посудину з вертикальними стінками і площею основи 25 , рівень води піднімається на 2 мм. Який процентний вміст золота в ланцюжку? Густина золота 19360 , а срібла 10500 .

(6 балів)


Завдання II етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з фізики

2012-2013 н.р.


9 клас

1. У посудину, що має форму півсфери і щільно прилягає до поверхні стола через отвір обережно наливають воду. Коли вода доходить до отвору, вона починає піднімати посудину і витікати знизу. Визначити масу посудини, якщо густина води , а радіус посудини R.


(6 балів)

2. Визначити головну фокусну відстань і оптичну силу окуляр, що виправляють недолік далекозорого ока, для якого відстань найкращого зору 50 см.

(4 бали)

3. Тролейбус масою 11 т рухається рівномірно з швидкістю 36 . Визначити силу струму в обмотці двигуна, якщо напруга дорівнює 550 В, а ККД 80 %. Коефіцієнт тертя становить 0,02, а коефіцієнт g = 10 .

(5 балів)

4. Із дроту, одиниця довжини якого має опір зроблено каркас у формі кола радіусом r, який перетинається двома взаємно перпендикулярними діаметрами. Знайти опір каркаса, якщо джерело струму приєднане до точок CD.


(5 балів)

5. У посудині змішують три хімічно не взаємодіючі рідини, які мають маси  кг,  кг,  кг, температури  ,  ,   і питомі теплоємності  ,  ,  . Визначити температуру теплової рівноваги для даної суміші.   

(5 балів)


Завдання II етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з фізики

2012-2013 н.р.


10 клас

1. Радіус поршнів гідравлічного преса 3 см і 15 см. Менший поршень з’єднано штоком з важелем, причому відстань від осі обертання до штока 16 см, а повна довжина важеля 80 см. ККД преса 88 %. Яку силу треба прикласти до кінця важеля, щоб рівномірно підняти вантаж масою  кг? Прискорення вільного падіння 10 .

(5 балів)

2. Пілот літака має скинути на палубу рухомого теплохода пакет з поштою. Літак знижується під кутом до горизонту з швидкістю . Теплохід рухається по спокійному морю з швидкістю . Вектори швидкостей і лежать в одній площині. На якій відстані по горизонталі від теплохода пілот, перебуваючи на висоті H, має скинути пакет, щоб він упав на палубу теплохода?

(6 балів)

3. Вольтметр, з’єднаний послідовно з опором 10000 Ом, при вмиканні в коло з напругою 250 В показує 50 В, а при з’єднанні з опором показує 10 В. Визначити внутрішній опір вольтметра і опір .

(4 бали)

4. Дві однакові маленькі металеві кульки, що знаходяться на певній відстані одна від одної, були заряджені різнойменними зарядами і притягувалися з силою  Н. Після того як кульки з’єднали тонким провідником, а потім забрали його, вони почали відштовхуватися з силою  Н. Визначити відношення абсолютних значень початкових зарядів кульок.

(6 балів)

5. На скільки видовжився алюмінієвий стержень площа поперечного перерізу якого 5 , якщо на його нагрівання було витрачено 11,178 кДж теплоти? Яка початкова довжина стержня, якщо він нагрівся на 150 ? Питома теплоємність алюмінію 896 , коефіцієнт лінійного розширення алюмінію  , густина алюмінію 2700 .

(4 бали)


Завдання II етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з фізики

2012-2013 н.р.


11 клас

1. Сани з людиною загальною масою 80 кг з’їжджають з гори, кут нахилу якої до горизонту , і проїхавши по горизонтальній площині відстань 40 м, зупиняються. Скільки снігу розтануло під час руху саней, якщо температура снігу , коефіцієнт тертя 0,02 сталий на всьому шляху і вся робота проти сил тертя йде на плавлення снігу? Питома теплота плавлення льоду , прискорення вільного падіння 10 , а .

(6 балів)

2. Мідний циліндр з твірною довжини 20 см плаває у ртуті так, що його твірна є вертикальною. Поверх ртуті наливають шар масла висотою 30 см. Визначити гідростатичний тиск на нижню основу циліндра. Густина масла , міді , ртуті , прискорення вільного падіння 10 .

(6 балів)

3. Маленька пластмасова кулька масою  кг падає у повітрі із сталою швидкістю  . Чому дорівнює заряд кульки, якщо в електричному полі напруженістю , спрямованого в гору, кулька підніметься із сталою швидкістю ? Сила опору повітря пропорційна швидкості кульки. Прискорення вільного падіння 10 .

(5 балів)

4. Яка напруга прикладена до відрізка мідного дроту діаметром 0,8 мм, якщо в ньому міститься вільних електронів, середня швидкість напрямленого переміщення яких ? Питомий опір міді , елементарний заряд .

(5 бали)

5. Внаслідок радіоактивного розпаду перетворюється в . Скільки при цьому відбувається і розпадів?

(3 бали)


Відповіді до завдань II етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з фізики

2012 р.


7 клас


1. і - відповідно урожайність на першому і другому полі; і - відповідно площа першого і другого поля; маса пшениці з першого поля , а з другого . Тоді ; ; .


2. - об’єм гасу у першому баку, а - у другому; а – швидкість зміни об’єму рідини у першому баку, а в - швидкість зміни об’єму рідини у другому баку. . Звідси ; .


3. Довжина троса у першому випадку , а в другому . Звідси радіус першого кола , а другого . Відстань на яку підніметься над Землею трос ; .


4. Опустити дріт у мірний циліндр з водою. Об’єм витісненої води дорівнює об’єму дроту. Потім намотати декілька витків дроту на олівець. Виміряти - довжину намотки аркушем із зошита, враховуючи, що довжина сторони клітинки 5 мм. Порахувати кількість витків N. Тоді діаметр дроту , а його площа поперечного перерізу . Дріт має форму циліндра, тому .


^ 5. Площа аркуша . Площа одного квадратика . Кількість квадратиків , а довжина сторони одного квадратика . Довжина смужки . .


8 клас


1. Час, за який куля, пробивши циліндр, пролетить відстань, рівну його діаметру . Для циліндра цей час , де  об. Тоді і ;  . 

2. Час руху мотоцикліста , де довжина колони, S – відстань від голови колони до заданого пункту, - швидкість колони, швидкість мотоцикліста. Звідси ; .


3. Збільшення лýпи . Звідси оптична сила лýпи , де 0,25 м – відстань найкращого зору. - оптична сила лінзи. Оптична сила системи лінз . Збільшення системи лінз ; (дптр).


4. Середня швидкість , де а . Звідси ;  км; швидкість автомобіля, швидкість ходьби.


5. Об’єм витісненої води дорівнює об’єму сплаву. Тому . Якщо об’єм золота, а об’єм срібла, то . Оскільки , а , то . Звідси . Маса золота у сплаві  г. Процентний його вміст ; .


9 клас


1. Сила тяжіння, що діє на воду , сила тяжіння, що діє на посудину , сила тиску води на посудину ; ; .


2. Оптична сила оптичної системи ; оптична сила ока , оптична сила оптичної системи . Тоді Фокусна відстань лінзи .


3. ККД тролейбуса ; корисна робота ; затрачена робота, яку виконує електричний струм . Отже, ;  А.


4. Електрична напруга між точками А і В дорівнює нулю, бо потенціали цих точок однакові. Тому струм через дротину АВ не протікає і вона на опір кола не впливає. Отже, її можна викинути. Тоді розглянемо інше коло:


Опір , опір . Загальний опір ; .


^ 5. - температура теплової рівноваги. ; ; ; ; ; .


10 клас


1. Вантаж піднімається, якщо до вільного кінця важеля прикладена сила . Якщо знехтувати втратами енергії, то на менший поршень перерізом діє сила , а на більший поршень перерізом діє сила . Якщо ККД преса , то для підняття вантажу до більшого поршня треба прикласти силу , тобто . З рівності моментів сил дістанемо . Із закону Паскаля дістаємо . Враховуючи, що , маємо


2. За початок системи координат візьмемо положення літака в момент скидання пакета, вісь ОУ спрямуємо вертикально вниз, а вісь ОХ – горизонтально. Висота літака ; . Час польоту пакета . Протягом цього часу теплохід пропливе відстань , а пакет пролетить по горизонталі ; ; . Таким чином . Звідси .


3. Якщо до вольтметра приєднано послідовно резистор R, то сила струму в колі . Напруга на вольтметрі . Звідси ,  кОм. У другому випадку . Звідси ,  кОм.


4. До з’єднання дротом кульки притягуються із силою . Оскільки кульки однакові, то після з’єднання їх дротом заряди кульок будуть рівними, наприклад q. Відповідно до закону збереження електричного заряду ; . Тоді сила відштовхування кульок . Знайдемо відношення отриманих сил: . Звідси . Поділивши дане рівняння на та позначивши , отримаємо: ; . Розв’язком цього квадратного рівняння є вираз: . Відповідно і .


^ 5. Кількість теплоти, що іде на нагрівання стержня . Звідси  м. Згідно формули і враховуючи, що , отримаємо ;  мм.


11 клас


1. Оскільки на плавлення снігу затрачається вся потенціальна енергія саней , то задача зводиться до визначення h – висоти, з якої спускаються сани. Під час руху по похилій площині потенціальна енергія перетворюється в кінетичну і затрачається на виконання роботи по подоланню сили тертя, тобто , де - довжина похилої площини. Швидкість знайдемо з умови, що кінетична енергія повністю затрачається на виконання роботи проти сил тертя під час руху по горизонтальній поверхні, тобто , звідси . Тоді . Згідно із законом збереження енергії , або . Звідси  г.


2. З умови плавання циліндра визначимо глибину занурення циліндра в ртуть . Тоді гідростатичний тиск на нижню основу  Па.


3. Для руху кульки можна записати і . Звідси  Кл.


4. Напруга , але , , де - об’ємна концентрація електронів. Тоді .


5. , звідси ; ; .Отже, відбудеться 8 - розпадів і 6 - розпадів.Схожі:

Завдання II етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з фізики iconМетодичні рекомендації щодо проведення ІІ етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з фізики у 2011/2012 навчальному році Федченко С. Г., методист Центру аналізу та прогнозування розвитку освiти
Методичні рекомендації щодо проведення ІІ етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з фізики
Завдання II етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з фізики iconНа участь команди м. Прилуки у ІІІ етапі Всеукраїнської олімпіади з фізики у 2013 році
За рішенням оргкомітету І журі ІІ етапу Всеукраїнської олімпіади на ІІІ етап Всеукраїнської олімпіади з фізики направляються такі...
Завдання II етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з фізики iconНаказ №280 Про проведення фінального туру ІІ етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з трудового навчання
У зв’язку із проведенням 23 листопада 2013 року ІІ етапу Всеукраїнських учнівських олімпіад з фізики та фізичної культури, у яких...
Завдання II етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з фізики iconПро підсумки проведення ІІ етапу Всеукраїнської олімпіади з фізики у 2011-2012 навчальному році
Агрономічненської сзш І-ІІІ ст було проведено ІІ етап Всеукраїнської учнівської олімпіади з фізики. Участь в цьому етапі олімпіади...
Завдання II етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з фізики iconЗавдання для ІІ етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з фізики (2011/2012 н р.)
У мензурку з олією насипали 8 кульок так, що рівень олії встановився на позначці
Завдання II етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з фізики iconЗавдання ІІ етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з фізики Луганська область
Що є спільного і особливого у таких фізичних поняттях як матеріальна точка та точкове джерело світла? Пояснити
Завдання II етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з фізики iconПро підсумки проведення ІІ етапу Всеукраїнської олімпіади з фізики у 2021-2013 навчальному році
Всеукраїнських учнівських олімпіад у 2012-2013н р. 24 листопада 2012 року на базі Медвеже-Вушківської сзш І-ІІІ ст проведено ІІ етап...
Завдання II етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з фізики iconЗавдання ІІ етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з педагогіки та психології (2013-2014 н р.) Завдання Психолого-педагогічне тестування Мета
Завдання ІІ етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з педагогіки та психології (2013-2014 н р.)
Завдання II етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з фізики iconЗавдання II етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з хімії
Примітка : Журі II етапу олімпіади розробляє критерії оцінювання запропонованих завдань І відповідно до них визначає рівень навчальних...
Завдання II етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з фізики iconЗавдання II етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з фізики
Який об’єм металу, з якого виготовлена шайба, якщо її товщина дорівнює 2 мм, зовнішній діаметр 4 см, а внутрішній діаметр отвору...
Завдання II етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з фізики iconЗаявка теофіпольського району на участь школярів у ІІІ етапі Всеукраїнської олімпіади з фізики у 2011 році
За рішенням оргкомітету І журі ІІ етапу Всеукраїнської олімпіади на ІІІ етап Всеукраїнської олімпіади направляються такі учні-переможці...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©te.zavantag.com 2000-2017
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи