Хід заняття І. Активізація уваги учнів, створення проблемної ситуації icon

Хід заняття І. Активізація уваги учнів, створення проблемної ситуації




Скачати 114.96 Kb.
НазваХід заняття І. Активізація уваги учнів, створення проблемної ситуації
Дата конвертації20.12.2012
Розмір114.96 Kb.
ТипДокументи

ТЕМА: ЗДОРОВ'Я І ШКІДЛИВІ ЗВИЧКИ

Мета: довести до свідомості дітей, що шкідливі звички є основ­ною причиною порушення здоров'я; формувати в учнів негативне ставлення до шкідливих звичок (паління, вживання алкогольних напоїв, наркотиків); виховувати дбайливе ставлення до власного здоров'я.

Хід заняття

І. Активізація уваги учнів, створення проблемної ситуації

Учитель. Послухайте, діти, невелике оповідання (див. дода­ток.)

Якщо ви уважно слухали, то скажіть:

  • Що подумали діти про дівчинку? А дівчинка про дітей?

  • Чи можна вважати щасливими дітей, які ростуть у злиднях, упроголодь, не мають пристойного одягу?

  • Кого вам більше жаль: цих дітей чи дівчинку? Чому?

(Відповіді учнів.)

Учитель. Без сумніву, не можна вважати щасливими дітей, які виростають у бідності й нестатках. Але в даному випадку вони таки щасливіші від тієї дівчинки, що купається у розкошах. їх радує весня­не тепло, що дозволило нарешті покинути убогі оселі й весело гратися на вулиці, вони мають найбільше багатство — здоров'я, якого не має панночка.

У народі кажуть, що здоров'я—щастя вже саме собою, а хвороба— нещастя. Здоров'я — це неоціненний скарб, це щастя, яке ми недооці­нюємо тоді, коли маємо. І багато людей самі є причиною своїх хвороб, самі вкорочують собі життя через деякі шкідливі звички.


^ I. Основна частина

  • Бесіда

• Які звички є шкідливими для здоров'я?

(Відповіді учнів.)

  • Тест «Що я знаю про шкідливі звички?» (див. додаток 2)

Учитель. Що спонукає підлітка запалити цигарку?

  • Схема «Паління» (див. додаток 3)

  • Виступ учнів-читців

Учень 1. Нікотин — сильна отрута, яка шкідливо впливає на нер­вову, дихальну, серцево-судинну й травну системи. Залежність від ні­котину подібна до героїнової і кокаїнової. Лікарі вважають, що ніко­тинової залежності навіть важче позбутись. У тютюні й тютюновому диму міститься 1200 шкідливих речовин.

Учень 2. У людини, яка вперше викурила цигарку, вже після пер­ших затяжок виникає гостре отруєння: слинотеча, нудота, збліднення, прискорення пульсу, шум у вухах, підвищене потовиділення, задишка, тремтіння рук і ніг.

Учень 3. Нікотин і вуглекислий газ заважають постачанню кисню до тканин мозку. Людина постійно перебуває в пригніченому стані, втрачає сон, апетит.

Учень 4. Паління і заняття фізичними вправами несумісні! 20 ци­гарок, випалених протягом дня, змушують серце працювати з наван­таженням, до дорівнює восьмигодинній їзді на велосипеді проти вітру.

Учень 5. Наслідком куріння може бути рак нирок, шлунка, печін­ки, стравоходу, підшлункової залози. Більшість хірургів стверджують, що нікотин є причиною і такого захворювання, як гангрена ніг.

Учень 6. Зазвичай, у середньому і літньому віці палити не почи­нають. Життєвий досвід, мудрість, що прийшла з роками, не дадуть зробити такої дурості. Це — доля безрозсудної юності. Тож не роби найбільшої в житті помилки!

Учитель. Отже, якщо ви остерігаєтеся тяжких захворювань, ра­джу вам: дотримуйтеся корисних порад для тих, хто кидає палити.

  • Пам'ятка «Щоб покинути палити» (див. додаток 4)

Учитель. Тепер стало вже очевидно, що куріння завдає великої

шкоди не тільки курцеві, а й усім оточуючим, тому його забороняють у громадських місцях — в транспорті, у їдальнях... У майбутньому куріння вважатиметься вершиною невихованості, як нині ми сприймає­мо пияцтво. Пияцтво пустило глибоке коріння в нашому побуті й по­родило цілу систему звичаїв. Ці звичаї вимагають обов'язково пити та пригощати інших. Ось як сказано про це у вірші Володимира Кощова: Средь традиций самих разных Есть нелегкая одна: Если встреча, если празник, Значит, лей и пей до дна! — Пей одну ты и другую, И седьмую, и восьмую, — Просят, давят, жмут друзья! Ну, а если не могу я, Ну, а если мне нельзя? Ну, а если есть причина Завтра в форме быть? Значит, я уж не мужчина? Хоть давись, но должен пить!

6. Виступ учнів-читців

Учень 1. Злодій, який краде розум, — так з давніх часів називають алкоголь. Людина не знала алкоголю довгі сотні тисяч років.

Учень 2. У Давній Русі алкоголь уживали рідко. Лише на вели­кі свята варили медовуху або пиво, міцність яких не перевищувала 5—10 градусів. Чарка пускалася по колу. Кожен чоловік мусив відпи­ти з неї кілька ковтків. Зазвичай у будні ніяких спиртних напоїв люди не вживали, і пияцтво вважалося ганьбою та гріхом. Звичай пити з однієї чарки символізував повну довіру один до одного.

Учень 3. Англійський поет Роберт Берне із сарказмом перелічує «приводи» для пияцтва:

Для пьянства есть такие поводы: Поминки, праздник, встреча, проводы, Крестины, свадьба и развод, Мороз, охота, Новый год, Женитьба, новоселье, грусть, Успех, награда, новый чин И просто пьянство без причин.

Учень 4. Людство з давніх-давен знало про шкідливі наслідки зло­вживання алкоголем і робило спроби поставити перешкоди на його шляху. У Стародавньому Китаї було видано наказ, який забороняв уживання спиртних напоїв.

Учень 5. У Стародавній Спарті навмисне споювали рабів і показу­вали їх хлопчикам. На їхньому прикладі вихователі намагалися при­щепити юнакам відразу до пияцтва.

Учень 6. У Стародавній Індії жорстоко карали жінок, які вживали спиртні напої.

Учень 7. Якийсь час і в Росії пияцтво переслідувалося державою. За часів правління Петра І п'яницям, які потрапили до в'язниці, віша­ли на шию важку чавунну медаль з написом «За пияцтво».

Учень 8. Український народ здавна турбувався про духовне та фі­зичне здоров'я молодого покоління. Не можна було вживкти спиртні напої під час роботи. Особливо це заборонялося молодятам, які нещо­давно побралися і ще не мають дітей.

Учень 9. Жінка, яка зловживає спиртним, — це вже саме по собі лихо. Недарма в народі кажуть: «Чоловік п'є — півхати горить, жінка п'є — уся хата горить». Усього кілька грамів алкоголю, розчиненого в тонізуючому напої, — і тяжкі психічні розлади в малюка, прирече­ного на все життя...

Учень 10. Алкоголізм — соціальне лихо, несумісне з принци­пами моралі. Він згубно впливає на виховання дітей, руйнує сім'ї. Внаслідок зловживання алкоголем у людини розвиваються грубість, егоїзм, розбещеність. П'яниці втрачають людське обличчя, стають по­рушниками закону і громадського порядку. Спиртне руйнує здоров'я, позбавляє людину волі, калічить, веде до розвитку злочинності і де­градації особистості.

Учитель. Алкоголь грабує людину краще ніж злодій. Злодій бере речі, рідше життя пограбованого. Алкоголь обов'язково забирає здоров'я, душу, розум. Злодій намагається крадькома потрапити до житла людини, а алкоголю вона сама відкриває двері. Злодіїв судять, карають, а алкоголь зажди лишається непокараним.

«П'яні подібні до тварин, у яких видалено головний мозок», — так писав академік Іван Павлов. Людині іноді достатньо малої дози спирт­ного, щоб втратити життя.

Відомий випадок: одинадцятирічний Сергій повертався зі школи додому. На вулиці зустрів знайомих хлопців, запропонували йому «погрітися»... Вперше хлопчик покуштував горілку. Доза випитого становила 200 грамів і стала для нього майже смертельною. Його від­везли до лікарні з повною відсутністю реакції на оточуючих і з го­стрим порушенням дихання. Для повернення Сергія до життя були використані методи інтенсивної терапії. Ось такий стан викликає ал­коголь у людини.

7.Творче завдання «Розтлумач думку»

  • «Пити до дна — не бачити добра». (Народна мудрість.)

  • «Вино з розумом не ладить». (Народна мудрість.)

  • «Перед хмелем падко, в хмелю солодко, після хмелю гидко». (Народна мудрість.)

  • «Пияцтво — це тренування у безумстві». (Піфагор.)

  • «Гуляти змолоду — помирати з голоду». (Народна мудрість.)

  • «Не пийте, не обтяжуйте серце тютюном, і ви проживете стільки, скільки прожив Тіціан». (Іван Павлов.)

  • «Тютюн приносить шкоду тілу, руйнує розум, отуплює цілі на­ції». (Оноре де Бальзак.)

  • «Хочеш довше жити — кидай курити». (Народна приказка.)

Учитель. Далеко в минуле з історії людства пішли епідемії віспи, чуми... Але на початку XXI століття «біла смерть» — наркоманія — забирає життя мільйонів людей. Наркоманія (з грец. «нарке», «ма­нія») — заціпеніння; безумство, божевілля.

    1. Виступ учнів-читців

Учень 1. Наркоманія — лихо нашого часу. Наркомани не дожива­ють навіть до середнього віку. Вживання наркотиків скорочує життя у 2—2,5 рази, тобто на ЗО—40 років!

Учень 2. У всіх наркотиків одна підступна властивість: організм швидко звикає до цих речовин і починає вимагати нових, більших доз.

Учень 3. Ось як описуються муки наркомана: «Висока людина кида­лася по ліжку в лікарняній палаті із заґратованими вікнами. її тіло било­ся і корчилося в конвульсіях, покривалося великими краплями поту. Час від часу починалися болісні судоми. Хворий плакав, лаявся, благав, за­грожував, несамовито кричав: «Врятуйте! Благаю! Лікарю, укол! Будьте прокляті! Черв'яки, білі черв'яки гризуть мене, убийте черв'яків!».

Учень 4. Так буває з кожним із них, якщо немає нової дози. Природа мстить людині, мстить смертю. За нову дозу наркоман пере­ступить через усе: крастиме, калічитиме, грабуватиме і навіть удасть­ся до вбивства.

Учень 5. Поки люди добровільно плататимуть за наркотики, ци­гарки, алкоголь — смертельний бізнес процвітатиме.

Учень 6. Пам'ятайте: наркотики — загибель, мученицька смерть!

Учитель. Хай кількість хворих на наркоманію не збільшиться ні на одну людину! Ваше здоров'я — це здоров'я вашої майбутньої ро­дини, вашого роду. Не знищіть своє родинне дерево.


Дім — це одне з великих слів... Дім — це тепло, близька й кохана людина, яка зустрічає тебе біля дверей, простягає тобі руки. Вдома на тебе чекають. Тут твоя любов, сюди приходять твої друзі.

Дім — велике слово. В нього є душа. Щаслива людина, в якої є свій добрий дім. А якщо душа пішла? Дім помирає. Він також смерт­ний. І до болю гірко бачити такі будинки. Тут близька колись людина стає чужою, замість привітних рук назустріч простягаються кулаки, замість добрих слів — погрози. Таким стає всякий дім, в який разом з людьми вселяються алкоголь, наркоманія, бо з ними приходять зло, біда, нещастя. Давайте зробимо так, щоб цього не було. Тільки твереза нація може бути сильною, мудрою, мати свій дім.

^ III. Підсумок

Інтелектуальна гра «Какографія» (див. додаток 5)

Учитель. Усьому світові відома жінка — мати Тереза (1910— 1997). її справжнє ім'я Агнес Гонджа Бояджіу. Албанка за походжен­ням, донька багатого купця, вона половину свого життя прожила в Індії і всю себе присвятила допомозі бідним людям. Вона створила близько 50 шкіл, заснувала низку притулків для хворих бідняків, організува­ла лепрозорій (лікувальний заклад для хворих на проказу) в Західній Бенгалії. Девізом її життя стали слова: «Бідні мають знати, що ми їх любимо». Почесний доктор богословських наук Кембриджського університету, мати Тереза у 1979 році була удостоєна Нобелівської премії миру, усі кошти від якої вона вклала у діяльність своєї місії. 1999 року Папа Римський прийняв рішення про канонізацію матері Терези.

Але сама мати Тереза свою працю вважала краплею в морі. Вона працювала по 16 годин на добу. Маючи хворе серце, мати Тереза не погоджувалася на операцію, мотивуючи відмову тим, що для її під­опічних така операція була б недоступною.

Вона ніколи не давала інтерв'ю, не виголошувала промов. Вона просто допомагала, підтримувала, полегшувала страждання. Зневаженому всіма злидареві вона говорила: «Ти не самотній!» — і свято в це вірила. Ось її кредо:

Життя — це шанс. Скористайся ним.

Життя — це краса. Милуйся нею.

Життя — це мрія. Здійсни її.

Життя — це виклик. Прийми його.

Життя — це обов'язок. Виконай його.

Життя — це гра. Стань гравцем.

Життя — це цінність. Цінуй його!

Життя — це скарб. Бережи його.

Життя — це любов. Насолоджуйся нею.

Життя — це таїна. Пізнай її.

Життя — це юдоль бід. Перебори усе.

Життя — це пісня. Доспівай її.

Життя — це боротьба. Почни її.

Життя — це безодня невідомого. Не бійся вступити в неї.

Життя — це удача. Шукай цю мить!

Життя таке чудове — не загуби його.

Це твоє життя. Борони його.

Якщо у вас є сила волі, якщо маєте людську гідність, то відстоюйте її і, як казав наш великий пророк Тарас Шевченко, «образ Божий баг­ном не скверніте!».

Цінуйте життя! Воно дається лише раз. «Хто не цінує життя, той не заслуговує на нього» (Леонардо да Вінчі).

ДОДАТКИ

Додаток 1

Оповідання

У саду, за дорогою металевою огорожею, було гарно, яку казці. Зеленіла молода травичка, п'янили запахом кущі різнокольорового бузку, жаром палали на клумбах тюльпани. А десь у глибині саду, в затінку розквітлих дерев, змагалися в мистецтві співу пташки. У гли­бокому кріслі-гойдалці в холодочку напівлежала тяжко хвора дівчин­ка років 12—13. Легенький вітерець пустотливо ворушив її золотисте волосся, ніби намагався розвеселити. Але ніщо, здається, не радувало її: ні розкішний одяг, ні розкрита на маленькому столику книжка, ні навколишня краса, ні чудова музика, записана на модерному магні­тофоні.

Раптом звідки не взявся гурт дітлахів, босих, замурзаних, у яко­мусь лахмітті замість одягу. А тут, як на лихо, слуга виніс на дорогій таці запашну каву із солодощами й попрямував стежкою до дівчин­ки. Очі дітей так і прикипіли до таці, на якій були недосяжні для них ласощі. «От щаслива!», — зі щирою заздрістю подумали діти і, налякані грізним поглядом слуги, відійшли від загорожі й почали собі гратися.

Якби вони дивились у сад трохи довше, то були б немало здиво­вані: дівчинка навіть не торкнулася ласощів, а згодом, кивком голови відіславши слугу, стала кидати шматки печива собаці, що саме наго­дився.

Неподалік гралися діти бідняків. Малюки галасували, сміялися, падали в пилюку і ще більше забруднювали свій одяг, дехто й набивав синці, але вони, очевидно, нітрохи цим не журились.

«Щасливі... Боже, які вони щасливі!», — подумала дівчинка, і в її блакитних очах відбилися невимовна туга й біль...

Додаток 2

Тест «Що я знаю про шкідливі звички?»

  • Шкідливі звички — це:

а) мити руки з милом перед тим як їсти;

б) палити, вживати алкоголь та наркотики;

в) вранці та ввечері чистити зуби;

г) човгати ногами; смоктати пальці, гризти нігті.

  • Що відбувається з дитиною, яка вживає алкоголь:

а) вона швидше росте;

б) у неї покращується пам'ять;

в) вона погано вчиться;

г) вона завдає неабиякої шкоди власному здоров 'ю?

  • Які наслідки може викликати паління:

а) захворювання на рак легенів;

б) піднесення настрою;

в) зниження гостроти зору, слуху;

г) прискорення процесів дорослішання?

  • До чого призводить вживання наркотиків:

а) з'являється унікальна можливість відвідати віртуальні світи;

б) виникає фізіологічна і психологічна залежність від отрути;

в) деградує мозок людини;

г) людина стає більш розкутою і товариською?


Додаток З

Паління

Відчуття спокою, впевненості у собі


Бажання «не відста­вати» від друзів

Бажання виділитися серед інших


Прагнення бути лідером

Прагнення здавати­ся дорослим

Цікавість, прагнен­ня нових відчуттів


Додаток 4

Пам'ятка «Щоб покинути палити»

  • Змінити термінологію: «піду випалю цигарку» на «піду отру­юсь».

  • Купуй цигарки поштучно, не носи із собою сірників та запаль­нички.

  • Тримай пачку цигарок якомога далі від себе, не «під рукою», щоб дістати цигарку було незручно.

  • Вживай жуйки або цукерки для приглушення бажання випалити цигарку.

  • Випивай склянку кислого соку на день.

  • Не пали, коли хочеш їсти або чекаєш на когось.

  • Пам'ятай про те, що тютюнові компанії отримують величезні прибутки на шкоді твоєму здоров'ю.

  • Поступово відмовляйся від паління, відкладаючи його «на по­тім»: спочатку утримай себе від цигарки на 5 хвилин, потім — на 10 тощо.

Додаток 5

«Какографія»

  • Хочеш довше жити — не кидай палити.

  • Пали, коли хочеш їсти.

  • Щоб бути здоровим, потрібно спробувати наркотики.

  • Вино з розумом ладить.

  • Тютюн — убивця вітамінів в організмі.

  • Нікотин, алкоголь, наркотики — друзі нашого здоров'я.






Схожі:

Хід заняття І. Активізація уваги учнів, створення проблемної ситуації iconМетоди проблемного навчання
Проблемне навчання організація навчального процесу, що передбачає створення проблемної ситуації та активну самостійну діяльність...
Хід заняття І. Активізація уваги учнів, створення проблемної ситуації iconВикористання наочності підручника на уроках етики Запутляєва А. Д
Постановка мети і завдань уроку: для створення проблемної ситуації щодо всього змісту теми; для визначення назви теми і завдань уроку;...
Хід заняття І. Активізація уваги учнів, створення проблемної ситуації iconЗвіт про роботу м/о за 2009-2010 н р. Затвердження плану роботи м/о на 2009-2010 н р. Корегування проблемної теми кожного вихователя Різне Шкуринська О. В. Жовтень
Відкрите заняття в 2Б класі на тему «Ми маленьки козачата». Самоаналіз відкритого заняття та обговорення його членами м/о
Хід заняття І. Активізація уваги учнів, створення проблемної ситуації iconТа їх профілактика
Виклад інформації, пояснення, активізація уваги та мислення, одержання нових знань, використання ікт
Хід заняття І. Активізація уваги учнів, створення проблемної ситуації iconЗакон України „ Про охорону дитинства"; виставка книжок для дітей на правову тему; „ Чарівна скринька" із дзеркалом, фонозапис щебетання птахів. Хід заняття І. Повідомлення теми, мети, завдань заняття. Мотивація діяльності учнів
...
Хід заняття І. Активізація уваги учнів, створення проблемної ситуації iconОбладнання: чисті аркуші паперу, ручки. Хід заняття На дошці написано вислови Сааді: «Коли людина перестане думати про власне задоволення, а житиме для інших, то вона високо підніметься душею»
Мета: навчати учнів критично ставитися до своїх учинків та вчинків інших людей; розвивати в учнів почуття доброти, чуйності, милосердя;...
Хід заняття І. Активізація уваги учнів, створення проблемної ситуації iconЗакон України „Про освіту, витяг із Конвеції прав дитини Хід заняття
Мета: ознайомити учнів із поняттям прав людини, розкрити їх зміст, розвивати в учнів впевненість, виховувати правову свідомість та...
Хід заняття І. Активізація уваги учнів, створення проблемної ситуації iconЛ. В. Роман Активізація навчально-пізнавальної діяльності учнів як засіб підвищення ефективності навчально-виховного процесу
Роман Л. В., «Активізація навчально-пізнавальної діяльності учнів як засіб підвищення ефективності навчально-виховного процесу»,...
Хід заняття І. Активізація уваги учнів, створення проблемної ситуації iconСічень 2012 рік № п/п Зміст заходу Обгрунтування необхідності здійснення заходу Термін виконання Відповідальні за виконання І
Про хід реалізації науково-методичної проблемної теми району в Довгошиївському освітньому окрузі
Хід заняття І. Активізація уваги учнів, створення проблемної ситуації iconЗакон України «Про освіту», витяг із Конвенції прав дитини, чисті аркуші паперу. Хід заняття
Мета: ознайомити учнів зі статтями Конституції України про особисті права і свободи громадян, розкрити їх зміст
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©te.zavantag.com 2000-2017
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи