1-й ведучий. Добрий вечір, дорогі друзі! Надворі листопад, але нас зігріває тепло дружніх посмішок. 2-й ведучий icon

1-й ведучий. Добрий вечір, дорогі друзі! Надворі листопад, але нас зігріває тепло дружніх посмішок. 2-й ведучий
Скачати 80.22 Kb.
Назва1-й ведучий. Добрий вечір, дорогі друзі! Надворі листопад, але нас зігріває тепло дружніх посмішок. 2-й ведучий
Дата конвертації20.12.2012
Розмір80.22 Kb.
ТипДокументи

«Мудрості вселюдської скарбниці відкривав»

Г.С. Сковорода

(Звучить лірична музика).

1-й ведучий. Добрий вечір, дорогі друзі! Надворі листопад, але нас зігріває тепло дружніх посмішок.

2-й ведучий. А ще - сонце мудрості видатного українського поета, мислителя, філософа, мандрівника Григорія Савича Сковороди.

1-й ведучий. Микола Костомаров, відомий ук­раїнський критик, писав: «Мало можна вказати таких народних постатей, якою був Сковорода і який би так пам’ятав і поважав народ. На всьому обширі від Острогозька до Києва, у багатьох будин­ках висять його портрети. Його мандрівне життя є предметом оповідань і легенд...».

^ 2-й ведучий. Народився Григорій Савич 22 лис­топада (3 грудня за н. ст.) 1722 року в сім’ї мало­земельного козака на Полтавщині.

1-й ведучий. Сковорода ще в ранньому віці вия­вив нахил до наук і великий інтерес до читання. Допитливий хлопчик оволодів грамотою за бого­службовими книгами, оскільки інших не було. Після закінчення церковно-приходської школи він стає студентом Київської академії.

Читець.

^ З козацької родини,

З убогої хатини

Дорогою тернистою

Пішов Сковорода.

Дорогою тернистою,

Із піснею голосистою

Народу волелюбного

Він долю захищав

І мудрості вселюдської

Скарбниці відкривав.

2-й ведучий. З 1742 по 1744 рр. Г.С. Сковорода жив у Петербурзі, був співаком у придворній ка­пелі цариці Єлизавети. Але ні царська знать, ні пропонована музична слава, ні блиск розкошів не могли засліпити Григорія. Він бачив знедолений, зубожілий люд.

Згодом, у 1750-1753 рр., мандруючи Польщею, Чехословаччиною, Прусією, Німеччиною, Італією Григорій Савич спостерігав, наскільки жорстоко ставляться до простого люду багатії, у яких жах­ливих умовах живе трудовий народ.

^ 1-й ведучий. Прагнучи віддати свої знання іншим, Григорій Савич хотів бути педагогом, вбачав у цьому своє покликання. Працював викла­дачем курсу поетики у Переяславському та

Харківському колегіумах, але керівники ко­легіуму - церковники, які Божим іменем благо­словляли рабство, гнали вільнолюбного викладача, не дозволяли спілкуватися з молоддю.

Відтак Сковорода обрав для себе інший спосіб життя. З 1769 р. і до кінця своїх днів він був народним філософом, мандрівним учителем і митцем.

Читець.

^ Усе життя любив він мандрувати

З ціпком дубовим у руках

І ранки теплі зустрічати

З піснями рідними в устах.

І шум лісів, й степи безкраї

Синівської любов’ю він кохав,

Про них у радості й печалі

Він на сопілці вигравав.

2-й ведучий. У час релігійних забобон, притис­кання передової думки Григорій Савич вірив у світле майбутнє свого народу: «Мы сотворим свет получший, созиждем день веселейший». Філософ, учитель, поет жорстоко ненавидів поневолювачів, лицемірів, підлабузників, палко любив трудовий народ, вихідцем з якого був і сам, вірність якому проніс через усе життя. «А мой жребий з голяка­ми». Він був невіддільною частинкою свого народу.

Читець.

^ Він прославив Батьківщину

Своїми думками.

Буде жити Сковорода

Завжди поміж нами.

Тридцять років промандрував

Вкраїни степами.

Всюди сіяв слово правди

Межи кріпаками.

Не багатство і не славу

Поважав він ~ розум.

Не давав себе обплутати

Пихатим вельможам.

Часточка мого народу,

Любомудр великий

Іде з нами рід із роду

Без галасу й крику.

1-й ведучий. Життя славного сина України закінчилося в мальовничому селі Пан-Іванівці, що на Харківщині, 29 жовтня 1794 року, коли йому було 72 роки. Але пам’ять про Сковороду не вмирає серед народу.

^ 2-й ведучий. Дивовижна послідовність у дотриманні власних принципів життя іноді ставала трагедією Сковороди. Одного разу він знайшов кохання, яке привело його під вінець, але останньої миті він зрозумів, що зрадив своїй власній волі, і втік із церкви, пішов своїм шляхом, назавжди відмовившись від сімейного щастя.

^ 1-й ведучий. Науковий інтерес до життя та слова Сковороди виник одразу після його смерті. Але тільки через 100 років по тому було видано друком відомі на той час його твори. Цю неоціненну послугу всім нам зробив у 1894 році в Харкові академік Багалій. До цього лише окремі твори були надруковані, а решта - пере­писувалась.

^ 2-й ведучий. Сковороду намагалися «купити», умовляли прийняти духовний сан, спокушали високими світськими посадами. Але Григорій Савич не втрачав особистої свободи й незалеж­ності. Він з повним правом заповідав написати на своїй могилі: «СВІТ ЛОВИВ МЕНЕ, ТА НЕ ВПІЙМАВ...».

(Афоризми )

^ 1-й ведучий. Григорій Сковорода до самої смерті жив мандрівним життям, дав рідкісний приклад гармонії слова і діла, науки та життя. Він навчав, як жив, а жив, як навчав.

( «Бджола і Шершень» )

^ 2-й ведучий. Тарас Шевченко згадував:

Давно те діялось. Ще в школі,

Таки в учителя-дяка,

Гарненько вкраду п’ятака

^ Бо я було трохи не голе,

Таке убоге - та й куплю

Паперу аркуш і зроблю

Маленьку книжечку. Хрестами

І візерунками з квітками

Кругом листочки обведу

Та й списую Сковороду.

Для Тараса Григоровича твори Сковороди були джерелом філософської та поетичної думки. Народ навіть склав легенду про зустріч цих двох духовних побратимів, що спільно обмірковували, як повернути народові волю, хоча у житті цього статися не могло, бо Тарас Шевченко народився лише через 20 років після смерті Сковороди.

^ 1-й ведучий. Не тільки Шевченка вабили тво­ри, думки і переконання Григорія Савича. Лев Толстой якось сказав: «Багато у його світогляді є дивовижно близького мені. Я нещодавно ще раз його перечитав. Його біографія, мабуть, ще краща за його твори, але які гарні й твори».

^ 2-й ведучий. Збірка «Божественних пісень» створювалася протягом 32 років. Ці пісні не слід розуміти буквально, хоча сам автор і вказує, що його «Сад» проріс із зерен Священного Писання. Це своєрідний ліричний щоденник.

(Пісня «Всякому місту звичай і права»).

^ 1-й ведучий. У своїх поезіях Сковорода розглядав ті самі проблеми, що й пізніше у філософських трактатах, тільки вірші були доступнішими. Григорій Савич вважав, що філософія дає нашому духу життя, серцю благородство, думками якість. «Пізнай самого себе, і ти пізнаєш весь світ». Із цим твердженням неможливо не погодитися.

^ 2-й ведучий. Свої філософські роздуми він підносить у вигляді біблійних повістей та байок. А в деяких думках пішов далі французьких просвітителів.

У Руссо були твердження про «природну люди­ну», яка є вищою за людину суспільну, бо, на йо­го думку, суспільство змушує людину вироджува­тися. А Сковорода, навпаки, не відкидає суспільства взагалі. Він пояснює, що людину не може задовольняти кріпосницький гніт, національна, соціальна та духовна неволя.

^ 1-й ведучий. Цю ідею Григорій Сковорода по­глиблює ідеєю спорідненої праці, якою людина принесе більше користі людям, суспільству, коли повністю розкриє свої можливості за покликанням у своєму природному званні і стані.

^ 2-й ведучий. Григорій Савич Сковорода був ве­ликим патріотом. Він прищеплював народу свя­щенне почуття любові до своєї Батьківщини. Його суспільний ідеал - республіка, країна і царство любові, де нема ворогування і розбрату, а закони зовсім не тиранські.

Читець. («До свободи» ).

^ 1-й ведучий. Усе своє життя великий мислитель і поет віддав високий меті пробудження народу. Серце його горіло вогнем любові, ненависті, прав­ди і розуму. Світ ловив його, але так і не спіймав.

Читець.

Давно минули ті часи,

Коли ходив Сковорода

Землею, повною краси,

Як панувала в ній біда.

Він сіяв слово між людьми,

Налите полум’ям свободи,

Весь вік боровся проти тьми,

Що так томила всі народи.

Давно минули ті часи...

Біжать струмочки аж до рік,

Не заростають ті стежини.

Які сходив наш мандрівник.^ НАЙБІЛЬШ ЗНАЧИМІ АФОРИЗМИ

Г. СКОВОРОДИ

 • Не суди лиця, суди слово.

 • Не хапайся за хвіст, поминувши голову.

 • Не все те невірне, що тобі незрозуміле.

 • Довго сам учись, коли хочеш навчати інших.

 • Любов є джерело всякого життя.

 • Для мене нема нічого дорожчого чи солодшо­го, ніж душа, яка мене любить, хоч би бракувало всього іншого.

 • Чисте серце перебуває в любові, а любов за­лишається в ньому ж.

 • Я належу до тих, хто настільки цінує друга, що ставить його над усе і вважає друзів... найліпшою прикрасою життя.

 • Без ядра горіх ніщо, так само як і людина без серця.

 • Навіщо ж мені докоряти,

 • Що в селі родила мати?

 • Нехай у тих мозок рветься,

 • Хто високо в гору дметься.

 • Немає іншого і більшого нещастя, як коли ду­ша болить. Вона болить тоді, коли болять думки...

 • Найгірша хвороба - хворіти духом.

 • 3 плодів та з того, який кінець, суди всяку справу.

 • Охота - мати праці, праця все перемагає.

 • Уникай товариства поганих людей.

 • Помилки друзів ми повинні уміти виправля­ти або зносити, якщо вони не серйозні.

 • Побільше думай і тоді вирішуй.

 • Смерть людині - спокій.

 • О книги, найкращі порадники, найвірніші друзі.

 • Найкраща помилка та, яку допускають при навчанні.

 • Істина є безначальна. Природа є першопочаткова всьому і саморухома пружина.

 • Немає смертельнішої для суспільства виразки, як марновірство - сховок ліцемірам, прикриття шахраям, затінок дармоїдам, стрекало і піджога недоумкам.

 • Правдиве начало скрізь живе. Через те воно не частка і не складається з часток, але ціле..., єдене, безмірне, надійне.

 • Ні про що не турбуватися, ні за що не пере­живати - значить не жити, а бути мертвим, адже турбота - рух душі, а життя - це рух.

 • Наскільки трудне все те, що непотрібне і дур­не! Настільки легке і солодке все, що істинне і потрібне.

 • Не знайдеш дня без темряви і світла, а року без зими і тепла. Не знайдеш і стану, щоб із гірко­го та солодкого не був змішаним. Так весь світ складається. Протилежне протилежному сприяє.

 • Існування означає: родитися, годуватися, рости і зменшуватися, а життя є плодопринесення, яке проросло від зерна істини, що царить в серці їх.

 • Духовна зброя сильніша за тілесну...

 • Як хто посіє в юності, так пожне в старості.

 • Де серце повне вагань, там огида і нудьга.

 • Сміх є рідний брат радості.

 • 3 усіх втрат втрата часу найтяжча.

 • Немає нічого кращого, як хороше виховання.

 • Все те наше, що нас покидає.

 • Життя не те означає, щоб тільки їсти та пи­ти, але й бути веселим та бадьорим.

 • Істинна дружба, правдиве щастя і пряма юність ніколи не зістаряться.

 • Не можна збудувати словом, коли те ж саме руйнувати ділом.

 • Видно, що життя живе тоді, коли думка на­ша, люблячи істину, любить висліджувати сте­жинки її, і, зустрівши око її, торжествує і радіє з цього незаходимого світла.

 • Правильно використав час той, хто пізнав, чого треба уникати і чого домагатися.Схожі:

1-й ведучий. Добрий вечір, дорогі друзі! Надворі листопад, але нас зігріває тепло дружніх посмішок. 2-й ведучий iconСценарій свята "Міс коледжу 2012" ведучий. Добрий вечір, дорогі друзі! Ведуча. Добрий вечір, ! ведучий. Вас вітає конкурс дівочої вроди І грації…
Ведучий. Тож давайте побажаємо конкурсанткам успіху, а нам – трохи терпіння. Хоча, дійсно, не терпиться дізнатися, хто ж стане переможницею...
1-й ведучий. Добрий вечір, дорогі друзі! Надворі листопад, але нас зігріває тепло дружніх посмішок. 2-й ведучий iconВедучий. Добрий вечір, дорогі вчителі, випускники різних поколінь! Ми раді вітати вас у рідній школі! Ведуча
Ведучий. Слово для привітання надається директору Маловільшанського нвк кучмі Галині Віталіївні
1-й ведучий. Добрий вечір, дорогі друзі! Надворі листопад, але нас зігріває тепло дружніх посмішок. 2-й ведучий iconЕкологічний бумеранг 1-й ведучий. Добрий день, дорогі друзі! 2-й ведучий
Як вижити? Яким буде наше майбутнє? Ці питання постають перед кожною людиною. Адже ніякі блага цивілізації не замінять чистого повітря,...
1-й ведучий. Добрий вечір, дорогі друзі! Надворі листопад, але нас зігріває тепло дружніх посмішок. 2-й ведучий iconСценарій вечорниць для учнів 1 4 класів класовод 4-го класу корольова олена василівна м. Кременчук 2010 Завітаймо до добрих людей
Ведучий: Добрий вечір, шановна родина, любі друзі, дорогі гості. Щиро вітаємо вас на нашому родинному святі
1-й ведучий. Добрий вечір, дорогі друзі! Надворі листопад, але нас зігріває тепло дружніх посмішок. 2-й ведучий iconСценарій святкового вечора «день святого валентина» Ведуча. Добрий вечір, дорогі друзі! Ведучий. Вітаємо всіх закоханих! Ведуча
Ведуча. Саме так. Поспівчуваємо тим незакоханим, які залишились вдома біля телевізорів, моніторів комп’ютерів
1-й ведучий. Добрий вечір, дорогі друзі! Надворі листопад, але нас зігріває тепло дружніх посмішок. 2-й ведучий iconШовкун Тетяна Володимирівна Ведучий 1
Ведучий Добрий день юні друзі. Сьогодні ми поведемо розмову про одного з підступних ворогів людства — тютюн
1-й ведучий. Добрий вечір, дорогі друзі! Надворі листопад, але нас зігріває тепло дружніх посмішок. 2-й ведучий iconСценарій до Дня вчителя Ведучий: Тихо блукає осінь по закутках, Вже недалеко подих зими. Але щось зігріва серце нам, Наче подив приємної весни. Ведучий: Те приємне тепло йде
Зі святом Вас, дорогі вчителі! Щастя, добра, любові, творчої наснаги! Ваш труд гідний захоплення
1-й ведучий. Добрий вечір, дорогі друзі! Надворі листопад, але нас зігріває тепло дружніх посмішок. 2-й ведучий iconВедучий. Суворим і лагідним, мудрим і чуйним – Тим, у кого на скронях зима, Тим, хто недавно із стін інститутських, Тим, хто відкрив на світи майбуття. Ведуча
...
1-й ведучий. Добрий вечір, дорогі друзі! Надворі листопад, але нас зігріває тепло дружніх посмішок. 2-й ведучий iconВечір для старшокласників до Дня Захисника Вітчизни Ведучий
Ведучий. Доброго дня, дорогі учасники, учителі, гості. Ми раді вітати вас у цьому святковому залі!
1-й ведучий. Добрий вечір, дорогі друзі! Надворі листопад, але нас зігріває тепло дружніх посмішок. 2-й ведучий iconСценарій свята 1-й ведучий. Добрий день дорогі друзі, шановні вчителі, мами, бабусі
Зі святом вас! Прийміть найщиріші вітання зі святом весни, ніжності і кохання 8 Березня!
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©te.zavantag.com 2000-2017
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи