Відкритий виховний захід «Права людини: Історія і сучасність» Мета icon

Відкритий виховний захід «Права людини: Історія і сучасність» Мета
НазваВідкритий виховний захід «Права людини: Історія і сучасність» Мета
Дата конвертації12.01.2013
Розмір55.5 Kb.
ТипДокументи«Загальна декларація прав дитини та прав людини: права, що належать Вам, права, що належать всім»


(тематична конференція)


Відкритий виховний захід


«Права людини:

Історія і сучасність»


Мета: пояснити, що таке права людини, наскільки вони важливі для життя людини; визначте етапи формування прав людини й розрізняти види прав; розвивати вміння працювати з правовим поняттями «права людини», «Культурні, політичні, економічні, соціальні, громадянські права»; розвивати вміння працювати з правовою літературою; виховувати правосвідомість в учнів.

Обладнання: Конституція України, Загальна декларація прав людини, Міжнародний пакт про громадянські і політичні права.

Епіграф: Мир. Прогрес, прав людини – ці три цілі нерозривно пов’язані, неможливо досягнути однієї з них, нехтуючи іншими.

Учитель. Темою нашого уроку є «права людини: історія і сучасність». Ми спробуємо на уроці простежити, як розвивалися права людини у різні часи, бо права людини мають довгу і цікаву історію. Вони тісно пов'язані з розвитком моральних правил та духовних цінностей людства.

^ Мотивація навчальної діяльності учні

Учитель: Демократичне суспільство, демократична держава нерозривно пов’язані з поняттями права і свободи. Почуття свободи, рівності, власної гідності проявлялись у людства поступово, формуючись від античного уявлення про нерівність людей і до філософії природних прав людини епохи Просвітництва, «Білля про права» в США та Декларації прав людини і громадянина у Франції. Існує такий вислів: «Хто не знає свого минулого, той не побудує майбутнього». Тому ми почнемо з історії виникнення поняття «права людини».

^ Актуалізація опорних знань

Учитель: Кожен із вас у повсякденному житті, напевно, вимовляли слова: «Я маю право», «Це моє право», «Права людини». Як ви розумієте, що таке права людини?

Відповіді учнів починаються з фразою «Я думаю, що права людини це…».

^ Зародження і розвиток прав людини

Учитель: Шлях людства до сучасного розуміння прав людини був тривалим. Спочатку права людини існували у вигляді моральних норм, наприклад, право на повагу, на власну точку зору. Такі права існують і сьогодні. Вони важливі для людини, але не належать до правових норм і законів.

Закони, які з’явилися водночас із виникненням держави, зробили права людини поняттям юридичним. Прав людини (на життя, безпеку, власність працю тощо) визначалися законами, але держава переважно обмежувала їх. Нерідко права, зафіксовані у законах держави, насправді не реалізовується.

У перших відомих історії державних права людини були дуже обмежені, вузькі. Наприклад, у державах Давнього Сходу закон вирізнявся досить жорстким ставленням до людини , часто був кастовим. За доби античної й середньовіччя, попри можливість певних верств суспільства користуватися деякими правами, про права людини в сучасному розумінні не можна було говорити. І насамперед тому, що людину у рабовласницьких державах і в абсолютистсько-монархічних країнах не вважали вільною особою. Законами закріплювалась нерівність людей за становими, майновими, релігійними, національними та іншими ознаками. Така нерівність унеможливлювала реалізації прав людини.

^ Поняття «право людини» і «свобода людини»

Учитель: Низка подій, що наблизила добу прав людини, почалася з ухвалення у 1215 р. англійської великої хартії вольностей, де було зазначено: «Жодна людина не буде заарештована, або ув'язнена, або позбавлена майна, або оголошена поза законом, або вигнана … інакше як за законним вироком рівних їй і за законам країни …». Це була «перша ластівка» свободи людини в атмосфері сваволі можновладців середньовіччя. Після Великої хартії вольностей у європейських державах було ухвалено низку документів, які розширювали права вищих верств населення. Утім, реальний відлік історії прав людини в сучасному їх розумінні починається від Великої Французької революції кінця XVIII століття. За три дні до штурму Бастилії «герой Старого і Нового світу» маркіз Лафаєт, який щойно повернувся зі Сполучених Штатів, представив Національним зборам проект Декларації прав людини і громадянина, сказавши при цьому: «Щоб нація стала вільною, їй достатньо цього захотіти». Історія довела: потрібно також, щоб цього «захотіла держава», щоб вона була готова поділитися своєю владою з пресою, громадянською думкою… невдовзі після 14 липня 1789 року Національні збори Франції проголосували за XI статтю Декларації: «Вільний обмін думками і поглядами є одним із найцінніших прав людини…». Але нова республіка, що засудила монархів, незабаром вдалася до практики жорстокого терору і перетворилася на диктатуру.

Французам знадобилося ще майже 100 років, щоб в їхній країні запанувала демократія і виникли умови для реалізації прав людини.

У Сполучених Штатах, що перемогли у війні за незалежність, боротьба за права людини тривала успішніше. Творці американської Конституції (1789р.) оголосили народ суверенним. Під час затвердження найбільшу стурбованість у представників штатів викликала відсутність у ній положень, які б захищали і штати, і їхніх громадян від можливої сваволі центрального уряду. З огляду на це в 1791 р. штати ухвалили перші десять поправок до Конституції Сполучених Штатів, відомі тепер як Білль про права.

Права людини в міжнародно-правових документах.

Учитель: Поміркуйте і дайте відповідь: Які ви знаєте міжнародно-правові документи ХХ століття, що регулюють права людини?

Учень: У середині ХХ століття, після Другої світової війни, 10 грудня 1948 року Генеральною Асамблеєю ООН була ухвалена Загальна декларація прав людини, де вперше в історії людства були сформульовані основні права і свободи людини, які сьогодні у цілому світі вважаються стандартами, зразками для національних юридичних документів (розділів конституцій про права громадян)

Учениця: Протягом ХХ століття було прийнято близько ста різних міжнародних договорів про захист прав і свобод людини

Учень: Одним із нових документів є Конвенція про права дитини (1989 р.).

Учениця: Якщо люди знатимуть всі ці документи, вони зможуть повністю реалізувати свої права, а державній владі в будь-якій країні важко буде порушувати права громадян. У юридичній літературі поряд зі словами «права людини» ви можете зустріти «свободи», наприклад, свобода слова, свобода думки. Право є тим, реалізацію чого держава гарантує, свобода ж є простором, в який державі не можна втручатися. Тому кажуть: «права і свободи людини».

Учитель: Отже, ступінь свободи може істотно різнитися в різних суспільствах, за різних політичних режимів. Право людини англійський філософ Томас Гоббс визначав як свободу щось робити або не робити. У суспільстві право забезпечується системою законів, обов’язкових для виконання всіма членами суспільства. Свобода людини – це відсутність будь – яких обмежень, утисків у будь – чому (діяльності, поведінці), прямо не пов’язаних із суспільними правами й нормами. За Гегелем, «свобода – це усвідомлена необхідність».

Учитель: Існують такі групи прав:

1)громадянські (особисті) права;

2)політичні права;

3)соціально – економічні права;

4)права на чисте довкілля, культурні права і права розвитку.

Ознайомтесь із переліком прав людини, що міститься у Загальній декларації прав людини. Які основні демократичні цінності проголошення у Загальній декларації прав людини?

Учитель: Права й свободи людини в сучасному розумінні невід’ємні від її обов’язків та відповідальності перед суспільством, державою, іншими людьми. Це фундамент не тільки демократії, але й справедливості, рівноправ’я, гуманізму. Такого висновку дійшли людство лише наприкінці XX ст., крокуючи до цього багато століть і заплативши за ці знання високу ціну. Однак і зараз, у ХXI ст., ще продовжує тривати боротьба ідей, пошуків найбільш досконалих форм суспільного та державного устрою, демократична боротьба за повноправну вільну людину і громадянина, гідні умови її існування.

Наша незалежна держава – Україна, що входить до світової співдружності, теж робить перші кроки у цьому демократичному процесі, виборює право стати цивілізованим суспільством, яке поважає людину гідність, чітко прагне дотримуватися невід’ємних прав людини й громадянина.Схожі:

Відкритий виховний захід «Права людини: Історія і сучасність» Мета iconВідкритий виховний захід Мета
Вчитель промовляє вступні слова і представляє гостей заходу: учасниць фольклорного ансамблю «Журавка»
Відкритий виховний захід «Права людини: Історія і сучасність» Мета iconВиховний захід на тему: «Ми в цьому світі не самі» Вчитель початкових класів Якименко В. С. Тема
Мета: Ознайомити учнів з Конституцією України, Конвенцією про права дитини, поглибити знання про Україну, з національними символами,...
Відкритий виховний захід «Права людини: Історія і сучасність» Мета iconВиховний захід на тему: Судимо алкоголь Мета
Мета: Через розкриття негативного впливу алкоголю на Організм людини, розвивати почуття зневаги до вживання -алкоголю, заохочувати...
Відкритий виховний захід «Права людини: Історія і сучасність» Мета iconТема Якими є права й обов'язки людини в демократичному суспільстві”. Мета: розкрити поняття „ права людини”
Мета: розкрити поняття „ права людини”, „ права дитини”, „Обов'язки людини і громадянина України”
Відкритий виховний захід «Права людини: Історія і сучасність» Мета iconНародознавче свято біла хата — кутами багата відкритий виховний захід в 3 класі Мета
Обладнання: хліб-сіль на рушнику, макети україн­ської хати; учнівські малюнки україн­ських хатинок, скатертини, рушники, український...
Відкритий виховний захід «Права людини: Історія і сучасність» Мета iconДата проведення Назва заходу 7 лютого 14. 00 год. Дискусійний клуб «Україна: історія, сучасність, майбутнє»
Дискусійний клуб «Україна: історія, сучасність, майбутнє» на тему: «Феномен князя Мономаха»
Відкритий виховний захід «Права людини: Історія і сучасність» Мета iconЗакон обов’язковий для всіх. (Виховний захід з правового виховання для учнів 6-го класу) Мета
Мета: формувати в учнів здатність до самоконтролю, поваги до моралі й правопорядку, сприяти формуванню правосвідомості підлітків...
Відкритий виховний захід «Права людини: Історія і сучасність» Мета iconТема уроку: «Права і свободи людини» Мета
Мета: формувати системні знання учнів про права І свободи людини, види прав І свобод, роботу структур ООН та інших організацій, що...
Відкритий виховний захід «Права людини: Історія і сучасність» Мета iconВиховний захід з української літератури до тижня права Рольова гра «Судимо Чіпку»
Мета: 1 у ході гри визначитись зі ставленням до головного героя роману Панаса Мирного «Хіба ревуть воли, як ясла повні?», оцінивши...
Відкритий виховний захід «Права людини: Історія і сучасність» Мета iconВідкритий виховний захід Мета
Олійник, І василь Стус, І ліна Костенко. І їх усіх перелічити просто неможливо. І серед них ваші тато І мама, ваші вчителі, сусіди....
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©te.zavantag.com 2000-2017
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи