Kİtabin adi icon

Kİtabin adi
Скачати 12.91 Kb.
НазваKİtabin adi
Дата конвертації12.05.2013
Розмір12.91 Kb.
ТипДокументи

KİTABIN ADI

BİR TEREDDÜTÜN ROMANI


KİTABIN YAZARI

PEYAMİ SAFA

YAYIN EVİ

ŞEFİK MATBAASI – İSTANBUL

BASIMYILI

1987  1. KİTABIN KONUSU:


Bir yazarın iki kadın arasında evlenmek için yaşadığı tereddütü anlatıyor.


  1. KİTABIN ÖZETİ:Kitap Mualla adında bir kızın arkadaşı tarafından tavsiye edilen bir kitabı okumasıyla başlar. Kitap kendisine çok ilginç gelir ve yazarıyla bir baloda karşılaşır. Yazar Mualla’yı görür görmez beğenir ve evlenme teklif eder. Mualla da düşünmek için süre ister.


Yazar daha sonra eskiden tanıştığı ve bir hayranı olan Vildan ile karşılaşır. Vildan da yazara evlenme teklif eder. Ona kocasından ayrılarak geldiğini söyler. Fakat yazar bunu nazik bir dille geri çevirir. Vildan yazarı intihar etmekle tehdit eder. Bir kaç ay geçtikten sonra yazar tekrar Vildan ile karşılaşır. Kendi izini ona bir süre kaybettirmiştir. Ama bu yeni karşılaşma Vildan’daki değişikliği yazara fark ettirir. Vildan’ın, evine çağırma teklifini kabul eder. Evine gittiğinde Vildan’dan bazı itiraflar duyar. Vildan’ın asıl isminin Vildan olmadığını ve kocasından ayrılmadığını ve bir de sevgilisi olduğunu öğrenir. Ertesi gün Vildan’ın evine gelip gerçekleri öğrenmek istediğinde ise evden taşındığını öğrenir ve Vildan hakkında hiçbir bilgi alamaz.  1. KİTABIN ANA FİKRİ:


^

İnsanlar önemli bir karar verirken daima tereddüt içinde olmuşlardır. Önemli buluşlar ve icatlar hep şüphe ve tereddütten doğmuştur.

  1. KİTAPTAKİ OLAYLARIN VE ŞAHISLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ:


Mualla: Çok zengin ve asil bir ailenin kızı, dünyaya bakış açısı çok farklı olan bir kişiliğe sahip, devamlı farklı şeylerin arayışı içinde.


Vildan: Acayip davranışları bulunan, yaşamayı sevmeyen söyledikleriyle yaptıkları arasında çelişki olan ihtiraslı bir kadın.

Yazar: İnsanların ruhi tasvirlerini çok iyi yapabilen, düşüncelerinde daima kuvvetli ve kararlı olmaya çalışan güçlü iradeye sahip bir insan.


5)KİTAP HAKKINDA ŞAHSİ GÖRÜŞLER:

Kitap dil bakımından fazla yalın olduğu söylenemez. Yabancı kelimelere biraz fazla yer verilmiş; ama yine de akıcı ve sürükleyici bir yapıt. Esrarengizliklerle dolu her an diğer sayfasında ne olacakmış düşüncesiyle okunacak bir kitap. Sonunda da yine okuyucuya yorum imkanı bırakarak bu özelliğini göstermiştir.


6)KİTABIN YAZARI HAKKINDA BİLGİ:


Çocukluğu hastalık ve geçim zorlukları içinde geçti. Düzenli bir öğrenim görmedi. Bazı gazetelerde fıkra yazarı olarak çalıştı. felsefe konularına ve psikolojik çözümlemelere geniş yer verdi. XX. yüzyılda Türk toplumunun geçirdiği medeniyet değişimi ve sosyal bunalımlar üzerinde durdu. Başlıca romanları: Sözde Kızlar, Şimşek, Mahşer, Dokuzuncu Hariciye Koğuşu, Fatih-Harbiye, Yalnızız.


HAZIRLAYANIN:

İMZASI :

ADI VE SOYADI : Ercan BALÇIK

APOLET NUMARASI : 1100

KISMI : 3

TARİH : 21.03.2002Схожі:

Kİtabin adi icon1 Kİtabin adi: gazi ve fiKRİye 2 Kİtabin yazari: hifzi topuz

Kİtabin adi iconKİtabin adi : anahtar kitabin yazari: refik halit karay yayin evi

Kİtabin adi iconKİtabin adi =marti kitabin yazari =richard bach

Kİtabin adi iconKİtabin adi : eksik parçalar kitabin yazari

Kİtabin adi iconKİtabin adi simyaci

Kİtabin adi iconKİtabin adi acimak

Kİtabin adi iconKİtabin adi anamın Kitabı

Kİtabin adi iconKİtabin adi aşk-i memnu

Kİtabin adi iconKİtabin adi kiralik konak

Kİtabin adi iconKİtabin adi korkunç yillar

Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©te.zavantag.com 2000-2017
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи