Урок №9 Тема уроку icon

Урок №9 Тема уроку
Скачати 71.95 Kb.
НазваУрок №9 Тема уроку
Дата конвертації15.05.2013
Розмір71.95 Kb.
ТипУрок


Урок № 9

Тема уроку. Способи зображення Землі. Масштаб. Практична робота № 3 «Розв'язування задач із переведення числового масштабу в іменований».

Очікувані результати. Після цього уроку учні зможуть: розповідати про різні види зображення земної поверхні, їхнє значенні й практичне застосування; розрізняти ознаки плану, карти та глобуса як найбільш точної моделі Землі; пояснювати різницю між зображенням земної поверхні на глобусі, плані, карті, аерофотознімку та космічному знімку; називати масштаб карти; розрізняти числові, іменовані та лінійний масштаби.

^ Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Обладнання: підручник географії, зошит для практичних робіт, атлас, глобус Землі, карта півкуль, різні за охопленням території карти, план місцевості, малюнки, аерофотознімки, знімки земної поверхні з космосу.

Хід уроку

 1. Організаційний момент

 2. Актуалізація опорних знань учнів

Бесіда за запитаннями

  1. Які карти ви знаєте?

  2. Де й для чого використовуються карти?

  3. У якому класі ви вперше познайомилися з картами? Які це були карти?

  4. Що ви дізналися про масштаб на уроках математики? Зобразіть у зошиті довжину відрізка дороги в 10 км у масштабі в 1 см — 1000 м.

 1. ^ Мотивація навчальної діяльності

Вступне слово вчителя

Ми починаємо знайомитися з одним із дивовижних винаходів людини — картою. Історії відомі винаходи, які змінили життя людини, надали йому нових, раніше недоступних можливостей, наприклад колесо, папір. До таких винаходів належить і карта. Сьогодні ви дізнаєтеся про один із найголовніших секретів творців карт — картографів. Відкривши його таємницю, ви зрозумієте, яким чином їм удалося розмістити на карті півкуль усю нашу планету.

 1. ^ Пояснення нового матеріалу

Розповідь учителя

Найбільш простий і давно відомий вид зображення місцевості — малюнок. Він дає уявлення про нерівності земної поверхні, рослинності, господарські об'єкти. Але далеко не кожний може намалювати такий малюнок. Розв'язати цю проблему дозволив винахід фотоапарата. Із його допомогою можна швидко зробити фотознімок місцевості з будь-якої точки. Проте для географів малюнок і фотознімок мають багато недоліків.

Робота за підручником

Користуючись матеріалом підручника, учні розповідають про недоліки малюнка. Якщо це завдання викликає труднощі, учитель допомагає учням за допомогою бесіди.

 1. Малюнок дає нам вид на місцевість згори чи збоку?

 2. Чи добре видно предмети, розташовані на другому плані?

 3. Чи зрозуміло призначення розташованого на місцевості будинку?

 4. Чи можна за малюнком або фотознімком визначити сторони горизонту, точну відстань між об'єктами, висоту місцевості над рівнем моря?

Розповідь учителя

Значно більше інформації можна одержати за допомогою аерофотоінімків і знімків із космосу. (Учитель звертає увагу учнів на мал. 16-17 у підручнику на с. 38.) На відміну від малюнка, вони дають нам зображення місцевості згори, на них добре проглядаються всі предмети, можна визначити їхнє положення один щодо одного. Але й у них є недоліки.

^ Чи можна за ними визначити назви населених пунктів, річок, озер, призначення господарських об'єктів?

Найдосконаліші способи зображення Землі на площині — план місцевості й карта. Із їхньою допомогою можна побачити й невелику ділянку земної поверхні, і всю нашу планету. Проте в них є істотний недолік — вони плоскі. Як би ми не намагалися зобразити Землю на площині, зробити це без спотворень не вийде. Для того щоб переконатися в цьому, достатньо акуратно очистити апельсин і спробувати притиснути до поверхні столу. Як би ви не намагалися це зробити, шкірка обов'язково розірветься по краях. Виходить, кулю можна зобразити тільки у вигляді кулі. Для цього й винайшли глобус Землі — найбільш точну об'ємну модель планети. Не дивно, що в перекладі з латинської мови слово глобус і означає «куля».

^ Пригадайте, де ви ще бачили точні моделі різних предметів.

Робота в групах

Учитель об'єднує учнів у три групи (за рядами): перша група — фахівці з малюнків і фотографій місцевості, друга — із планів і карт, третя — із глобусів. Завдання кожної команди — опрацювати в підручнику матеріали, присвячені кожному з цих видів зображення Землі, виписати їхні визначення (якщо вони наведені), знайти їхні переваги й недоліки. По закінченні роботи представники кожної команди стисло характеризують певний вид зображення, заповнюють намальовану на дошці таблицю «Способи зображення земної поверхні», указавши, чи можна визначити різні характеристики місцевості, використовуючи різні способи її зображення.

Спосіб

Висота місце­вості

Відстань між об'єктами

Сторони

горизонту

Розташування іі призначення госпо­дарських об'єктів

Інші недолі­ки й переваги

Малюнок
План і карта
Глобус
Розповідь учителя

Масштаб — це відношення довжини відрізка на плані або карті до його дійсної довжини на земній поверхні. Розрізняють числовий, іменований і лінійний Масштаби. Числовий масштаб являє собою дріб, чисельник якого дорівнює одиниці, а знаменник — число, що показує, у скільки разів відстань на плані або Карті менша за дійсну відстань на місцевості, наприклад 1:2000.

Іменований масштаб виражає словами й цифрами, яка відстань на місцевості відповідає одному сантиметру на плані або карті. Так, числовий масштаб 1: 2000, переведений в іменований, буде виглядати так: «в 1 см — 20 м (в одному сантиметрі двадцять метрів).

На планах і картах указують і лінійний масштаб. Він представлений у вигляді лінії, поділеної на рівні відрізки завдовжки в 1 см.

Далі учні знаходять у підручнику на с. 36 і на картах зображення числового, іменованого та лінійного масштабів, визначають, у скільки разів відрізок на плані або карті менший за дійсну відстань на місцевості. Після цього учні доходять висновку, що на рис. 12 ця відстань менш в 50 млн. разів, на плані місцевості — у 10 тис. разів, на фізичній карті півкуль — у 95 тис. разів, на картах України — у 53 тис. разів, на політичній карті світу — у 120 млн. разів.

Запитання та завдання

 1. Що таке масштаб і для чого він необхідний?

 2. Чим відрізняються числовий, іменований і лінійний масштаби?

 3. У якому місці розміщується масштаб на планах і картах?

 4. У якому разі дійсна відстань на місцевості, що відповідає відрізку на карті, більша, якщо більше (або менше) число в знаменнику дробу числівника масштабу?

 5. Побудуйте в зошиті прямокутник розміром 50 на 10 м у масштаб| 1:1000.

Практична робота

Учитель знайомить учнів із метою та змістом практичної роботи № 3, показує зразок складання таблиці. Центральне місце приділяється пояснення алгоритму виконання завдань практичної роботи. Його ознакою вважається наявність переліку послідовних дій, які учні мають усвідомити й засвоїти. Алгоритм містить у собі як практичні, так і інтелектуальні дії, тому учні одночасно засвоюють не тільки прийоми навчальної роботи, але й прийоми розумової діяльності.

Для того щоб ви могли вільно користуватися масштабом, треба навчитися переводити числовий масштаб в іменований. Щоб це зробити, необхідно знаменник перевести із сантиметрів у метри, наприклад, якщо числовий масштаб 1:3000, це виглядає так — 3000 см : 100 = 30 м. Потім слід указати, скільки метрів на земній поверхні відповідають одному сантиметру щ плані або карті. У результаті числовий масштаб 1 : 3000, переведений в іменований, буде виглядати таким чином: «в 1 см — 30 м» (в одному сантиметр тридцять метрів). 30 м — цифра, що вказує на дійсну відстань, що відповідає 1 см на плані або карті; такі цифри називають величиною масштабу. У разі якщо в знаменнику буде цифра з більш ніж п'ятьма нулями, можна перевести цю цифру в кілометри (в 1 км — 100 тис. см).

Потім учні об'єднуються в пари й виконують завдання 1 із переведення числових масштабів в іменовані.

^ Числовий масштаб

Іменований масштаб

Використання

1 : 50 000

В 1 см — 500 м

Топографічна карта

1 : 200 000

В 1 см — 2000 м

Карта області

1 : 4 000 000

В 1 см — 40 км

Карта України

1 : 95 000 000

В 1 см — 950 км

Карта півкуль

По закінченні роботи вчитель викликає добре підготовленого учня, який показує послідовність дій при виконанні завдання.

За наявності часу вчитель пропонує учням виконати завдання 2.

 1. ^ Підсумки уроку

Висновок

Учні разом з учителем обговорюють алгоритм переведення числових масштабів в іменовані. Щоб перетворити числовий масштаб в іменований, необхідно: 1) знаменник числового масштабу перевести із сантиметрів у метри або кілометри; 2) записати чисельник дробу числового масштабу, який дорівнює одному сантиметру, і вказати, скільком метрам або кілометрам на місцевості відповідає один сантиметр на плані або карті.

^ Що поєднує поняття: план, глобус, карта, знімок земної поверхні з космосу, малюнок земної поверхні, аерофотознімок земної поверхні?

Учитель пропонує об'єднати ці поняття в кілька груп, вибравши для цьо­го певні ознаки, і пояснити включення в одну групу різних понять. (Наприклад, зображення земної поверхні на площині за допомогою масштабу: план і карта.)

 1. Домашнє завдання

 1. Прочитати текст підручника [5, §6,с. 36-38; 7, §7].

 2. Перевести числові масштаби 1 : 700 000, 1 :2 000, 1 : 70 000 в іменовані. Побудувати лінійний масштаб за числовим масштабом 1 : 2500.

 3. Виконати додаткові завдання практич­ної роботи № 3 (за бажанням).Схожі:

Урок №9 Тема уроку iconКонспект уроку Визначте головну тему уроку. Зазвичай тема випливає з тематичного плану і навчальної програми з конкретного предмета
Вкажіть тип уроку: урок ознайомлення з новою інформацією або урок закріплення пройденого матеріалу, комбінований урок, повторювально-узагальнюючий,...
Урок №9 Тема уроку iconУрок алгебри у 8 класі. Тема уроку. Квадратні рівняння Мета уроку: формувати уміння розв'язувати квадратні рівняння. Тип уроку: комбінований. Хід уроку
Повідомлення теми і мети. Здійснення мотивації навчаль­но-пізнавальної діяльності учнів. Урок проводиться в формі подорожі до Єгипетської...
Урок №9 Тема уроку iconТема уроку. Урок одного рівняння Мета уроку
Ми з вами вивчили тему „ Тригонометричні рівняння і способи їх розв’язання”, а сьогодні я хочу, щоб ви свої знання проявили під час...
Урок №9 Тема уроку iconУрок №1 Тема уроку
Тема уроку: Поняття основного та допоміжного алгоритму. Алгоритми-процедури. Формальні та фактичні параметри
Урок №9 Тема уроку iconНомер уроку Тема уроку
Тема Життя людей за первісних часів (8 годин, у тому числі 1 урок узагальнення, 1 тематичного оцінювання)
Урок №9 Тема уроку iconУрок №1 Тема уроку
Тема уроку : Поняття про інформацію та способи її подання. Інформаційні процеси: отримання, збирання, зберігання, пошук, обробка...
Урок №9 Тема уроку iconУрок алгебри та початків аналізу в 11 класі. Тема уроку
Тема уроку: „Застосування визначеного інтегралу до розв’язування задач геометричного, фізичного та економічного змісту”
Урок №9 Тема уроку iconУрок української мови в 4-класі Вчитель. Скиба Ірина Миколаївна Тема уроку
Тема уроку. Повторення вивченого про прикметник. Спостереження за роллю прикметників у мовленні
Урок №9 Тема уроку iconТема уроку
Яке місце даного уроку в темі? Як цей урок пов'язаний з попереднім, як цей урок працює на подальші уроки?
Урок №9 Тема уроку iconСамоаналіз уроку
Німеччини на Польщу стане початком ІІ світової війни; Специфіка уроку полягає в тому, що він містить елементи інтегрованого уроку...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©te.zavantag.com 2000-2017
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи