Урок Мета icon

Урок Мета
Скачати 33.58 Kb.
НазваУрок Мета
Дата конвертації07.10.2013
Розмір33.58 Kb.
ТипУрок

Черняхівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів

11 клас
Урок 6.


Мета. Пояснити виникнення тиску світла з позицій електромагнітної і квантової теорії світла та розкрити суть досліду П.А. Лебедєва з вимірювання світлового тиску; сприяти усвідомленню учнями практики як критерію істини та розуміння співвідношення між теорією і експериментом. Розвивати мислення учнів.


Структура. І. Актуалізація опорних знань – 10 хв.

ІІ. Засвоєння нових знань – 20 хв.

ІІІ. Закріплення вивченого матеріалу, домашнє завдання – 10 хв.


^ Зміст і методи роботи. І. Методом фронтальної бесіди повторити основні положення електромагнітної теорії світла. Розв’язати задачу на визначення імпульсу, який передається стінці під час пружного удару тіла.

ІІ. Пояснити світловий тиск на основі теорії Максвелла. Розглянути схему досліду Лебедєва. Запропонувати учням самостійно пояснити тиск світла з позицій квантової теорії.

ІІІ. Розв’язати задачу, в якій треба визначити імпульс одного фотона при падінні на дзеркальну і поглинаючу поверхні.


Демонстрації. Кінофільм “Тиск світла”.


^ Домашнє завдання. Конспект. (Р) № 1120 – 1122.


Спираючись на електромагнітну теорію світла Максвелл передбачив, що світло має тиснути на перешкоди. Під дією електричного поля хвилі електрони в тілах коливаються. Утворюється електричний струм. Цей струм напрямлений уздовж напруженості електричного поля.

Е


Світло F

На електрони, які рухаються впорядковано, діє сила Лоренца F магнітного поля. За правилом лівої руки сила Лоренца напрямлена в бік поширення хвиль. Це і є сила світлового тиску.

Щоб довести правильність теорії Максвелла треба було виміряти тиск світла. Багато вчених намагалося це зробити, але успіх не приходив, бо тиск світла дуже малий. Так, у яскравий сонячний день на поверхню площею 1 м2 діє сила, яка дорівнює лише 4 10 – 8 Н. Вперше тиск світла виміряв відомий російський фізик Петро Миколайович Лебедєв у 1900 р.

Прилад Лебедєва складався з дуже легкого стержня на тонкій скляній нитці, до якого були приклеєні легенькі крильця. Увесь прилад містився в посудині, з якої було викачано повітря. Світло падало на крильця, розміщені по один бік стержня. Про величину тиску можна було судити з кута закручування нитки.

Поява квантової теорії світла дала можливість пояснити причину світлового тиску досить просто. Фотони, подібно до звичайних частинок, що мають масу спокою, мають імпульс. Коли фотони поглинаються тілом, то вони передають тілу свій імпульс. За законом збереження імпульс тіла дорівнює імпульсу поглинутих фотонів. Тому тіло, яке перебуває в стані спокою, починає рухатися. За другим законом Ньютона зміна імпульсу тіла означає, що на тіло діє сила.

Досліди Лебедєва можна розглядати як експериментальне доведення того, що фотони мають імпульси.

Тиск світла, за електродинамікою Максвелла , виникає внаслідок дії сили Лоренца на електрони середовища, що коливаються під дією електричного поля електромагнітної хвилі. З погляду квантової теорії тиск виникає внаслідок того, що фотони передають тілу, яке їх поглинає, свої імпульси.


Розв’язати задачу. Порівняти тиск світла, який воно чинить на ідеально білу та ідеально чорну поверхні за інших однакових умов.

^ Величина світлового тискуP = E / c * ( 1+ a ), де

E – кількість енергії, що падає на одиницю площі за одиницю часу;

а – коефіцієнт відбивання світла ( а=0 – для затемненого (чорного)крильця, а=0,5 – для світлого крильця ).

Відповідь. На білу в 2 рази більше.


Розглянемо програму „Фізика” і згадаємо вивчений матеріал:


^ Самостійна робота «ФОТОНИ»


Початковий рівень

1. Який із наведених нижче виразів найбільш точно означає властивості фотона? Укажіть правильну відповідь.

А. Частинка, що рухається з великою швидкістю й має масу, яка залежить від швидкості.

Б. Частинка, що рухається зі швидкістю світла й має масу спокою, відмінну від нуля.

В. Частинка, що рухається зі швидкістю світла, маса спокою якої дорівнює нулю. 2. Який із фотонів має більший імпульс: той, що відповідає червоному чи фіолетовому світлу? Укажіть правильну відповідь.

А. Червоному світлу.

Б. Фіолетовому світлу.

В. Імпульси обох фотонів однакові.


Середній рівень

1. До якого виду варто віднести промені, енергія фотонів яких дорівнює 2,07 еВ?

2. Чому дорівнює імпульс фотона, енергія якого дорівнює 3 еВ?


Достатній рівень

1. Скільки фотонів за секунду випромінює волосок розжарення електричної лампи з корисною потужністю 1 Вт, якщо середня довжина хвилі випромінювання 1мкм?

2. Чому дорівнює потужність джерел а світла, що випускає 5 1013 фотонів за 1 с? Довжина хвилі випромінювання 0,1 нм.Схожі:

Урок Мета iconУрок 2/70 Підсумковий урок Мета уроку: підбити підсумок вивчення курсу фізики у 8 класі. Тип уроку: урок закріплення знань. Методичні рекомендації

Урок Мета iconУрок програмі? Чи правильно визначені мета і завдання уроку? Наскільки реалізовані мета та завдання уроку?
Самоаналіз уроку – характеристика уроку, дана вчителем, який його провів, і. Чи відповідав урок програмі?
Урок Мета iconЧала Олена Іванівна урок «A family is a little world created by love» Тема урок
Мета уроку: розвиток навичок монологічного мовлення, активізація навичок аудіювання
Урок Мета iconУрок – суд Мета уроку
Мета уроку: з’ясувати роль хімії у житті суспільства, співставити усі «за» і «проти»
Урок Мета iconУрок для учнів 2-3 класу Мета
Мета: Привчати дітей до бережливого ставлення до книги. Звертати увагу на своєчасне лікування книги,щоб подовжити її життя
Урок Мета iconУрок №34 Тема. Відмінювання дієприкметників. Написання голосних і приголосних у суфіксах дієприкметників. Мета: пояснити особливості
Сьогодні у нас незвичайний урок. Ми починаємо мандрівку. А для цього піднімемо орфографічні вітрила, (окремі аркуші паперу)
Урок Мета iconУстановно-мотиваційний урок: «Професійна діяльність людини та її вибір». Мета
Виховна мета: виховувати любов і пошану до різних видів праці; формувати особове відношення до майбутньої професії, розуміння її...
Урок Мета iconУрок 24/66. Теплові двигуни і захист навколишнього середовища Мета уроку: ознайомити учнів з екологічними проблемами використання теплових двигунів. Тип уроку: комбінований урок
Мета уроку: ознайомити учнів з екологічними проблемами використання теплових двигунів
Урок Мета iconУрок- «Україна наш спільний дім» Мета
Мета: Поглибити знання учнів про нашу державу – Україну; продовжувати вивчати історію рідного краю та його героїчне минуле; формувати...
Урок Мета iconТема. Книги – морська глибина (урок-конференція, 6Б клас) Мета
...
Урок Мета iconУрок для учнів 5 класу Мета
Мета: ознайомити учнів з історією книги, розширити знання про найдавніші бібліотеки минулого, пояснити, що таке алфавітний та систематичний...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©te.zavantag.com 2000-2017
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи