Бібліотека в системі навчально-виховної роботи icon

Бібліотека в системі навчально-виховної роботи
Скачати 64.04 Kb.
НазваБібліотека в системі навчально-виховної роботи
Дата конвертації03.08.2013
Розмір64.04 Kb.
ТипПлан роботи
 1. Бібліотека в системі навчально-виховної роботи.

Головна мета шкільної бібліотеки — надання допомоги учням і педагогам у забезпеченні їхніх інформаційних потреб.

Успішна реалізація цієї мети можлива лише за умови грамотного планування всієї діяльності бібліотеки. Планування роботи шкільної бібліотеки є складовою частиною планування школи. При складан­ні плану   доцільно враховувати Закони України «Про освіту», «Про бібліотеку і бібліо­течну справу», «Положення про бібліотеку середнього загально­освітнього закладу ». Основною формою поточно­го планування є річний план.

План роботи шкільної біблі­отеки включає такі по­казники: 

• Основні задачі шкільної бібліотеки


  • Аналіз роботи за попередній рік

•  організація інформаційної діяльності;

  • формування, використання та збереження книжкового фонду;

•  організація обслуговування читачів, залучення до система­тичного читання, популяризація бібліотеки;

•  інформаційна та довідково-бібліографічна робота;

•  робота з підручниками;

•  робота з батьками та педаго­гічним колективом.


  • моніторингова діяльність
  • робота з періодичною пре­сою.

  • масові заходи


Зразок плану додається у порт фоліо.

 1. Імідж шкільного бібліотекаря та його вплив на формування системи бібліотекарських знань школярів.

Довгий час в засобах масової інформації, художній літературі, кіномистецтві формувався негативний образ бібліотекаря. Бібліотекарі виходять на міжнародний рівень, спілкуються з колегами з різних стан, і як наслідок цього приходить розуміння себе і місце своєї професії в світі. Виникає потреба в погляді на себе із сторони, виникає проблема іміджу бібліотечної професії.

Імідж бібліотекарів пов'язаний безпосередньо з їх професійним існуванням. Якщо раніше шкільні бібліотекарі, що добре виконують свою роботу, могли бути упевнені в своєму подальшому існуванні, то сучасні шкільні бібліотекарі потребують активного маркетингу себе і своєї ролі в суспільстві. Бібліотекарям не повинне бути байдуже, як вони виглядають із сторони, тому що через враження, вироблюване ними і їх бібліотеками на користувачів, лежить шлях до визначення статусу і ролі даних бібліотек.

Шкільні бібліотекарі повинні бути активні в наданні інформаційного сервісу, що впливатиме на їх імідж.

а) Рекламна діяльність шкільного бібліотекаря

Отже, на перше місце виходить рівень професійної підготовки бібліотекаря як фахівця з маркетинговим мисленням, зацікавленого в затребуваності інформації, зібраної у фондах.

Як сприймається бібліотекар в школі адміністрацією: "Об'єкт для видачі підручників / Йдіть на заміну, вам все одно робити нічого". З одного боку така думка підкріплює діяльність деяких шкільних бібліотекарів, які тільки видають книги. А з другого боку, шкільний бібліотекар найчастіше не знає, як самопрезентувати себе і свою діяльність в школі (якщо вона ведеться). Тому я вважаю за необхідне для успішної роботи і створення позитивного особового іміджу володіння основами PR і реклами. Я вважаю, що реклама один з найважливіших напрямів діяльності шкільної бібліотеки і одна з складових її іміджу.

Необхідне створення фірмового стилю в кожній шкільній бібліотеці (наявність візитки, рекламного буклета бібліотеки, рекламних листівок, бланків листів з емблемою бібліотеки). Від того, як ми представляємо себе, залежить, як інші сприймають нас.Портфоліо:


 • Закон України «Про бібліотеку і бібліотечну справу»

 • Положення про бібліотеку загальноосвітнього навчального закладу

 • Посадова інструкція

 • Звернення до читачів

 • План роботи бібліотекаря

 • Графік проведення бібліотечних уроків

 • Права і обов’язки слухачів

 • Інструкція з охорони праці

 • Правила користування бібліотекою

 • Накази

 • Заходи

 • Інформації

б) Маркетингові дослідження в діяльності шкільного бібліотекаря

Шкільні бібліотекарі потребують активного маркетингу самих себе і щоденного доказу своєї важливості для школи. Багато бібліотекарів скаржаться на відсутність фінансування шкільних бібліотек, на те, що не можуть реалізувати різні проекти. Але ніхто з них не намагався написати програму комплектування фондів, концепцію розвитку бібліотеки і довести адміністрації, що реалізація даних заходів необхідна для успішної діяльності шкільної бібліотеки. Сучасне бібліотечне життя в школі неможливе без таких понять, як менеджмент, маркетинг.

Багато бібліотекарів вважають, що для створення іміджу шкільної бібліотеки достатньо оснастити її оргтехнікою, комп'ютером, зробити ремонт. Але головне в нашій роботі - це інформаційне обслуговування, надання користувачам необхідної інформації. І якраз володіння маркетинговими методами дозволяє провести маркетингове дослідження діяльності своєї шкільної бібліотеки і відповісти на питання: "Чи затребуване те, що ви робите? Які види послуг необхідні у вашій бібліотеці? Як змінилися інформаційні запити сучасних користувачів шкільної бібліотеки? Які нові фонди необхідні в даній шкільній бібліотеці?"На допомогу:


  • Масова робота бібліотеки (орієнтовна програма навчання)

  • Інструкція  з організації книжкових виставок

  • Презентація досвіду роботи

  • Календар знаменних дат і подій на 2011- 2015 роки

  • Літературні ігри

  • Бібліотечний урок

  • Словник термінів


в)Професійне зростання як складова частина іміджу шкільного бібліотекаря.

І, нарешті, найголовніше - це потреба в постійному навчанні, підвищенні своєї кваліфікації і як наслідок - зміна простору навколо себе. Якщо раніше шкільна бібліотека з хорошим книжковим фондом була межею мріянь, то сучасна інформаційна ситуація і поява нових нетрадиційних для бібліотеки інформаційних продуктів ставить питання про створення на базі шкільних бібліотек медіатек. Завдяки Інтернету, застосуванню в практиці роботи бібліотек комп'ютерів, оргтехніки встало питання про навчання шкільних бібліотекарів сучасним інформаційним технологіям і впливі останніх на формування іміджу сучасного шкільного бібліотекаря.

Уміння працювати на комп'ютері, вільне орієнтування в Інтернеті дає можливість дізнаватися про діяльність своїх українських і зарубіжних колег, брати участь в проектах і конкурсах, навчатися дистанційно. Як бачимо, сучасне життя весь час піднімає рівень вимог, якому повинні відповідати сучасні шкільні бібліотекарі, і дуже важко утриматися на цьому рівні.На допомогу:


  • Корисні ресурси

  • Література

  • Каталог електронних бібліотек


Організація системи підвищення кваліфікації бібліотекарів (форми роботи)

Індивідуальна карта методичного моніторингу професійної діяльності бібліотекаря

г) Читання і інформаційна культура особи

Однією із задач підготовки майбутніх громадян до життя в інформаційному суспільстві є навчання школярів основам інформаційної культури. Одна з украй важливих сторін проблеми - це проблема навчання читанню і основам інформаційної культури особи впродовж всього періоду навчання в школі.

Саме шкільні і дитячі бібліотекарі останнім часом створюють для школярів програми, де інтегруються основні компоненти для розвитку у школярів читацької і інформаційної культури. Наприклад, в молодших класах йде допомога вчителям в розвитку у школярів основ читацької культури (допомога в рекомендації програм позакласного читання, організація екскурсій в дитячі бібліотеки і ін.), в середніх класах - навчання основам бібліотечно-бібліографічних знань, умінню працювати з інформацією, в старших класах - навчання школярів основам інформаційної культури в тих аспектах, які закладені в приведеному вище підході.^ На допомогу:


  • Авторська програма

  • Формування і розвиток читацької компетентності школярівШколярі ХХI століття читають не так, як читали раніше, і вже не ті твори, якими зачитувалися їх батьки. Змінився не тільки статус читання (з появою “престижніших" занять), міняється репертуар, скорочується час, що виділяється на читання. Форми роботи з читачами в шкільній бібліотеці орієнтовані сьогодні на творче читання дітей: практикується підготовка відгуків про прочитаний, створення виробів по мотивах творів, власних ілюстрацій. Шкільна бібліотека надає інформацію і ідеї необхідні для успішного існування в сучасному інформаційному суспільстві, де знання виконують найважливішу роль. Шкільні бібліотеки щеплять тим, що вчиться потребу в постійній самоосвіті, розвивають уяву, виховують цивільну відповідальність.3. Звіт про роботу шкільної бібліотеки за 2012- 2013 навчальний рік.


4. Питання на березень

 • Бібліотечна інновація.

 • Формування і розвиток читацької компетентності школярів


 • Портфоліо бібліотекаря

 • Перерозподіл навчальної літературиСхожі:

Бібліотека в системі навчально-виховної роботи iconНаказ №364 Про підсумки проведення районного семінару заступників директорів з навчально-виховної роботи Новоселицького району з проблеми
Рокитненської зош І-ІІІ ступенів проведено районний семінар заступників директорів шкіл з навчально-виховної роботи з проблеми «Роль...
Бібліотека в системі навчально-виховної роботи iconПрограма проведення районного семінару заступників директорів з навчально-виховної роботи «Створення цілісної системи виховання»
Рубан Т. П., заступник директора з навчально- виховної роботи Гадяцької сш І-ІІІ ст. №2
Бібліотека в системі навчально-виховної роботи iconПоложення про методичне об'єднання вчителів-предметників 28 Матеріали на допомогу заступникам директорів з навчально-виховної роботи та головам шмо упорядковано завідувачем врнмк мельник Т.І
Рекомендації щодо організації і проведення методичної роботи з педагогічними кадрами в системі післядипломної педагогічнрї освіти....
Бібліотека в системі навчально-виховної роботи iconНачальник управління освіти, молоді та спорту райдержадміністрації
Нарада заступників директорів з навчально-виховної роботи та виховної роботи «Читаймо Шевченка, учімося в нього»
Бібліотека в системі навчально-виховної роботи iconПрограма районного семінару заступників директорів шкіл із виховної роботи «Формування громадянина-патріота з використанням новітніх технологій та еколого- краєзнавчого матеріалу»
Учасники: методист, заступники директорів шкіл із виховної та навчально виховної роботи, вчителі Радивонівської зош І – ІІІ ступенів,...
Бібліотека в системі навчально-виховної роботи iconМетодичні рекомендації щодо організації виховної роботи у навчальних закладах
Провідне завдання виховної роботи в навчальних закладах: створення сприятливого виховного середовища та сучасного науково-методичного...
Бібліотека в системі навчально-виховної роботи iconНавчальний заклад
Банк даних заступників директорів з виховної та навчально-виховної роботи загальноосвітніх навчальних закладів району на 2012 – 2013...
Бібліотека в системі навчально-виховної роботи iconН. В. Гонголь навчально-тематичний план
Роль заступника директора з навчально – виховної роботи у підвищенні рівня науково-методичної підготовки і фахової майстерності вчителя...
Бібліотека в системі навчально-виховної роботи iconМетодичні рекомендації діагностування в системі внутрішкільної методичної роботи (на допомогу заступникам директорів шкіл з навчально-виховної та методичної роботи)
Державній національній програмі «Освіта» (Україна ХХІ століття), є створення умов для формування освіченої творчої особистості громадянина....
Бібліотека в системі навчально-виховної роботи iconВ. М. Аршинова з навчально-виховної роботи: В. В. Перетята 01. 09. 2013р. 01. 09. 2013р. Навчально-виховний план роботи
Екскурсія до пам’ятника загиблим воїнам під час визволення села від фашистських загарбників
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©te.zavantag.com 2000-2017
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи