Урок в 4 класі з предмету «Я і Україна» Тема «Охорона живої природи» icon

Урок в 4 класі з предмету «Я і Україна» Тема «Охорона живої природи»
Скачати 88.88 Kb.
НазваУрок в 4 класі з предмету «Я і Україна» Тема «Охорона живої природи»
Дата конвертації18.05.2013
Розмір88.88 Kb.
ТипУрокУрок в 4 класі з предмету

«Я і Україна»


Тема «Охорона живої природи»

Форма уроку: прес-конференція


Охороняти природу - охороняти Батьківщину.


М. ПришвінТема: Охорона живої природи в Україні

Форма проведення: прес-конференція

Мета: 1.Перевірити знання учнів з теми «Природні зони України».

Продовжувати формувати поняття про охорону природи, сформувати уявлення про охорону природи в Україні. Учити дітей логічно мислити.

2.Розвиток пізнавальної компетентності: працювати з підручником, з додатковою літературою. Розвивати пізнавальний інтерес і пізнавальну активність. Розвивати вміння спостерігати, аналізувати, визначати головне.

3. Сприяти вихованню поваги та любові , бережливого ставлення до природи рідного краю.

Обладнання: Комп»ютер, проектор, диск з мультимедійним забезпеченням, плакати, малюнки, журнали, література на тему охорони природи в Україні , бейджі з записами журналістів та вчених, таблички на столах представників двох груп зроблені дітьми самостійно завчасно, карта «Заповідники України», аркуші паперу для опитування.


^ Хід уроку:

Організаційний момент. Весь клас у ході уроку поділяється на дві групи: «журналісти» та «вчені - біологи», журналісти під час конференції отримують питання від різних ЗМІ. Вчені - картки з інформацією по своїй спеціалізації. У кожного на грудях бейдж – значок-емблема, який він приготував до уроку сам. На столах вчених картки «Директор Асканії- Нової», «Представник Чорноморського державного заповідника» та ін.

Повідомлення теми, мети уроку, мотиваційна діяльність

 • Діти сьогодні незвичайний урок. Сьогодні у нас відбудеться конференція.

Перевірна робота: числовий диктант з елементами програмування

Вступне слово вчителя: Для того щоб потрапити на конференцію, ми повинні пройти підготовку, чи добре ви володієте знаннями. Проведемо числовий диктант.

На проекторі запис (стор.)ɪ варіант «Вчені»

 1. Мішаний ліс

 2. Лісостеп

 3. Степ

 4. Південний берег Криму

 5. Карпатиɪɪ варіант «Журналісти»

 1. Степ

 2. Південний берег Криму

 3. Мішаний ліс

 4. Карпати

 5. ЛісостепЗавдання: на аркуші написати своє прізвище та ім»я, номер варіанта. Уважно слухати та ставити відповідну цифру.

Зміст диктанту:

 1. Це найбільша зона України, клімат помірний , нетривала зима та жарке літо з сильними вітрами; багаті землі зони використовують для вирощування зернових культур. (степ)

 2. Добре побувати тут у зимовий сонячний день, послухати стрекотання сорок, спів синиць, стукіт дятла, побачити на блискучому льоду сліди зайців, лисиць, мишей. А ранньої весни тут зацвітуть білі підсніжники, блакитні проліски, пухнаста сон-трава (Мішаний ліс)

 3. Наймальовничіший куточок країни, цілюще морське повітря, тепла морська вода, мінеральні джерела, екзотичні рослини – все це створює прекрасні умови для відпочинку (Південний берег Криму)

 4. Здавна ця зона приваблювала людину неповторною красою своїх пейзажів, багатством чорноземів, зеленими луками і дібровами, садками та виноградниками. (Лісостеп)

 5. Цю зону можна назвати природним зоопарком – таким різноманітним є її тваринний світ. Неповторної краси зоні надають джерела бурхливі річки. Рослинний світ зони нараховує близько 2300 видів, у тому числі багато й рідких рослин. Учені стверджують, що в далекому минулому ця зона була морським дном. (Карпати)

відповіді: ɪ варіант – 3, 1, 4, 2, 5

ɪɪ варіант – 1, 3, 2, 5, 4

^ Аналіз роботи: Самоперевірка робіт учнями. Оцінювання. Кожна відповідь 5 балів. Збір робіт.

Підсумок: Проходить той, хто набрав 4 та більше бали. Хто ні – слухач.


Активізація: під час подорожі ми з вами багато побачимо і почуємо.

^ Дидактична гра «Хто зайвий?» демонструють фото тварин однієї природної зони. Діти виявляють хто зайвий.


Сприйняття нового матеріалу

Вступне слово вчителя:

 • Наша прес-конференція присвячена одному з найважливіших питань сучасного життя – проблемі охорони природи в Україні. Ця проблема тісно пов»язана з охороною природи на всій землі.

Усе менше залишається на землі місць, де б не ступала нога людини. І все більше природа потерпає від діяльності людей.

При вході в Лейпцизький зоопарк (Німеччина)людей зустрічає напис «Найстрашніший звір на землі». Здивовані люди дивляться у клітку і бачать …. своє зображення у дзеркалі.

Наше завдання – в інтересах сучасного і майбутніх поколінь людей залишити Землю такою ж прекрасною, якою вона ще залишилась у багатьох місцях. Охорона природи в Україні – державна справа, а ви, учні, повинні добре знати і охороняти її, бережливо ставитися до рослин і тварин.

Сьогодні на нашій конференції зібрались журналісти, законодавці, біологи, фахівці практики, завдяки яким відбувається природоохоронна діяльність в Україні. Прошу ставити запитання.

^ 1.Журналіст газети «ЕКСПЕРТ»:

 • Відомо, що господарча діяльність людини привела до катастрофічного зменшення кількості рослин та тварин різних видів. Яким чином вчені на правовому рівні змогли огородити живу природу від знищування?

^ Учений-еколог, один з авторів «Червоної книги»:

 • Негативний вплив господарчої діяльності людини призвів до катастрофічного зменшення кількості рослин і тварин різних видів. Деяким видам загрожує повне знищення. Ось чому вчені України, після ретельного вивчення кількості тварин і рослин у природі, створили в 1980 р. Червону книгу України.

Вона дійсно має червоний колір. Обкладинки, котрий попереджає про загрозу для самого існування багатьох видів рослин і тварин у сучасному світі.

^ 2.Кореспондент журналу «Правовий тиждень»

- Які заходи, спрямовані на охорону і збереження природи, проводяться в Україні?

Співробітник Державного комітету з питань охорони природи:

 • У нашій країні прийнято ряд законів і програм, спрямованих на охорону і збереження природи. Серед них Закон «Про охорону навколишнього природного середовища», «Державна програма охорони Азовського та Чорного морів». Вони передбачають багато природоохоронних заходів а також створення заповідних територій: заповідників, заказників, національних парків. Я пропоную вам самім дізнатися у чому різниця між ними. Підручник. Стор. 140

^ 3.Кореспондент журналу «Барвінок»:

- Яке значення мають ліси і у чому полягає трагедія через їх врубування?

Представник лісового господарства.

 • Трагедія знищення лісів полягає в тому, що зі зникненням лісу разом з ним зникають усі лісові тварини і рослини. Ліс поглинає вуглекислий шкідливий газ та виділяє до атмосфери необхідний для життя кисень. Ліс є природним регулятором водних обмінів. Лісові дерева вбирають велику кількість дощової води – вона, потрапляючи до річок викликала б великі повені.

Для збереження лісів створені заповідники та заказники.

Заповідник це ділянка землі, у межах якої заборонена будь яка діяльність людини

З цією метою у цій зоні створений ПОЛІСЬКИЙ ЗАПОВІДНИК у Житомирській обл. в 1968 р. його площа 20 га, 65 процентів з яких вкрито лісами.

До Червоної книги занесені такі види: птахи – бусел чорний, журавель сірий, сова бородата, сич мохнатий, глухар; звірі - борсук, горностай, рись європейська, видра річна, заєць–біляк; риби – мінога українська.

^ 4.кореспондент газети «Аргументи і факти».

- Нам відомо що фауна і флора Українського державного заповідника збідніла, майже вимерла, чому.? І які причини?


^ Начальник управління охорони природи м. Донецька

 • Багатьом рослинам і тваринам степової зони загрожує зникнення. Чому ж вони опинилися у небезпеці?

Головна причина така – у степовій зоні майже не залишилося степів. Згадайте, якими родючими є грунти цієї зони, як багато світла і тепла отримують тут рослини, і ви зрозумієте, чому степи майже всюди зорані. На їхньому місті розкинулись лани й сади.

Де-не-де збереглися ділянки незораних степів. Незорані степи називаються цілинними. Зазвичай тут пасуть худобу найчастіше – овець. Помірне випасання не шкодить степу. Але інколи стада тварин пасуть в одному й тому самому місці. Від цього руйнуються грунт, зникають багато рослин, страждають дикі тварини. Інколи через непомірне випасання степові пасовиська перетворюються на пустелю.

Дуже важливе завдання – зберегти степи, що залишилися з їхнім дивовижним рослинним і тваринним світом. Для цього треба припинити їх розорювати, сурова обмежити випас худоби, вести боротьбу з бракон»єством. Невеликі ділянки цілинних степів охороняються в заповідниках, але їх поки що мало. Треба створювати нові.


^ Кореспондент журналу «Юний натураліст»:

 • Скільки в Україні заповідників, де вони розташовані і що в них охороняється?

Директор заповідника «Асканія-Нова»:

 • Заповідники – найвища форма охорони природних територій. Ці території повністю виключені з господарського використання: заборонено будівництво промислових і сільськогосподарських підприємств, видобування корисних копалин, лісоповал, заготівля сіна, збирання лікарських рослин, гербарію. Полювання, риболовство.

Також заборонено використання отруйних речовин, усі форми відпочинку населення. У заповідниках ведеться наукова робота.

 • В Україні створено 15 заповідників в усіх природних зонах, у тому числі у Карпатах і Кримських горах. Я розповім тільки про наш заповідник «Асканія-Нова». У ньому можна побачити справжню красу дикого степу. Він знаходиться між Каховкою та затокою Сиваш. Загальна площа 11000га. У заповіднику, який існує з 1875 року, ростуть більш 150 вдів рослин, серед яких і рідкі – ковил, типчак, тонконіг. В Асканії–Нова живуть які, антилопи, коні Прживальського, бізони, олені, фламінго.

У зоні степів діють декілька заповідників.

ЛУГАНСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ ЗАПОВІДНИК. Створений у 1968 р. До Червоної книги України внесено їжак вухатий, дрохва, байбак, хохуля, жайворонок степовий, жайворонок чубатий, фазан. Із рослин тут ростуть овсяниця, ковил, полин, карагана (дереза)

ЧОРНОМОРСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ ЗАПОВІДНИК (1927 р)- найбільший за площею. У заповіднику багатий рослинний і тваринний світ. Тут охороняється 624 види рослин, 47 видів ссавців, 70 видів риб, 30 видів птахів. Виник для охорони степових рослин, гніздових та перелітних птахів. Охороняє такі види: тваринний світ - тхір степовий, норка європейська, бурозубка, куниця кам»яна, лебідь шипун, нирок червоний, олені плямисті, журавель білий, дрохва, орлан білохвостий, полози, мідянки. Рослинний світ – сон-трава чорніючий, ломикамінь трьохпалий, роговик український, мак білоквітковий, клівер підземний, васильок короткоголовий, тюльпан Шренка.

^ КАРАДАГСЬКИЙ ЗАПОВІДНИК

 • Карадаг не входить до числа "офіційних" кримських пам'яток. Тут немає високих гір, пишної субтропічної рослинності і знаменитих курортів. Проте це місце добре відоме всім, хто цікавиться природою і історією Криму. Його своєрідність народжена химерним поєднанням живописного рельєфу, унікальної геологічної будови, розсипів рідких мінералів, всілякої тварини і рослинного світу на суші і в морі, історичних імен і подій...

До Червоної книги занесені: нетопир малий, ящірка кримська, ящірка скельна, ящірка плямиста Дякую всім. Морська біота акваторії заповідника представлена типовою чорноморською флорою (454 види) і фауною (близько 900 видів). Чагарники червоних, зелених і бурих водоростей служать місцем нересту для багатьох видів риб: чорноморської ставриди, чорноморською барабулі, морського карася, морського окуня. Всього тут водяться близько 80 видів риб і 200 видів бентосних тварин. Біля берегів Кара-Дага зустрічаються всі три види чорноморських дельфінів: афаліна, білобочка, морська свиня (азовка)

^ КАРПАТЬСЬКИЙ ЗАПОВІДНИК

 • Окремо розташованими масивами Карпатського біосферного заповідника (об'єднані під загальним управлінням) є дійсно унікальні території. Навіть при побіжному погляді на карту Європи видно, що Карпати є точкою пересічення безлічі кордонів між країнами і народами. Це єдина в Європі гірська система, розташована на території семи держав. До того ж, тут перетинаються кордони різних географічних областей: представників Західноєвропейської (бук, папороті, європейська форель, вогненна саламандра), Середземноморської (тис, європейський кедр, квакша, ескулапів полоз) і полярно-альпійської (гірська сосна, безліч квіткових, альпійська бурозубка і белогорлий дрізд) флори і фауни. Порівняно теплий і вологий клімат цих гір, їх розташування в самому центрі Європейського континенту і висотна поясна дають можливість тут зустріти майже половину видів квіткових рослин, всі види земноводних і третину видів рептилій фауни України.

Підсумок конференції. На прес-конференції ми розглянули питання з охорони природи в Україні. Думаю, що починати охороняти природу треба почати з самого себе. Перед тим як зірвати квітку, зупинись, подумай, а чи не остання рослина цього виду на землі.

Дякую всім.

Конференцію закінчено. Запрошую всіх подивитись виставку.

Домашнє завдання підготувати повідомлення про один з видів тварин або рослин занесених до Червоної книги

Схожі:

Урок в 4 класі з предмету «Я і Україна» Тема «Охорона живої природи» iconУрок (Я і Україна, математика, образотворче мистецтво)
Тема: Тварини-частина живої природи (Я і Україна). Закріплення таблиці множення чисел 5,6(математика). Виконання тематичної композиції...
Урок в 4 класі з предмету «Я і Україна» Тема «Охорона живої природи» iconУрок читання у 2 класі класовод: Л. М. Кондратко Тема уроку: Буду я природі другом: милуюся, оберігаю, прикрашаю… Іван Сенченко «Жаль, та не дуже, плакала б, та не хочеться»
Вдосконалювати вміння читати в особах. Виробляти вміння обґрунтовувати свої міркування, збагачувати словниковий запас. Розвивати...
Урок в 4 класі з предмету «Я і Україна» Тема «Охорона живої природи» iconТема. Тварини частина живої природи (4 клас) Мета
Дати поняття про різноманітність тварин, показати залежність їх життя від рослин, неживої природи. Удосконалювати вміння спостерігати...
Урок в 4 класі з предмету «Я і Україна» Тема «Охорона живої природи» iconЖивець Людмила Миколаївна Тема. Рідна Україна. Світ природи. Тема урок
Тема уроку. Костянтина Малицька. «Чом, чом, чом, земле моя». Відтворення художнім словом почуття любові до рідної землі. Вірш-пісня,...
Урок в 4 класі з предмету «Я і Україна» Тема «Охорона живої природи» iconУрок з теми «Світ живої природи»
А тепер уявіть, що ви – квітка, а ваші долоньки – бутони. Наша квіточка повільно
Урок в 4 класі з предмету «Я і Україна» Тема «Охорона живої природи» iconУрок читання в 2 класі ІІ навчальний модуль Тема: В. Чухліб «Повінь»
Мета: Удосконалювати навички свідомого та виразного читання. Збагачувати словниковий запас школярів. Розвивати мову і мислення. Виховувати...
Урок в 4 класі з предмету «Я і Україна» Тема «Охорона живої природи» iconПоложення про куточок живої природи загальноосвітніх і позашкільних навчальних закладів На виконання Закону України "Про позашкільну освіту" ( 1841-14 ) та з метою підвищення якості проведення навчальних і
Затвердити Положення про куточок живої природи загальноосвітніх і позашкільних навчальних закладів, що додається
Урок в 4 класі з предмету «Я і Україна» Тема «Охорона живої природи» iconУрок позакласного читання у 2 класі Тема: Вірші поетичні картинки природи. Тип уроку : Комбінований урок з використанням інтерактивних методів навчання та іктн. Мета
Тип уроку: Комбінований урок з використанням інтерактивних методів навчання та іктн
Урок в 4 класі з предмету «Я і Україна» Тема «Охорона живої природи» iconУрок з алгебри у 9 класі загальноосвітньої середньої школи Тема № квадратична функція 1 Функція. Урок № Тема
Мотивація навчальної діяльності. Обгрунтування навчання. Актуалізація опорних знань учнів
Урок в 4 класі з предмету «Я і Україна» Тема «Охорона живої природи» iconТема: «Природні зони Африки»
Землі, виховувати любов до природи, розвивати пізнавальний інтерес до вивчення предмету
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©te.zavantag.com 2000-2017
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи